Με F800GS στο χώμα με...ασφάλτινα ελαστικα!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτο τον καιρο σκεφτομαι σοβαρα να κανω μια στροφη απο τα τακουνια,μετα απο επιτυχημενη συμβιωση δυο αλλαγων ελαστικων.Πρωτα τα heidenau K60scout και τωρα τα Continental TKC80 με συντροφευσαν σε χατηρια και χωματα μια χαρα...Ομως μού ελειψε λιγο η ασφαλτινη αισθηση και πατημα,λιγο οι παραπανω ταχυτητες και τα πιο πολλα χλμ στην ασφαλτο,κατι και η "ξερη" περιοδος και οι συμβιβασμοι των τακουνιων σε ασφαλτο...λεω να το παρω λιγο αλλιως...να ξαναδωσω ενα ασφαλτινο "τικ" στο GS...

Στο θεμα μας.Σκεφτομαι δυο επιλογες ελαστικων και ακουω αν καποιος επι του θεματος εχει να προτεινει κατι ακομα.Pirelli Scorpion Trail & Dunlop TR91 trailmax ειναι οι πιο κοντινες επιλογες μου.
Τι θελω απο το επομενο ζευγος ελαστικων,το οποιο θα βαλω το αμεσοτερο δυνατον...Θελω ασφαλτο επι το πλειστον,μπας κ φυγω κανα δυο τρια τεσσερα και οσα τεσπα πιο μακρυνα ασφαλτινα ταξιδακια.Θελω ομως να μην με περιορισει τρελλά στο θεμα "παταω χωμα".Η μούρλια δεν κοβεται...Με δεδομενο οτι τα χωματα αυτη την εποχη ειναι ξερά κ πατημενα,θελω να μπορω να μπαινω κανα 5-6ωρο οπως το συνηθιζω στα γυρω βουνα.Χωρις να φοβαμαι τα "μη μου απτου" malaka ελαστικα να κοπουν για πλακα ή χωρις χαζογλυστρηματα με το παραμικρο...
Καπου διαβαζα για μικρη διαρκεια ζωης των TR91 trailmax...

Στο δια ταυτα.Πόσοι κατοχοι F800GS πατατε χωμα με "ασφαλτινο" ελαστικο και ποιες οι εντυπωσεις σας εκει;...ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ πιο πολυ.Η συμπεριφορα-αντοχη-φθορα των ασφαλτινων στο χωμα φορεμενα σε F800GS...Για ασφαλτο λιγο πολυ με καλυπτουν κ τα Scorpion αλλά κ τα TR91...Και αρκετα σοβαρα εννοειται με νοιαζει αυτες οι δυο επιλογες που εχω σχεδον καταληξει αν τα φοραει/φορουσε κανείς απο εμας σε F800GS να μου πει αποψη...

(Για το τελος αφηνω κ μια παρενθεση:Ειχα και τα Anakee II,τα βρισκω ακομα καινουρια και τα εχω στο πισω μερος της επιλογης και αυτα...διοτι κινουνταν αξιοπρεπως κ χωρις ιδιαιτερες φθορες στο χωμα.Αν δεν..με τα άλλα δυο...ισως παλι αυτα...θα δουμε )

ΥΓ.Τα TKC θα τα αφησω στην ακρη αφου το εμπρος εχει ακομα πολυ χωματινο ψωμι κ το πισω με βγαζει ακομα στο χωμα...και τραμπα το χειμωνα για καμμια λασπομαχια στα βουνα.Ειναι κ οι τιμες τους ιδιες με τα ασφαλτινα...

ΥΓ2.Mitas δεν θελω.Το σκεφτηκα αλλά οχι.Προσωπικη επιλογη, αφου θα φτασουν τιμη αγορας+τοποθετηση=ασυμφορα για Πατρα...

Ακουω F800GSακηδες...για βοηθάτε.:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν φοραει κανενας ασφαλτινα στο F800GS?Ολοι με τακουνια ειμαστε μονιμως;:Watching:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστή. ....να σου πω εγώ την εμπειρία μου από τα Scorpio.
Είναι ίσως τα καλύτερα λάστιχα για άσφαλτο.
Πολύ μαλακή γόμα και με μικρή διάρκεια "ζωής".
Στις 7000 χλμ...το μπροστινό είχε γεμίσει ρωγμές, λες και το είχε χαρκωσει κάποιος με μαχαίρι.
Δεν είναι τυχαίο που το βάζει η ducati στο multi.
Δεν νομίζω ότι κάνει για χώμα, ένα τόσο μαλακό λάστιχο.
Δοκίμασε τα tr91.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
νεα Metzeler Tourance τα απλα του 2013 ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ αν θες και χωμα η πετρα! αν δεις την βολτα στην Κρητη αυτα ειχα διπλος φορτωμενος και την προηγουμενη το Μαρτιο και χωρις να κανουν σημαδια απο τις κροκαλες που εχουμε εδω πολλες, αλλα ουτε και μεγαλη φθορα ειναι πιο σκληρα απ τα ασφαλτινα αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ! παντως στην ασφαλτο τα τερματιζω στο πλαγιασμα χωρις προβλημα (με λιγο χειροτερη αισθηση απ τα ασφαλτινα βεβαια) , θελουν ομως λιγη περισσοτερη ωρα να ζεσταθουν απο τα καθαρα ασφαλτινα τα tr91 ειναι μαλακα και πιστευω θα πληγωθουν ευκολα
Απο κει και περα ειναι να σου κατσει και το λαστιχο να το γουσταρεις...:ok:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
νεα Metzeler Tourance τα απλα του 2013 ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ αν θες και χωμα η πετρα! αν δεις την βολτα στην Κρητη αυτα ειχα διπλος φορτωμενος και την προηγουμενη το Μαρτιο και χωρις να κανουν σημαδια απο τις κροκαλες που εχουμε εδω πολλες, αλλα ουτε και μεγαλη φθορα ειναι πιο σκληρα απ τα ασφαλτινα αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ! παντως στην ασφαλτο τα τερματιζω στο πλαγιασμα χωρις προβλημα (με λιγο χειροτερη αισθηση απ τα ασφαλτινα βεβαια) , θελουν ομως λιγη περισσοτερη ωρα να ζεσταθουν απο τα καθαρα ασφαλτινα τα tr91 ειναι μαλακα και πιστευω θα πληγωθουν ευκολα
Απο κει και περα ειναι να σου κατσει και το λαστιχο να το γουσταρεις...:ok:
Αν σου πω οτι τα λάστιχα τα προσεξα σε ολες σου τις φωτο...ναι τα ειδα κ εβλεπα μαλιστα οτι οι διαδρομες δεν ηταν παντου πατημενο χωματακι απο αυτο που λεμε "χωματινη ασφαλτος"...
Μιλας πιστευω οχι για τα ΕΧΡ αλλά για τα απλα Tourance...??
Μού αρεσε η χαραξη που βλεπω και ειναι στο στυλ τού Anakee II που ειχα κιολας.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστή. ....να σου πω εγώ την εμπειρία μου από τα Scorpio.
Είναι ίσως τα καλύτερα λάστιχα για άσφαλτο.
Πολύ μαλακή γόμα και με μικρή διάρκεια "ζωής".
Στις 7000 χλμ...το μπροστινό είχε γεμίσει ρωγμές, λες και το είχε χαρκωσει κάποιος με μαχαίρι.
Δεν είναι τυχαίο που το βάζει η ducati στο multi.
Δεν νομίζω ότι κάνει για χώμα, ένα τόσο μαλακό λάστιχο.
Δοκίμασε τα tr91.
Οπότε απο αυτο που ειδα κ εγω αλλά και μεσα απο τη δικη σας εμπειρια(που εμπιστευομαι...)μαλλον τα απορριπτω αυτα τα Pirelli.Θελω και το χωματακι μου αλλιως παω να παρω κανα K1300GT και να μην εχω τετοιους ενδοιασμους :)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αν σου πω οτι τα λάστιχα τα προσεξα σε ολες σου τις φωτο...ναι τα ειδα κ εβλεπα μαλιστα οτι οι διαδρομες δεν ηταν παντου πατημενο χωματακι απο αυτο που λεμε "χωματινη ασφαλτος"...
Μιλας πιστευω οχι για τα ΕΧΡ αλλά για τα απλα Tourance...??
Μού αρεσε η χαραξη που βλεπω και ειναι στο στυλ τού Anakee II που ειχα κιολας.
Ειδικα σε 2,3 σημεια με ανηφορα και κροκαλα αναγκαστηκε να κατεβει η συνεπιβατης μου και αν και σταματησα στα μεσα της ανηφορας, ανεβηκα φορτωμενος τοσο ευκολα που δεν το πιστευα, καμια σχεση ο δρομος με των φωτο! Τα εχω ευχαριστηθει!
Στα νερα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δυστυχως τα Metzeler Tourance δεν βγαινουν για το 800αρι σε 21 κ 17 τροχο με δεικτη V μπρος/πισω...αρα το ξεχναμε...(μολις τσέκαρα Πατρα).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για πειτε μου τη γνωμη σας...ψαχνοντας για λαστιχα ειδα και την επιλογη των Metzeler Tourance των οποιων τα χαρακτηριστικα ειναι:

ΕΜΠΡΟΣ: Metzeler Tourance 90/90 -21 TL 54H M/C
ΠΙΣΩ: Metzeler Tourance 150/70 R17 TL 69V

τι θεμα προκυπτει εαν βαλω διαφορετικο δεικτη ταχυτητας μπρος/πισω;...:thumbsdown:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Τα μιλήσαμε, τα συμφωνήσαμε, τα είχες, τα ξέρεις, ΑΝΑΚΕΕ 2 να το φΧαριστηθείς Μάθο.

(Και στην τιμή αυτή, κράτα μΕ και μένα ένα ζευγαράκι για το εξήμισι)
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Εχω φορέσει metzeler pirelli και τώρα dunlop tr91.τα τελευταία είναι ότι καλύτερο εχω βάλει και πατάει χώμα.

Στάλθηκε από το HTC Wildfire S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχω φορέσει ... dunlop tr91.είναι ότι καλύτερο εχω βάλει και πατάει χώμα.
Για πες λιγα πραγματα παραπανω για το πώς παει χωμα...διοτι αν και ειμαι ελαχιστα κοντά στο να ξαναβαλω Anakee II,με ενδιαφερουν πιο πολυ τα TR91 και ως αλλαγη αλλά και διοτι ακουω τα καλυτερα για ασφαλτο και βρεγμενο και στεγνο αλλά θελω να δω και χωμα τι λενε...εχει ενδιαφερον η αποψη σου αφου τα εχεις :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εν τελει και αφου το "πολυ το Κυριε Ελεησον το βαριεται και ο Θεός" καινουρια πατούμενα για την GS μου απο σημερα...
Πηγα στην επιλογη που ηθελα πιο πολυ και οι λεπτομερειες εν καιρω...
Dunlop TR91 Τrailmax :)

 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Εν τελει και αφου το "πολυ το Κυριε Ελεησον το βαριεται και ο Θεός" καινουρια πατούμενα για την GS μου απο σημερα...
Πηγα στην επιλογη που ηθελα πιο πολυ και οι λεπτομερειες εν καιρω...
Dunlop TR91 Τrailmax :)

Κώστα εντυπώσεις από τα dunlop;
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Γιατι δεν δοκιμαζεις ΜΙΤΑS E08 με 150 ευρω περιπου; πιστευω οτι ειναι αυτο που θελεις.......
http://www.panelast.gr/Elastika moto - mitas.html


Κώστα καλοφάγωτα τα Dunlop, φαίνονται ωραία λαστιχάκια :ok:

Πάντως τα Mitas, της φωτό, που πρότεινε ο έτερος Κώστας, είναι πολύ ωραίο λάστιχο, και πραγματικά λάστιχο 50-50 !!
Με την τοποθετηση + μεταφορικά μου βγήκανε 170 €, και κάνανε από ταξίδι μεγάλο και Μέγαρα, μέχρι και κοφτερη πέτρα Γερανείων !!
Μέχρι τώρα (δεν τα φοράω βέβαια τώρα) έχουν κάνει περίπου 13.000 χλμ, και ακόμα "δουλεύουν"
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα εντυπώσεις από τα dunlop;
Ειχα την ευκαιρια τωρα στο 3ημερο στα ασφαλτινα να τα δω ΚΑΛΑ...και σε στεγνο αλλα και σε βρεγμενο.Κι απο στροφιλικι...ειχε κανα δυο...χιλιαδες στροφες!!!:laugh::roflmao:
Μου αρεσαν παρα πολυ τοσο σε αισθηση οσο και σε κρατημα.Ουτε γλυστρηματα ουτε "περιεργα",εστριβαν οσο ηθελα...και ειχαν εμπιστοσυνη.
Σε καποια στιγμη κυνηγητου ωραιου με αλλο ενα 1200GS και ενα 800GS στην Ανω Χωρα,μου εδιναν απιστευτη αισθηση τοσο περιθωριων κλισης οσο και αισθησης!
Και σε βροχερα κομματια ή ηδη βρεγμενα που βρηκαμε ουτε καν γλυστρησαν πουθενα...χωρις οι ρυθμοι να ειναι "ψοφιοι".
Γενικη αισθηση αυτο που περιμενα με οσα ακουγα:ενα ελαστικο πολυ καλο με σαφηνεια και αισθηση.ταιριαζει στο 800 και στο οδηγικο μου στυλ.Πουθενα δεν με προβληματισαν πραγματικα ενοιωθα οτι εχουν κρατημα παντου χωρις να ασχολουμαι "που παταω"...
Βεβαια μενει να δω ή μαλλον να επιβεβαιωσω και την καλη διαρκεια ζωης που λενε οτι εχουν και αν ειναι και αυτο θετικο,νομιζω οτι για οσο βγαινουν στην παραγωγη θα τα επιλεγω και θα τα βαζω πανω για ασφαλτινα(εχω αλλο ενα σετ χωματινα)και για ταξιδια...Ναι μου αρεσουνε.:yew:
Ειχα ενα ενδοιασμο πριν την επιλογη,ορμωμενος απο τα πολυ καλα Anakee II που ειχα δοκιμασει,αλλα τα Dunlop ειναι ενα κλικ πανω σε αισθηση οσο και σε κρατημα...αξιζουνε.
Αυτα :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παιδια ευχαριστω για τα "καλοταξιδα".Ναι ειναι σωστη επιλογη και τα γουσταρω τα TR91.Αλλά τα λυπαμαι να τα ταλαιπωρω σε βαρυ τεραιν και χωμα πετρα και λαγκαδια.εχω ενα σετ TKC80 και το πισω θα με βγαλει μια σεζον ακομα...Οταν με αφησουνε,τοτε λογω ακριβου σετ(τα TKC λεω)θα δω μια λυση ειτε για αμιγως χωματινο(σκεφτομαι τα Dunlop rally Raid 908 για καθαρα χωματινη χρηση)ή ενα σετ 50-50 αναμεσα σε Karoo 3 που τα καλοβλεπω ως φρεσκο λαστιχο ή τα ηδη δοκιμασμενα και καλα για μενα Heidenau K60scout ή τα φθηνοτερα και με καλες κριτικες Mitas E-07 ...θα δειξει...αναλογα πότε θα με αφησει το TKC80(κι αν δεν το βρω σε καλη τιμη το πισω...)και τι θα αποφασισω στην παρουσα εκεινη φαση για δευτερο σετ λαστιχα.
Παντως τα TR91 μαλλον ηρθαν για να μεινουν ως η ασφαλτινη επιλογη μου.
 
Top Bottom