Λάστιχα enduro-MX

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Την συμπεριφορά στο χώμα των FIM δεν θα την βρεις με το tracker.
Ως παθών μιλάω.
Εάν δεν σε νοιάζει η χιλιομετρική απόδοση μείνε σε FIM που μπορεί να βρεις και φθηνότερα από αυτά που έχεις.
Τα tracker καλά, χρυσά για γενική χρήση αλλά σε απαιτητική οδήγηση δεν...
Τα έχω δοκιμάσει σε δύο φιλικά και σε κάποιες βόλτες εδώ και στα δύσκολα λασπερα δεν πάνε...
Τώρα στην άσφαλτο όλα αυτά θέλουν προσοχή.
Μτ21 μπροστά τρακερ πίσω.μ ευχαριστείς αργοτερα :yew:
Γιατρέ μου ο Αντώνης ψάχνει λάστιχα για μηχανάκι enduro... :secret:
Για αυτό έκανα και τον πρόλογο αλλά ίσως να μην το διατύπωσα εγώ σαφώς. Έχω πάθει πλάκα με την απόδοση που έχουν αυτά τα fim στο χώμα, βασικά δεν φανταζόμουν ότι κάποιο λάστιχο μπορεί να κρατάει έτσι σε τέτοιες συνθήκες. Οπότε το ζητούμενο είναι αν υπάρχει άλλη επιλογή, πχ σαν αυτά που λέει ο Zar από πάνω, κερδίζοντας ίσως κάνα χιλιόμετρο ζωής παραπάνω, χωρίς να χάνεις κάτι σε απόδοση.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το RS300 συμπλήρωσε αισίως 2500χλμ, τα 2000 από αυτά στα δικά μου χέρια, και ήρθε η ώρα για την πρώτη αλλαγή του πίσω ελαστικού. Έχει ακόμα μια καλή βόλτα ή δυο κοντινές προπονήσεις, αλλά πρέπει να κοιτάξω με τι θα αντικατασταθεί.
Τώρα φοράει λάστιχα FIM, Michelin enduro medium τα οποία είναι εξαιρετικά στο χώμα και σε στεγνή άσφαλτο. Σε βροχή είχα μικρογλυστρίματα στο πίσω, χωρίς ωστόσο να ξαφνιάζει.

Είπα να κάνω εδώ μια ερώτηση μιας και δεν έχω εμπειρία με άλλο 100% χωμάτινο λάστιχο. Η χρήση είναι η προφανής και σκοπός είναι σταδιακά να μπω και σε πιο απαιτητικά κομμάτια. Η άσφαλτος θα είναι διαδικαστική με 90km/h μέχρι να φτάσει εκεί που ξεκινάει η βόλτα.
Λέγοντας όλα τα παραπάνω, καταλήγω ότι δεν θέλω να χάσω σε απόδοση, αλλά αν υπάρχει κάτι που προσφέρει αυτά και βγάζει κάτι παραπάνω απ' τα οριακά 3000χλμ που θα φτάσει το Michelin τότε σαφώς θα είναι ευπρόσδεκτο.
Όταν ξεκινήσεις να μπαίνεις σε δύσκολα κομμάτια και μιλάω για μονοπάτια προτίμησε fim γιατί εκτός ότι σκαρφαλώνουν εύκολα, βοηθούν πολύ την λειτουργία της ανάρτησης οι οποίες είναι φτιαγμένες για να δουλεύουν με τέτοια ελαστικά. Επίσης είναι πολύ καλά στο στρίψιμο χωρίς μπερμ και στις εξόδους είναι τα λάστιχα που θα νιώσεις σιγουριά με το ελεγχόμενο ντριφτ.

Αν όμως κανείς λίγο απ' όλα επέλεγε ένα ελαστικό ενδιάμεσο. Έχει βγάλει η mitas ένα τέτοιο λάστιχο κατηγορίας cross country. Το φοράει ένας φίλος που κάνει αποκλειστικά εντούρο σε πέτρινο τερέν και είναι πολύ ευχαριστημένος. Θα μάθω και θα σου πω.

Με ΜΧ λάστιχο θα έχεις καλή πρόσφυση μέχρι να πέσουν τα τακούνια στη μέση . Μετά δεν κρατάνε καλα ενώ τα fim κρατάνε και τελείως φαγωμένα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν δεν κάνεις σκληροπυρηνικό enduro δεν ξέρω αν αξίζει να πας σε fim.

 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το RS300 συμπλήρωσε αισίως 2500χλμ, τα 2000 από αυτά στα δικά μου χέρια, και ήρθε η ώρα για την πρώτη αλλαγή του πίσω ελαστικού. Έχει ακόμα μια καλή βόλτα ή δυο κοντινές προπονήσεις, αλλά πρέπει να κοιτάξω με τι θα αντικατασταθεί.
Τώρα φοράει λάστιχα FIM, Michelin enduro medium τα οποία είναι εξαιρετικά στο χώμα και σε στεγνή άσφαλτο. Σε βροχή είχα μικρογλυστρίματα στο πίσω, χωρίς ωστόσο να ξαφνιάζει.

Είπα να κάνω εδώ μια ερώτηση μιας και δεν έχω εμπειρία με άλλο 100% χωμάτινο λάστιχο. Η χρήση είναι η προφανής και σκοπός είναι σταδιακά να μπω και σε πιο απαιτητικά κομμάτια. Η άσφαλτος θα είναι διαδικαστική με 90km/h μέχρι να φτάσει εκεί που ξεκινάει η βόλτα.
Λέγοντας όλα τα παραπάνω, καταλήγω ότι δεν θέλω να χάσω σε απόδοση, αλλά αν υπάρχει κάτι που προσφέρει αυτά και βγάζει κάτι παραπάνω απ' τα οριακά 3000χλμ που θα φτάσει το Michelin τότε σαφώς θα είναι ευπρόσδεκτο.
Με 90 πηγαινες στην ευθεια και 110 στο ανηφορικο στροφιλικι, να ξερεις. :inlove:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Με 90 πηγαινες στην ευθεια και 110 στο ανηφορικο στροφιλικι, να ξερεις. :inlove:
117 έγραψε το logger στο κοντέρ :laugh:

Εγώ απορώ που δεν σε πήρε ο ύπνος απ' την βαρεμάρα πίσω μου σε όλη την διαδρομή μέχρι την Θήβα με το Bandit.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Την συμπεριφορά στο χώμα των FIM δεν θα την βρεις με το tracker.
Ως παθών μιλάω.
Εάν δεν σε νοιάζει η χιλιομετρική απόδοση μείνε σε FIM που μπορεί να βρεις και φθηνότερα από αυτά που έχεις.
Τα tracker καλά, χρυσά για γενική χρήση αλλά σε απαιτητική οδήγηση δεν...
Τα έχω δοκιμάσει σε δύο φιλικά και σε κάποιες βόλτες εδώ και στα δύσκολα λασπερα δεν πάνε...
Τώρα στην άσφαλτο όλα αυτά θέλουν προσοχή.
Κοίτα τώρα πως έρχονται τα εγκεφαλικά....

Στο Tracker έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη.
Χρησιμοποιώντας στο DRΖ ελαστικό FIM είχα μία ασάφεια σε υγρασίες και λάσπη, ενώ ξεμπάζωνε και σπινάριζε πιο εύκολα σε ανηφόρια.
Με το απλό Tracker τα έχουμε βρεί. Δεν με πουλάει σχεδόν πουθενά (μία φορά σε γρασίδι με ξάπλωσε κάτω) και έχει πολύ καλύτερη πρόσφυση απο ένα FIM που έχει πιο μικρά τακούνια.
Στην άσφαλτο δε, είναι πολύ καλύτερα από άλλα τρακτερωτά...

Αντώνη (antsoar) αποφάσισε ! :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ωχ άλλο ένα θέμα που ο ένας βρίσκει ένα λάστιχο απίστευτο και άλλος άχρηστο.

Αν είχα ένα ευρο για κάθε φορά που συμβαίνει αυτό θα είχα πάρει τριάρι στα Πετράλωνα.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Ωχ άλλο ένα θέμα που ο ένας βρίσκει ένα λάστιχο απίστευτο και άλλος άχρηστο.

Αν είχα ένα ευρο για κάθε φορά που συμβαίνει αυτό θα είχα πάρει τριάρι στα Πετράλωνα.
Κάθε λαστιχο-λαδο συζήτηση ετσι καταλήγει.
Πάντα τις απολαμβάνω!!!

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Κοίτα τώρα πως έρχονται τα εγκεφαλικά....

....
Στην άσφαλτο δε είναι πολύ καλύτερα από άλλα τρακτερωτά...

Αντώνη (antsoar) αποφάσισε ! :roflmao:
Διευκρίνηση:
- "Στην άσφαλτο δε, ...
ή
- "Στην άσφαλτο δεν (δεν -> αρνητικό) ;;;
/// Β
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ωχ άλλο ένα θέμα που ο ένας βρίσκει ένα λάστιχο απίστευτο και άλλος άχρηστο.
Μήπως γίνεται οι διαχειριστές να φτιάξουν ένα κατάλογο με όλα τα λάστιχα και ο καθένας που τα έχει χρησιμοποιήσει να λέει τη γνώμη του;
Θα υπάρχουν και κάποιοι κανόνες, να λέει για παράδειγμα ποια άλλα λάστιχα έχει δοκιμάσει, για να μπορούμε να βγάζουμε συμπέρασμα.
Επίσης θα σας παρακαλούσα όταν αναφέρεστε σε λάστιχα να τα λέτε με τον κανονικό τους όνομα και όχι με συνθηματικά, για να μπορούμε να βρίσκουμε τις δημοσιεύσεις όταν κάνουμε αναζήτηση για κάποιο λάστιχο.

Θα βοηθήσει και το ADVride να γίνει πιο γνωστό. Εγώ το ADVride το ανακάλυψα ψάχνοντας για λάστιχα για το ΧΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μήπως γίνεται οι διαχειριστές να φτιάξουν ένα κατάλογο με όλα τα λάστιχα και ο καθένας που τα έχει χρησιμοποιήσει να λέει τη γνώμη του;
Θα υπάρχουν και κάποιοι κανόνες, να λέει για παράδειγμα ποια άλλα λάστιχα έχει δοκιμάσει, για να μπορούμε να βγάζουμε συμπέρασμα.
Επίσης θα σας παρακαλούσα όταν αναφέρεστε σε λάστιχα να τα λέτε με τον κανονικό τους όνομα και όχι με συνθηματικά, για να μπορούμε να βρίσκουμε τις δημοσιεύσεις όταν κάνουμε αναζήτηση για κάποιο λάστιχο.

Θα βοηθήσει και το ADVride να γίνει πιο γνωστό. Εγώ το ADVride το ανακάλυψα ψάχνοντας για λάστιχα για το ΧΤ.
Για λάστιχα με μεγάλο ενδιαφέρον (Anakee wild, Mitas e07-e09, mt21 κλπ κλπ) υπάρχει ή ανοίγεται ένα αυτοτελές θέμα μέσα στο οποίο γίνεται συζήτηση για αυτό το λάστιχο. Κάθε μέλος αν δεν υπάρχει μπορεί να ανοίξει ένα σχετικό νήμα. Συνήθως αυτά τα θέματα ανοιγονται με την παρουσίαση του ελαστικού απο τον κατασκευαστή και γεμίζουν σταδιακά όσο έρχεται πληροφορία.

Επιμέρους θέματα όπως συγκριτικά μεταξύ 2 ή περισσοτέρων ελαστικών ή μιας κατηγορίας ελαστικών επίσης υπάρχουν ή μπορούν να ανοιχτούν κατα βούληση απο οποιονδήποτε θέλει στη σχετική ενότητα.

Το ελαστικό είναι ένα ευαίσθητο θέμα και οι εμπειρίες, η μοτοσυκλέτα του καθενός, οι διαφορετικές διαστάσεις και τα τεραίν που χρησιμοποιείται μπορεί να αλλάξει κατα πολύ μια αξιολόγηση.

Ένα συγκεντρωτικό θέμα με 15-20 διαφορετικά μοντέλα και εταιρείες και διαφορετικές κατηγορίες (street, adventure, city, rally, enduro, mx) θα φτιάξει ένα τοπικ βαβέλ που η πληροφορία θα είναι δύσκολα προσβάσιμη και πολλές φορές παραπλανητική.

Επίσης οι αλλαγές των μοντέλων απο τις εταιρείες και οι καταργήσεις μοντέλων θα απαιτούν μια χρονοβόρα παρακολούθηση ή εναλλακτικά θα φτιάξουν ένα τοπικ νεκρό ή ημιτελές.

Εσύ σαν Γιώργος ποιά είναι η πληροφορία που ψάχνεις και δεν βρίσκεις? Αν έχεις ένα συγκεκριμένο προβληματισμό π.χ. είμαι ανάμεσα σε Anakee wild, tkc80 και trailamax raid μπορείς να ανοιξεις ένα σχετικό τοπικ και να λάβεις απαντήσεις.

Παρόλα αυτά αν επιθυμείς ένα θέμα πιο συγκεντρωτικό έχεις το ελέυθερο φυσικά να το ανοίξεις, να το ονομάσεις και να το οργανώσεις όπως επιθυμείς. Η πρόταση μου είναι οτιδήποτε συγκεντρωτικό να μένει σε μια πιο συγκεκριμένη κατηγορία ελαστικών. Π.χ. εδώ έχει ανοιχτεί ένα νήμα συζήτησης για λάστιχα Enduro-MX. Μπορεί αντίστοιχα να ανοιχτεί ένα τοπικ Λάστιχα 50/50. Και ούτω κάθεξης.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κοίτα τώρα πως έρχονται τα εγκεφαλικά....

Στο Tracker έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη.
Χρησιμοποιώντας στο DRΖ ελαστικό FIM είχα μία ασάφεια σε υγρασίες και λάσπη, ενώ ξεμπάζωνε και σπινάριζε πιο εύκολα σε ανηφόρια.
Με το απλό Tracker τα έχουμε βρεί. Δεν με πουλάει σχεδόν πουθενά (μία φορά σε γρασίδι με ξάπλωσε κάτω) και έχει πολύ καλύτερη πρόσφυση απο ένα FIM που έχει πιο μικρά τακούνια.
Στην άσφαλτο δε, είναι πολύ καλύτερα από άλλα τρακτερωτά...

Αντώνη (antsoar) αποφάσισε !
Να υποθέσω δηλαδή ότι στη συγκεκριμένη βόλτα δεν είχες το tracker διαφορετικά θα ανέβαινες αεροπορία... :p






Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Να υποθέσω δηλαδή ότι στη συγκεκριμένη βόλτα δεν είχες το tracker διαφορετικά θα ανέβαινες αεροπορία... :p






Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκεί δεν ανέβαινες ούτε μπουσουλώντας με την μερέντα που απλώνετε εσείς οι ορεσίβιοι...
Ρώτα και το πιστόνι του ΚΤΜ ... :roflmao:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εκεί δεν ανέβαινες ούτε μπουσουλώντας με την μερέντα που απλώνετε εσείς οι ορεσίβιοι...
Ρώτα και το πιστόνι του ΚΤΜ ... :roflmao:
Μάλλον δεν θυμάσαι καλά...
Και ανέβηκα, και κατέβηκα και ανέβασα μηχανάκι... :p
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Θα πάω αυτή την εβδομάδα να αλλάξω το πίσω Michelin enduro medium. Έχουμε μαγαζί που προτιμάμε στην Αθήνα. Αν είναι να στηρίξουμε κάνα δικό μας άνθρωπο.

Εντάξει έχω πάθει πλάκα με την απόδοση που έχουν αυτά τα λάστιχα σε κάθε συνθήκες, στεγνό, βρεγμένο, πέτρα, άσφαλτο! Μόνο προχθές με τον dodos στα χιόνια με πρόδωσαν :muted::laugh:
 
Top Bottom