Κινητό κατάλληλο και για μοτο

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Η quadlock έχει βγάλει κάτι καλές αντικραδασμικες βάσεις, google it ;)
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Η quadlock έχει βγάλει κάτι καλές αντικραδασμικες βάσεις, google it ;)
Έχω Xiaomi καρντιά μου

Τα αντικραδασμικά στους αϊφονάκιδες που την ακούει το φόκους

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
κοίτα δεν ξέρω.. Εγώ πήρα το Ulephone Armor 8 pro πως είναι πιο ενισχυμένο ας πούμε. Μου κανει κάτι κόλπα στο Focus η κάμερα αλλά δε φταίει η μηχανή αλλά το περιστατικό που ανέφερα παραπάνω.

Εγώ για τη μηχανή εκτός απο το garmin βρήκα σε αυτή τη θήκη τη σωστή λύση



upload images


η λογική πίσω απο αυτή μου την επιλογή έχει να κάνει με το γεγονός πώς η στήριξη του κινητού δεν έχει να κάνει με την στερέωση του σε σταθερή στήριξη στον κάθετο άξονα. Ουσιαστικά βασίζεται στην τριβή και με την χρήση του λάστιχου που έχει σε έντονες ανωμαλίες λειτουργεί και ως αποσβεστήρας.

Απλή μηχανική, απλή σκέψη.

Όταν χρειαστεί και μπω χώμα και χρησιμοποήσω το Ulephone το εμπιστέυομαι και για αυτή τη χρήση.
Εγώ πάλι είμαι λίγο ολντ σκουλ (και άνσιεντ δηλαδή)
και χρησιμοποιώ μια τέτοια μλκια για βάση
δεν κάνω χώμα
χρησημοποιώ γκουγκλ μαπς για λίγο χρόνο
(τα βασικά δηλαδή τα έχω στο κεφάλι μου και ψάνω κανα δρόμο κανένα ξενοδοχείο κλπ)
΄Σαμσουνγκ μου πουλήσανε δεν έχω κανένα πρόβλημα
Οταν ζεσταίνει το βάζω λειτουργία πτήσης
Έχω μαι μια αδιάβροχη θήκη αλλά σπάνια έχει παίξει
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αυτό που λέτε για βλάβη στη θύρα λόγω κραδασμών δεν το καταλαβαίνω,. Ειδικά η τελευταία έκδοση type c κουμπώνει πολύ σταθερά και το βύσμα φόρτισης ζυγίζει απειροελάχιστα! Κατά τη γνώμη μου η επιβάρυνση στη θύρα λόγω φόρτισης είναι αμελητέα.
Η δική μου εμπειρία, Xiaomi mi9t pro (είναι το μοντέλο με τη μηχανική πτυσσόμενη σελφι κάμερα) τα τελευταία 4 χρόνια, μόνιμα πάνω στη μοτοσικλέτα σε βάση της quad lock χωρίς αποβεστήρα έχει φάει ΤΟ κοπάνημα και δεν έχει κάνει κιχ!


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Και εγώ ακριβώς το ίδιο έχω.
Είναι για αλλαγή πλέον όμως..
Το πρόβλημα στις κάμερες το δημιουργεί το OIS που τι 9t pro δεν έχει.
Με quadlock κ εγώ (από κάποια στιγμή και μετά και με το anti-vibration μπιχλιμπιδι) κανένα θέμα.
Η θύρα USB αν είναι type C (ή lightning) δεν μπορώ να βρω λόγο γιατί να έχει πρόβλημα.
Είναι θέμα πάντως η αγορά νέου κινητού γιατί σχεδόν όλα πλέον έχουν OIS.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Αυτό που χαλάει στην κάμερα πάντως είναι η οπτική σταθεροποίηση ...
Αν το κινητό δεν έχει και έχει πχ μόνο ψηφιακή σταθεροποίηση φακού η και καθόλου, τότε δεν χαλάει,
δεν έχει να κάνει με την μάρκα του κινητού ....
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλησπέρα εγώ έχω το κανονικό μου κινητό (αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο να χαλάσει) πάνω σε μία βάση https://www.aliexpress.com/item/1005001704031311.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.169.1c591802ANUWIK όπου μου προσαρμόζεται τέλεια πάνω στο μηχανάκι και το κινητό δεν γλιστράει καθόλου και για τους κραδασμούς έχω κουμπώσει αυτό https://www.aliexpress.com/item/1005002997358362.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.184.1c591802ANUWIK . Δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αυτή η βάση την έχω και καθημερινή γενικά. Στην φόρτιση δεν ξέρω αν παίζει σημασία το ότι εγώ το καλώδιο το βάζω πάντα κάθετα. Την έχω πάνω από 3 χρόνια να σημειώσω.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Όπως είπε και ο Μουσίτσας ...Το κινητό στη τσέπη!Φόρτιση? στη τσέπη. Και ενα παλιό στη βάση για να σου κάνει τη δουλειά σάν συμπλήρωμα πάντα του χάρτη.
Άντε και στό τάνκμπάγκι...μη ξεχαστείς και κατέβεις και ......
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Δεν ξέρω αν έχουν διαφορετική πολιτική, αλλά στο κινητό που πήρα την άδεια για τους χάρτες έκανε 25 ευρώ. Ο κοντρόλερ που έχω δουλευεί μια χαρά με την εφαρμογή αφού δεν έχει σχέση με τη συσκευή. Αφού έχει bluetooth λειτουργεί κανονικα. Το τηλέφωνο το κινέζικο δε χρειάζεται να μπλέξεις με τελωνεία, μπορείς να το αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα για να έχει και εγγύηση, όπως έκανα εγώ. Δεν έχει σημασία, ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Για εμένα το σεταπ αυτό λειτουργεί εξαιρετικά και αν αυριο θέλω να αλλάξω συσκευή δε δεσμεύομαι ή αν αποφασίσω να έχω 2 συσκευές. Γενικά το "χτίζεις" όπως σε βολεύει.
ποιο κοντρολερ χρησιμοποιησείς?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Προς το παρόν προσανατολίζομαι σε fairphone 4, σε θήκη. Ο λόγος είναι γιατί έχει ανταλλακτικό usb connector (14e) καθώς και άλλα, σε περίπτωση που πάθει κάτι. Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ όμως είναι μόνο σαν ψηφιακό χάρτη οπότε δεν με απασχολεί ή πλοήγηση .
Τον Σεπτέμβριο εχουν ανακοινωσει τον μοντελο 5 που θα εχει αλλαγες ακομα και στην εσωτερική κατασκευή.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τον Σεπτέμβριο εχουν ανακοινωσει τον μοντελο 5 που θα εχει αλλαγες ακομα και στην εσωτερική κατασκευή.
Με αφορμή το ποστ σου έψαξα λίγο και φαίνεται πως όντως κάτι έρχεται αλλά δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση. Όπως και να έχει ελπίζω να συνεχίσουν να παράσχουν υποστήριξη στο 4. Την επόμενη 3ετία τουλάχιστον. ίσως πέσει και η τιμή του λίγο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Με αφορμή το ποστ σου έψαξα λίγο και φαίνεται πως όντως κάτι έρχεται αλλά δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση. Όπως και να έχει ελπίζω να συνεχίσουν να παράσχουν υποστήριξη στο 4. Την επόμενη 3ετία τουλάχιστον. ίσως πέσει και η τιμή του λίγο.
Η εταιρεια καθε 2 χρονια τον σεπτέμβριο παρουσιαζει νεο μοντελο.
Compare Fairphone 4 vs. Fairphone 3+ vs. Fairphone 3 - GSMArena.com
Οι επίσημες ανακοινώσεις σε όλες τις εταιρείες γίνονται λίγες μέρες πριν.
1-2 μήνες πριν υπάρχουν ανεπίσημες διαρροές.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Με αφορμή το ποστ σου έψαξα λίγο και φαίνεται πως όντως κάτι έρχεται αλλά δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση. Όπως και να έχει ελπίζω να συνεχίσουν να παράσχουν υποστήριξη στο 4. Την επόμενη 3ετία τουλάχιστον. ίσως πέσει και η τιμή του λίγο.
Fairphone 5 specs leak: up to 8 years of support, new AMOLED display, more module

η αποψη μου με αυτα που διαβασα
αρνητικα
  • οι οθονες amoled δεν αντεχουν στις "κακουχιες" και γι' αυτο δεν υπαρχουν σε rugged συσκευες
  • η τιμη θα ξεκιναει απο τα 700€ για το βασικο μοντελο
  • αγνωστο chipset της qualcomm για ερασιτεχνικη συσκευη

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
updated
μολις τωρα εγινε επισημα η παρουσιαση του μοντελου

Fairphone 5 goes official with 5 years warranty, up to 10 years of software support

σελιδα εταιρειας





 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
  • αγνωστο chipset της qualcomm για ερασιτεχνικη συσκευη
Δεν είναι κλασσικό chip κινητού. Ειναι απο τη σειρα βιομηχανικών εφαρμογών και μάλιστα είναι απο τα chip με εκτεταμένη υποστήριξη (15 χρόνια σε sw και fw). Είναι μια καλή επιλογή για σταθερή λειτουργία και μεγάλο κύκλο ζωής.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Δεν είναι κλασσικό chip κινητού.
και εγω αυτο εγραψα .....

αν η fairphone θελει να πουλησει αυτο το προιον (target group) σε αυτη την τιμη, ας ελπισουμε οι πελατες να "τσιμπησουν". Προσωπικα θα αγοραζα καθε 4 χρονια κατι οπως το Νοκια G42 5G στα 190€ και θα περναγα 15 χρονια με τα ιδια χρηματα ( 700€ ). Και θα ειχα 4 συσκευες με καλυτερο hardware και αναβαθμισεις. Επισης καθε επισκευη στο fairphone κοστιζει οσο το Νοκια. Μονο η μπαταρια στα 4200mAh κοστιζει 40€. Ενα powerbank Xiaomi 10000mAh εχει στο skroutz 14€. Να πω και κατι ακομα. Μπες στο site fairphone και ψαξε να βρεις μπαταρια / οθονη για μοντελα που ειναι πανω απο 7 χρονια.

Δεν ξερω αν πρεπει να λαβουμε υπ' οψην πως καθε 4 χρονια η google καταργει στις εκδοσεις android τις αναβαθμισεις sequrity. Πραγματικα δεν ξερω πως η Qualcomm θα καταφερει μετα τον 5 χρονο σε καθε SoC θα παρεχει drivers για να τρεχει νεες εκδοσεις android. Εσυ που βρηκες την πληροφορια πως η qualcomm υποστηριζει 15 χρονια αυτα τα SoC ?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
και εγω αυτο εγραψα .....

αν η fairphone θελει να πουλησει αυτο το προιον (target group) σε αυτη την τιμη, ας ελπισουμε οι πελατες να "τσιμπησουν". Προσωπικα θα αγοραζα καθε 4 χρονια κατι οπως το Νοκια G42 5G στα 190€ και θα περναγα 15 χρονια με τα ιδια χρηματα ( 700€ ). Και θα ειχα 4 συσκευες με καλυτερο hardware και αναβαθμισεις. Επισης καθε επισκευη στο fairphone κοστιζει οσο το Νοκια. Μονο η μπαταρια στα 4200mAh κοστιζει 40€. Ενα powerbank Xiaomi 10000mAh εχει στο skroutz 14€. Να πω και κατι ακομα. Μπες στο site fairphone και ψαξε να βρεις μπαταρια / οθονη για μοντελα που ειναι πανω απο 7 χρονια.

Δεν ξερω αν πρεπει να λαβουμε υπ' οψην πως καθε 4 χρονια η google καταργει στις εκδοσεις android τις αναβαθμισεις sequrity. Πραγματικα δεν ξερω πως η Qualcomm θα καταφερει μετα τον 5 χρονο σε καθε SoC θα παρεχει drivers για να τρεχει νεες εκδοσεις android. Εσυ που βρηκες την πληροφορια πως η qualcomm υποστηριζει 15 χρονια αυτα τα SoC ?
Η λογική του fairphone είναι να μην πετάξεις στα σκουπίδια 4 συσκευές.

Η υποστήριξη περιλαμβάνει δέσμευση της qualcomm να φτιάχνει νέους drivers για οσο καιρό υποστηρίζει τα συγκεκριμένα chip.

Διάφοροι oem κατασκευαστές έχουν λύσεις μακροχρόνιας υποστήριξης για εταιρικούς πελάτες, με συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα που είναι σύνηθες να ξεπερνάει τα 10 χρόνια.

Για το συγκεκριμένο chip το χρονοδιάγραμμα υποστήριξης είναι μέχρι τον Ιούλιο του 2036.
Η πληροφορίες είναι διαθέσιμες στο site της qualcomm.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Η λογική του fairphone είναι να μην πετάξεις στα σκουπίδια 4 συσκευές.
προσωπικα ειμαι της ανακυκλωσης. Αυτοι να πουλησουν θελουν, δηλαδη να παρουν τα λεφτα μας. Smartphones στα 700€ δεν ειναι για την μαζα, ειναι στην ανωτερη κατηγορια εισοδηματων.
Την εταιρεια την εχουν "κραξει" τα προηγουμενα χρονια. Πουθενα δεν εχουν δωσει συσκευες για review ..... Κατι δεν μου αρεσει.

εχεις καποιο λινκ της qualcomm, δεν μπορω να βρω αυτα τα 15 χρονια του qcm6490
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
εχεις καποιο λινκ της qualcomm, δεν μπορω να βρω αυτα τα 15 χρονια του qcm6490
 
Top Bottom