Μετά το XR τι;

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
ας το κλειδώσει κάποιος !!!
Με τόσα διάρκειας που έχουν πουληθεί για το θέμα,το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να του κάνει δώρο η διοίκηση μηχανάκι στα μουγγά ώστε να συζητάμε τι θα πάρει μέχρι το 2030!!!


Ψωνίστε του τώρα γιατί ακούγεται ότι του τάζουν από αλλού για μεταγραφή..

:ha
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εγώ θα προτείνω να μπλέξει λίγο με το άλλο BMW που έχει στη κατοχή του ο κύριος, τώρα που χειμωνιάζει και τα βουνά είναι δίπλα του , και να καθυστερήσει την αγορά ταξιδιάρας.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ θα προτείνω να μπλέξει λίγο με το άλλο BMW που έχει στη κατοχή του ο κύριος, τώρα που χειμωνιάζει και τα βουνά είναι δίπλα του , και να καθυστερήσει την αγορά ταξιδιάρας.
Ο γιατρός μου δεν εγκρίνει αυτό το ποστ.

Βασικά δεν εγκρίνει καν την μετακίνηση με μοτοσικλέτα. Η ενασχόληση με χώμα που απαιτεί σωματική καταπόνηση και πιθανό σήκωμα μοτοσικλέτας από το έδαφος σίγουρα από τον νέο χρόνο και όχι κοντά στην αρχή του.

Επίσης για κάποιο σατανικό λόγο, δεν βρίσκω εύκολα άκρη με τις αναρτήσεις του (στο σέρβις εννοώ), ο λόκαλ μάστορας Emil Lab έριξε άκυρο, οπότε πρέπει να τραβηχτώ Αθήνα με καλάμια και αμορτισέρ "στο χέρι" και ανυπομοNOT. Πιθανολογώ επίσης στο αναγκαστικό hiatus ότι θα κάνω ξήλωμα, δεν είναι τόσο "ζόρικο" σαν δραστηριότητα.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ψωνίστε του τώρα γιατί ακούγεται ότι του τάζουν από αλλού για μεταγραφή..
:ha
Σας τα'λεγαααααααααα...








Τον πήρε στο Mega.. :oops:




Βρέθηκε την Κυριακή και το είπε στον άλλον..
"Πήρα Amyroukai... Τους γάζωσα..." :eek:







Το χάσαμε το κορμ.. εεε λάθος το παλικάρι πατριώτες..

:biker2:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επιτέλους ένα BMW σε σωστή τιμή.
Thank me later

Car.gr - Daytona Maverick '21 500 / BMW look
Τώρα είδα
6145 καινούριο. 'nuff said. Και δεν μοιάζεις με καρικατούρα από Ινδία-Πακιστάν για meme και αστείο φλικφλοκ.

Ω, Μέγα
Το mega είναι... Η πενφέ;



Ανέκδοτο από το τεστ ράιντ.
Εγώ έχω πάει με το 950, ο φίλος με GS. Έχει φύγει για το τεστ του, εγώ χαζεύω στο μαγαζί (δεν έχει 1000xr αλλά έχει ήδη παραγγελίες για 15 xr-M μου λέει). Μπαίνει τύπος συνομήλικος+ και φωνάζει "Ευτυχώς σήμερα έχει και ένα όμορφο μηχανάκι στο μαγαζί σας" ο πωλητής νομίζει ότι συζητάμε το 1300 αλλά του δείχνει το 950, γουρλώνει μάτια και με πιάνουν τα γέλια, "δικό σου ε, το έβγαλες έξω Τρίτη, πως και πήρε" τι να σού λέω τώρα, δεν εξηγώ ότι έχω την ίδια απορία. Ο πελάτης συνεχίζει την πλάκα γιατί έχει και ΚΤΜ και BMW, μου λέει "είσαι στον σωστό δρόμο με το 950 μην αλλάξεις" όπου ακόμα μια φορά απορώ πως τα ξεχωρίζει ο κόσμος, του λέω πολύ αργά, εδώ ήδη δύο πενφέ (δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι πάει το ένα, αντίο) και γελάμε. Ευτυχώς πήρε μετά το τεστ του 1300, ευτυχώς είχε απομακρυνθεί όταν έσβησε :p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να γυρίσουμε στην αρχική συζήτηση.

Κοιτώντας 890R το πιο φθηνό που βρίσκω σήμερα έρχεται Ελλάδα περίπου 12500, μοντέλο 21. Τα πιο νέα έρχονται σε τιμή Africa 1100L '24 (όπως υπολογίζω ότι κααααααααααααααααποτε θα ανακοινωθεί) ή πιο πάνω.

Οπότε η Αγγλία για τέτοια μηχανάκια δεν έχει νόημα (εκτός αν το θες σώνει και καλά γιατί δεν βρίσκεται μεταχειρισμένο στο ψαρ.γρν).

Μεταχειρισμένο gsxr1300 έχει λογική και θα αρέσει στο κορίτσι. Το ξανασκέφτομαι.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Για μένα πέρα από την πλάκα είσαι για Norden , είναι μηχαναρος σου ταιριάζει και σου αρέσει κιόλας, για 890 R δεν είσαι αφού είναι πιο χωμάτινο σέλα, στήσιμο κλπ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μην κολλάτε στην θεωρία του μάρκετινγκ. 890R και Norden Expedition είναι η ίδια μοτοσυκλέτα με άλλα ρούχα. Σε καινούριο σήμερα εννοείται Norden.

Για μεταχειρισμένο μιλάμε τώρα όμως.

Το καινούριο μόλις πέθανε, προτιμώ να περιμένω το 990.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Δεν ειναι το ίδιο και τα έχω κάνει βόλτα και τα 2 , η θέση οδηγήσεις αλλάζει αρκετά, του Norden σου ταιριάζει καλύτερα λόγο της σέλας και ότι είσαι πιο μέσα στην μοτο ,και βέβαια είναι πιο άνετη σέλα πιο τουριστικό το μηχανάκι, το 890 σε έχει πάνω ψηλά έτοιμο να σκαρφαλώσεις βουνά
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Πείτε μου παρακαλώ,ποια η διαφορά (εκτός από την θέση που σε βάζει η μοτοσικλέτα) (μέσα Η επάνω)
όσον αφορά το norden expedition 214.5 κιλά άδειο
Ktm 890 r 210 κιλά
1090 r 207
1290 r 217
στο χώμα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κάμποσα ασφάλτινα χιλιόμετρα που έχω κάνει με 1090r και norden είναι ότι το norden υπερέχει στο ζύγισμα με πιο χαμηλό κέντρο βάρους αλλά και στην απόκριση χαμηλά ως πιο smooth χωρίς να πρέπει να έχεις χέρι χειρουργού για να περάσεις το μηχανάκι από δύσκολα τεχνικά κομμάτια, όπως συμβαίνει με 1090 αλλά και 990 το οποίο είναι κουραστικό και αιτία σβησιματων και πτώσεων. Κοινώς με 1090 πρέπει να είσαι με αυξημένες rpm να περάσεις το εμπόδιο, κοινώς να ξέρεις τι κάνεις, κοινώς να μην είσαι κουλαδέισον.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πείτε μου παρακαλώ,ποια η διαφορά (εκτός από την θέση που σε βάζει η μοτοσικλέτα) (μέσα Η επάνω)
όσον αφορά το norden expedition 214.5 κιλά άδειο
Ktm 890 r 210 κιλά
1090 r 207
1290 r 217
στο χώμα?
1290R το μετράει η Πυθία στα 250
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
1290R το μετράει η Πυθία στα 250
Χλμ?
217+ 4 λάδια+2 νερά+23 καύσιμο
246
Το αφήνω με 10 λίτρα βενζίνης και σας πατάω ουλους :)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χλμ?
217+ 4 λάδια+2 νερά+23 καύσιμο
246
Το αφήνω με 10 λίτρα βενζίνης και σας πατάω ουλους :)
Ναι οκ βάλε και κανένα κάγκελο ξέρω γω, το 890 υποτίθεται 214 γεμάτο και το Norden ακόμα 10-12

Δεν είναι "τα ίδια" αν αυτό υπονοείς, το 1290 είναι ένα μικρό σακί τσιμέντο παραπάνω
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ναι οκ βάλε και κανένα κάγκελο ξέρω γω, το 890 υποτίθεται 214 γεμάτο και το Norden ακόμα 10-12

Δεν είναι "τα ίδια" αν αυτό υπονοείς, το 1290 είναι ένα μικρό σακί τσιμέντο παραπάνω
Ένα σακί τσιμέντο ζυγίζει 25 Η 50 κιλά .
Τα 10 κιλά δεν έχουν διαφορά στο χώμα .
Σε επίπεδο χωματοβολτας πάντα!
Να κλειδώσει το θέμα ?
 
Top Bottom