Μετά τη Χιονάτη τιιι...?

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επειδή είμαι καλός άνθρωπος να ξέρεις ότι δεν θα ακολουθήσω την συμβουλή του onroad :ha:ha:ha
Παναγιώτη πραγματικά βρέθηκα σε δύσκολη θέση καθώς στο παρελθόν έχω τοποθετηθεί για το σχέδιο της. Κάθε μοτοσυκλέτα είναι όμορφη και έχει το κοινό της και κάθε μοτοσυκλέτα έχει λόγο ύπαρξης.
Το πιο ωραίο σε αυτήν την ιστορία είναι πως κατάλαβα πως κάποιες μοτοσυκλέτες ομορφαίνουν από τους ιδιοκτήτες τους. Δε θα μπορούσα να φανταστώ άλλη που να σου ταιριάξει περισσότερο ως ιδιοσυγκρασία στη κατηγορία των On/Off. Αυτή η Ιταλίδα δικαιούται να έχει την υπογραφή σου σε κάθε σου βόλτα. Σου εύχομαι ολόκαρδα να τη χαρείς όσο δε πάει.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Παναγιώτη πραγματικά βρέθηκα σε δύσκολη θέση καθώς στο παρελθόν έχω τοποθετηθεί για το σχέδιο της.
Στέφανε, κακώς έβαλες τον εαυτό σου σε αυτή την δύσκολη θέση ... :(

Όλοι ήμαστε διαφορετικοί με διαφορετικές απόψεις και κοσμοθεωρία (οκ μπορεί με κάποιους να συγκλίνουν σε κάποιο βαθμό)
Φαντάσου να είχαμε όλοι τα ίδια γούστα και να θέλαμε όλοι την ίδια μηχανή (στην θέση της μηχανής βάλε ότι άλλο θες) ... ;)

Δεν χρειάζεται να μας αρέσει η επιλογή κάποιου η και να συμφωνούμε με αυτή απλά μόνο να χαρούμε με την χαρά του η και να λυπηθούμε με την λύπη του ...

Οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να βρεθούμε από κοντά και μπορεί να συμφωνήσουμε στο ότι μου αρέσει το Nuda και έσενα δεν σου αρέσει το guzzi
και να απολαύσουμε τα πειράγματα και τα σχόλια :friendship:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παίδες άδικα σκάτε. Ξέρω κόσμο που κράζει τα πενφέ και τα σκατέμ μιά ζωή και μετά πάει και ψωνίζει και τα δύο. Η ζωή είναι μικρή, μας την έχουν κάνει σαταμουτρατους κιόλας, γέλιο μόνο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ ξέρω πως η μοτοσυκλετιστικη κοινότητα περνάει κρίση. Έχεις τον STF και τον R.E.H να κάνουν πολιτισμένη συζήτηση και αγαπούλες, δηλαδή που πάμε!??

Αυτά λύνονται με κόντρα στο δρόμο και μάπες.. Κανονίστε τόπο και χρόνο. Δε

μπορείς να λες φίλε το μηχανάκι μου άσχημο. Ξεριδι στεγνό τελειώσαμε επόμενος.. Εξαιρούνται κάτοχοι Honda. Πρέπει να υπάρχει ένα ελάχιστο γούστο για να θεωρηθεί αξιόλογη μια άποψη..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ ξέρω πως η μοτοσυκλετιστικη κοινότητα περνάει κρίση. Έχεις τον STF και τον R.E.H να κάνουν πολιτισμένη συζήτηση και αγαπούλες, δηλαδή που πάμε!??

Αυτά λύνονται με κόντρα στο δρόμο και μάπες.. Κανονίστε τόπο και χρόνο. Δε

μπορείς να λες φίλε το μηχανάκι μου άσχημο. Ξεριδι στεγνό τελειώσαμε επόμενος.. Εξαιρούνται κάτοχοι Honda. Πρέπει να υπάρχει ένα ελάχιστο γούστο για να θεωρηθεί αξιόλογη μια άποψη..
Ραντεβού στην Αύρα...:secret:
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Καλοτάξιδη, περιμένουμε εντυπώσεις. Αυτή η κούκλα έχει μπει στο στόχαστρο πολλών τελικά.

Από Κρήτη ψώνισες αν επιτρέπετε?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οχι απο Αθήνα
Χτες πέτυχα έναν στο δρόμο με guzzi σύγχρονο αλλά σα τσοπερακι και του έπιασα κουβέντα. Είχε κάνει συνολικά 65.000 km χωρίς προβλήματα.

Τον ρώτησα αν θα έπαιρνε ξανά moto guzzi και μου απάντησε πως ναι, δίχως δεύτερη σκέψη.

Του αρέσει μάλιστα το 850tt.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Η απόφαση ότι το CFmoto 650MT έπρεπε να αντικατασταθεί με άλλη μηχανή η απλά να πωληθεί είχε παρθεί πριν από το ταξίδι στα Βαλκάνια, απλά λόγω του ότι όλα τα έξοδα της ήταν πληρωμένα μέχρι το τέλος του χρόνου δεν υπήρχε λόγος βιασύνης …

Είχε γίνει μια προσπάθεια το καλοκαίρι να αντικατασταθεί με ένα Royal Enfield Interceptor αλλα δεν ευδοκίμησε … και τελικά αγοράστηκε το Imperiale

Και πάλι καλά γιατί μπόρεσα και πήγα το ταξίδι στα Βαλκάνια μαζί της και συνταξίδεψα με καταπληκτικούς ανθρώπους …

H Χιονάτη ήταν ένα ψηλό street μηχανάκι με σφιχτές αναρτήσεις και με 17αρηδες τροχούς

Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου ήταν ότι με έβαζε σε ένα τριπάκι να την οδηγώ πάντα πιο γρήγορα από ότι ήθελα …



Στο μυαλό μου ήξερα πως ήθελα την ταξιδιωτική μοτοσυκλέτα μου …

19αρης τροχός τουλάχιστον (θα προτιμούσα 21).
Όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ρεζερβουάρ.
Αυτονομία γύρω στα 400χλμ (είτε λόγω χαμηλής κατανάλωσης είτε λόγω μεγαλύτερου ρεζερβουάρ).
Ο άξονας πίσω θα ήταν +.
Αερόψυκτο η αεροελαιόψυκτο θα ήταν +.
Οποιαδήποτε καινούρια τεχνολογία η ευκολία που θα έκανε το ταξίδι πιο άνετο θα ήταν + (αλλά όχι απαραίτητη).
Κεντρικός ορθοστάτης (ειδικά αν η μετάδοση γίνονταν με αλυσίδα).
Δυνατότητα χωμάτινης διέλευσης.
Όσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά κουστούμια …

Οπότε έφτιαξα μια λίστα με μηχανές που είτε μου αρέσουν είτε θα ήθελα να είχα …
  1. bmw r80gs (1990 και μετά με το τετράγωνο φανάρι)
  2. Moto Guzzi v85tt
  3. bmw r850gs
  4. CFmoto 800MT
  5. swm 650 superdual
  6. Τίποτα
Η νούμερο 1 είχε ελάχιστες επιλογές
Η νούμερο 2 ήταν ακριβή
Η νούμερο 3 με πολύ δελεαστική τιμή (και το σκεφτόμουν αρκετά μετά την βόλτα με το 1100 του Ακή)
Η νούμερο 4 με καλή τιμή για τον εξοπλισμό της (και χρηματοδοτικό)
Η νούμερο 5 το πιο χωμάτινο από όλα (αλλά νομίζω ότι σταμάτησε η παραγωγή του)

Οι μέρες πέρναγαν είχα 2 κρούσεις για την πώληση της Χιονάτης την πρώτη την απέρριψα …

Η δεύτερη λόγω οικογενειακών προβλημάτων του αγοραστή καθυστέρησε να γίνει …
Οπότε μιας και είχα την επιλογή να δώσω ανταλλαγή την Χιονάτη στην αντιπροσωπεία και να την αντικαταστήσω με το 800 προχώρησα προς αυτή την κατεύθυνση …

Τελικά η Χιονάτη πωλήθηκε και εγώ έχω ησυχάσει μιας και έχω κατασταλάξει με την επιλογή του 800.

Και κανονίζουμε ένα καφέ με τους γνωστούς φίλους και κατέληξα την ίδια μέρα να έχω κανονίσει την αγορά του Guzzi …

Το Guzzi το κοίταζα από τότε που βγήκε το είχα κάνει 2 τεστ και έφτασα αρκετά κοντά να το πάρω πριν 2 καλοκαίρια …
Τελικά απλά έπρεπε να κάνω λίγο παραπάνω υπομονή …

Η οποία είναι μια μηχανή με ιδιαίτερη αισθητική που δεν αρέσει σε όλους, αλλά στα δικά μου τα μάτια και τα θέλω ήταν αυτό που ζητούσα …
Είναι μια μηχανή που συνδιάζει το παρελθόν με το μέλλον …
Την νιώθεις, δεν είσαι αποκομμένος όπως με τις σύγχρονες ραπτομηχανές …
Δεν έχει τις επιδόσεις των μηχανών με σύγχρονο σχεδιασμό αλλά για μένα είναι παραπάνω από αρκετές …
Έχει καλό ζύγισμα και δεν δείχνει το βάρος της (δεν είναι καλλίγραμμη Ιταλίδα του βορρά … μάλλον για πληθωρική Σικελιάνα την κόβω, οπότε τα έχει τα κιλάκια της)

Οι αρχικές εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές (την έχω βολτάρει μέσα την πόλη μέχρι στιγμής) και όντως έχω κουμπώσει πάνω της …
Μετά από την πρώτη μεγάλη βόλτα κάποια στιγμή τις επόμενες εβδομάδες θα έχω καλύτερη άποψη για την συμπεριφορά της καθώς και για τα γούστα της …

Από ότι φαίνεται η ιδιαίτερη αισθητική της δείχνε να αρέσει στο κόσμο αν κρίνω από τα κομπλιμέντα που δέχομαι στα φανάρια …

Για την αξιοπιστία της Ιταλίδας θα δούμε σε βάθος χρόνου πως θα τα πάει (ήρθε για να μείνει)
Μου κάνει εντύπωση ότι η ποσότητα του λαδιού που θέλει είναι 1.7 λίτρα (και τα παπιά πρέπει να παίρνουν πιο πολύ)
Αλλά τουλάχιστον όλες οι εργασίες για το σέρβις της είναι εύκολες και δεν χρειάζεται να λύσεις το μισό μηχανάκι (όπως σχεδόν σε όλα τα σύγχρονα για να αλλάξεις φίλτρο και μπουζί, για βαλβίδες δεν το συζητάμε… ) ούτε καν το ρεζερβουάρ δεν χρειάζεται να βγει, μόνο μην χρειαστεί να αλλάξεις δίσκο συμπλέκτη εκεί μάλλον τον ήπιες …

Οπότε μόλις τελειώσει η εγγύηση θα κάνουμε παιχνίδι μόνοι μας …
Τα διαστήματα των σέρβις είναι ανά 10.000 χλμ (κάτι που δεν θα τηρήσω τουλάχιστον στα λάδια)

τα υπόλοιπα εν καιρό ....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το πιο ωραίο σε αυτήν την ιστορία είναι πως κατάλαβα πως κάποιες μοτοσυκλέτες ομορφαίνουν από τους ιδιοκτήτες τους.
Είσαι πολύ μαλαγάνας! :p
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Υποκοριστικό βρέθηκε η ακόμα το ψάχνουμε..;;;;

Μου άρεσε αυτό που έγραψες σχετικά...

Κάποτε γνώρισα μια Βαρβάρα...που ήτανε πολύ Ναζιαρα....

Πραγματικότητα...η ... επειδή κάνει ρήμα...;;;;;;
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Υποκοριστικό βρέθηκε η ακόμα το ψάχνουμε..;;;;

Μου άρεσε αυτό που έγραψες σχετικά...

Κάποτε γνώρισα μια Βαρβάρα...που ήτανε πολύ Ναζιαρα....

Πραγματικότητα...η ... επειδή κάνει ρήμα...;;;;;;
Πριν πολλά πολλά χρόνια


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είσαι πολύ μαλαγάνας! :p
Και πωλητής στο επάγγελμα. Καθώς και ψευδοπαρουσιαστής μοτοσυκλετών και εραστής της γραφής όταν έχω τα κατάλληλα ερεθίσματα.
Για μοτοσυκλετιστής... δε ξέρω.
Τέλος... μη παίρνουν τα μυαλά σου αέρα, με ΚΤΜ δύσκολα ομορφαίνει ο ιδιοκτήτης και από τα μαλλιά να το πιάσω, το μόνο που σε σώζει είναι ότι είσαι κάτοχος "echt österreichisch gemacht" και συνεχίζω να έχω σεβασμό σε αυτό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν ξέρω Στεφανή μου, εγώ κάτι Βέρμαχτ μπότες είχα στο Λύκειο, διπατες, ήθελα να μοιασω στον αμυρουκάη να πάρω λίγο από την αίγλη του..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ξέρω Στεφανή μου, εγώ κάτι Βέρμαχτ μπότες είχα στο Λύκειο, διπατες, ήθελα να μοιασω στον αμυρουκάη να πάρω λίγο από την αίγλη του..
Για αίγλη αμυρουκάη μόνο μπότες ABBA

 
Top Bottom