Κουβέντα περί εξοπλισμού για ελεύθερο (ή και όχι) κάμπιγνκ

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Καλημέρα και καλησπέρα σε όποιον και όποτε διαβάζει αυτές τις γραμμές,

Το ΣΚ που μας πέρασε ήμουν (Street Triple 675 '09) με τον κολλητό μου (Transalp 650 '01) στην Εύβοια, στην παραλία Πετάλη, οπου κατασκηνώσαμε ελεύθερα.
Η διαδρομή μας ήταν από Αθήνα - Χαλκίδα (παλιά γέφυρα) - Νέα Αρτάκη - Ψαχνά - Αγιά Σοφία - Λιμνιώνα - Πετάλη.

Η διαδρομή μέχρι Λιμνιώνα, είχε αρκετές στροφές, 6-7 φορές επικίνδυνα χωματάκια δεξιά-αριστέρα, λίγες επικύνδυνες πέτρες από το βουνό, και δυστυχώς αρκετά καμμένα δέντρα.

Από το Λιμνιώνα μέχρι την Πετάλη, περίπου 12 χλμ βατό χωματόδρομο, και κάποια σημεία με αρκετή πέτρα.

Από εξοπλισμό είχαμε:

  • Ρούχα
  • Σκηνή
  • 2 υποστρώματα

Όταν συνειδητοποιήσαμε ότι είχαμε ξεχάσει και οι δύο τα sleeping bags μας, ξενερώσαμε για το κρύο που τα τρώγαμε το βράδυ, αλλά μετά είδαμε ότι θα μας δυσκόλευε το φόρτωμα.

Το Triple έχει ένα διχτάκι στην πίσω θέση για τα ρούχα, και το TA έχει μία μπαγκαζιέρα που χωράει 2 full face κράνη, και την αρχοντική θεση συνεπιβάτη.

Αναρωτιόμασταν τι θα κάναμε αν θέλαμε και κάποιου είδους σκιάστρο, και εκεί κάπου σκέφτηκα να ζητήσω την γνώμη των εδώ μέσα, να μοιραστούμε φωτογραφίες των φορτωμάτων, και να πάρουμε και να δώσουμε ιδέες.

Πως πηγαίνετε εσεις για κάμπινιγκ?
ή
Πως το κάνετε εσείς?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μεταφέρθηκε στην σχετική ενότητα.
Να σου πω την αλήθεια όσες φορές χρειάστηκε να κουβαλήσω πράγματα για κατασκήνωση πάντα ήμουν υπερβολικός με αποτέλεσμα άχρηστο πρόσθετο βάρος στη μοτοσυκλέτα.
Πλέον μόνο τα απολύτως απαραίτητα και εάν είναι δυνατόν να χωρέσουν μέσα σε ένα σάκο ουράς.
Εκτός από την σκηνή εννοείται...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο "μαζεμένος" εξοπλισμός είναι πανάκριβος, αλλά έχει το πλεονέκτημα του μικρού όγκου.
Εγώ φορτώνω όσο δεν πάει και κάνω υποχωρήσεις στην οδήγηση
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Να βρεις κολλητό με bmw , να του δίνεις και τα δικά σου .

Αλλιώς πάρε τρέιλερ

Χωράνε τα τρέιλερ ανάμεσα μας; (θα ανοίξω σχετικό θέμα )

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν πρόκειται η κατασκήνωση να γίνει σε βουνό ή μεγάλο υψόμετρο χρειάζεται καλός εξοπλισμός, όπως καλή σκηνή και υπνοσακος και τα κατάλληλα ρούχα και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ ακριβά τα καλά προϊόντα που τηρούν κάποιες προδιαγραφές.

( Αν την πέσουμε στην παραλία δεν χρειάζεται και πολυ οργάνωση, μια απλή σκηνή, ένα καριματ ή αυτοφουσκώμενο στρωμα και ένας καλοκαιρινός υπνοσακος είναι αρκετά.)

Ενα σετ ισοθερμικά καθώς και σκούφος θα βοηθήσουν την νύχτα στον ύπνο ακόμα και το καλοκαίρι στα βουνά που έχει υγρασία η οποία τα ξημερώματα είναι ζορικη.

Όσον αφορά το φόρτωμα της μοτό, τα μεγάλα ον οφ έχουν πολλές δυνατότητες σε σχέση με τα στριτ και δεν είναι καθόλου τυχαίο που είναι η πιο εμπορική κατηγορία αφού αυτές οι μοτοσυκλέτες μπορούν να κινηθούν παντού φορτωμένες και γενικότερα κάνουν τη ζωή του ταξιδευτή - αναβάτη πιο εύκολη.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχω κανει 3 φορες ελευθερο στην Ευβοια με το ΧΤΖ. Σακος αδιαβροχος 30λιτρος απο Louis.de στη σχαρα με τη σκηνη μεσα, μαγιω, πετσετες, καμια αλλαξια ξερω γω, ραδιοφωνακι/φακος μπαταριας κουρδιστος/ηλιακος, γκαζακι σπαστο ή "γκαζακι' απο ebay που δουλευει με φωτιστικο οινοπνευμα, μικρο κατσαρολακι/μπρικακι για καναν ελληνικο, κανα μακαρονι κτλ, και γενικα παρελκομενα , πετσετες, θηκες φακων επαφης κτλ.

Η σκηνη ηταν 2+1 ατομων αλλα εμενα μεσα μονος μου γιατι και λαρτζ ειμαι και εσωστρεφης. Χωραγανε ολα μεσα στο σακο, μαζι με ενα ελαφρυ σλιπινγκ μπαγκ. Πανω στον σακο δεμενο ενα αυτοφουσκωτο υποστρωμα. Στο υποπλαισιο δεμενη η ομπρελιτσα μου, μυτη της λιγο πιο κατω απο μασπιε συνεπιβατη, ουρα λιγο προεξειχε πανω απο τη σχαρα της μηχανης. Ψυγειακι στη θεση του συνεπιβατη, αδειο. Γεμιζεται μετα το στησιμο της σκηνης με προιοντα απο το πιο κοντινο μινι μαρκετ.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ξεκινωντας για καμπινγκ παντα σχεδον παιρνεις περισσοτερα απο οσα χρειαζεσαι και αυτο ειναι κατι που θα το βελτιωσεις με τον καιρο.
Στην πραγματικοτητα θεωρω οτι αν κανεις ταξιδακι με μοτο καμπινγκ φαση χρειαζεσαι ελαχιστα πραγματα ειδικα σε παραλια.
Στο βουνο οπως ειπανε και οι απο πανω θα χρειαστεις σιγουρα καλυτερη σκηνη,υποστρωμα και υπνοσακο οπως και ισοθερμικα οπωσδηποτε.
Δεν αστειευεται το κρυο και η υγρασια ακομα και το καλοκαιρι στα βουνα..
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Στο υποπλαισιο δεμενη η ομπρελιτσα μου, μυτη της λιγο πιο κατω απο μασπιε συνεπιβατη, ουρα λιγο προεξειχε πανω απο τη σχαρα της μηχανης.
ίσως τελικά η λύση της ομπρέλας να είναι η πιο σίγουρη, για τον ίσκιο..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
ίσως τελικά η λύση της ομπρέλας να είναι η πιο σίγουρη, για τον ίσκιο..
Εξαρταται. Αν εκει που θα πας δεν εχει δεντρα για να καβατζωσεις τη σκηνη απο κατω ή για να δεσεις ενα διχτυ παραλλαγης για σκιαση (υπαρχει και αυτη η επιλογη, δεν πιανουν χωρο ουτε ζυγιζουν πολυ, περιπου 3 κιλα τα 3μ Χ 3μ) τοτε αναγκαστικα πας σε ομπρελα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχω κανει καμπιγκ χωρις να κουβαλησω πραγματα....


Θα σεβεστε.
Ασε να μαντεψω, τα κουβαλαγε ενα μεγαλο πρασινο φορτηγο που μπροστα εγραφε Steyr ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Εχω κανει καμπιγκ χωρις να κουβαλησω πραγματα....


Θα σεβεστε.

αχαχαχ έχω κάνει ταξίδι στο triple με πράγματα για καμπινγκ, συν έξοπλισμός για kite, χωρίς σανίδα...

Και ελευθερο 2 ημερών στη Κύθνο, μόνο με υπνόσακο παραλία...!
 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Εξαρταται. Αν εκει που θα πας δεν εχει δεντρα για να καβατζωσεις τη σκηνη απο κατω ή για να δεσεις ενα διχτυ παραλλαγης για σκιαση (υπαρχει και αυτη η επιλογη, δεν πιανουν χωρο ουτε ζυγιζουν πολυ, περιπου 3 κιλα τα 3μ Χ 3μ) τοτε αναγκαστικα πας σε ομπρελα.
Αν σου πω ότι κοιτουσα πριν λιγο για σκιαστρα παραλλαγής, θα το πιστεψεις?

Απλά θες και ορθοστάτες, και ο αέρας είναι πολύς..

Για την ομπρέλα έχεις καμμια φωτό να μοιραστείς?
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Αν σου πω ότι κοιτουσα πριν λιγο για σκιαστρα παραλλαγής, θα το πιστεψεις?

Απλά θες και ορθοστάτες, και ο αέρας είναι πολύς..

Για την ομπρέλα έχεις καμμια φωτό να μοιραστείς?

Καλή περίπτωση για τα μπάνια του λαού με μηχανή
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για την ομπρέλα έχεις καμμια φωτό να μοιραστείς?
Δεμενη στη μηχανη εννοεις? Δυστυχως οχι, δεν βρισκω ουτε μια φωτο με την ομπρελα πανω. Εχω μια απο παραλια της Ευβοιας ομως, απο τα εν λογω ελευθερα που ειχα κανει. Ομπρελα απο Σκλαβενιτη, LGBT+ φρεντλι, πρεπει να ειχα δωσει και 6€, ακομη την εχω.

 

ChristoforosVer

Μέλος
Όνομα
Christoforos
Μοτό
Street Triple 675
Vespa GTS 300
Vespa PX200e
Δεμενη στη μηχανη εννοεις? Δυστυχως οχι, δεν βρισκω ουτε μια φωτο με την ομπρελα πανω. Εχω μια απο παραλια της Ευβοιας ομως, απο τα εν λογω ελευθερα που ειχα κανει. Ομπρελα απο Σκλαβενιτη, LGBT+ φρεντλι, πρεπει να ειχα δωσει και 6€, ακομη την εχω.

Ναι ναι από το δεσιμο εννοούσα!

και αυτή ομως η φωτό μας κάνει!!

Τωρα για τους ορθοστάτες πέφτει πολύ κουβέντα...
 
Top Bottom