Κατασκευή σχάρας αλουμινίου για KTM 950/990 Adventure

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Βαζω την λιστα και μολις παρω τιμη ποσταρω και ας επιβεβαιωσουν οσοι θελουν..

1) lmb990
2) stavrouliasp
3) ilias.ali
4) freco + ερωτηση αν μπορει 1 μαυρη
5) tasosbob + ερωτηση για τραπεζακι
6) tsiou


Οποιος αλλος θελει συμπληρωνει το ονομα του!
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Βαζω την λιστα και μολις παρω τιμη ποσταρω και ας επιβεβαιωσουν οσοι θελουν..

1) lmb990
2) stavrouliasp
3) ilias.ali
4) freco + ερωτηση αν μπορει 1 μαυρη
5) tasosbob + ερωτηση για τραπεζακι
6) tsiou


Οποιος αλλος θελει συμπληρωνει το ονομα του!
κ εγω ενδιαφερομαι..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Βαζω την λιστα και μολις παρω τιμη ποσταρω και ας επιβεβαιωσουν οσοι θελουν..

1) lmb990
2) stavrouliasp
3) ilias.ali
4) freco + ερωτηση αν μπορει 1 μαυρη
5) tasosbob + ερωτηση για τραπεζακι
6) tsiou
7) Gio_Diego_950_ADV


Οποιος αλλος θελει συμπληρωνει το ονομα του!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
λοιπον... εχουμε και λεμε..

το τραπεζακι μπορει να το φτιαξει... τα τουρατεκ ποδαρακια ειναι ρυθμιζομενα.. αν εχει κατηφορα τα ψηλωνεις κτλ... μπορει να το φτιαξει αλλα θα κοστισει.. μου προτινε τα ποδια να εχουν στανταρ υψος και να ειναι με βιδα παξιμαδι.. η πεταλουδα για πιο ευκολο.. θελει ομως διαστασεις για να μας πει τιμη.. οποτε μετρας το υψος της βαλιτσας και ποσο μεγεθος θες να εχει η πλακα πανω.. πχ 25Χ40 και υψος 50εκ..


παμε τωρα στην βαση.. θα την σχεδιασει αυτος οπως την βλεπει απο τις φωτο και σημερα η αυριο θα εχουμε τιμη μαλλον.. μπορει να βαψει μονο μια ηλεκτροστατικα μαυρη αλλα μου προτεινε να τις κανουμε ολες μαυρες.. μπορουμε να κανουμε ανοδιωση (για να βγει χρωμα σαν την μαμισια) αλλα ειναι ακριβο (8-10 ευρω το κομματι).. μπορει να κανει αυτο που εκανε ο θενος αλλα μου ειπε οτι με τον καιρο θα αρχισουν να φαινονται γρατσουνιες... υπαρχει και γκρι ηλεκτροστατικη αλλα μου λεει ειναι περιεργο χρωμα.. θα προσπαθησει να μου στειλει φωτο το χρωμα... γι αυτο λοιπον προτεινε μαυρη ηλεκτροστατικη 4 η 5 χιλιοστα για ολες τις βασεις.. εκει που μπαινουν οι βιδες θα κανει λακουβα (δεν ξερω αν το λεω σωστα, ενα στρογγυλο στο μεγεθος της βιδας πιο βαθυ ωστε να φωλιασει η βιδα..

για το τρανσαλπ θελει μετρηση για το που μπαινουν οι βιδες ωστα να δει αν κανουν.. για τα κτμ θα μετρησω εγω και θα ζητησω και απο αλλον ενα για σιγουρια.. μετραμε αποσταση τις μακρινες μεταξυ τους βιδες και αποσταση τις κοντινες μεταξυ τους βιδες.. επισης αποσταση απο την μια κοντινη βιδα με τις δυο μακρυνες μεταξυ του τους βιδες..


οουυφφφ... δεν καταλαβε κανεις τι εννοω εεε... χαχαχα
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Αυτό εννοείς αν κατάλαβα καλά. Εγώ έχω βάση για βαλίτσα και δεν φαίνονται οι βίδες. Αν μπορεί κάποιος, αλλιώς πέστε μου να ξηλώσω τη βάση.

 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
λοιπον... εχουμε και λεμε..

το τραπεζακι μπορει να το φτιαξει... τα τουρατεκ ποδαρακια ειναι ρυθμιζομενα.. αν εχει κατηφορα τα ψηλωνεις κτλ... μπορει να το φτιαξει αλλα θα κοστισει.. μου προτινε τα ποδια να εχουν στανταρ υψος και να ειναι με βιδα παξιμαδι.. η πεταλουδα για πιο ευκολο.. θελει ομως διαστασεις για να μας πει τιμη.. οποτε μετρας το υψος της βαλιτσας και ποσο μεγεθος θες να εχει η πλακα πανω.. πχ 25Χ40 και υψος 50εκ..


παμε τωρα στην βαση.. θα την σχεδιασει αυτος οπως την βλεπει απο τις φωτο και σημερα η αυριο θα εχουμε τιμη μαλλον.. μπορει να βαψει μονο μια ηλεκτροστατικα μαυρη αλλα μου προτεινε να τις κανουμε ολες μαυρες.. μπορουμε να κανουμε ανοδιωση (για να βγει χρωμα σαν την μαμισια) αλλα ειναι ακριβο (8-10 ευρω το κομματι).. μπορει να κανει αυτο που εκανε ο θενος αλλα μου ειπε οτι με τον καιρο θα αρχισουν να φαινονται γρατσουνιες... υπαρχει και γκρι ηλεκτροστατικη αλλα μου λεει ειναι περιεργο χρωμα.. θα προσπαθησει να μου στειλει φωτο το χρωμα... γι αυτο λοιπον προτεινε μαυρη ηλεκτροστατικη 4 η 5 χιλιοστα για ολες τις βασεις.. εκει που μπαινουν οι βιδες θα κανει λακουβα (δεν ξερω αν το λεω σωστα, ενα στρογγυλο στο μεγεθος της βιδας πιο βαθυ ωστε να φωλιασει η βιδα..

για το τρανσαλπ θελει μετρηση για το που μπαινουν οι βιδες ωστα να δει αν κανουν.. για τα κτμ θα μετρησω εγω και θα ζητησω και απο αλλον ενα για σιγουρια.. μετραμε αποσταση τις μακρινες μεταξυ τους βιδες και αποσταση τις κοντινες μεταξυ τους βιδες.. επισης αποσταση απο την μια κοντινη βιδα με τις δυο μακρυνες μεταξυ του τους βιδες..


οουυφφφ... δεν καταλαβε κανεις τι εννοω εεε... χαχαχα
Λαμπρο στειλε μου το τηλ σου να μιλησουμε...
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αυτό εννοείς αν κατάλαβα καλά. Εγώ έχω βάση για βαλίτσα και δεν φαίνονται οι βίδες. Αν μπορεί κάποιος, αλλιώς πέστε μου να ξηλώσω τη βάση.

Αυτο ακριβως! Μετραμε απο το κεντρο της βιδας εως το κεντρο της επομενης... επισης μου ειπε οτι οπως θα βαλω το μετρο να ξεκινησω απο το το 10 και οχι απο το 0 για πιο σωστη μετρηση...
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Βαζω την λιστα και μολις παρω τιμη ποσταρω και ας επιβεβαιωσουν οσοι θελουν..

1) lmb990
2) stavrouliasp
3) ilias.ali
4) freco + ερωτηση αν μπορει 1 μαυρη
5) tasosbob + ερωτηση για τραπεζακι
6) tsiou


Οποιος αλλος θελει συμπληρωνει το ονομα του!
Λάμπρο θα σου δώσω λίγο παραπάνω δουλειά.:)
είχε πέσει στα χέρια μου και την αγόρασα μία μεταχειρισμένη σχάρα,
http://donkeytough.blogspot.gr/2013/07/smr-ii.html
ο κατασκευαστής της είναι μέλος σε γειτονικό φόρουμ, δεν τον ξέρω προσωπικά, απλά τον είχαν ρωτήσει παιδιά αν μπορούσε να κατασκευάσει και άλλες γιατί υπήρχε ζήτηση αλλά δεν προχώρησε το θέμα.
έχει τρύπες και κουμπώνει σε bmw, ktm, honda, suzuki κτλ
αν θέλετε και μπορεί να σας βοηθήσει στο προτζεκτ σας ρίξτε λίγο μελέτη στο λινκ. έχει φώτο και μετρήσεις.
εγώ την έχω 2 χρόνια πάντως, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις επώνυμες
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ποσο την δινει δημητρη?? Πολλες τρυπες ρε γαμωτο αλλα εξυπνη ιδεα για να ταιριαζει σε πολλες μηχανες..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Θα μετρήσει κάποιος σε κτμ;;;

Πάνω οριζόντιο
Κατω οριζόντιο
Αριστερό διαγώνιο
Δεξί διαγώνιο

Οπως στην φωτό που ανέβασε ο freco παιδιά...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να 'μαι και γω...
Λοιπόν,όπως λέει και ο φίλος Κώστας (El-Gatto) πρέπει η πλάκα αλουμινίου να έχει πάχος τουλάχιστον 5mm.
Ή για πιο λεπτή θά ψάξετε να βρείτε αλουμίνιο διαφορετικής σκληρότητας.
Διαστάσεις δεν έχω γιατί οι μετρήσεις έγιναν 1:1 κατευθείαν απο την φωτό.
Οι εξωτερικές διαστάσεις είναι 30εκ. πλάτος και 35εκ. μήκος.
Αν μεγενθύνετε την φωτογραφία του σχεδίου στο χαρτί 1:1 που βρίσκεται στη πρώτη σελίδα μπορείτε εύκολα να βρείτε τις υπόλοιπες διαστάσεις.
Επίσης μπορείτε απο εκεί να μετρήσετε τα κέντρα που θα γίνουν οι τρύπες.
Όσο για την βαφή δεν συμφωνώ ότι το γυαλισμένο,άβαφτο αλουμίνιο μπορεί να χαραχτεί το ίδιο εύκολα με ένα βαμμένο.
Αν μέχρι αύριο δεν βρείτε διαστάσεις για τις τρύπες φωνάξτε να βρώ το σχέδιο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λάμπρο θα σου δώσω λίγο παραπάνω δουλειά.:)
είχε πέσει στα χέρια μου και την αγόρασα μία μεταχειρισμένη σχάρα,
http://donkeytough.blogspot.gr/2013/07/smr-ii.html
ο κατασκευαστής της είναι μέλος σε γειτονικό φόρουμ, δεν τον ξέρω προσωπικά, απλά τον είχαν ρωτήσει παιδιά αν μπορούσε να κατασκευάσει και άλλες γιατί υπήρχε ζήτηση αλλά δεν προχώρησε το θέμα.
έχει τρύπες και κουμπώνει σε bmw, ktm, honda, suzuki κτλ
αν θέλετε και μπορεί να σας βοηθήσει στο προτζεκτ σας ρίξτε λίγο μελέτη στο λινκ. έχει φώτο και μετρήσεις.
εγώ την έχω 2 χρόνια πάντως, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις επώνυμες
Ωραία δουλειά Δημήτρη...:ok:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να ήξερα να την κάνω κιόλας... Καλά θα ήταν:p
Σου χαλάσαμε το θέμα αλλά μπορεί να βοηθηθεί κάποιος φίλος:)
Δοκίμασε και θα την καταφέρεις!
Όσο για το θέμα μην σκάς.
Τα σχέδια και οι ιδέες γίνονται και για να βελτιώνονται...
'Αλλωστε και 'γω απο κάποιον άλλο πήρα την ιδέα.;)
 
Top Bottom