Κύθηρα, Τσιρίγο, Πορφυρούσα (9/7/2013)

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ανεβαίνοντας τα λίθινα σκαλοπάτια φτάνουμε στην είσοδο του ναού. Ο ναός είναι χτισμένος μέσα σε μια μικρή σπηλιά όπου σύμφωνα με την παράδοση εδώ άρχισε ο Άγιος τη συγγραφή της Αποκάλυψης πριν πάει στην Πάτμο, διωκόμενος από την Ρώμη. Πάνω από τη θολωτή είσοδο είναι χτισμένος ο ξενώνας με δυο αίθουσες και μαγειρείο. Ο αρχικός ξενώνας υπολογίζεται ότι κτίσθηκε πριν από 500 χρόνια και σε αυτόν καθώς και σε ένα-δυο μικρά κελιά ακόμη διέμεναν κάποτε 5-6 καλόγεροι.





Λίγο παραπάνω καταλήγουμε στο σπήλαιο. Κατά τον 17ο αιώνα στο συγκρότημα του Ενγκρεμνού φαίνεται ότι υπήρχαν 2 ναοί, του Ιωάννου του Θεολόγου μέσα στο σπηλαίο και του Πρόδρομου παρακάτω στον γκρεμό.





Το μνημείο αυτό ερειπώθηκε λόγω των βαρβαρικών επιδρομών και της εγκατάλειψης και όταν ανακαινίσθηκε σε μεταγενέστερους χρόνους τον 18ο αιώνα φαίνεται ότι το σπήλαιο εγκαινιάσθηκε έπ' ονόματι του Προδρόμου και έτσι ξεχάσθηκε η λατρεία του Θεολόγου με την οποίαν κατ' εξοχήν είναι συνδεδεμένο το σπηλαίο, το οποίο αποτελείται από δυο χώρους. Ο πρώτος, περισσότερο ευρύχωρος μήκους 7 μέτρων είναι ο κυρίως ναός και ο δεύτερος, στενότερος και χαμηλότερος μήκους 20 μέτρων, με πήλινες λεκάνες για να συγκεντρώνεται το νερό που στάζει από την οροφή του σπηλαίου.





Κατά το τέλος του 18ο αιώνα αρχές 19ου, ηγούμενος στον Ενγκρεμνό διετέλεσε ο Άνθιμος Λεβούνης, μετέπειτα επίσκοπος Κυθήρων. Τελευταίος ηγούμενος διετέλεσε ο Κύριλλος Κεντρωτής στα χρόνια της Αγγλοκρατίας. Σήμερα ο ναός εορτάζει το Γενέθλιον του Προδρόμου στις 24 Ιουνίου και στις 29 Αυγούστου την Αποτομή της τιμίας κεφαλής του. Αξίζει να επισκεφθείτε τον ναό γιατί θα ανταμειφθείτε και από την εκπληκτική θέα του Καψαλιού του κάστρου και της Χύτρας παράλληλα!
(Πηγή: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ | Μοναστήρια & Ναοί )









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η βόλτα συνεχίζεται ανατολικά, πάλι προς τον Αυλαίμωνα στη παραλία Καλαδί.





Δεν είχα βρει οδηγό για να αγοράσω και πήγαινα λίγο στα τυφλά. Ο δρόμος που καταλήγει πάνω από την παραλία σύντομος αλλά σε κακή κατάσταση στο τέλος (καλύτερα παρκάρετε πιο ψηλά).
Από κάπου είχαμε ακούσει πως δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο, θέλει και πολλά σκαλιά ανέβα κατέβα, κούραση…





Ήταν αργά, τα παιδιά κοιμόντουσαν στο αμάξι, δε βαριέσαι, ας πάω τουλάχιστον εγώ μια γρήγορη να δω πως είναι τουλάχιστον.
Η κατάβαση πάντως εύκολη και η ανάβαση (αν δεν είναι μεσημέρι) μια χαρά. Μια 150αρια σκαλοπάτια όλα και όλα, σιγά το πράγμα.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Δε ξέρω γιατί, εμένα αμέσως μου έκανε κλικ αυτή η παραλία. Πεντακάθαρα, διάφανα νερά, βράχοι για βουτιές (εύκολες)…





…άφθονη σκιά σχεδόν όλη μέρα, το μεσημέρι ειδικά που αυτό μετράει…





…έχει και δεύτερη παραλία, πάλι με ψηλό βοτσαλάκι και άμμο με το κερασάκι να είναι…





…το μικρό φυσικό τούνελ στο βράχο…




…που οδηγεί στη ρίζα απότομων βράχων γεμάτων σπηλιές. Δεν ξέρω πως σας φαίνεται εσάς, εμένα πάντως μου άρεσε.
Αύριο μεσημεράκι μπάνιο εδώ λοιπόν!





Για την ώρα όμως επιστροφή μέσω ενός από τους στενούς (κλασικά) και έρημους (επίσης κλασικά) δρόμους του νησιού.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Την επόμενη μέρα πήγαμε πράγματι στο Καλαδί, με τα παιδιά μαζί αυτή τη φορά.





Κάποιοι δοκιμάσανε βουτιές από ψηλά…





…κάποιοι από πιο χαμηλά…





Καλά περάσαμε, βράδυ φύγαμε σχεδόν!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Επιστροφή στη βάση μας στα βόρεια, στην Αγία Πελαγία, με τα φώτα του φάρου να μας καθοδηγούν.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η μέρα που ξημέρωσε είναι η τελευταία. 12 παραδίδουμε το δωμάτιο του ξενοδοχείου, τι να κάνουμε τώρα μέχρι τις 18:30 που έρχεται το πλοίο; Μία ακόμα εξερεύνηση; Γιατί όχι; Σχεδόν τυχαία, στρίβοντας δεξιά μέσα στο χωριό Μυλοπόταμος ανακαλύπτουμε έναν στενό, πραγματικά στενό όμως ασφαλτόδρομο. Χωρίς καμία δυνατότητα να περάσει δεύτερο αμάξι σχεδόν σε όλη τη διαδρομή! Ευτυχώς δεν πετυχαίνουμε κανένα να έρχεται από απέναντι! Ακολουθούμε τη βόρεια πλευρά του φαραγγιού του Μυλοπόταμου μέχρι που βλέπουμε ένα μοναστήρι να κρέμεται πάλι από τον βράχο πάνω από το φαράγγι.





Όταν πήγαμε εμείς, το μοναστήρι ήταν κλειστό, τα πάντα κλειδωμένα. Ότι έμαθα το έμαθα αργότερα από το νετ μιας και η ανακάλυψή του ήρθε εντελώς τυχαία. Πάντως εγώ πήδηξα τις πόρτες και είδα λίγο τον χώρο χωρίς να πειράξω τίποτα.









Αυτό λοιπόν που είχαμε ανακαλύψει στην καταπράσινη κοιλάδα του φαραγγιού του Μυλοπόταμου είναι το μοναστήρι της Παναγίας της Ορφανής.





Άλλος ένας ναός όπου μεγάλο μέρος του βρίσκεται μέσα σε σπηλιά. Το τοπίο γύρω είναι κατάφυτο και από κάτω ακριβώς τρέχουν τα νερά της ρεματιάς που ξεκινούν από τον καταρράκτη και φτάνουν στο Καλάμι (το χειμώνα, τώρα ήταν ξερό) . Η σπηλιά που βρίσκεται ο ναός έχει μήκος 8 μέτρα και πλάτος 7. Στον χώρο αυτό βρέθηκε εικονίδιο της Αγίας Ελεούσας με την επωνυμία ορφανή. Το εικονίδιο είναι διακοσμημένο με αργυρή επένδυση όπως και η μεγάλη εικόνα της Παναγίας Ελεούσας, Ορφανής που φιλοτεχνήθηκε από τον Νικόλαο Σπιθάκη.
(πηγή: ΠΑΝΑΓΙΑ ΟΡΦΑΝΗ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ | Μοναστήρια & Ναοί)





Και που εκβάλλει ο ποταμός; Για πάμε το χωματόδρομο (πλέον) λίγο παρακάτω να δούμε…

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο χωματόδρομος περνάει απέναντι από το σπήλαιο της Αγίας Σοφίας που είχαμε προσπαθήσει ανεπιτυχώς να επισκεφτούμε την πρώτη μέρα της βόλτας μας στα Κύθηρα και…





…σταματάει ξαφνικά για να συνεχίσει σαν μονοπάτι. Αφήνω την οικογένεια πίσω και παρέα μόνο με τη φωτογραφική μηχανή συνεχίζω σε γοργούς ρυθμούς.





Το μονοπάτι είναι απότομο και όσο πάει και δυσκολεύει, αλλά ΑΜΑΝ, τι τρομερή παραλία!

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R




Είναι η παραλία Καλάμι, από τις πιο δυσπρόσιτες του νησιού αλλά και από τις πιο όμορφες!





Τόσο δυσπρόσιτη που στα τελευταία δέκα τόσα μέτρα της κατάβασης έχει τοποθετηθεί σκοινί για ασφάλεια! Δύσκολα να κατεβώ εδώ με το μωρό αγκαλιά.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Για όσους αντέχουν πάντως, αξίζει ίσως μια διάσχιση του φαραγγιού από το Μυλοπόταμο με κατάληξη…





…εδώ!




Να κρατάτε όμως νερά και φαγητό γιατί δεν υπάρχει τίποτα τριγύρω!


.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τέλος η περιήγησή μας. Τι κάναμε για την υπόλοιπη μέρα μέχρι να έρθει το καράβι στις 18:30;





Εγώ, το μωρό αγκαλιά, καφεδάκι δίπλα στο κύμα. Αλλά και αυτό, όπως και τα άλλα μας παιδάκια όλο και κάτι βρήκαν να απασχοληθούν…


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το πλοίο είναι στην ώρα του, φεύγουμε…





Βγαίνουμε έξω από το φυσικό λιμάνι, και αρχίζουμε να απομακρυνόμαστε από αυτό το φανταστικό νησί με τις καλύτερες αναμνήσεις.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Αλλά βλέποντας τον παλαιό πύργο στον λόφο του Αγίου Γεωργίου να μας αποχαιρετάει, εμένα μου έρχεται μία φράση στο μυαλό…









 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Βρε Νίκο , 1000 μπράβο για την παρουσίαση , τις φωτό και για την μάχιμη οικογένειά σου . Πρέπει να σου πώ :secret: οτι στα Κύθηρα ήταν οι πρώτες μου διακοπες με τον Malco ,με πήγε στο νησί της Ουράνιας Αφροδίτης και του Έρωτα :sneaky: :sneaky: ,δεν ξέρω πού είχαμε το μυαλο μας αλλά αρκετά από όσα παρουσίασες χαμπάρι δεν τα πήραμε :D :D :D .
Μέσα απο το πανέμορφο ταξιδιωτικό σου , μου γεννήθηκε η επιθυμια να ξαναπάω ;).

Τέλος αν μου επιτρέπεις να προσθέσω οτι όταν φευγεις απο τα Κυθηρα πρεπει να πάρεις μαζί σου τον Αμάραντο ή αλλιώς Σεμπρεβίβα, το αμάραντο μικρο κίτρινο λουλουδάκι που φύεται μόνο στα Κύθηρα και συγκεκριμένα στη Χύτρα που ανέφερες.



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Βρε Νίκο , 1000 μπράβο για την παρουσίαση , τις φωτό και για την μάχιμη οικογένειά σου . Πρέπει να σου πώ :secret: οτι στα Κύθηρα ήταν οι πρώτες μου διακοπες με τον Malco ,με πήγε στο νησί της Ουράνιας Αφροδίτης και του Έρωτα :sneaky: :sneaky: ,δεν ξέρω πού είχαμε το μυαλο μας αλλά αρκετά από όσα παρουσίασες χαμπάρι δεν τα πήραμε :D :D :D .
Μέσα απο το πανέμορφο ταξιδιωτικό σου , μου γεννήθηκε η επιθυμια να ξαναπάω ;).

Τέλος αν μου επιτρέπεις να προσθέσω οτι όταν φευγεις απο τα Κυθηρα πρεπει να πάρεις μαζί σου τον Αμάραντο ή αλλιώς Σεμπρεβίβα, το αμάραντο μικρο κίτρινο λουλουδάκι που φύεται μόνο στα Κύθηρα και συγκεκριμένα στη Χύτρα που ανέφερες.
+1 για τη Σεμπρεβίβα, πήρα και εγώ αναμνηστικό
Κατά τα άλλα, όταν είσαι στα μέλια, ξεχνάς τα αξιοθέατα... :D:D:D
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Συμπερασμα:
Οταν εισαι στα μελια ΔΕΝ πας κυθηρα!!! :p:p

Επισης αμα εχεις καταθλιψη δεν βλεπεις την ταινια του Αγγελοπουλου ταξιδι στα Κυθηρα!!!!
Ασχετο αλλα ταιριαζε.... :rolleyes:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Συμπερασμα:
Οταν εισαι στα μελια ΔΕΝ πας κυθηρα!!! :p:p

Επισης αμα εχεις καταθλιψη δεν βλεπεις την ταινια του Αγγελοπουλου ταξιδι στα Κυθηρα!!!!
Ασχετο αλλα ταιριαζε.... :rolleyes:
Ισα ισα στα κυθηρα πας φιλαρακι......και οπως διαπιστωσα με τα οσα χασαμε, μαλλον πετυχε ο προορισμος;):D:D:D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Φιλαράκι, εξαιρετική παρουσίαση! Όπως σου είπα όταν μου είχες δείξει τις φωτογραφίες την πρώτη φορά, μάλλον σε άλλο νησί είχα πάει με τους άλλους τρελούς που όλη μέρα κάναμε μπάνιο και χαζεύαμε :mooning: και όλη νύχτα πίναμε :friendship:

:ok::ok::ok:
 
Top Bottom