Κλειδαριά δισκόφρενου: φτηνά τη γλυτώσαμε!

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νομιζω, επειδη καθεται η κλειδαρια σε μια θεση λογω τρυπας και θελει προσοχη να μην γινει ζημια στο δισκο.
Δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα Γιωργο. Οταν κοβει ο τροχος δεν ζοριζεται τιποτα.
Δηλαδη, στο χερι σου να βαστας το λουκετο και να το κοβεις με τον τροχο, δεν θα κουραστει καθολου το χερι σου και θα το κρατας με λιγη δυναμη!!!
Ουτως ή αλλως, το σωμα του λουκετου θα κοπει. Σε αυτην την περιπτωση (του τροχου δηλαδη) βολευει καλυτερα να ειναι "περασμενος" ο πειρος σε τρυπα της δισκοπλακας, απλα και μονο για να μην παιζει το λουκετο.
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Εχω πολλα χρονια μια abus αλλά ποτέ δεν ειχα θεμα!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα Γιωργο. Οταν κοβει ο τροχος δεν ζοριζεται τιποτα.
Δηλαδη, στο χερι σου να βαστας το λουκετο και να το κοβεις με τον τροχο, δεν θα κουραστει καθολου το χερι σου και θα το κρατας με λιγη δυναμη!!!
Ουτως ή αλλως, το σωμα του λουκετου θα κοπει. Σε αυτην την περιπτωση (του τροχου δηλαδη) βολευει καλυτερα να ειναι "περασμενος" ο πειρος σε τρυπα της δισκοπλακας, απλα και μονο για να μην παιζει το λουκετο.
Χέρι δίπλα σε τροχό = μια στις δύο ειναι τραυματισμός βάση στατιστικών...
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα
Οκ γίνεται αλλά άμα ειναι περασμένο σε τρύπα όπως λένε θέλει προσοχη. Δεν έχουν όλοι χειριστεί τέτοια εργαλεία συχνά.
Χωριά οι σπίθες στα μάτια.
Από τροχό έχουν χαθεί πολλά δάχτυλα κ ματιά από γρεζια..
29 χρόνια σε βιομηχανικός χώρους έχω δει διαφορά τέτοια αν κ τα περισσότερα γίνονται στην αυλή, στο μερεμέτι,
"στο να εδώ μισό λεπτό να κάνω την δουλειά μου."
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Τροχός ε! και χέρι μαζί! Συστατικά για μεγάλη στεναχώρια και πολύ πόνο και παίδεμα. Δύο κλαδάκια-ξυλάκια πολύ γερά σφηνωμένα μεταξύ κλειδαριάς και δίσκου και ακινητοποιείται η κλειδαριά. Παντού βρίσκεις εκτός ερήμου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χέρι δίπλα σε τροχό = μια στις δύο ειναι τραυματισμός βάση στατιστικών...
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα
Οκ γίνεται αλλά άμα ειναι περασμένο σε τρύπα όπως λένε θέλει προσοχη. Δεν έχουν όλοι χειριστεί τέτοια εργαλεία συχνά.
Χωριά οι σπίθες στα μάτια.
Από τροχό έχουν χαθεί πολλά δάχτυλα κ ματιά από γρεζια..
29 χρόνια σε βιομηχανικός χώρους έχω δει διαφορά τέτοια αν κ τα περισσότερα γίνονται στην αυλή, στο μερεμέτι,
"στο να εδώ μισό λεπτό να κάνω την δουλειά μου."
Επειδή δουλεύω κάθε μέρα με τροχούς, είναι πονηριά που κάνουν πολλοί άσχετοι τύποι που στο τέλος τους λείπουν δάκτυλα.
Πετάνε και τους προφυλακτήρες κλπ κλπ.....ελληναραδικα κόλπα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Επειδή δουλεύω κάθε μέρα με τροχούς, είναι πονηριά που κάνουν πολλοί άσχετοι τύποι που στο τέλος τους λείπουν δάκτυλα.
Πετάνε και τους προφυλακτήρες κλπ κλπ.....ελληναραδικα κόλπα.
Συμφωνώ απόλυτα Κωστή.
Και Ερωτώ..
Εάν "δεν" βγάλεις το προφυλακτήρακι σε μικρό τροχό φτάνει ο δίσκος να κόψει τον πειρο; Δλδ τι θα έκανε κάποιος σε ανάλογο πρόβλημα..;
Δεν βάζω μέσα την πιθανότητα να έχεις κατεβασμένο, φαγωμένο δισκάκι άρα δεν θα φτάσει ποτέ τόσο μέσα...
Την πιθανότητα να πάμε στο μεγάλο τροχό δεν την βάζω καν στο τραπέζι γιατί εκεί κ αν έχουν κοπεί χέρια..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ απόλυτα Κωστή.
Και Ερωτώ..
Εάν "δεν" βγάλεις το προφυλακτήρακι σε μικρό τροχό φτάνει ο δίσκος να κόψει τον πειρο; Δλδ τι θα έκανε κάποιος σε ανάλογο πρόβλημα..;
Δεν βάζω μέσα την πιθανότητα να έχεις κατεβασμένο, φαγωμένο δισκάκι άρα δεν θα φτάσει ποτέ τόσο μέσα...
Την πιθανότητα να πάμε στο μεγάλο τροχό δεν την βάζω καν στο τραπέζι γιατί εκεί κ αν έχουν κοπεί χέρια..
Πρέπει να βρεθεί ασφαλής τρόπος, όποιος και να είναι αυτός...γιατί δάκτυλα δεν φυτρώνουν εύκολα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
:secret:εγω βαζω το λουκετο στον πισω τροχο που εχω ταμπουρο και δεν ειχα θεμα ποτε.
:ha:ha
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Γιώργο υπάρχει περίπτωση να την πασπάτεψε κάποιος
και γι'αυτό να τα έπαιξε?
3 Abus, οι 2 ολόιδιες με τη δική σου την προβληματική, σε 15 χρόνια χρήση
δεν έπαθαν τίποτα και συντήρηση τακτική , κάθε δημοτικές εκλογές λίπανση.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πηρατε φορα ολοι βρε παλιοπαιδα, και βγαλατε προφυλακτηρες, κοψατε πειρους και δακτυλα......................
Ξαναδιαβαστε αυτα που εγραψα, και αν δειτε κατι τετοιο, να μου το πειτε και εμενα!!!!!!!!
Για να το κανω πιο απλο και κατανοητο, για οσους δεν διαβαζουν αυτα που γραφουν οι αλλοι.............

-Δεν εβγαλα κανενα προφυλακτηρα...........

-Δεν εκοψα κανενα πειρο, αλλα το σωμα του λουκετου...... (ξαναγραφω αυτο που εγραψα πριν, το αυτονοητο δηλαδη!!!!!!!!)
Ουτως ή αλλως, το σωμα του λουκετου θα κοπει. Σε αυτην την περιπτωση (του τροχου δηλαδη) βολευει καλυτερα να ειναι "περασμενος" ο πειρος σε τρυπα της δισκοπλακας, απλα και μονο για να μην παιζει το λουκετο.
-"Τροχος και χερι μαζι". Το ανεφερα σαν παραδειγμα στο Γιωργο, για να καταλαβει οτι δεν υπαρχει περιπτωση καμμια να γινει ζημια στην δισκοπλακα ή οπουδηποτε αλλου. Δεν ασκειται δυναμη πουθενα.
Ισα ισα, το πρωτο που ειπα ειναι οτι θα κρατας καλυτερα τον τροχο με τα δυο σου χερια.........
Η κλειδαρια, ειναι ηδη ακινητοποιημενη στη δισκοπλακα. Δεν χρειαζονται ουτε κλαδακια ουτε ξυλακια!!!!
Είναι πιο εύκολο, γιατι δεν χρειάζεται να κρατάς τίποτα άλλο, παρά μόνο τον τροχό στα χέρια σου! Η δισκοπλακα κρατάει για εσένα το λουκέτο!
Το μονο που δεν ανεφερα, το οποιο ειναι αυτονοητο ΚΑΙ αυτο, αλλα θα το γραψω τωρα, γιατι βλεπω να εχουμε και συνεχεια...
Βαζουμε ενα χαρτονι ή οτιδηποτε αλλο εχουμε και κανει, για προστασια της ζαντας κτλ.....
Και ενα μπουκαλι νερο (για να σας προλαβω παλι.......)


Νομιζω οτι τωρα, βαλαμε παλι τους προφυλακτηρες στη θεση τους, κοψαμε σωστα, εχουμε τα δακτυλα μας ολα, και την μηχανη ετοιμη για την συνεχεια της βολτας!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έλα Νίκο πες τώρα ότι έχεις κόψει καμία 20αρια δάκτυλα και ασ'τα αυτα
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο υπάρχει περίπτωση να την πασπάτεψε κάποιος
και γι'αυτό να τα έπαιξε?
3 Abus, οι 2 ολόιδιες με τη δική σου την προβληματική, σε 15 χρόνια χρήση
δεν έπαθαν τίποτα και συντήρηση τακτική , κάθε δημοτικές εκλογές λίπανση.
Σιγουρα οχι, εξ'αλλου αναφερθηκαν πιο πανω και αλλες περιπτωσεις αστοχιας σε Abus απο Maniac και Thanpen. Η αριστερη στη φωτο με τις δυο κλειδαριες ειχε αγοραστει το 2017 και δουλευει ακομη τέλεια, η δεξια που αστοχησε αγοραστηκε μολις προπερσι οταν το πεταλο μιας Luma Solido που ειχα (Ισπανικες, εξαιρετικες) επεσε σε εναν υπονομο και δεν μπορεσα να το ψαρεψω με τιποτα με μαγνητη. Παρ'οτι σχετικα καινουργια, παρουσιασε δυσλειτουργια στο ταξιδι στη Ρουμανια - Murphy's law, αν τοκανε σε τυπικη καθημερινη χρηση μεσα στην πολη ..no big problem.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Να πω τελικά ότι φτηνά την γλυτώσαμε, πάντως όπως το είδα ακόμα και με τροχό θα ήταν δύσκολο να βγει, γιατί πχ αν εκοβες την κλειδαριά από την άλλη ακρη που είναι ο πύρος και έχεις πάτημα και είναι έυκολο γιατί ουσιαστικά είναι εξωτερικά από το δισκόφρενο, λόγω του ότι υπήρχε ο πύρος δεν μπορούσε να βγει προφανώς πρός τά έξω αλλά ούτε και να την τραβούσες προς τα μέσα καθώς δεν είχε καθόλου χώρο για να μπορείς να την τραβήξεις και να την βγάλεις.

Ευτυχώς όμως τα καταφέραμε και δεν χάλασε η μέρα μας καθόλου η οποία αποδείχθηκε και υπέροχη!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να πω τελικά ότι φτηνά την γλυτώσαμε, πάντως όπως το είδα ακόμα και με τροχό θα ήταν δύσκολο να βγει, γιατί πχ αν εκοβες την κλειδαριά από την άλλη ακρη που είναι ο πύρος και έχεις πάτημα και είναι έυκολο γιατί ουσιαστικά είναι εξωτερικά από το δισκόφρενο, λόγω του ότι υπήρχε ο πύρος δεν μπορούσε να βγει προφανώς πρός τά έξω αλλά ούτε και να την τραβούσες προς τα μέσα καθώς δεν είχε καθόλου χώρο για να μπορείς να την τραβήξεις και να την βγάλεις.

Ευτυχώς όμως τα καταφέραμε και δεν χάλασε η μέρα μας καθόλου η οποία αποδείχθηκε και υπέροχη!!!
Εφοσον κοπει στην ακρη του πεταλου Γιωργο (απο την αλλη μερια απο αυτην που ειναι ο πειρος, οπως σωστα εγραψες), ανοιγει σαν καρπουζι σε δυο κομματια. Ας ειναι ο πειρος οσο μεσα γουσταρει! Πεφτει μονο του κατω στο εδαφος!

Μονο "τροχο" δεν εχω στην BMW, μηπως να αρχισω να παιρνω μαζι μου; :laugh:
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Σιγουρα οχι, εξ'αλλου αναφερθηκαν πιο πανω και αλλες περιπτωσεις αστοχιας σε Abus απο Maniac και Thanpen. Η αριστερη στη φωτο με τις δυο κλειδαριες ειχε αγοραστει το 2017 και δουλευει ακομη τέλεια, η δεξια που αστοχησε αγοραστηκε μολις προπερσι οταν το πεταλο μιας Luma Solido που ειχα (Ισπανικες, εξαιρετικες) επεσε σε εναν υπονομο και δεν μπορεσα να το ψαρεψω με τιποτα με μαγνητη. Παρ'οτι σχετικα καινουργια, παρουσιασε δυσλειτουργια στο ταξιδι στη Ρουμανια - Murphy's law, αν τοκανε σε τυπικη καθημερινη χρηση μεσα στην πολη ..no big problem.
Ο φίλος με την abus δεν την έχει ούτε χρόνο ! Επίσης τις έβαλε wd40 αλλά δεν ξεκλειδώνει
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εφοσον κοπει στην ακρη του πεταλου Γιωργο (απο την αλλη μερια απο αυτην που ειναι ο πειρος, οπως σωστα εγραψες), ανοιγει σαν καρπουζι σε δυο κομματια. Ας ειναι ο πειρος οσο μεσα γουσταρει! Πεφτει μονο του κατω στο εδαφος!

Μονο "τροχο" δεν εχω στην BMW, μηπως να αρχισω να παιρνω μαζι μου; :laugh:
Χαχαχαχα έχεις απόλυτο δίκιο, απορώ πως δεν το σκέφτηκα αλλά μου έχει μείνει από τότε το άγχος μην δεν τα καταφέρουμε και αρχίσουμε και ψάχνουμε κλειδαρά και που θα βρούμε κτλπ, τέλος καλά όλα καλά
 
Top Bottom