Καταγγελία για αλήτες μηχανόβιους στην Καστάνιτσα.

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εγω εχω παει γυρω στις 5-6 φορες στο συγκεκριμενο χωριο.....
Αλλοτε μονος και 2 φορες με αρκετα μεγαλο γκρουπ.
Και ολες τις εποχες....
Και θα ξαναπαω, γιατι το μερος ειναι πανεμορφο...
Ολα τα υπολοιπα με αφηνουν παγερα αδιαφορο....;)
Ποιος είπε να μην ξαναπάνε στο χωριό;

Πολλοί λένε ότι είναι θέμα παιδείας, μόρφωσης, κουλτούρας κλπ.... Όλα αυτά αναφέρονται βέβαια στον απλό πολίτη.
Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς.
Είναι και η ζωή μου όλη δομημένη γύρω από το στρατό και τη διοίκηση βλέπεις....
Πιστεύω λοιπόν ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι! Κι αυτό είναι γενικό, ισχύει πάντα και έχει να κάνει με τα πάντα στον άτιμο αυτό ντουνιά.
Ακόμα και στη Βουλγαρία* και στην Πολωνία*, δεν το συζητώ για την Ιταλία και λοιπή δυτική Ευρώπη, σε όλους τους οικισμούς υπάρχει ένα κέντρο στο οποίο δεν κυκλοφορεί κανένα τροχοφόρο! Υπάρχουν σημεία οπου και το ποδήλατο απαγορεύεται! Εννοείται βέβαια, ότι στα όρια της απαγόρευσης ειδόδου των οχημάτων προς το κέντρο, υπάρχουν δημοτικά πάρκινγκ ικανά να δεχθούν τα οχήματα όλων των επισκεπτών.
Εδώ λοιπόν έχουμε όλα τα χωριά και τις πόλεις ξέφραγες κι ανοικτές σε όλα τα τροχοφόρα, ακόμα κι έξω από το Δημαρχείο που λέει ο λόγος.
Φυσικά στην προκειμένη περίπτωση φταίει ο καλός γείτονας και η κατσίκα του, όπως αναλυτικά ανέφεραν πιο πάνω οι συντροχοι. Όμως, το θέμα θα ξαναέρθει στην επιφάνεια κάπου αλλού. Και φυσικά κάποιοι που θα φωνάζουν, οι ίδιοι από Δευτέρα έως και Σάββατο παρατάνε όπου να 'ναι τρακτέρ, αγροτικά, μηχανάκια κλπ κι όταν πάω εγώ το Σάββατο το απόγευμα ή την Κυριακή, τους ενοχλώ στο ξεκούδουνο κι εντελώς ξαφνικά..... Αφού δεν είμαι "στου χουριό μ'".... ;)
Αν υπήρχε κράτος , δε θα υπήρχε θέμα....
Πουθενά και ποτέ! Θα υπήρχε η κατάλληλη ρυμοτομία και οι αντίστοιχοι χώροι στάθμευσης πέριξ των οικισμών κι ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Αλίμονο να επαφίουμε την εύρυθμη λειτουργία της κάθε πόλης/χωριού/οικισμού , στην καλή θέληση και στο φιλότιμο επισκεπτών και κατοίκων. Αλλά δυστυχώς στο Ελλάντα, αυτό συμβαίνει.

Επανρχόμενος στις 3 πρώτες γραμμές, θα πω ότι και η παιδεία/μόρφωση/κουλτούρα είναι -πρωτίστως- θέμα της πολιτείας! Κι ύστερα της οικογένειας. Κι ανάποδα να βάλετε το τελευταίο, το ίδιο είναι (αυγό-κότα....) δεν αλλάζει κάτι. Όπως και να το δεις/πεις, το ίδιο είναι. Πιστεύω ότι με αντιλαμβάνεστε... :)

*Σ' αυτές τις χώρες δεν ισχύει γενικά , αλλά στα τουριστικά θέρετρα και σε κάποιες πόλεις, όπως έχω διαπιστώσει "ιδίοις όμασι".
Αν και γενικώς συμφωνώ με τα γραφόμενα σου, υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που δεν είναι έτσι απλές.
Δεν μπορεί να μιλάμε για ρυμοτομία στα Ελληνικά χωριά (όπως και σε πολλά χωριά έξω βέβαια...).
Θα πρέπει να πιάσουμε το ποιον θα ξεβολέψουμε (γιατί ούτε οι χωριανοί θα πρέπει να μπαίνουν σε χώρους που έχουν μάθει να μπαίνουν), θα πρέπει να πιάσουμε ποιον θα ευνοήσουμε (ποιανού το χωράφι θα γίνει δημοτικό πάρκιν και τι θα τσεπώνει) κλπ. κλπ.
Όμως από την άλλη υπάρχουν πάρα πολλά (ειδικά παραθαλάσσια) μέρη στην Ελλάδα που κλείνει η κυκλοφορία πολλές ώρες το βράδυ ή και μόνιμα σε κάποιους δρόμους.
Τώρα αυτό να πας να το κάνεις στο Κάτω Παρτάλι, καλά, καλή τύχη.

Όμως όλα καταλήγουν σε αυτό που έχεις bold. Όμως πάει ακόμα πιο μακριά, δηλαδή πάλι σε εμάς. Εμείς οι Έλληνες έχουμε το κράτος που μας αξίζει. Αυτό ψηφίζουμε, αυτό θέλουμε και για να βολευόμαστε. Άρα δεν νομίζω να αλλάξει τίποτα.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
ο κοσμος λεει "χιλιοι καλοι χωρανε, ενας στραβος περισσευει" και δυστυχως εχει δικιο... καποιες φορες οι στραβοι ειναι περισσοτεροι απο ενας...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποιος είπε να μην ξαναπάνε στο χωριό;



.
Δεν το ειπε καποιος, αλλα οταν η δημοσιευση καταληγει σε αστυνομιες κλπ ομορφιες........δεν το λες και φιλοξενο;)
Ασε τα "αισχος και ντροπη"....:eek:

Εγω θεωρω οτι το δημοσιευμα και η καταληξη του, κατι τετοιο βγαζει
Αν ξαναρθετε στα βουνα μας και στην πλατεια του χωριου μας, θα βρειτε την αστυνομια.
Εγω θα ξαναπαω....:D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καλημέρα αλήτες μηχανόβιοι...
Γιατί ρε παίδες διυλίζουμε τον κώνωπα; Ας το δούμε το θέμα "απλά και ταπεινά" που έλεγε κάποτε ένας χοντρούλης...:p
Ο καθένας ας πράττει αυτό πρέπει από την μεριά του. Εμείς, ως αλήτες μηχανόβιοι, αν δεν θέλουμε να μας αποδίδουν τον χαρακτηρισμό και να δίνουμε δικαιώματα, ωφείλουμε όταν επισκεπτόμαστε ένα μέρος να το σεβόμαστε αυτό αλλά και τους κατοίκους του! Να παρκάρουμε εκεί που παρκάρουν οι κάτοικοι. Αξιοθέατο είμαστε κι από μόνοι μας, δεν χρειάζεται να κάνουμε και πασαρέλα τα "εργαλεία" μας πρώτη μούρη.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι είμαστε επισκέπτες και όχι δυνάμεις κατοχής.
Τέλος, δεν φταίνε ρε παιδιά πάντα οι άλλοι, κάτι στραβό κάναμε κι εμείς και δώσαμε το δικαίωμα... Αν υπήρχε σε κάθε πλατεία κι ένας αστυνομικός δεν θα υπήρχαν αυτά τα θέματα, οπότε ας διαχειριστούμε αυτήν την ελευθερία μας με το καλύτερο τρόπο ώστε όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι!;)
Σεβασμός λοιπόν! Ρισπέκτ που λέμε και στο χωριό μου...

(Γενικά μιλώ με αφορμή το γεγονός ε...)
 
Τελευταία επεξεργασία:

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Να σου πω κάτι;
Τις μηχανές οι μηχανόβιοι έχουν μια τάση όχι από τεμπελιά αλλά από φόβο, να τη βάζουν σε μέρος που έχουν οπτική επαφή.
Μάλιστα φόβο όχι κλοπής (στο χωριό δύσκολο) αλλά φθοράς. "Α τι ωραίο το σήμα της BMW και σπάει και εύκολα" (βλέπε 2004-2007 R1200GS), βλέπε παππούς με την καρότσα και "έλα μωρέ περνάω" (ή μη πω για όπισθεν) κλπ.
Σε χώρο που ΔΕΝ παίζουν παιδιά (αν και αυτά γουστάρουν γιατί χαζεύουν) και είναι άδειος και αχρησιμοποίητος ή ΗΔΗ έχει οχήματα του χωριού (1000 φορές πιθανότερο - και γι' αυτό χαλιούνται γιατί είναι "το χωριό τους"), γιατί να μη τις βάζουν;
Αστυνομικός στην πλατεία μπορεί και να υπήρχε, αλλά θα έπινε τον καφέ του και που να σηκώνεται...

Βέβαια αυτό που λες στο τέλος είναι κανόνας: Σεβασμός. Αλλά να είναι αμφίδρομος ε...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν το ειπε καποιος, αλλα οταν η δημοσιευση καταληγει σε αστυνομιες κλπ ομορφιες........δεν το λες και φιλοξενο;)
Ασε τα "αισχος και ντροπη"....:eek:

Εγω θεωρω οτι το δημοσιευμα και η καταληξη του, κατι τετοιο βγαζει
Αν ξαναρθετε στα βουνα μας και στην πλατεια του χωριου μας, θα βρειτε την αστυνομια.
Εγω θα ξαναπαω....:D

Μαζί θα πάμε :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρα αλήτες μηχανόβιοι...
Γιατί ρε παίδες διυλίζουμε τον κώνωπα; Ας το δούμε το θέμα "απλά και ταπεινά" που έλεγε κάποτε ένας χοντρούλης...:p
Ο καθένας ας πράττει αυτό πρέπει από την μεριά του. Εμείς, ως αλήτες μηχανόβιοι, αν δεν θέλουμε να μας αποδίδουν τον χαρακτηρισμό και να δίνουμε δικαιώματα, ωφείλουμε όταν επισκεπτόμαστε ένα μέρος να το σεβόμαστε αυτό αλλά και τους κατοίκους του! Να παρκάρουμε εκεί που παρκάρουν οι κάτοικοι. Αξιοθέατο είμαστε κι από μόνοι μας, δεν χρειάζεται να κάνουμε και πασαρέλα τα "εργαλεία" μας πρώτη μούρη.
Πρέπει να καταλάβουμε ότι είμαστε επισκέπτες και όχι δυνάμεις κατοχής.
Τέλος, δεν φταίνε ρε παιδιά πάντα οι άλλοι, κάτι στραβό κάναμε κι εμείς και δώσαμε το δικαίωμα... Αν υπήρχε σε κάθε πλατεία κι ένας αστυνομικός δεν θα υπήρχαν αυτά τα θέματα, οπότε ας διαχειριστούμε αυτήν την ελευθερία μας με το καλύτερο τρόπο ώστε όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι!;)
Σεβασμός λοιπόν! Ρισπέκτ που λέμε και στο χωριό μου...

(Γενικά μιλώ με αφορμή το γεγονός ε...)

Χρήστο αυτό λέω κι εγώ!
Κι αυτό γίνεται. Όταν μπεις σε ένα χωριό και δεις παρκαρισμένα στην πλατεία, δίπλα θα παρκάρεις κι εσύ. Τώρα , άμα το "εσύ" δεν είσαι ένας ή δυο, αλλά 20 μηχανάκια, εκεί δημιουργείται θέμα, εφόσον το χωριό έχει εν γένει κίνηση, παιδιά που παίζουν κλπ. Αν δε δεις κανένα τροχοφόρο στην πλατεία, τουλάχιστον θα ρωτήσεις τι παίζει, πού παρκάρουμε κλπ. Και θα συμορφωθείς, δε γίνεται αλλιώς.
Αν λοιπόν οι μόνιμοι κάτοικοι ήθελαν να προστατεύσουν το χωριό, το περιβάλλον, την αισθητική τους , δε θα έβαζαν το τρακτέρ 1η μούρη στα σκαλοπάτια της εκκλησίας..... Και σαφώς θα μπορούσαν να απαιτούν το ίδιο κι από τους επισκέπτες.
Αλλά δε γίνεται έτσι.
Και το συγκεκριμένο μέρος (περάσαμε και τον Οκτώβριο στην ασφάλτινη βόλτα κι ήταν τόσο έρημο, που δε βρήκαμε νερό να πιούμε.... είχα στο νου μου και καφέ, αλλά με την καμία!) σπάνια έχει κίνηση, και τώρα είχε επειδή το κανόνισαν. Απλώς το κανόνισαν στο "δίπλα " μαγαζί. Αυτή είναι και η ουσία της φασαρίας.
Αλλά όπως λέει κι ο Κώστας, εμείς θα ξαναπάμε :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αλλά όπως λέει κι ο Κώστας, εμείς θα ξαναπάμε :)
Και καλά θα κάνετε! Χαιρετίσματα στους ταβερνιάρηδες... και τους δυό ε...;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για την καστανιτσα. ...μιλάμε :p
Καμμια δεκαριά άτομα τον χειμώνα. ......σταματάς για καφέ και κάνουν παρτυ.
Άσε που στους δασικούς .....σε τρώνε οι λυκοι:D

advφον!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ μιλάω πάντα για το δημοσίευμα, για να μην παρεξηγηθώ.
Εννοειτε ότι σεβόμαστε κλπ κλπ κλπ.
Δεν ασχολούμαι με αυτονοητα, αλλά με το προκλητικό δημοσίευμα.

advφον!!
 

tiflaeisai

Μέλος
Περιοχή
Ἀθῆναι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Φου τζου ρου & πεντε-πεντε-κοσπέντε
άσχετο και σχετικό μαζί... σήμερα σταματήσαμε με την εντουροπαρέα σ' ένα χωριό να τσιμπίσουμε... βρουμ βρουμ μέσα στο χωριό... να κοιτάει ο κόσμος τα out of space μηχανάκια και τα UFO... αφίσαμε τις λασπωμένες μοτό ομπρός στο μαγαζί...
κι εκεί μας κοιτούσαν καλά καλά...

ΑΛΛΑ...

ο μαγαζάτορας μας είπε να τις βάλουμε στο προαύλιο...
μέχρι να κάτσουμε στο τραπέζι, μας είχαν κεράσει από 3 διαφορετικές μεριές... (+ τις σύντομες κουβέντες με κάνα-δυο ντόπιους)...

α ρε Κρήτη, θα μου λείψεις...

ΥΓ. @enkefalos @manosp
 

man !!!

Μέλος
Όνομα
Μάνος
Μοτό
varadero
Προσωπικα εχω γινει μπιλιες με τον ταβερνιαρη στο βαθος δεξια που ειναι και γιατρος, γιατι τον ενοχλησα να μπει με το forester στη πλατεια , ηταν τοσο βρομοστομος που τον βουτηξα και με χωρισαν οι φιλοι μου.
Ο τυπος δεν θελει ξενο κοσμο γιατι δουλευει μονο με τους ντοπιους υποψιαζομαι και αλλους λογους αλλα τεσπα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ωφειλουμε ολοι να υποστηριζουμε τον καθενα να λεει την γνωμη του ελευθερα, εαν δεν συμφωνουμε αυτο ειναι αλλο θεμα
και οι μικρες και οι μεγαλες κοινωνιες εχουν τα γκριζα τους οπως και εμεις οι μοτοσυκλετιστες που ειμαστε μια μικρη κοινωνια
θεωρω οτι ολα μπορουν να λυθουν με σωστη διαχειρηση και οχι με κοντρες και ειδικα απο τους κοντινους!!!χωρις να μπλεκουμε θεζμους κλπ κλπ
και ας μην ξεχναμε οτι ολο αυτο το φορτιο που εχει ο καθενας μεσα του τα τελευται χρονια εινα ενας παραγοντας!! που επηρεαζει καπως!!! τα δρωμενα
καλες βολτες με προσοχη και παντα ορθιοι!!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Όπως ειπώθηκε από Καλφα και Θοδωρή,φορεστερ πρέπει να σεβόμαστε την γραφικοτητα κ τους νόμους του χωριού.
Όντως η Καστάνιτσα (κ όχι Καστανίτσα),είναι ένα γραφικό χωριό που της αξίζει το ελεύθερο κέντρο το οποίο είναι και μικροσκοπικό.
Να σημειώσουμε ότι πριν 20 χρόνια ήταν ένα χωριό σε μαρασμό και γνωστό μόνο σε πολύ λίγους.
Η διανοιξη του δρόμου Άγιος Ανδρέας προς Καστάνιτσα ήταν ο καταλυτης αλλά το συστατικό της συνταγής ήταν η επένδυση της οικογένειας Αντωνίου σε ένα ξενώνα 5 δωμάτια και εστιατόριο-ταβερνα.
Αυτά έκαναν το χωριό ελκυστικό κ ανέβηκε η επισκεψιμοτητα ραγδαία.
Χαρακτηριστικά και για σύγκριση σας αναφέρω το χωριό Πραστό παραδιπλα που δεν πάει ούτε η μάνα του γιατί δεν υπάρχει υποδομή.
Επιστρεφοντας στο θέμα μας, μετά την επιτυχία της επιχείρησης Αντωνίου ακόμα δύο επιχειρήσεις δραστηριοποιηθηκαν στην συγκεκριμένη πλατειούλα διαστάσεων 12 χ 20 μέτρα το πολυ.
Τότε άρχισε η γκρίνια με αποτέλεσμα την απαγόρευση εισόδου οχημάτων. Πιθανόν κ να υπήρχε η απαγόρευση γιατί όντως η πλατεία είναι μικρή.
Όμως για να πάει κάποιος μέσα στο χωριό πρέπει να περάσεις από την πλατεία.
Κάτι που πολύ δεν γνωρίζουν.
Ακολουθώντας την απαγόρευση δεν έμπαινα στην πλατεία και άφηνα την μηχανή στο νότιο δυτικό πάρκινγκ.
Από εκεί με περπάτημα 200 μέτρα πήγαινα στην πλατεία.
Παρατήρησα όμως ότι σχεδόν πάντα η πλατεία ήταν καταλειμενη με αυτοκίνητα εντόπιων και μάλιστα γεμάτο με λάσπες κλπ.
Εντάξει αγρότες και κτηνοτροφοι είναι οι οποίοι ντόπιοι επισκέπτες, αλλά όλη τη βρωμιά στην πλατεία ???
Ε σκέφτομαι, αφού αυτοί δεν σέβονται, γιατί εγώ να τους σεβαστώ.
Πολλές φορές πήγαμε με συντρόχους φίλους από τα φόρουμ κλπ.
Κάποιες φορές ερχόταν ένας μεσήλικας και μας εδιωχνε, κάποιες όχι
Τότε παρατήρησα ότι μας εδιωχναν, όταν καθομασταν στο μαγαζί του Αντωνίου, μία δύο δοκιμές, το αποτέλεσμα ίδιο...
Εντάξει κατάλαβα...

Τέλος πάντων εξελιξα το θέμα και πλέον παρκάρω σε ένα στενακι να μην προκαλώ. Όμως το ζήτημα είναι για την κατσίκα του γείτονα κ την γνωστή παροιμία και όχι για την γραφικοτητα του χωριού.
Πλέον, κουνάω μαντηλι και από δω και πέρα promotion στο Πολύδροσο η Τζίτζινα, όπου
δραστηριοποιηται ο φίλος gsάκιας Αντώνης ένας καταπληκτικός Λακωνας.
Το nest του μοτοσυκλετιστή, δεν σας λέω τπτ άλλο
Ξενώνας κ εστιατόριο καταπληκτικά σε λογικοτατες τιμές για μια πραγματική γνωριμία με τον Πάρνωνα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολύ κατατοπιστικό το ποστ σου Χάρη! Πλέον δεν υφίσταται καμιά αμφιβολία για το δημοσίευμα και τους στόχους του ;)

Αν κι έκανε "μπαμ" από την αρχη, ειδικά για όσους είμαστε από χωριά και ξέρουμε :)
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Παρόλα τα σωστά που λέει ο Χάρης , εγώ θα επιδιωκα αν μπορούσα μια στήριξη στην παραπάνω οικογένεια .Πάρκινγκ όπου επιτρέπεται, καλοκαίρι για πιο ελαφρύ ρουχισμό και όλοι επιδεικτικά στην ταβέρνα Αντωνίου...payback!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Η λύση στα προβληματα δεν ειναι η όξυνση και η περιθωριοποίηση αλλα ο διάλογος και η ισορροπία
Μια απο τις έννοιες του συνόλου και ένας απο τους στοχους της κάθε ομάδας ανθρώπων και ποσο μάλιστα των μοτοσυκλετιστών που θελουμε να λεγομαστε ειναι η βοήθεια στους άλλους οτι μονο όλοι μαζι μπορούμε να τα καταφέρουμε μέσα απο την διαφορετικότητα και τις επιπλοκες που επιφέρει αυτη
Και μονο έτσι γινόμαστε καλύτεροι και χρησιμότεροι
Όλοι πρεπει να βοηθιούνται στην κατανόηση της συνύπαρξης που φέρνει ισορροπημένη !!!εξελιξη στής γειτονιές στα χωρία στις πόλεις στις χώρες
καλες βολτες με προσοχη και παντα ορθιοι!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom