Καταγγελία για αλήτες μηχανόβιους στην Καστάνιτσα.

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Έτοιμο...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ας μας γίνει μάθημα λοιπόν να σεβόμαστε τον τόπο και τους ανθρώπους που επισκεπτόμαστε!
Στο εξωτερικό δεν θα συμπεριφερόμασταν έτσι...
Την επόμενη φορά λοιπόν ας το σκεφτούμε και ας παρκάρουμε εκεί που πρέπει, δεν είμαστε ξεχωριστή κάστα ανθρώπων...
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ας μας γίνει μάθημα λοιπόν να σεβόμαστε τον τόπο και τους ανθρώπους που επισκεπτόμαστε!
Στο εξωτερικό δεν θα συμπεριφερόμασταν έτσι...
Την επόμενη φορά λοιπόν ας το σκεφτούμε και ας παρκάρουμε εκεί που πρέπει, δεν είμαστε ξεχωριστή κάστα ανθρώπων...
Τα σχόλια μάλλον δε τα διάβασες, ε ;
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Με μια κουβέντα θα είχε επιλυθει το θέμα άμεσα και χωρίς θεατρινισμούς, οτιδήποτε άλλο είναι απλά για να κερδίσουν τις εντυπώσεις. Δλδ τα μηχανάκια ενόχλησαν τόσο που να γράψουν και να δημοσιεύσουν το παραπάνω σεντόνι αλλά όχι αρκετά που να το ζητήσουν ευγενικά εκείνη την στιγμή, εκτός βέβαια και αν στα μάτια τους το varadero club φαντάζει σαν να κατέβηκαν στην πλατεία τους οι sons of anarchy.
Σε ότι αφορά στο εξωτερικό (και στο εξωτερικό βασικά) όσες φορές μου έχουν κάνει παρατήρηση έχει γίνει με τον παραπάνω προτεινόμενο τρόπο και εννοείται ότι έχω συμμόρφωθει, απλά εκείνη την στιγμή δεν είχα καταλάβει ότι κάνω κάτι λάθος.
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Τα γελάδια που χεζουν κ πίνουν νερό από την βρύση της πλατειας ριχνοντας τους φράχτες από τις αυλές για να φάνε δεν πειράζουν;;; είναι του ξαδερφου!

οι παράνομοι τοπικοί κυνηγοί με τις καραμπινες των παππουδων τους, όταν πάνε για ζαρκαδακι η για λαγό νύχτα δεν είναι παράνομοι;
είναι θειοι!

οι μπαρμπαδες με τα αγροτικά άνευ πινακίδων που σουλατσαρουν γύρω γύρω δεν είναι παρανομοι;
είναι πατεράδες!

το κάθε σπίτι που πάει στο βουνό για να κόψει τα ξύλα της χρονιάς είναι νομιμοι;;;

βρε κατσαπλια, γιδοβοσκε βλαχοcowboy θα κρίνεις τον τουρίστα που ήρθε στο χωριό σου, με ότι αυτό συνεπάγεται;;;
διάβασα σε κάποια σχόλια για παράνομη στάθμευση το καλοκαίρι.
με αυτό διαφωνώ απολύτως. δεν μπορείς κύριε να παρκάρεις εκεί που παίζουν τα παιδάκια κ εκει που κάποιοι έχουν καταστήματα κ περιμένουν να ζήσουν. αλλα οπως κ να εχει απο τον τουριστα θα ζησουν. χωρις να εννοω οτι πρεπει να υπομενουν. Εγώ όμως δεν είδα καμιά τέτοια φωτογραφία από καλοκαιρι. είδα μια φωτογραφία από καταχείμωνο που ούτε ο χάρος δεν κάνει βόλτα εκείνη την ώρα. να σημειώσω ότι η κυκλοφορία δεν ειχε κλεισει σε περίπτωση που πέρναγε κάποιο όχημα.
εσυ που εκατσες κ εγραψες ολα αυτα, συγνώμη φιλε μου δεν ξέραμε να πάμε να παρκάρουμε στον κάτω μαχαλα για να μην ενοχληθεις από τις μοτο... αλλά τότε μπορεί να σε ενοχλούσε ο θορυβος από τις μποτες όταν θα περπαταγαμε από μπροστά σου...
κ σε παρακαλώ πολύ! τον αστυνομικό Άστον στην ησυχία του να πιει κανένα τσιπουρο σε κανένα καφενείο η να παίζει kino σε κανένα προποτζιδικο.
 

dionisis

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
f650gs
Παιδιά μην παιδεύεστε.

Στο συγκεκριμένο μέρος η όλη φάση έχει να κάνει με την τρομερή κόντρα-έχθρα που έχουν οι δύο ταβερνιάρηδες.

Προφανώς (το ίδιο σκηνικό έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν) οι μοτοσυκλετιστές προτίμησαν την μία απο τις δύο ταβέρνες με αποτέλεσμα να εξαγριωθεί αυτός που έμεινε άδειος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Παιδιά μην παιδεύεστε.

Στο συγκεκριμένο μέρος η όλη φάση έχει να κάνει με την τρομερή κόντρα-έχθρα που έχουν οι δύο ταβερνιάρηδες.

Προφανώς (το ίδιο σκηνικό έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν) οι μοτοσυκλετιστές προτίμησαν την μία απο τις δύο ταβέρνες με αποτέλεσμα να εξαγριωθεί αυτός που έμεινε άδειος.
Το θέμα όμως είναι οτι ή επιλογή της ταβέρνας δεν ηταν τυχαία. Αν και δεν γνωρίζω τον ιδιοκτήτη, εκτίμησα το γεγονος οτι σε συννενόηση με τον Ηλία που οργάνωσε την εκδρομή είχε φροντίσει να προμηθευτεί βενζίνη για 30 μηχανάκια, μια που σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα θα ξεμεναμε στο βουνό. Δεν το κανουν πολλοί αυτό.

Οι δημόσιες σχέσεις σε αυτό το επάγγελμα είναι το α και το ω. Και φυσικά χτίζονται δύσκολα. Αν ο συγκεκριμενος ιδιοκτήτης - συντροχος τα έχει καταφέρει, μπράβο του. Ας παραδειγματιστούν και οι άλλοι.
 

dionisis

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
f650gs
Το θέμα όμως είναι οτι ή επιλογή της ταβέρνας δεν ηταν τυχαία. Αν και δεν γνωρίζω τον ιδιοκτήτη, εκτίμησα το γεγονος οτι σε συννενόηση με τον Ηλία που οργάνωσε την εκδρομή είχε φροντίσει να προμηθευτεί βενζίνη για 30 μηχανάκια, μια που σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα θα ξεμεναμε στο βουνό. Δεν το κανουν πολλοί αυτό.

Οι δημόσιες σχέσεις σε αυτό το επάγγελμα είναι το α και το ω. Και φυσικά χτίζονται δύσκολα. Αν ο συγκεκριμενος ιδιοκτήτης - συντροχος τα έχει καταφέρει, μπράβο του. Ας παραδειγματιστούν και οι άλλοι.
Ακριβώς αυτό που λες...
Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης είναι εξυπηρετικότατος , ευγενικός και έχει βοηθήσει αρκετές φορές μοτοσυκλετιστές , αφού είναι και ο ίδιος.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τον προτιμούν οι επισκέπτες της περιοχής.
Ο ανταγωνιστής του λοιπόν δεν μπορεί να το χωνέψει και αντί να κοιτάξει να αλλάξει τρόπους και να προσαρμοστεί , προτιμάει να διαπληκτίζεται με τον κόσμο και εσχάτως να αναρτά παράπονα στο διαδίκτυο.

Επειδή χρησιμοποιήθηκε <<<Το ΔΣ του Συλλόγου Απανταχού Καστανιτσιωτών – Η Τοπική Κοινότητα>>>> ...η παρέμβαση μου ήταν απλά για να ξέρουμε τους πραγματικούς λόγους .
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Κλασική Ελλαδάρα.
Να ξαναπάτε.
Να παρκάρετε 500 μέτρα πιο πέρα (δεν πειράζει, περπατήστε δεν θα πάθετε τίποτα) και επιδεικτικά να ξαναπάτε στον ταβερνιάρη που σας γουστάρει (και το πορτοφόλι σας) αφού περάσετε απέξω από αυτόν που δεν σας γουστάρει και ελεύθερα και δημοκρατικά συζητήσετε ελαφρά μεγαλοφώνως μεταξύ σας (ειδικά αν έχει τίποτα μη χωριανούς πελάτες), ότι "α αυτή είναι η ταβέρνα που δεν πατάει κανείς; Α κάτι θα ξέρουν, πάμε στον άλλο που μας περιποιείται σπέσιαλ".

(καλό είναι κάποιος κάπως να προσέχει τις μηχανές γιατί μερικοί είναι μεγάλα ζώα - αν και καλό είναι να μη τα βάλει με τρελαμένους, γιατί αν γίνει κάτι στις μηχανές, θα κάνει ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ ποιος φταίει, οπότε θα επιθυμεί μάλλον καλοκαιρινό μαγαζί... το χειμώνα)
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Δεν μου αρεσει που παιρνω θεση στο θεμα γιατι ο καθενας μας εχει την δικια του αποψη κ ειναι σεβαστη μεν αλλα,σαν κατοικος χωριου εγω δεν βλεπω να προβαλουν καποιο απαγορευτικο για διαβαση η μη σταθμευση στο χωρο της πλατειας κ εφοσων ενοχλειστε βαλτε μπαρες να μην υπαρχει προσβαση στο χωρο που υποτιθεται οτι ενοχλειστε. απο μικρος θυμαμαι οταν στο χωριο μου ερχονταν μηχανες ολοι ακομα κ οι ιδιοτροποι βγαιναν κ χαζευαν ανεξαρτητως που παρκαραν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω εχω παει γυρω στις 5-6 φορες στο συγκεκριμενο χωριο.....
Αλλοτε μονος και 2 φορες με αρκετα μεγαλο γκρουπ.
Και ολες τις εποχες....
Και θα ξαναπαω, γιατι το μερος ειναι πανεμορφο...
Ολα τα υπολοιπα με αφηνουν παγερα αδιαφορο....;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολλοί λένε ότι είναι θέμα παιδείας, μόρφωσης, κουλτούρας κλπ.... Όλα αυτά αναφέρονται βέβαια στον απλό πολίτη.
Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς.
Είναι και η ζωή μου όλη δομημένη γύρω από το στρατό και τη διοίκηση βλέπεις....
Πιστεύω λοιπόν ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι! Κι αυτό είναι γενικό, ισχύει πάντα και έχει να κάνει με τα πάντα στον άτιμο αυτό ντουνιά.
Ακόμα και στη Βουλγαρία* και στην Πολωνία*, δεν το συζητώ για την Ιταλία και λοιπή δυτική Ευρώπη, σε όλους τους οικισμούς υπάρχει ένα κέντρο στο οποίο δεν κυκλοφορεί κανένα τροχοφόρο! Υπάρχουν σημεία οπου και το ποδήλατο απαγορεύεται! Εννοείται βέβαια, ότι στα όρια της απαγόρευσης ειδόδου των οχημάτων προς το κέντρο, υπάρχουν δημοτικά πάρκινγκ ικανά να δεχθούν τα οχήματα όλων των επισκεπτών.
Εδώ λοιπόν έχουμε όλα τα χωριά και τις πόλεις ξέφραγες κι ανοικτές σε όλα τα τροχοφόρα, ακόμα κι έξω από το Δημαρχείο που λέει ο λόγος.
Φυσικά στην προκειμένη περίπτωση φταίει ο καλός γείτονας και η κατσίκα του, όπως αναλυτικά ανέφεραν πιο πάνω οι συντροχοι. Όμως, το θέμα θα ξαναέρθει στην επιφάνεια κάπου αλλού. Και φυσικά κάποιοι που θα φωνάζουν, οι ίδιοι από Δευτέρα έως και Σάββατο παρατάνε όπου να 'ναι τρακτέρ, αγροτικά, μηχανάκια κλπ κι όταν πάω εγώ το Σάββατο το απόγευμα ή την Κυριακή, τους ενοχλώ στο ξεκούδουνο κι εντελώς ξαφνικά..... Αφού δεν είμαι "στου χουριό μ'".... ;)
Αν υπήρχε κράτος , δε θα υπήρχε θέμα....
Πουθενά και ποτέ! Θα υπήρχε η κατάλληλη ρυμοτομία και οι αντίστοιχοι χώροι στάθμευσης πέριξ των οικισμών κι ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Αλίμονο να επαφίουμε την εύρυθμη λειτουργία της κάθε πόλης/χωριού/οικισμού , στην καλή θέληση και στο φιλότιμο επισκεπτών και κατοίκων. Αλλά δυστυχώς στο Ελλάντα, αυτό συμβαίνει.

Επανρχόμενος στις 3 πρώτες γραμμές, θα πω ότι και η παιδεία/μόρφωση/κουλτούρα είναι -πρωτίστως- θέμα της πολιτείας! Κι ύστερα της οικογένειας. Κι ανάποδα να βάλετε το τελευταίο, το ίδιο είναι (αυγό-κότα....) δεν αλλάζει κάτι. Όπως και να το δεις/πεις, το ίδιο είναι. Πιστεύω ότι με αντιλαμβάνεστε... :)


*Σ' αυτές τις χώρες δεν ισχύει γενικά , αλλά στα τουριστικά θέρετρα και σε κάποιες πόλεις, όπως έχω διαπιστώσει "ιδίοις όμασι".
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εγω εχω παει γυρω στις 5-6 φορες στο συγκεκριμενο χωριο.....
Αλλοτε μονος και 2 φορες με αρκετα μεγαλο γκρουπ.
Και ολες τις εποχες....
Και θα ξαναπαω, γιατι το μερος ειναι πανεμορφο...
Ολα τα υπολοιπα με αφηνουν παγερα αδιαφορο....;)
Μαζι σου ειμαι!
 
Top Bottom