Καταγγελία για αλήτες μηχανόβιους στην Καστάνιτσα.

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Μάλλον δεν έχεις συζητήσει με κάποια είδη ανθρώπων.
Λες να περιμέναν τον Στέργιο να τους μιλήσει πολιτισμένα, λες να μην έκαναν συζητήσεις μεταξύ τους στο χωριό τους;
Το πιθανότερο θα κατέληξαν με τον Ελληνικό τρόπο, δηλ. φωνές και "καλά θα δεις την άλλη φορά"... Θα έλεγα μετά με ρετσίνα στο καφενείο, αλλά αφού έχουν δικά τους μαγαζιά ο καθένας, ούτε αυτό θα γίνει.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Με την έλλειψη καλλιέργειας δεν μπορείς να κάνεις κάτι.... Εάν δεν την αντέχεις απλά αλλάζεις χώρα...Ευρωπαϊκή Ελλαδάρα....

ΥΣ. Μάλλον δεν είχε με τι άλλο να ασχοληθεί η τοπική εφημερίδα....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Bλεπω το θεμα αρκετες μερες σε πολλα Φορουμ και ιστοσελιδες...διαβαζω απο ακραιες αποψεις ενθεν και ενθεν.Πραγματικα ακομα και τωρα που γραφω εχω ενα ενδοιασμο γι'αυτο...δεν εχω τη σιγουρια αν χρειαζεται να ασχολειται καποιος ή οχι,τοσο "ενδωτερα" με τετοιες καταστασεις και συζητησεις...

Προσωπικα θεωρω ανεκαθεν και δια παντος,λαθος τις υβρεις,τις προσβολες και τις αναγωγες συμπεριφορες απο οποια πλευρα κι αν προερχονται.Απλα δεν προσφερουν ΤΙΠΟΤΑ στη σωστη κατευθυνση.Απλα και ασφεστατα ειναι αντιθετες με αυτο που η Ελλαδα διδαξε πρωτη Ιστορικα σε ολοκληρη την Υφηλειο,τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ!

Εχω την τυχη να καταγομαι απο χωριο και να εχω ζησει σε χωριο.Διπλα τυχερος γιατι εχω την πολυτελεια να συγκρινω και να βλεπω τα συν και πλην ολων των ανθρωπων,επειδη ζω χρονια στην πολη.
Στα χωρια που εζησα και μεγαλωσα και επισκεπτομαι με καθε ευκαιρια...Εχω ζησει συμπεριφορες που δειχνουν λαμπρο μορφωτικο επιπεδο και αξιοπρεπεια προσωπικοτητας απο ανθρωπους που τα χερια τους μυριζαν προβατα...ανθρωπους που δεν ειχαν την τυχη να κατσουν σε ενα θρανιο αλλά μπορουσαν με το μεγαλειο ψυχης και την καθαροτητα της σκεψης να σε διδαξουν ζωη και ηθος!Εχω ζησει και το αντιθετο, χωριατες στο Ονομα αλλά κυριως στην ψυχη και στην συμπεριφορα.Σκατοψυχους και λιγοψυχους που ο οχετος θα μπορουσε να ειναι ανετα το σπιτι τους.
Στις πολεις που ζω και μεγαλωνω οικογενεια.Ζω καθημερινα ανθρωπους με το "Α" κεφαλαίο που οι αξίες και το ηθος υπερβαινουν την καθημερινοτητα και τη σκληρη μουντη ζωη.Εχω συναναστραφει με λαμπρους επιστημονες ή γειτονες "αδιαβαστους" που σε "αναγκαζουν" με τον καθαρό λόγο τους να υποκλινεσαι στην ανωτεροτητα της στασης ζωης που τηρουν.Εχω και καθημερινα παραδειγματα γαϊδουριων διποδων που η αξεστη και απρεπής συμπεριφορα τους σε βγαζουν εκτος οριων ακομα και για ψύλου πηδημα...και τα καθε λογής Πτυχια τους απλα υπενθυμιζουν οτι η μορφωση δεν αφορα τα χαρτιά...

Τι θελω να πω και τι βιωνω χρονια τωρα...και νομιζω οχι μονος μου αφου ολοι ζουμε στον ιδιο κοσμο μεσα απο τα δικα μας βεβαια μάτια και ματιά.
Ειναι θεμα προτεραιοτητων,θεμα στασης ζωης και ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ανθρωπου.Δεν διακρινω καμμία διαφορετικοτητα ή ανωτεροτητα ή μη,κανενα ελαφρυντικο ή αφαιρεση ποντων μόνο και μονο λογω εντοπιοτητας ή Κοινωνικης διαβιωσης και Γεωγραφικων τοπων.Δεν θεωρω τον χωριατη ή τον πρωτευουσιανο ανωτερα ή κατωτερα οντα λογω του τοπου που ζουν.ΑΝ ο ιδιος εγω θελω να ειμαι αξεστος και γαϊδουρι δεν θα με εμποδισει ουτε το χωριο ουτε η Αθηνα ή η μεγαλουπολη.Αν επιλεγω να βαζω τις ανθρωπινες αξίες πανω απο τον υλισμο,ζωης και ψυχης,θα το δειξω και θα υπερμαχομαι στο ονομα αυτων, ειτε βρισκομαι στο καφενεδακι της Κατω Ραχουλας ειτε στο Μεγαρο Λογου και Τεχνης...
Ο ανθρωπος παιδια...η ψυχη και το μυαλο που κουβαλαει...αυτο,τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.Αν η αυτοπειθαρχια και ο αυτοσεβασμος υπερβαινει και ελεγχει το εγω και δειχνει προς το εμεις,τοτε κανουμε τη διαφορα. Σεβεσαι τον Κοσμο οταν Σεβεσαι τον ευατο σου.Αλλαζεις τον Κοσμο οταν η αλλαγη αρχιζει απο εσενα. Επιλογες καθενος ειναι,σταση ζωης και αποφασεις για το μεχρι που θα φτασει η ανασα του διπλανου σου αλλά και η δικη σου ως αυτον.Και ολα φαινονται πολυ πιο απλα και η συνυπαρξη πιο ανθρωπινη και ανεγγιχτη.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
χρονια πολλα καλο πασχα!
συμβαίνει τώρα!!!!








τα σχόλια δικά σας...
Ναι σου λέω, Καραγκιόζηδες με το Κ κεφαλαίο... Χοντροί άνθρωποι και δεν εννοώ στο σώμα...
 

theoadon

Μέλος
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Αριστείδης
Πριν τρεις χειμώνες, με μια παρέα βγήκαμε και εμείς για μια ακόμα φορά στο χωριό αυτό.
Σεβούμενοι τον 'κανονισμό' δεν παρκάραμε πάνω στην πλατεία αλλά εκατέρωθεν του δρόμου που οδηγεί σ'αυτή.
Καθήσαμε στον γνωστό μαγαζί του Αντωνίου και δεν προλάβαμε να παραγγείλουμε και ήρθε ο πρώτος με το ΙΧ-αγροτικό του, και πάρκαρε πάνω στην πλατεία.
Ο επόμενος το ίδιο, και τελικά έρχεται και ο πατρινός (κάποιοι ξέρουν για ποιον πρόκειται) με το 4Χ4 που άρχισε να κορνάρει γιατί δεν χώραγε και 'καλά'.
Τρέχουμε να δούμε τι γίνεται, μετακινούμε τις μηχανές (που δεν χρειάζονταν ) είχαν περάσει άλλα 3-4 αυτοκίνητα, και έρχεται ο τύπος παρκάρει στην πλατεία και μας βρίζει!!!

Ε αφού δεν του το κάναμε το μαγαζί λαμπόγιαλο είναι τυχερός. Ναι ήταν αυτός που έχει το απέναντι μαγαζί από τον Αντωνίου!!! και εξού η μανούρα!

Τέτοιους στόκους δεν έχω ξαναδεί!

Από τότε έχω να ξαναπάω στο χωριό, και δεν με βλέπω , και με αυτά που διαβάζω να θέλω να ξαναπάω!

Κρίμα, το χωρίο είναι ωραίο , αλλά οι κάτοικοι, όχι όλοι, δεν....
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Εάν έχει καλούς μεζέδες και καλή περιποίηση ο Αντωνίου, εγώ θα πήγαινα, και ας περπατήσω και 200 μέτρα!
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Πάντως αν είναι ΤΟΣΟ προκλητικά τα πράγματα (όπως φαίνεται ο "απέναντι" έχει ΞΕΦΥΓΕΙ από πολλές μαρτυρίες), αυτή η "Μητέρα Τερέζα + Μαχάτμα Γκάντι, μη πόλεμος, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός" αντιμετώπιση δεν είναι και τόσο ενδεδειγμένη.
Να δικαιολογούμε και τον τίτλο "παλιομηχανόβιοι" καμιά φορά. :)
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εγώ δεν είπα τίποτα.
Εγώ είπα ότι και το πολύ σοφτ, βλάπτει (το θύμα).

Να τύχει να είμαι εκεί και να ανεχθώ να με βρίσει κάποιος Π@Π@Ρ@Σ και να γνωρίζω και τέτοιο background της υπόθεσης αποκλείεται πάντως.
Θα μας γράψουν οι (online) εφημερίδες.
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Εάν έχει καλούς μεζέδες και καλή περιποίηση ο Αντωνίου, εγώ θα πήγαινα, και ας περπατήσω και 200 μέτρα!
εγω το έβαλα στα δωμάτια του Αντωνίου ακριβώς κάτω από την πλατεία.
γιατί να κάψω τις θερμίδες που με τόσο κόπο κ χρήμα αποκτώ;;;
έχει μια καστανοσαλατα άστα να πάνε! άλλο επιπεδο. έφαγα τόσες που
έκανα 3 μερες να κλείσω την ζελατινα από το κρανος...
μου βρομαγα σκορδο
:mad::mad::mad:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σε πολλα χωρια,μας λενε οι ιδιοι οι κατοικοι,να τις βαζουμε στην πλατεια για να ειναι πιο προστατευμενες οι μηχανες.

Ολοι οι ανθρωποι ,ομως,δεν ειναι ιδιοι.Δεν καταλαβαινω γιατι εκπλησσεστε.

Οπως και δεν καταλαβαινω γιατι οι πιο κοντινοι στο συγκεκριμενο χωριο,δεν κανεται ενα τρικουβερτο τραπεζωμα στον Αντωνιου.

Αποφυγεται ομως την καστανοσαλατα,τουλαχιστον οι παντρεμενοι.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
ο σωστός ο άντρας ξεχωρίζει απο τις μυρωδιές που τελειώνουν σε ...ιλας
χαχαχα :disgust:
Ο σωστος αντρας αν δεν εχει καμμια καλη καβαντζα,καλο ειναι να μην κανει μαγκιες,γιατι ο υπνος στα παγκακια ειναι μεγαλη ταλαιπωρια.;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε πολλα χωρια,μας λενε οι ιδιοι οι κατοικοι,να τις βαζουμε στην πλατεια για να ειναι πιο προστατευμενες οι μηχανες.

Ολοι οι ανθρωποι ,ομως,δεν ειναι ιδιοι.Δεν καταλαβαινω γιατι εκπλησσεστε.

Οπως και δεν καταλαβαινω γιατι οι πιο κοντινοι στο συγκεκριμενο χωριο,δεν κανεται ενα τρικουβερτο τραπεζωμα στον Αντωνιου.

Αποφυγεται ομως την καστανοσαλατα,τουλαχιστον οι παντρεμενοι.
ο σωστός ο άντρας ξεχωρίζει απο τις μυρωδιές που τελειώνουν σε ...ιλας
χαχαχα :disgust:
Ο σωστος αντρας αν δεν εχει καμμια καλη καβαντζα,καλο ειναι να μην κανει μαγκιες,γιατι ο υπνος στα παγκακια ειναι μεγαλη ταλαιπωρια.;)

Απλά πράγματα....
Ταΐζεις από το ίδιο και τη γυναίκα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
ΤεσΠα,πάλι στο φαγητό το γυρίσαμε :hungry:
Xαρη θεωρω πως στην πρωτη σου εισοδο στο απο παν΄χωριο πρεπει να βαλεις το Multi
στο προγραμμα Urban με τα 100 αλογα και τον τσαντιλα τον κοφτη
διοτι σε αλλη περιπτωση οταν φρεναρεις θα τον εχεις περασει(τον ειδικο χωρο parking).

Υ.Γ.
Σε λιγο θα πατας στον γκουγκλη ''Καστάνιτσα'' και θα σε παραπεμπει στο παρον thread..
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Μόνο ότι το όνομα "Αντωνίου" έχει αναφερθεί 15 φορές και του άλλου (νομίζω) καμία, είναι αρκετό.

Με τη βλακεία του θα έχει πελάτες μόνο μερικούς από τους παππούδες του χωριού (όσους δεν έχει πλακωθεί).

Κερασάκι κάνας νεαρός φίλος του να του δείξει τη συζήτηση αυτή.
Σε αυτή την περίπτωση, του αφιερώνω το από κάτω smiley, που όμως επειδή δεν έχουμε το κατάλληλο, ας το φανταστεί με άλλο δάχτυλο:
:ok:
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Πάντως αν είναι ΤΟΣΟ προκλητικά τα πράγματα (όπως φαίνεται ο "απέναντι" έχει ΞΕΦΥΓΕΙ από πολλές μαρτυρίες), αυτή η "Μητέρα Τερέζα + Μαχάτμα Γκάντι, μη πόλεμος, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός" αντιμετώπιση δεν είναι και τόσο ενδεδειγμένη.
Να δικαιολογούμε και τον τίτλο "παλιομηχανόβιοι" καμιά φορά. :)
Είπαμε πάνω από όλα Πο. λι. τι. σμός. Μην πάτε και μου κάψετε κανένα χωριό!!! :thumbsdown:
 
Top Bottom