Κατασκευή σχάρας αλουμινίου για KTM 950/990 Adventure

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίος! Thenos, άσχετο, τα καθρεπτάκια τι λένε δώσε καμιά πληροφορία. Ευχαριστώ
Sent from my iPad using Tapatalk
Θένκς Λάζαρε!Οι καθρέπτες έχω την εντύπωση οτι είναι οι εργοστασιακοί.Έτσι το βρήκα τουλάχιστον...
Μέχρι κάποια χιλιόμετρα είναι καλοί.Μετά τα 120-140 αρχίζει το θόλωμα...
Το οπτικό πεδίο επίσης είναι καλό.Το κυριότερο πλεονέκτημα τους είναι το οτι είναι σπαστοί.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπόν παιδιά χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση.. Μίλησα με το παιδι που την φτιάχνει και μου ειπε ότι το τρέχει όσο μπορει το θέμα!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λοιπόν έχουμε τιμες!! Στα 4mm 35€ και στα 5mm 40€... Πι βιδες εμπεριέχονται... Επιβεβαιώστε όσοι θέλετε ακόμα... Για 5-6 τεμάχια τα μεταφορικά δικά του..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Προχωράμε σιγά σιγά!!!
Τι σου είναι η τεχνολογία...
Ωραίος Λάμπρε!
Να σκεφτείς οτι το δικό μου σχέδιο είναι φτιαγμένο πάνω σε χαρτόνι απο κάποια αφίσα που βρέθηκe πρόχειρη!:D
Μολύβι και χάρακας...:D
Άμα θες μας λές και πιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες για το σχέδιο.
Όσο για τις τρύπες να του πείς να τις φρεζάρει για να ταιριάζουνε φρεζαριστές (κωνικές) βίδες.Είναι πιο ωραίο αισθητικά και δεν θα προεξέχει τίποτα στην σχάρα.
Α! Υπάρχει περίπτωση το σχέδιο σου να το μικραίνεις-μεγαλώνεις συμμετρικά κατά το δοκούν στο pc ώστε να βγαίνει στις διαστάσεις που θέλει ο καθένας;
Και ένα τελευταίο.Προτείνω να χρησιμοποιήσετε αλουμίνιο των 5mm και ας είναι λίγο ακριβότερο.
Άν φτιάξετε με το λεπτό 4mm και δείτε οτι δεν σας καλύπτει θα είναι αργά...;)

Τσέκαρε τις τρύπες μπροστά για να έχει χώρο να βγαίνει η σέλα. Ωραίο γίνεται.
_________________
Ντακάρετε-φον
Δεν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα με τη σέλα.
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Λοιπόν έχουμε τιμες!! Στα 4mm 35€ και στα 5mm 40€... Πι βιδες εμπεριέχονται... Επιβεβαιώστε όσοι θέλετε ακόμα... Για 5-6 τεμάχια τα μεταφορικά δικά του..
Λαμπρο αυτη η τιμη ειναι βαμμενη μαυρη η οχι?
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Τι σου είναι η τεχνολογία...
Ωραίος Λάμπρε!
Να σκεφτείς οτι το δικό μου σχέδιο είναι φτιαγμένο πάνω σε χαρτόνι απο κάποια αφίσα που βρέθηκe πρόχειρη!:D
Μολύβι και χάρακας...:D
Άμα θες μας λές και πιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες για το σχέδιο.
Όσο για τις τρύπες να του πείς να τις φρεζάρει για να ταιριάζουνε φρεζαριστές (κωνικές) βίδες.Είναι πιο ωραίο αισθητικά και δεν θα προεξέχει τίποτα στην σχάρα.
Α! Υπάρχει περίπτωση το σχέδιο σου να το μικραίνεις-μεγαλώνεις συμμετρικά κατά το δοκούν στο pc ώστε να βγαίνει στις διαστάσεις που θέλει ο καθένας;
Και ένα τελευταίο.Προτείνω να χρησιμοποιήσετε αλουμίνιο των 5mm και ας είναι λίγο ακριβότερο.
Άν φτιάξετε με το λεπτό 4mm και δείτε οτι δεν σας καλύπτει θα είναι αργά...;)


Δεν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα με τη σέλα.
rinoceros λεγεται το προγραμμα..το δουλευω κ εγω..Ρε γαμωτο αν ειχα λιγο χρονο θα ασχολουμουν εγω γιατι και να σχεδιαζω σε τετοια προγραμματα ξερω και θειο με τορνο και cnc εχω που δε θα παρει σχεδον τιποτα για εργασια οποτε λογικα θα βγει πολυ φθηνοτερο.το θεμα ειναι οτι πρεπει να παραδωσω πτυχιακη σε 2 εβδομαδες και ειμαι λιγο πνιγμενος..παρ ολα αυτα για να μπω λιγο στο πνευμα αν ειναι να ασχοληθω,αυτη η σχαρα που παμε να αγορασουμε ειναι αντιγραφη του σχεδιου του θενου? Υπαρχουν διαστασεις απο σενα θενο χονδρικα για το τετραγωνο και τα φαγωματα θα τα υπολογισω εγω για να μην πιανω χαρακες και μολυβια και πατρον και ξεκιναω απο την αρχη..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ναι ειναι βαμμένο ηλεκτροστατικά Γιώργο...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
rinoceros λεγεται το προγραμμα..το δουλευω κ εγω..Ρε γαμωτο αν ειχα λιγο χρονο θα ασχολουμουν εγω γιατι και να σχεδιαζω σε τετοια προγραμματα ξερω και θειο με τορνο και cnc εχω που δε θα παρει σχεδον τιποτα για εργασια οποτε λογικα θα βγει πολυ φθηνοτερο.το θεμα ειναι οτι πρεπει να παραδωσω πτυχιακη σε 2 εβδομαδες και ειμαι λιγο πνιγμενος..παρ ολα αυτα για να μπω λιγο στο πνευμα αν ειναι να ασχοληθω,αυτη η σχαρα που παμε να αγορασουμε ειναι αντιγραφη του σχεδιου του θενου? Υπαρχουν διαστασεις απο σενα θενο χονδρικα για το τετραγωνο και τα φαγωματα θα τα υπολογισω εγω για να μην πιανω χαρακες και μολυβια και πατρον και ξεκιναω απο την αρχη..
Ευχαριστώ για την πληροφορία Γιώργη.Είναι αντιγραφή του σχεδίου το οποίο αντέγραψα απο αλλού:D:roflmao: και οι εξωτερικές διαστάσεις όπως γράφω κάπου παραπάνω είναι 30cm μήκος και 35 cm πλάτος.Πάντως τα μόνα σταθερά στην πλάκα σημεία για αυτήν την μοτοσυκλέτα πρέπει να είναι οι τρύπες για το βίδωμά της.Απο ΄κει και πέρα μπορείς να κάνεις όποιο σχέδιο θέλεις.
Και εννοείται οτι μπορείς να την μικρύνεις ή να την μεγαλώσεις.:yew:
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αν μαζευτούμε απο 10 και πάνω η τιμή θα πεςει 5€...
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μου ειπε εννοείται ότι θα γίνουν φρεζαριστες μ8!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μέχρι τέλος της εβδομαδας θα μου στείλει ένα να δούμε αν ταιριάζουν οι τρύπες και μετα αν όλα πάνε καλα ξεκινάμε!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Άμα θες μας λές και πιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες για το σχέδιο.
Εγώ χρησιμοποιώ τη δωρεάν έκδοση του Draftsight, που είναι άλλος ένας κλώνος του Autocad για 2D σχέδια και ανοίγει, επεξεργάζεται και δημιουργεί αρχεία dwg.
Και έχω σχεδιάσει από την εσωτερική διαρρύθμιση του ιατρείου μέχρι και αλουμινένιες βαλίτσες... που δεν έφτιαξα ποτέ. :)
Σου λύνουν τα χέρια πάντως αυτά τα προγράμματα.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Οποτε μεχρι τωρα εχουμε επιβεβαιωσει..
lmb990
stavrouliasp
tsiou
freco
virus
+2 ακομα κατα 99%

Το εχω ανεβασει και στο moto μπας και μαζευτουμε περισσοτεροι..
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
+αλλα 2 ατομα απο μενα 99% (θα περιμενουν να δουνε φωτο απο την βαση φορεμενη στο δικο μου)
 

virus

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
αδιευκρινιστο
βαλε κι εμενα 5 mm χωρις τρυπες για βιδες. καθοτι δεν εχω κτμ και θα την βαλω αλλου :)
 
Top Bottom