Κινητό κατάλληλο και για μοτο

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Garmin πλοηγος χωμα κινητό άσφαλτο για μενα
Το Garmin Zumo XT έχω και εγώ, αλλά σκέφτομαι τώρα που αγοράζω καινούργιο κινητό να είναι και αυτό κατάλληλο για μηχανή.

Είναι σίγουρο ότι στην άσφαλτο οι κραδασμοί δεν κάνουν ζημιά στα συνήθη κινητά;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χρησιμοποιούσα και εγώ την εφαρμογή σε ένα CAT S42 μαζί με ένα controller. Και ήμουν ευχαριστημένος μέχρι που όπως έγραψε ο Γιώργος η φόρτιση πέθανε λόγω κραδασμών καθώς το usb δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια δουλειά. Το αστείο είναι ότι το κινητό έσβησε λόγω μεγάλης κατανάλωσης χωρίς να προλάβει να κάνει shutdown με απότέλεσμα στην επανεκκίνση να μη βρίσκει boot partition και άλλες αστείες ιστορίες. Οπότε hard reset και όλα τα δεδομένα γίνανε καπνός όπως πχ οι χάρτες...

Ρώτησα περισσότερο για την συσκευή για να δω την ποιότητα κατασκευής και πώς συμπεριφέρεται με το δικό τους software. Προς το παρόν προσανατολίζομαι σε fairphone 4, σε θήκη. Ο λόγος είναι γιατί έχει ανταλλακτικό usb connector (14e) καθώς και άλλα, σε περίπτωση που πάθει κάτι. Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ όμως είναι μόνο σαν ψηφιακό χάρτη οπότε δεν με απασχολεί ή πλοήγηση .

edit:
stefos η βάση που χρησιμοποιείς τι είναι?

Lockable smartphone holders

Ψωνίζεις άφοβα. Αξιόπιστος, γρήγορος και απαντάει σε email. Τα στέλνει με μία τοπική μεταφορική που συνεργάζεται στην Ελλάδα με την ACS αν δεν κάνω λάθος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Lockable smartphone holders

Ψωνίζεις άφοβα. Αξιόπιστος, γρήγορος και απαντάει σε email. Τα στέλνει με μία τοπική μεταφορική που συνεργάζεται στην Ελλάδα με την ACS αν δεν κάνω λάθος.
Super! Ευχαριστώ!
Edit : Φορτίζεις ασύρματα?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Super! Ευχαριστώ!
Edit : Φορτίζεις ασύρματα?
Ναι. Με το κινέζικο λειτουργεί μια χαρά. Βέβαια να σημειώσω ότι δεν είναι σαν το καλώδιο. Φορτίζει αργά, ειδικά όταν είναι αναμένη οθόνη στο τέρμα, gps, bluetooth κλπ. παραφρενάλια. Αλλά φορτίζει. Συνδιαστικά με ένα κινέζικο που έχει μεγάλη μπαταρία είναι μια χαρά. Μου έχει τύχει βόλτες να φτάνω το βράδυ και να είναι στο 80% η μπαταρία γιατί το έβαγζα για φωτογραφίες, έσβηνα τη μηχανή και το άφηνα απάνω χωρίς να φορτίζει, αλλά έχει τύχει και φορές που φτάνω πλήρως φορτισμένος. Γενικά βοηθάει πολύ να υπάρχει χωρητικότητα στη μπαταρία για τέτοια χρήση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το Garmin Zumo XT έχω και εγώ, αλλά σκέφτομαι τώρα που αγοράζω καινούργιο κινητό να είναι και αυτό κατάλληλο για μηχανή.

Είναι σίγουρο ότι στην άσφαλτο οι κραδασμοί δεν κάνουν ζημιά στα συνήθη κινητά;
κοίτα δεν ξέρω.. Εγώ πήρα το Ulephone Armor 8 pro πως είναι πιο ενισχυμένο ας πούμε. Μου κανει κάτι κόλπα στο Focus η κάμερα αλλά δε φταίει η μηχανή αλλά το περιστατικό που ανέφερα παραπάνω.

Εγώ για τη μηχανή εκτός απο το garmin βρήκα σε αυτή τη θήκη τη σωστή λύση



upload images


η λογική πίσω απο αυτή μου την επιλογή έχει να κάνει με το γεγονός πώς η στήριξη του κινητού δεν έχει να κάνει με την στερέωση του σε σταθερή στήριξη στον κάθετο άξονα. Ουσιαστικά βασίζεται στην τριβή και με την χρήση του λάστιχου που έχει σε έντονες ανωμαλίες λειτουργεί και ως αποσβεστήρας.

Απλή μηχανική, απλή σκέψη.

Όταν χρειαστεί και μπω χώμα και χρησιμοποήσω το Ulephone το εμπιστέυομαι και για αυτή τη χρήση.
 

cerium64

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
xl650v
Εγώ χρησιμοποιώ ένα παλιό Redmi 7A με χάρτες της Here οι οποίοι δουλεύουν περίφημα με δρομολόγηση
είτε σε άσφαλτο είτε σε χωμάτινες διαδρομες χωρίς σύνδεση, πανω σε μια απλή κινέζικη βάση των 5 ευρώ
και κρατάω το κυρίως κινητό στην τσέπη μου. Η θύρα USB μέχρι στιγμής δεν έχει πάθει τιποτα, ένα χρόνο που το δουλεύω.


 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εγώ χρησιμοποιώ ένα παλιό Redmi 7A με χάρτες της Here οι οποίοι δουλεύουν περίφημα με δρομολόγηση
είτε σε άσφαλτο είτε σε χωμάτινες διαδρομες χωρίς σύνδεση, πανω σε μια απλή κινέζικη βάση των 5 ευρώ
και κρατάω το κυρίως κινητό στην τσέπη μου. Η θύρα USB μέχρι στιγμής δεν έχει πάθει τιποτα, ένα χρόνο που το δουλεύω.


Άλλη μία απόδειξη για την τελειότητα των transalp
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ πάντως δεν θα το προτιμούσα, γιατί σε δεσμεύει στο θέμα της συσκευής για το μέλλον. Είναι πολλα΄για εμένα τα λεφτά που ζητάει. Με ένα καλό κινέζικο κάνεις την ίδια δουλεια.
διαφωνώ εν μέρει. Όντως ακριβό αλλά αν τα βάλεις κάτω δεν είναι και τόσο:
Κοστίζει 530€ με τη βάση/σύνδεση στη μοτό και περιλαμβάνει το DMD2 Map License που κοστίζει 98€
(και μπορείς να έχεις τον κοντρόλλερ τους που σίγουρα θα είναι συμβατός χωρίς πειραματισμούς)

Ένα καλό κινέζικο πόσο κοστίζει? Δεν έχω ιδέα ειλικρινά ρωτάω. Μαζί με τελωνεία και λοιπά έξοδα πόσο θα βγεί?
Βάλε μια καλή βάση στήριξης (αυτή που έβαλες του τσέχου κοστίζει 88€ χωρίς μεταφορικά)
Βάλε και τα 98€ του DMD software

Οπότε μια ή άλλη θα βγει στο τέλος.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Το Garmin Zumo XT έχω και εγώ, αλλά σκέφτομαι τώρα που αγοράζω καινούργιο κινητό να είναι και αυτό κατάλληλο για μηχανή.

Είναι σίγουρο ότι στην άσφαλτο οι κραδασμοί δεν κάνουν ζημιά στα συνήθη κινητά;
Καλό το κινητό αλλά σαν gps δεν είναι. Πολλοί οι λόγοι και έχουν αναλυθεί πολλές φορές. Έχεις το garmin zumo xt. Από τα κορυφαία gps που κυκλοφορούν, μην χαραμίζεις κανένα τηλέφωνο
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
διαφωνώ εν μέρει. Όντως ακριβό αλλά αν τα βάλεις κάτω δεν είναι και τόσο:
Κοστίζει 530€ με τη βάση/σύνδεση στη μοτό και περιλαμβάνει το DMD2 Map License που κοστίζει 98€
(και μπορείς να έχεις τον κοντρόλλερ τους που σίγουρα θα είναι συμβατός χωρίς πειραματισμούς)

Ένα καλό κινέζικο πόσο κοστίζει? Δεν έχω ιδέα ειλικρινά ρωτάω. Μαζί με τελωνεία και λοιπά έξοδα πόσο θα βγεί?
Βάλε μια καλή βάση στήριξης (αυτή που έβαλες του τσέχου κοστίζει 88€ χωρίς μεταφορικά)
Βάλε και τα 98€ του DMD software

Οπότε μια ή άλλη θα βγει στο τέλος.
Δεν ξέρω αν έχουν διαφορετική πολιτική, αλλά στο κινητό που πήρα την άδεια για τους χάρτες έκανε 25 ευρώ. Ο κοντρόλερ που έχω δουλευεί μια χαρά με την εφαρμογή αφού δεν έχει σχέση με τη συσκευή. Αφού έχει bluetooth λειτουργεί κανονικα. Το τηλέφωνο το κινέζικο δε χρειάζεται να μπλέξεις με τελωνεία, μπορείς να το αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα για να έχει και εγγύηση, όπως έκανα εγώ. Δεν έχει σημασία, ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Για εμένα το σεταπ αυτό λειτουργεί εξαιρετικά και αν αυριο θέλω να αλλάξω συσκευή δε δεσμεύομαι ή αν αποφασίσω να έχω 2 συσκευές. Γενικά το "χτίζεις" όπως σε βολεύει.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Καλό το κινητό αλλά σαν gps δεν είναι. Πολλοί οι λόγοι και έχουν αναλυθεί πολλές φορές. Έχεις το garmin zumo xt. Από τα κορυφαία gps που κυκλοφορούν, μην χαραμίζεις κανένα τηλέφωνο
Σε εκδρομές που έχει εξερεύνηση, αντί κάθε τόσο να σταματάω για επιλογή χάρτη ή αλλαγή σε δορυφορική εικόνα στο ΧΤ, λέω να έχω παράλληλα με το XT και το κινητό με άλλο χάρτη ή με δορυφορική εικόνα.
Επίσης σε μικρές βόλτες ή σε βόλτες σε γνωστά μέρη, θα έχω μόνο το κινητό, που έτσι κι αλλιώς το έχω πάντα μαζί μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Χρειάζομαι νέο κινητό και είμαι στην αναζήτηση.
Από ότι έχω ακούσει, για να αντέχει ένα κινητό στερεωμένο πάνω στην μηχανή τους κραδασμούς πρέπει να είναι ειδικών προδιαγραφών, αυτά που λέγονται rugged.
Το πρώτο λένε που θα χαλάσει από τους κραδασμούς σε ένα απλό τηλέφωνο είναι η κάμερα.
Δεν αρκεί λένε ένα κινητό να είναι αδιάβροχο και ανθεκτικό, πρέπει να είναι και rugged για να αντέχει πάνω στην μηχανή.
Αλλά τα κινητά rugged είναι ελάχιστα από μεγάλες εταιρίες, τα περισσότερα είναι Κινέζικα. Επίσης είναι ογκώδη και βαριά για καθημερινή χρήση.

Ερώτηση σε εσάς που χρησιμοποιείται χρόνια τα κινητά σας στις μηχανές σας.
Ξέρετε περίπτωση που να χάλασε κινητό όχι από πτώση αλλά από κραδασμούς;
Παρε ενα παλιο/φτηνο κινητο, δεν αξιζει να εχεις στερεωμενο πανω στη μηχανη το βασικο σου κινητο για κανενα λογο...
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
ενα huawei και ενα sony,πολυ χωμα με βαση givi αμφοτερα, κανενα προβλημα.Το sony κανει τελευταια κατι κουφα με το bluetooth αλλα δεν νομιζω οτι εχει σχεση η μηχανη
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
το πρόβλημα με τη βλάβη στη θύρα του USB λόγω κραδασμών κατά τη φόρτιση λύνεται και με κάτι τέτοιο:

Στην ουσία, λόγω κραδασμών την ακούει η θύρα λόγω του βάρους/θέσης του βύσματος οπότε με κάτι τέτοιο που είναι πολύ μικρό σώζεται η κατάσταση.
Το παραπάνω είναι πολύ λεπτό και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με μια θήκη σιλικόνης οπότε μπαίνει σάντουιτς ενδιάμεσα.

Σημαντικό ρόλο παίζει και η βάση. Αν πχ η βάση δεν είναι απευθείας κουμπωμένη σε τιμόνι κλπ
αλλά έχει κάποιο βραχίονα (όπως αυτό που ανέβασε ο Βαγγέλης παραπάνω) υπάρχει μεγαλύτερη απορρόφηση κραδασμών οπότε δεν την ακούει τόσο το τηλέφωνο.
Εγώ παίζω έτσι σε συνδιασμό με μια αδιάβροχη βάση από εδώ: Waterproof Shockproof Dustproof Motorcycle Universal Phone Case by Ultimateaddons
και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ακόμη.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Αυτό που λέτε για βλάβη στη θύρα λόγω κραδασμών δεν το καταλαβαίνω,. Ειδικά η τελευταία έκδοση type c κουμπώνει πολύ σταθερά και το βύσμα φόρτισης ζυγίζει απειροελάχιστα! Κατά τη γνώμη μου η επιβάρυνση στη θύρα λόγω φόρτισης είναι αμελητέα.
Η δική μου εμπειρία, Xiaomi mi9t pro (είναι το μοντέλο με τη μηχανική πτυσσόμενη σελφι κάμερα) τα τελευταία 4 χρόνια, μόνιμα πάνω στη μοτοσικλέτα σε βάση της quad lock χωρίς αποβεστήρα έχει φάει ΤΟ κοπάνημα και δεν έχει κάνει κιχ!


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Top Bottom