Κεραμική Επίστρωση

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Καλοτάξιδο Γιάννο, να το ευχαριστηθείς όπως του πρέπει!

Η αλήθεια είναι ότι αντικαθιστώντας το 990 με το 1290SA, αυξάνεις τη δυνατότητα στο μακρινό και γρήγορο ταξίδι, μειώνοντας το overlapping με το 640... Σοφή επιλογή!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλοτάξιδο Γιάννο, να το ευχαριστηθείς όπως του πρέπει!

Η αλήθεια είναι ότι αντικαθιστώντας το 990 με το 1290SA, αυξάνεις τη δυνατότητα στο μακρινό και γρήγορο ταξίδι, μειώνοντας το overlapping με το 640... Σοφή επιλογή!
Σε ευχαριστώ Αλέξανδρε!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως είσαι ήρωας ρε Γιάννη!!!!!!
Εγώ πακέτο με τσιγάρα παίρνω από περίπτερο, και το ανοίγω αμέσως :laugh:!
Όχι να πάρω μηχαναρα και να περιμένω.... μήνες :hungover:!!!!
Η-Ρ-Ω-Α-Σ!!!!!!!!
Έχω φάει τις φρίκες μου Νικόλα, αλλά για να πάρω το μηχανάκι πρέπει να βγει το χρήμα οπότε κάνω τουμπεκί και βάζω το κεφάλι κάτω.
Αγαντα μέχρι το ξέμπαρκο.

Όπως ξέρεις η δουλειά μας έτσι είναι, όχι μόνο στα μηχανάκια αλλά σε όλα τα πράγματα. Κατεβάζεις διακόπτη για όσο χρόνο χρειαστεί και τον ξανασηκωνεις όταν σου στέλνουν το εισιτήριο της επιστροφής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αχ αυτή η πρόοδος, που είναι οι παλιοί καλοί ναυτικοί με οικογένεια σε κάθε λιμάνι, πάει χάλασαν οι άντρες πλέον.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αχ αυτή η πρόοδος, που είναι οι παλιοί καλοί ναυτικοί με οικογένεια σε κάθε λιμάνι, πάει χάλασαν οι άντρες πλέον.
Καποτε πληρωνομασταν σε λιρες!!!!!!!!! Λεφτα υπηρχαν για ¨πολλες¨ οικογενειες :p ανα τα λιμανια......... :laugh:

Με τη δραχμη μειωθηκανε τα....... ¨λιμανια¨ :laugh:

Με το ευρω δε............... ενα ¨λιμανακι¨ και καλα ειμαστε :happy:!!!

Πες τα ρε Γιαννη, εγω θα τα λεω ολα πια;;;;;;;;; :ha
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καποτε πληρωνομασταν σε λιρες!!!!!!!!! Λεφτα υπηρχαν για ¨πολλες¨ οικογενειες :p ανα τα λιμανια......... :laugh:

Με τη δραχμη μειωθηκανε τα....... ¨λιμανια¨ :laugh:

Με το ευρω δε............... ενα ¨λιμανακι¨ και καλα ειμαστε :happy:!!!

Πες τα ρε Γιαννη, εγω θα τα λεω ολα πια;;;;;;;;; :ha
Σας είπαν ότι αντιστοιχούν 7 γυναίκες σε κάθε άντρα και βαλθήκατε να το κάνετε πράξη, ήταν άδικο και διορθώθηκε. Και εκεί εξαντλήθηκε το κάρμα της παγκόσμιας δικαιοσύνης μάλλον.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σας είπαν ότι αντιστοιχούν 7 γυναίκες σε κάθε άντρα και βαλθήκατε να το κάνετε πράξη, ήταν άδικο και διορθώθηκε. Και εκεί εξαντλήθηκε το κάρμα της παγκόσμιας δικαιοσύνης μάλλον.
Nαι!!!! Μουσουλμανοι ξεκινησαμε.............. Χριστιανοι θα συνταξιοδοτηθουμε :friend:!!!!
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
ΩΩΩΩ!!! Τώρα το είδα Γιαννάρα που να καταλάβω ότι τα ΚΤΜ θέλουν κεραμική...
Καλόβολτο και καλοτάξιδο να το χαρείς όσο μπορείς..
:friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίο αυτό το νήμα.
Ξεκινήσαμε από κεραμικές επιστρώσεις, πήγαμε στα καλορίζικα του 1290, και καταλήξαμε στις πουτ@νες των λιμανιώνε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΩΩΩΩ!!! Τώρα το είδα Γιαννάρα που να καταλάβω ότι τα ΚΤΜ θέλουν κεραμική...
Καλόβολτο και καλοτάξιδο να το χαρείς όσο μπορείς..
:friendship:
Ευχαριστώ ρε Ντίνο!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καποτε πληρωνομασταν σε λιρες!!!!!!!!! Λεφτα υπηρχαν για ¨πολλες¨ οικογενειες :p ανα τα λιμανια......... :laugh:

Με τη δραχμη μειωθηκανε τα....... ¨λιμανια¨ :laugh:

Με το ευρω δε............... ενα ¨λιμανακι¨ και καλα ειμαστε :happy:!!!

Πες τα ρε Γιαννη, εγω θα τα λεω ολα πια;;;;;;;;; :ha
Τι να πως βρε Νικόλα, εγώ δεν τα έκανα αυτα.

(είπε και έβγαλε σέλφι με το άγαλμά του έξω από το Gato Negro)
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
καλοτάξιδο Καπτεν φαντάζομαι ότι ο στόχος των ημερήσιων 2500 χιλ την μέρα μπορεί να γίνει εφικτός ! Με το καλό να το καβαλήσεις .
Όσον αφορά τη κεραμική εγώ είχα κάνει στη δική μου, το κόστος είναι σοβαρό πάνω απο 200 ευρώ (Εγώ ευτυχώς ήμουν beta tester ) . Σου λύνουν το μηχανάκι απο πλαστικά και βάζουν άλλα υλικά σε πλαστικά άλλα σε ζάντες άλλα στα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη . Το έκανα το 2015 που πήρα τη μηχανή και ανά 2-3 χρόνια θέλει φρεσκάρισμα η επίστρωση .
Αν το πλήρωνα κανονικά ίσως και να μη το έκανα , απ την άλλη η μεγάλη διαφορά που είδα στα ταξίδια μ ένα απλό ξέπλυμα μ ένα λάστιχο οπου και να είμαι φεύγουν τα πολλά πολλά απο εξάτμιση και απ μπροστά απ το ψυγείο !
Μεγάλη διαφορά κάνει και στη σκουριά , αντίστοιχης χρήσης μηχανές με τη δική μου έχουν περισσότερα σημάδια σκουριάς στα ίδια χρόνια
Επίσης θα διαφωνήσω στο ότι τα χτυπήματα φαίνονται περισσότερο . Εμένα που έχει αρκετά σημάδια απ το ελαφρύ χώμα που κάνω και απ τις πτώσεις δε φαίνονται περισσότερο σε σχέση με άλλες που δεν εχουν κάνει.
Απ την άλλη το ζύγισμα επίστρωση η 2 καλές βόλτες παραπάνω το χρόνο στο δικό μου ζύγι κερδίζουν οι 2 βόλτες . Το κόστος ειναι σοβαρό !
η εταιρεία που έχω κάνει εγώ είναι Titan Coatings
 
Τελευταία επεξεργασία:

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
δε ξερω τι λες εσυ.
εγω οταν το πηρα το χε κανει ο προκατοχος απ την μερα που το πηρε καινουριο.
και αξιζε οντως.


τωρα βεβαια αυτος δεν ηταν και χαρακτηριστικο.
Δεν το βγαζε οταν εβρεχε,συμφωνα με λεγομενα φιλων του.

Ποσο μαλλον για χωμα.

αρα καντο.

πι-ες
Παντα ορθιο ναναι και καλότυχο.. :friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
καλοτάξιδο Καπτεν φαντάζομαι ότι ο στόχος των ημερήσιων 2500 χιλ την μέρα μπορεί να γίνει εφικτός ! Με το καλό να το καβαλήσεις .
Όσον αφορά τη κεραμική εγώ είχα κάνει στη δική μου, το κόστος είναι σοβαρό πάνω απο 200 ευρώ (Εγώ ευτυχώς ήμουν beta tester ) . Σου λύνουν το μηχανάκι απο πλαστικά και βάζουν άλλα υλικά σε πλαστικά άλλα σε ζάντες άλλα στα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη . Το έκανα το 2015 που πήρα τη μηχανή και ανά 2-3 χρόνια θέλει φρεσκάρισμα η επίστρωση .
Αν το πλήρωνα κανονικά ίσως και να μη το έκανα , απ την άλλη η μεγάλη διαφορά που είδα στα ταξίδια μ ένα απλό ξέπλυμα μ ένα λάστιχο οπου και να είμαι φεύγουν τα πολλά πολλά απο εξάτμιση και απ μπροστά απ το ψυγείο !
Μεγάλη διαφορά κάνει και στη σκουριά , αντίστοιχης χρήσης μηχανές με τη δική μου έχουν περισσότερα σημάδια σκουριάς στα ίδια χρόνια
Επίσης θα διαφωνήσω στο ότι τα χτυπήματα φαίνονται περισσότερο . Εμένα που έχει αρκετά σημάδια απ το ελαφρύ χώμα που κάνω και απ τις πτώσεις δε φαίνονται περισσότερο σε σχέση με άλλες που δεν εχουν κάνει.
Απ την άλλη το ζύγισμα επίστρωση η 2 καλές βόλτες παραπάνω το χρόνο στο δικό μου ζύγι κερδίζουν οι 2 βόλτες . Το κόστος ειναι σοβαρό !
η εταιρεία που έχω κάνει εγώ είναι Titan Coatings
δε ξερω τι λες εσυ.
εγω οταν το πηρα το χε κανει ο προκατοχος απ την μερα που το πηρε καινουριο.
και αξιζε οντως.


τωρα βεβαια αυτος δεν ηταν και χαρακτηριστικο.
Δεν το βγαζε οταν εβρεχε,συμφωνα με λεγομενα φιλων του.

Ποσο μαλλον για χωμα.

αρα καντο.

πι-ες
Παντα ορθιο ναναι και καλότυχο.. :friendship:
Ευχαριστώ αγορίνες! Βασικά το ίδιο πράγμα λέτε.
Είμαι σε δίλημμα γιατί αφενός το κόστος είναι σημαντικό, αφετέρου η μοτοσυκλέτα είναι μονιμως σε κλειστό γκαράζ οπότε δεν θα έλεγα ότι τρώει ιδιαίτερη καταπόνηση γενικά. Ιδιαιτερα αυτό που δε θα πατάει χώμα πάρα μόνο διεκπεραιωτικα.
Άσε που όταν τα πλένω τα μηχανάκια είναι ολόκληρη ιεροτελεστία για μένα, μπορώ να αφιερώσω και ολόκληρη τη μέρα. Λύνω φαιρινγκ κτλ, κατεβάζω ποδιές, βγάζω μπαταρίες, τεποζιτα, τροχούς κτλ

Πάντως όσες δουλειές έχω δει, τουλάχιστον από φωτογραφίες, είναι εκπληκτικό το αποτέλεσμα.

Ίσως ψαχτω για να κάνω την δουλειά σε φάση diy, μπορεί να υπάρχουν προϊόντα που φέρνουν αντίστοιχα αποτελέσματα με τις επαγγελματικές δουλειές.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καταρχήν θα πρέπει να δεις σε τι κατάσταση είναι ήδη η μοτοσικλέτα για να αποφασίσεις αν αξίζει να τα χώσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ αγορίνες! Βασικά το ίδιο πράγμα λέτε.
Είμαι σε δίλημμα γιατί αφενός το κόστος είναι σημαντικό, αφετέρου η μοτοσυκλέτα είναι μονιμως σε κλειστό γκαράζ οπότε δεν θα έλεγα ότι τρώει ιδιαίτερη καταπόνηση γενικά. Ιδιαιτερα αυτό που δε θα πατάει χώμα πάρα μόνο διεκπεραιωτικα.
Άσε που όταν τα πλένω τα μηχανάκια είναι ολόκληρη ιεροτελεστία για μένα, μπορώ να αφιερώσω και ολόκληρη τη μέρα. Λύνω φαιρινγκ κτλ, κατεβάζω ποδιές, βγάζω μπαταρίες, τεποζιτα, τροχούς κτλ

Πάντως όσες δουλειές έχω δει, τουλάχιστον από φωτογραφίες, είναι εκπληκτικό το αποτέλεσμα.

Ίσως ψαχτω για να κάνω την δουλειά σε φάση diy, μπορεί να υπάρχουν προϊόντα που φέρνουν αντίστοιχα αποτελέσματα με τις επαγγελματικές δουλειές.
Ήθελα να το πω, αλλά με πρόλαβες.
Αφού θα το κάνεις μόνος σου βρε καπτεν.
 
Top Bottom