Κλειδαριά δισκόφρενου: φτηνά τη γλυτώσαμε!

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αναφερω το παρακατω περιστατικο καθως ειναι ενδεικτικο σε τι μπελα μπορει να μπει καποιος με κλειδαρια δισκοφρενου, και ειδικα μακρια απο πολιτισμο.

Σε προσφατο ταξιδι πριν δυο βδομαδες στη Ρουμανια με τον George george_pan, ειχαμε διανυκτερευσει στη μικρη πολη Otelu Rosu που βρισκεται πανω-κατω 120χμ ανατολικα της Timisoara και σε άλλα 120χμ ανατολικα βρισκεται η πολη Sebes που ειναι ουσιαστικα η βορεια αρχη του περασματος της Transalpina, που ητανε και το προγραμμα μας την επομενη μερα. Μειναμε στο εξαιρετικο L&R Modern Appartment αλλά αναγκαστηκαμε ν'αφησουμε τα μηχανακια εξω, σε περιβαλλον με "εργατικες" πολυκατοικιες που οπτικα δεν ενεπνεε εμπιστοσυνη - αν και οπως αποδειχτηκε η πολη ητανε ησυχη. Γι'αυτο λοιπον βαλαμε κλειδαριες δισκοφρενου στα μηχανακια. Εγω χρησιμοποιω γενικα της Abus ή της Oxford και δεν ειχα ποτε προβλημα για δεκαετιες. Αλλα οπως εβαζα τη δικη μου Abus, ενοιωσα για πρωτη φορα οτι ο μηχανισμος δε δουλευε 100% σωστα αλλα δεν εδωσα σημασια.

Το επομενο πρωι φορτωνουμε τα μηχανακια αλλα οπως παω να βγαλω τη δικη μου κλειδαρια, διαπιστωνω οτι ο πειρος δεν επανερχεται. Και το χειροτερο, το ελατηριο που τον πιεζει για να κλεισει δεν εχει επανελθει και δεν αφηνει τον πειρο να γυρισει πισω :oops: Δετε την παρακατω φωτο οπου φαινονται δυο Abus κλειδαριες δισκοφρενου, μια που δουλευει σωστα (αριστερα) και η λεγαμενη που ταχε παιξει δεξια. Ειναι και οι δυο στη θεση ξεκλειδωματος αλλα στη δεξια ο πειρος ειναι στη θεση του και το ελατηριο τον εμποδιζει να γυρισει πισω!




Με την κλειδαρια στο χερι και ενα μυτοτσιμπιδο, ειναι σχετικα ευκολο να τραβηξει κανεις τον πειρο αρκετα ωστε να βαλει κατι αναμεσα, πχ ενα μικρο κατσαβιδι, και να τον σπρωξει πισω. Αλλα με την κλειδαρια στο δισκοφρενο και τον περιορισμενο χωρο που υπαρχει εκει, αυτο ειναι πολυ δυσκολο.




Και ειδικα αν δεν εχει καποιος διαθεσιμο ενα μυτοτσιμπιδο, οπως εμεις!

Οπως παντα σε ταξιδια, ειχα ενα σωρο εργαλεια μαζι για αλλαγη σαμπρελων, αλλαγη συρματοσχοινου συμπλεκτη και αλλες δουλειες, αλλα οχι μυτοτσιμπιδο (ειχα βεβαια ενα μικρο πενσακι αλλα δεν εκανε δουλεια). Και τοτε βγαζει ο George ενα φτηνο πολυεργαλειο που φαινοτανε οτι μπορουσε πιθανα να βοηθησει. Και παλευουμε τουλαχιστο ενα μισαωρο, ο ενας ξαπλωμενος κατω και ο αλλος απο πανω να προσπαθει να βαλει το κατσαβιδι στο μικρο κενο ωστε να κρατησει πισω τον πειρο αλλα το μαμημενο ελατηριο που ητανε σε λαθος θεση και η ελλειψη χωρου δε μας αφηνανε.

Και εκει που ειχαμε εγκαταλειψει την ιδεα να την ανοιξουμε και σκεφτομαστε να παρουμε την ευγενεσταστη Annie την οικοδεσποινα να μας βρει κλειδαρα αν υπηρχε, που ποιος ξερει αν και πότε θαρχοτανε με κινδυνο να χασουμε το προγραμμα της μερας, κανουμε μιά τελευταια προσπαθεια και καταφερνουμε να κρατησουμε πισω τον πειρο ισα που να βγαλουμε την κλειδαρια, result !!! :ok:

Η κλειδαρια αυτη συνεχιζει μια να δουλευει και μια να κολλαει, και θα παει για ανακυκλωση, αλλα απο τωρα και περα θα βαζω και ενα μικρο μυτοτσιμπιδο στα εργαλεια. Και δε θελω καν να σκεφτομαι τι ζημια μπορει να γινει απο μια τετοια malfunctioning κλειδαρια σε κανενα καταλυμα στη μεση του πουθενα και χωρις σχετικα εργαλεια (αν και σε τετοια μερη δε χρειαζεται καν να τη βαλει κανείς).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Και χρησιμοποιώ μια φτηνή κλειδαριά δισκόφρενου.
Αύριο την χαρίζω στον γείτονα και παίρνω ένα μικρό πέταλο.:D

Κλειδώνω την μηχανή σε κάτι ερημιές που δεν πιάνει ούτε κινητό για να συνεχίσω την εξερεύνηση με τα πόδια.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το έπαθα και εγώ αυτές τις μέρες στην Ρουμανία !
Με αλλου τύπου λουκέτο δισκόφρενου που το δανείστηκα από φίλο !

το πρωί που πήγα να το ξεκλειδώσω δεν άνοιγε το κλειδί είχε σκαλώσει !! Προσπάθησα κάνα δεκάλεπτο και ευτυχώς ξεμπλόκαρε , θα φάει πέταμα
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εγώ που δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ ,που λέτε ρε παίδες ότι οφείλεται αυτό το πράγμα ;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μακρινό 2007 είχα δώσει αρκετά λεφτά για το πιο ακριβό abus με συναγερμό πάνω του και το χρησιμοποιούσα .
Κάποια στιγμή μετά από μικρή χρήση, έπαθε ακριβώς το ίδιο πράγμα, με την διαφορά ότι ούρλιαζε και ο συναγερμός που είχε πάνω του
Από τοτε ποτέ ξανά τέτοια ματζαφλαρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έλεγα μήπως η συχνή χρήση του μοιραία θα έφερνε αυτό το πρόβλημα αλλά τελικά τείνω να πιστέψω ότι τα παρελκόμενα τους δεν είναι αντοχής γενικά λοιπον
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Έλεγα μήπως η συχνή χρήση του μοιραία θα έφερνε αυτό το πρόβλημα αλλά τελικά τείνω να πιστέψω ότι τα παρελκόμενα τους δεν είναι αντοχής γενικά λοιπον
Και ενως φίλου με abus που το είχε πάρει αρκετά ακριβά το ίδιο έπαθε ! Σκάλωσε το κλειδί και δεν άνοιγε ! Ευτυχώς δεν το είχε βάλει πάνω εκείνη την στιγμή
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ τέτοια από το 2005 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ίσως μια καλή κουλούρα με λουκέτο κ ναύλον επικάλυψη ώστε να μην κάνει φθορές να αποτελεί λύση κ αποφυγή σε τέτοια χαζοπροβληματα πιυ μπορούν εύκολα να σου καταστρέψουν μια βόλτα ή μερικώς ένα ταξίδι..
Ερωτηση προς όλους..
Είχατε ποτέ λαδώσει τον μηχανισμό;
Θεωρω οτι όλα αυτά χρειάζονται μερικές φορές μια στοιχειώδη λίπανση.
Αν κρίνω από μια κουλούρα της Abus που έχω στο παπί ανά κάποιους μήνες θέλει λίπανση ώστε να λειτουργεί άνετα κ να μην κολαει.
Λίγο λαδάκι η wd40 στο σημείο ασφάλισης κ στην υποδοχή του κλειδιού κ είναι οκ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ίσως μια καλή κουλούρα με λουκέτο κ ναύλον επικάλυψη ώστε να μην κάνει φθορές να αποτελεί λύση κ αποφυγή σε τέτοια χαζοπροβληματα πιυ μπορούν εύκολα να σου καταστρέψουν μια βόλτα ή μερικώς ένα ταξίδι..
Ερωτηση προς όλους..
Είχατε ποτέ λαδώσει τον μηχανισμό;
Θεωρω οτι όλα αυτά χρειάζονται μερικές φορές μια στοιχειώδη λίπανση.
Αν κρίνω από μια κουλούρα της Abus που έχω στο παπί ανά κάποιους μήνες θέλει λίπανση ώστε να λειτουργεί άνετα κ να μην κολαει.
Λίγο λαδάκι η wd40 στο σημείο ασφάλισης κ στην υποδοχή του κλειδιού κ είναι οκ.
Εγώ με τα λαδώματα είμαι υπερβολικός...σκαλωσε ο πυρος.
Αν την πατησεις μια φορά δεν επιστρέφεις σε δαυτα
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τώρα που θυμάμαι παλιά στην τρανσαλπαρα είχα μια κουλούρα η οποία τα είχε παίξει έτσι ακριβώς και την είχα δώσει δρομο
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εγώ με τα λαδώματα είμαι υπερβολικός...σκαλωσε ο πυρος.
Αν την πατησεις μια φορά δεν επιστρέφεις σε δαυτα
Τότε είναι θέμα χρόνου να συμβει
Οπότε Κουλούρα καλύτερα για να μπορείς με ένα τροχό να την κόψεις.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Με τροχό κόβεις τα πάντα, δεν υπάρχει διαφορά!!!
Σαφώς αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο στο δισκόφρενο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σαφώς αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο στο δισκόφρενο.
Είναι πιο εύκολο, γιατι δεν χρειάζεται να κρατάς τίποτα άλλο, παρά μόνο τον τροχό στα χέρια σου! Η δισκοπλακα κρατάει για εσένα το λουκέτο!
 
Reactions: Gus

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ερωτηση προς όλους..
Είχατε ποτέ λαδώσει τον μηχανισμό;
Με πρόλαβες ρε Γιώργη.
Έχουμε έναν μηχανισμό έξω στα στοιχεία της φύσης και περιμένουμε να ανταποκριθούν τα μικρά κινητά της μέρη χωρίς λίπανση.
Εδω βάζουμε στις κλειδαριές των σπιτιών που δεν είναι εκτεθειμένες..

Γιώργη XLGeorge ευτυχώς είχες μακριά κλειδαριά και πέρασε την περιοχή που κάθονται τα τακάκια.
Σκέψου να φώλιαζε στις τρύπες του δίσκου.. :eek:


Εδώ να αναφέρω ότι ο Γιώργος George_M θεμελίωσε δικαιώματα επί της εκφράσεως "Το λιπαίνεις το λουκέτο;"
:rolleyes:

:ha
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργη XLGeorge ευτυχώς είχες μακριά κλειδαριά και πέρασε την περιοχή που κάθονται τα τακάκια.
Σκέψου να φώλιαζε στις τρύπες του δίσκου.. :eek:
Καλα Δημητρη, αν ειχε μπει σε τρυπα του δισκου ηθελε οπωσδηποτε κοψιμο, που δεν ειναι και ευκολο σε τετοια κατασταση.

George_M: Γιωργο το κολλημα στη δικη μου δεν ειναι θεμα λαδωματος, πληροφοριακα τη λαδωσα εκ των υστερων με WD40 να δω αν φτιαξει και συνεχιζει να εχει το ιδιο θεμα, δηλ. καποιες φορες κολαει λογω δυσλειτουργιας του μηχανισμου. Στο Νησι εχω μια Oxford σχηματος U, δηλ σαν μικρο πεταλο, και απο τωρα και περα μονο τετοια κλειδαρια δισκοφρενου.
 
Top Bottom