Κινητό κατάλληλο και για μοτο

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Χρειάζομαι νέο κινητό και είμαι στην αναζήτηση.
Από ότι έχω ακούσει, για να αντέχει ένα κινητό στερεωμένο πάνω στην μηχανή τους κραδασμούς πρέπει να είναι ειδικών προδιαγραφών, αυτά που λέγονται rugged.
Το πρώτο λένε που θα χαλάσει από τους κραδασμούς σε ένα απλό τηλέφωνο είναι η κάμερα.
Δεν αρκεί λένε ένα κινητό να είναι αδιάβροχο και ανθεκτικό, πρέπει να είναι και rugged για να αντέχει πάνω στην μηχανή.
Αλλά τα κινητά rugged είναι ελάχιστα από μεγάλες εταιρίες, τα περισσότερα είναι Κινέζικα. Επίσης είναι ογκώδη και βαριά για καθημερινή χρήση.

Ερώτηση σε εσάς που χρησιμοποιείται χρόνια τα κινητά σας στις μηχανές σας.
Ξέρετε περίπτωση που να χάλασε κινητό όχι από πτώση αλλά από κραδασμούς;
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Εχω ακουσει αρκετα iphone να εχουν προβλημα με τις καμερες.
Προσωπικα με 2 xiaomi που εχουν περασει απο το ΧΤ δεν ειχα κανενα θεμα.
Η λύση ειναι τα rugged κινητα αλλα οπως ειπες ειναι ογκωδη λόγω προστασιων
και ειναι κινεζικης κατασκευής. Υπαρχουν τα ulephone και τα Doogee που ειναι
αξιολογα κινητα σαν των γνωστων εταιριων.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ έχω το Ulefone armor 8 pro. Πολύ ανθεκτικό θα έλεγα. Κάποια στιγμή το στερέωσα σε ένα δυνατό τηλεκατευθυνόμενο φίλου μου να δούμε πόσα πιάνει και με περίπου 50km/h έφυγε απο πάνω και έφερνε τούμπες καμια΄δεκαριά μέτρα! Και δεν έπαθε κάτι μόνο κάτι σημαδάκια στο γύρο γύρο του.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και σε ένα hauwei 30pro που είχα χάλασε η εστιαση καμερας, αλλά είχε κάνει πολύ χωμα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δύο Ulefone έχω χαλάσει.
Το ένα στο troffy κατά την διάρκεια της βροχής στο Μέτσοβο χάλασε το touch screen και το δεύτερο έπεσε από την οροφή του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να δουλεύει η μισή οθόνη στο touch χωρίς εμφανή σημάδια πτώσης πλην ενός χτυπήματος στην γωνία του τζαμιού χωρίς σπάσιμο όμως.
Οι κάμερες τους δουλεύουν κανονικά πάντως.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ξεκίνησα με ένα S9 plus που αν και εξαιρετικό κινητό, όταν το έβαζα στη μηχανη έβραζε, σταματουσε να φορτίζει και η ασύρματη φόρτιση ήταν προβληματική. Η κάμερα του δεν έπαθε τίποτα, παρά τις χωμάτινες βόλτες. Το αντικατέστησα με ένα Ulefone Armor Pro 17, το οποίο για τη χρήση που κάνω με βολευει περισσότερο. Η οθόνη είναι μια χαρά, δε βράζει όσο και αν μείνει σοτν ήλιο, η ασυρματη φόρτιση δουλεύει μια χαρά. Γενικά σε πολλά πράγματα είναι καλύτερο από το Samsung, εκτός από ένα, την κάμερα. Αν και έχει καλύτερο αισθητήρα το κινέζικο, οι φωτογραφίες είναι υποδεέστερες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αν δεν θές να σου "χαλάσει" η κάμερα τοτε να επενδύσεις σε σωστή βάση ....
:friendship:
Στο χώμα ότι και να βάλεις δεν σωνεται
Έδωσα αρκετά ευρώ για αυτές με την ανάρτηση quadlock...τζιφος
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Για δώσε ένα παράδειγμα σωστής βάσης.
1η επιλογή

χρειάζεσαι αυτό που λέγεται "vibration dampener"

2η επιλογή
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Για δώσε ένα παράδειγμα σωστής βάσης.
η καλύτερη μέχρι στιγμής είναι η quadlock
αλλά μαζί με αυτό το αξεσουάρ

ειναι το μόνο που ίσως λειτουργήσει ....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Srider το έχεις να γράψεις κανα δυό εντυπώσεις?
οχι αλλά το σκέφτομαι για το μέλλον.
για 3 μήνες μαξ είχα χρησιποιήσει iPhone με θήκη κ βάση Quadlock. Δεν με ενδιέφερε η κάμερα μιας και ήταν παλιά συσκευή. Αλλά η φόρτιση γινόταν με USB καλώδιο. Μετά από 2-3 μήνες και τα κοπανήματα (βλέπε Ηusqvarna 701 + χώμα) το καλώδιο δεν έκανε επαφή, ή για την ακρίβεια το βύσμα στο κινητό άρχισε να χαλάει.

Θέλω να καταλήξω πως αν χρησιμοποιηθεί κινητό θέλει τη βάση που να φορτίζει ασύρματα το κινητό και όχι με καλώδιο. Βάλε και τη βάση για τους κραδασμούς πάμε στα 210€ με την SP Connect.

Αν είναι να δώσω 210€ για βάση μόνο και να μην έχω κινητό για φωτογραφίες και να το καταστρέψω αυτό που έχω, καλύτερα να πάρω πιο εξειδικευμένη συσκευή γι΄αυτό τον σκοπό και μόνο (πλοήγηση).
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Srider το έχεις να γράψεις κανα δυό εντυπώσεις?
Περιμένοντας τις εντυπώσεις του Γιώργου, να πω ότι το χρησιμοποιώεδω και καποιο καιρό στο κινητο μου. Γενικά είναι αρκετά λειτουργικό και πολύ ωραίο και γρήγορο. Οι αναβαθμίσεις είναι πολύ συχνές και βελτιώνεται συνεχώς. Το κακο είναι ότι είναι πολύ μικρή ομάδα, οπότε αργουν μερικές φορες. Συνδυαστικά με τα χειριστήρια για το τιμόνι γίνεται μια ολοκληρωμένη λύση που μπορε΄ς να δουλευεις συνεχώς χωρίς να σταμτα΄ς να βγάζεις γάντια. Θέλει βέβαια εξικοίωση και χρόνο να θυμάσαι όλες τις λειτουργίες, αλλά και αυτές τις αλλάζουν με τις αναβαθμίσεις.

Σε ότι αφορά τη βάση χρησιμοποιώ αυτή με ασύρματη φόρτιση, που μπορεί να ρυθμιστεί σε πολλές συσκευές. Έχω μείνει πολυ ικανοποιημένος.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Περιμένοντας τις εντυπώσεις του Γιώργου, να πω ότι το χρησιμοποιώεδω και καποιο καιρό στο κινητο μου. Γενικά είναι αρκετά λειτουργικό και πολύ ωραίο και γρήγορο. Οι αναβαθμίσεις είναι πολύ συχνές και βελτιώνεται συνεχώς. Το κακο είναι ότι είναι πολύ μικρή ομάδα, οπότε αργουν μερικές φορες. Συνδυαστικά με τα χειριστήρια για το τιμόνι γίνεται μια ολοκληρωμένη λύση που μπορε΄ς να δουλευεις συνεχώς χωρίς να σταμτα΄ς να βγάζεις γάντια. Θέλει βέβαια εξικοίωση και χρόνο να θυμάσαι όλες τις λειτουργίες, αλλά και αυτές τις αλλάζουν με τις αναβαθμίσεις.
δεν εννοεί/ρωτάει για το software DMD, αλλά για τη συγκεκριμένη συσκευή-τηλέφωνο
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
δεν εννοεί/ρωτάει για το software DMD, αλλά για τη συγκεκριμένη συσκευή-τηλέφωνο
Εγώ πάντως δεν θα το προτιμούσα, γιατί σε δεσμεύει στο θέμα της συσκευής για το μέλλον. Είναι πολλα΄για εμένα τα λεφτά που ζητάει. Με ένα καλό κινέζικο κάνεις την ίδια δουλεια.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Χρησιμοποιούσα και εγώ την εφαρμογή σε ένα CAT S42 μαζί με ένα controller. Και ήμουν ευχαριστημένος μέχρι που όπως έγραψε ο Γιώργος η φόρτιση πέθανε λόγω κραδασμών καθώς το usb δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια δουλειά. Το αστείο είναι ότι το κινητό έσβησε λόγω μεγάλης κατανάλωσης χωρίς να προλάβει να κάνει shutdown με απότέλεσμα στην επανεκκίνση να μη βρίσκει boot partition και άλλες αστείες ιστορίες. Οπότε hard reset και όλα τα δεδομένα γίνανε καπνός όπως πχ οι χάρτες...

Ρώτησα περισσότερο για την συσκευή για να δω την ποιότητα κατασκευής και πώς συμπεριφέρεται με το δικό τους software. Προς το παρόν προσανατολίζομαι σε fairphone 4, σε θήκη. Ο λόγος είναι γιατί έχει ανταλλακτικό usb connector (14e) καθώς και άλλα, σε περίπτωση που πάθει κάτι. Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ όμως είναι μόνο σαν ψηφιακό χάρτη οπότε δεν με απασχολεί ή πλοήγηση .

edit:
stefos η βάση που χρησιμοποιείς τι είναι?
 
Top Bottom