Μοτοσυκλέτα και νέα γενιά!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και η ευκολία του να δώσεις ένα κινητό στο παιδί Γιά να μην σου ζαλίζει τα ουμπαλα
Δυστηχως τραγικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κι όμως πραγματικότητα...:(
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Και η ευκολία του να δώσεις ένα κινητό στο παιδί Γιά να μην σου ζαλίζει τα ουμπαλα
Δυστηχως τραγικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι ,σιγουρα! Αλλά ζωη προχωραει , ο κοσμος αλλαζει. Οι παππουδες μας δεν ειχαν αυτοκινητα ουτε τηλεοραση ,θεωρουσαν υπερβολη λοιπον οταν τα παιδια τους επαιρναν με τοση ευκολια το αυτοκινητο και πηγαιναν καπου κοντα. Ετσι και η επομενη γενια θεωρει υπερβολη το κινητο . Η επομενη θα θεωρει υπερβολη , ισως το πλαστικο χρημα στα 15χρονα και η επομενη γενια θα θεωρει υπερβολικο κατι αλλο που ερχεται. Γενικα,καθε τι ξενο σε μας το θεωρουμε υπερβολικο.Το κινητο δν αποξενωνει τον κοσμο. Αν δουμε τα χαμογελα των παππουδων που τους βαζουμε να μιλανε με βιντεοκληση με τα εγγονια τους στο εξωτερικο...τους φερνουμε πιο κοντα , αλλιως θα τα εβλεπαν 1 φορα το χρονο. Λαθος χρηση στα κινητα ,ταμπλετ κτλ υπαρχει , οπως υπαρχει κ στις μηχανες(οδηγηση χωρις κρανος , αναποδα σε δρομους , υπερβολικες ταχυτητες κ.α ) αλλα η λαθος χρηση,σε οποιοδηποτε προιον, δεν θα παψει ποτε.
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Θα σας πω λοιπόν και εγώ, τι βλέπω, ως καθηγητής φυσικής αγωγής στην επαρχία.

Μιλάμε για βορειοανατολικη Χαλκιδική.

Υπάρχει ένας άγιος άνθρωπος στην Ιερισσό που ασχολείται με την ποδηλασία και έχει τραβήξει τα 4/5 των παιδιών σε ηλικίες δημοτικού.

Τον βλέπω κάθε μέρα, με βροχή με ήλιο αυτός είναι εκεί. Πολλά και από τα δικά μου παιδιά, και εγώ με την αντίστοιχη ηλικία εργάζομαι, μόλις φτάσουν στην ηλικία του γυμνασίου, τα αγόρια αρχίζουν να ασχολούνται με άλλα πράγματα. Μιλάμε για παιδιά που στην ηλικία τους βγήκαν πρωταθλητές Ελλάδος. 3 παιδιά (πρώην πρωταθλητές) σταμάτησαν να ασχολούνται με την ποδηλασία.

Όταν πηγαίνω στη δουλεία με τη μηχανή, με παρακαλάνε αυτά τα παιδιά να τους πάω βόλτα (φυσικά και δεν μπορώ να το κάνω αυτό)!

Το βλέπω στα μάτια τους που με τρώνε μπας και πω "ναι", υπάρχει η φλόγα, αλλά πιστεύω οι τιμές σίγουρα είναι απαγορευτικές.

Όταν ακόμη και τα Αφρικα του '01 τα βλέπεις 3500€ και 4000€ με την ατάκα "Μόνο για γνώστες". Στη Γερμανία που έχει σχεδόν 3παλσιο μέσο μισθό από εμάς τα βλέπεις 2000€ με 2800€ το πολύ.

Για καινούρια δεν το συζητώ καν, 14000€ το 790 το καινούριο, 10000€ το 700 της Yamaha, 8000€ για το 250Rally της Honda. Σε μία χώρα που εάν παίρνεις 850€ νιώθεις τυχερός!

Για εμένα λοιπόν, είναι η αλλαγή της γενιάς αλλά το πιο σημαντικό είναι το οικονομικό!

 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Διαβάζω με ενδιαφέρον...
Από περιέργεια έβγαλα το μέσο όρο ηλικίας (μαζί κι εγώ) αυτών που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο θέμα.
44,6.
Θα ήθελα αν παρακολουθεί κάποιος που ανήκει ηλικιακά τουλάχιστον στην "κατηγορούμενη" νέα γενιά να μας εκφράσει την άποψή του/της.
Δεν ειναι κατηγορουμενη η νεα γενια,εγω παω για 54 και δεν κατηγορω την νεα γενια,αλλους κατηγορησα!
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Το να παραδέχεται κάποιος ότι ως γενιά αλλά και προσωπικά τα έκανε πουτ... δεν σημαίνει αυτομάτως ότι αυτό του δίνει και άφεση αμαρτιών. ( μακάρι να ήταν το μηχανάκι μόνο )
Η συντριπτική πλειοψηφία των σημερινών 45-50+ ευθύνεται για την Ηθική - Αξιακή - Οικονομική Καταβαράθρωση της σημερινής Ελλάδας σε όλους τους τομείς .
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Όταν ακόμη και τα Αφρικα του '01 τα βλέπεις 3500€ και 4000€ με την ατάκα "Μόνο για γνώστες". Στη Γερμανία που έχει σχεδόν 3παλσιο μέσο μισθό από εμάς τα βλέπεις 2000€ με 2800€ το πολύ.

Για καινούρια δεν το συζητώ καν, 14000€ το 790 το καινούριο, 10000€ το 700 της Yamaha, 8000€ για το 250Rally της Honda. Σε μία χώρα που εάν παίρνεις 850€ νιώθεις τυχερός!

Για εμένα λοιπόν, είναι η αλλαγή της γενιάς αλλά το πιο σημαντικό είναι το οικονομικό!
Σε αυτο διαφωνω καθετως. Καταρχην ενα Αφρικα του '01 δεν κοστιζει 3500, το πουλανε 3500. Οσο υπαρχουν "κοροιδα" που ειναι διατεθειμενα να δωσουν 3500 για ενα Αφρικα, θα υπαρχουν πωλητες που θα το δινουν τοσο. Γιατι ειναι πολυ απλα ο νομος της αγορας, προσφορα/ζητηση. Το Αφρικα του 2001 το πουλανε 3500-4000 γιατι ξερουν οτι θα βρουν σιγουρα καποιον να το παρει, για την εμφανιση, για την ιστορια, για το οτι ειναι πολυεργαλειο, για πολλους λογους. Ενα ΧΤΖ750 το βρισκεις με 1000-1500. Γιατι? Ειναι τοσο χειροτερο ποιοτικα? Το δικο μου σιγουρα δεν ειναι. Καμια απολυτως ζημια στα 6χρονια που το εχω, κι ας ειναι κατασκευασμενο το 1992. Απλα δεν εγινε ποτε "hit" στην Ελλαδα, δεν ειχε το ισιο σουξε με ενα Αφρικα. Και δεν ειναι μονο αυτο. Ολα τα εμπορικα μοντελα που πουλησαν πολυ στην Ελλαδα ειναι το ιδιο. Δες πχ το TDM, το πιο καγκουρομηχανακι της Ελλαδας, μιας και το αγοραζει και η κουτση Μαρια για να πουλησει μουρη και να λεει οτι "εχει μηχανη". Μια απο τα ιδια. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας , ειναι μια αλλη πολυ μεγαλη συζητηση.

Για τις τιμες των καινουριων μαζι σου, ειναι πανακριβα για μια χωρα που οι μισθοι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, αλλα ουτε αυτο ειναι το θεμα μας. Ενας 18χρονος/20αρης δεν θα ξεκινησει ποτε απο ενα ΚΤΜ 790 ή εστω ενα CRF250 καινουριο. Εγω προσωπικα ξεκινησα κλεβοντας στα μουλωχτα μια Βεσπα 50 του πατερα μου, μοντελο '71 (την οποια ακομη εχω και αναπαλαιωσα πριν μερικα χρονια). Το πρωτο μηχανακι που πηρα ηταν μεταχειρισμενο, και φανταζομαι οτι το ιδιο ισχυει με ολους μας. Ενας πιτσιρικας ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ, μπορει να ξεκινησει ανετα πχ με ενα KLR250, των 800€ . Οσο εχει δηλαδη ενα Samsung ή ενα Huawei ή ενα παλιοτερο Iphone. Το θεμα ειναι οτι για να φτασει εκει, πρεπει να εχει τη θεληση να ξεφυγει απο τη μιζερια, να "βγει" απο το καβουκι του. Και δεν φτανει να ειναι γιος καποιου μηχανοβιου. Μπορει ο πατερας να δινει καθε ενθαρρυνση και κινητρο αλλα δεν φτανει. Γιατι αν ειναι ο μονος απο την παρεα του που θελει να ξεφυγει απο τη μιζερια αυτη, λογικα δεν θα το κανει. Προκειμενου να μη χασει την παρεα του, θα τους ακολουθησει. Αρα λοιπον δεν φτανει μονο ο καθενας μας να θελει να ξεφυγει απο τη μιζερια που περιεγραψα πιο πανω, αλλα ολοι μας. Δεν φτανει μονο ο καθενας μας να θελησει να ονειρευτει, αλλα ολοι μας.
 

Salv92

Μέλος
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
F800GS
Διαβάζω με ενδιαφέρον...
Από περιέργεια έβγαλα το μέσο όρο ηλικίας (μαζί κι εγώ) αυτών που αναφέρθηκαν πιο πάνω στο θέμα.
44,6.
Θα ήθελα αν παρακολουθεί κάποιος που ανήκει ηλικιακά τουλάχιστον στην "κατηγορούμενη" νέα γενιά να μας εκφράσει την άποψή του/της.
Φίλε Σπύρο σαν 27αρης πλέον και μιας και η κούβεντα πήγε εκεί, θα πω ότι οι μεγαλύτεροι -και ας φαίνονται υπερβολικοί- δεν έχουν άδικο. Δυστυχώς.
Βλέπω την νεότερη γενία και πραγματικά απορώ με τους γονείς ΚΑΙ με τους νέους που γίνονται έρμαια στις ορέξεις τους. Ευτυχώς πρόλαβα αλάνα, πρόλαβα μ@λακοαλητείες και ελπίζω και τα παιδιά μου να ζήσουν έστω και τα μισά.
Αν ωστόσο πρέπει να γίνει μια απόδοση ευθυνών στους γονείς: Έμαθαν στα παιδιά τους να νοιάζονται για τον περίγυρο και τους απαγόρευσαν να ονειρεύονται. Είναι οι άνθρωποι αυτοί που παροτρύνουν τα παιδιά τους ''να τελειώσουν γρήγορα με το ΑΕΙ/ΤΕΙ, πριν βγει στη σύνταξη ο θείος, μήπως μετά την πρακτική μπορέσει και τον κάνει μόνιμο.'' Γιατί στην Ελλάδα του 2019 τι έχει σημασία; Ποια όνειρα, ποια ταξίδια και ποιοί στόχοι; Μονιμότητα και δουλειά γραφείου είναι ο Νο1 στόχος. Ποια επαρχία, ποιος πρωτογενής τομέας; Τι θα πει η Κούλα η γειτόνισσα αν το παιδί του δημοσίου υπαλλήλου, αντί για 2-3 μεταπτυχιακά μέχρι τα 30+ και αντιπαραγωγικό ψ@λοβάρεμα στα κοσμοπολίτικα της Ευρώπης, αποφασίσει να επιστρέψει στην επαρχία να εκπληρώσει όνειρα και στόχους; Τι να νιώσει η μέση ελληνίδα με ταξίδι πάνω σε 2 ρόδες; 7 μέρες και 6 χώρες, ανακαλύπτεις τον εαυτό σου, επενδύεις. Έλα μώρε με τον ανώρημο που την είδε γαρδέλης, gntm και καπάκια Κολωνάκι ελληνική βραδιά...

Στο θέμα μας, ποια μηχανή; Βαλκάνια πάνω σε 2 ρόδες; Αλβανία με μηχανή;! Δεν οδηγάνε καλά εκεί, οδηγάει ο Ελληνάρας καλά και η Νίτσα που με το μισό χέρι κρατάει το τιμόνι και με το άλλο 1,5 βάφεται.
Με λίγα λόγια, κάποιοι αποφάσισαν να τους γ@μήσουν τα μυαλά και αυτό ''μεταλαμπαδεύεται'' στη νέα γενία.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φίλε Σπύρο σαν 27αρης πλέον και μιας και η κούβεντα πήγε εκεί, θα πω ότι οι μεγαλύτεροι -και ας φαίνονται υπερβολικοί- δεν έχουν άδικο. Δυστυχώς.
Βλέπω την νεότερη γενία και πραγματικά απορώ με τους γονείς ΚΑΙ με τους νέους που γίνονται έρμαια στις ορέξεις τους. Ευτυχώς πρόλαβα αλάνα, πρόλαβα μ@λακοαλητείες και ελπίζω και τα παιδιά μου να ζήσουν έστω και τα μισά.
Αν ωστόσο πρέπει να γίνει μια απόδοση ευθυνών στους γονείς: Έμαθαν στα παιδιά τους να νοιάζονται για τον περίγυρο και τους απαγόρευσαν να ονειρεύονται. Είναι οι άνθρωποι αυτοί που παροτρύνουν τα παιδιά τους ''να τελειώσουν γρήγορα με το ΑΕΙ/ΤΕΙ, πριν βγει στη σύνταξη ο θείος, μήπως μετά την πρακτική μπορέσει και τον κάνει μόνιμο.'' Γιατί στην Ελλάδα του 2019 τι έχει σημασία; Ποια όνειρα, ποια ταξίδια και ποιοί στόχοι; Μονιμότητα και δουλειά γραφείου είναι ο Νο1 στόχος. Ποια επαρχία, ποιος πρωτογενής τομέας; Τι θα πει η Κούλα η γειτόνισσα αν το παιδί του δημοσίου υπαλλήλου, αντί για 2-3 μεταπτυχιακά μέχρι τα 30+ και αντιπαραγωγικό ψ@λοβάρεμα στα κοσμοπολίτικα της Ευρώπης, αποφασίσει να επιστρέψει στην επαρχία να εκπληρώσει όνειρα και στόχους; Τι να νιώσει η μέση ελληνίδα με ταξίδι πάνω σε 2 ρόδες; 7 μέρες και 6 χώρες, ανακαλύπτεις τον εαυτό σου, επενδύεις. Έλα μώρε με τον ανώρημο που την είδε γαρδέλης, gntm και καπάκια Κολωνάκι ελληνική βραδιά...

Στο θέμα μας, ποια μηχανή; Βαλκάνια πάνω σε 2 ρόδες; Αλβανία με μηχανή;! Δεν οδηγάνε καλά εκεί, οδηγάει ο Ελληνάρας καλά και η Νίτσα που με το μισό χέρι κρατάει το τιμόνι και με το άλλο 1,5 βάφεται.
Με λίγα λόγια, κάποιοι αποφάσισαν να τους γ@μήσουν τα μυαλά και αυτό ''μεταλαμπαδεύεται'' στη νέα γενία.
N'αγιασει το στομα σου!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δυστηχως τα νέα παιδιά τα καλοέμαθαν και με κακό τρόπο μάλιστα .
Μη λέμε για κρίση γιατί όταν βλεπεις 13 αχρονα με κινητό του χιλιάρικου είναι εντελος μαλακια . Με ένα χιλιάρικο περνεις το πρώτο σου μηχανάκι άνετα . Εγώ όταν ζήτησα μηχανάκι τα πράγματα ήταν απλά και ξεκάθαρα
Να πας να δουλέψεις να πάρει όσα μηχανάκια θες . Απλά πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ας μιλησω και εγω σαν 30αρης μεγαλωμένος στην επαρχια !! Παιζαμε σε αλανες μονιμως φαγαμε τα μουτρα μας απειρες φορες με bmx ( καναμε αλματα με παλετες) φαγαμε τα ποδια μας με πατινια. Πιο παλια παιζαμε τζαμι και μπαλα στην γειτονια ! Στην εφηβεία βρηκα ενα 50αρι παπακι το οποιο αρχιζα να σκαλιζω ( βαψιματα , καρμυρατερια κτλ ) οι γονεις μου δεν εχουν καμια σχεση με τις 2 ροδες. Στην συνεχεια καπου στην 3η γυμνασιου αφου εβγαλα διπλωμα μου πηραν ενα 50αρι Πεζο σκουτερ κοκκινο το οποιο σκαλιζα και εφτιαχνα σιγα σιγα! Κινητο πηρα στην δευτερα λυκειου. Βιντεοπαιχνιδια επαιζα σπανια ! Δεν μου αρεσαν ποτε . Δεν ξερω καν να παιζω προ κτλ καπως ετσι τα λενε αυτα νομιζω! Σαν φοιτητης στο δευτερο ετος πηρα ενα μπεβερλι μεταχειρισμενο ωστε να κινούμε ευκολα στην σχολη και στην δουλεια τοτε. Το 4 ετος το πουλησα και πηρα εναν δουκα 690. Εκ τοτε ερωτεύτηκα κτμ !!! Μετα απο 2 χρονια και αφου το πουλησα πηρα το 990 και εκανα το πρωτο ταξιδι εκτος ελλαδος με την φιλη μου τοτε και γυναικα μου τωρα. 25 χρονων ημασταν!!! και εκτοτε η πορεια μεχρι σημερα! Δεν ειχα κανενα ερέθισμα απο τους γονεις μου και τον περίγυρο μου και ομως γουσταρα απο την πρωτη μερα 2 ροδες ! Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο καθενας ειναι ξεχωριστος και ισως καποιες φορες βρισκει τον "δρομο" μονος του! Σιγουρα συμφωνω με πολλα γραφόμενα απο πανω αλλα στο παραδειγμα το δικο μου που οι γονεις μου δεν πετουσαν απο την χαρα τους που καβαλουσα μηχανη απο τοσο μικρος και τους ελεγα θα παω εδω θα παω εξωτερικο κτλ ποτε δεν μου εκοψαν τα ονειρα και αυτο που ηθελα. Ακομα και σημερα φοβονται και εχουν το αγχος αλλα τους κανει χαρουμενος που ειμαι εγω καλα και κανω αυτο που με ευχαριστει. Σαν γονιος θα πραξω νομιζω ακριβως αυτο στα παιδια μου !!
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Ας μιλησω και εγω σαν 30αρης μεγαλωμένος στην επαρχια !! Παιζαμε σε αλανες μονιμως φαγαμε τα μουτρα μας απειρες φορες με bmx ( καναμε αλματα με παλετες) φαγαμε τα ποδια μας με πατινια. Πιο παλια παιζαμε τζαμι και μπαλα στην γειτονια ! Στην εφηβεία βρηκα ενα 50αρι παπακι το οποιο αρχιζα να σκαλιζω ( βαψιματα , καρμυρατερια κτλ ) οι γονεις μου δεν εχουν καμια σχεση με τις 2 ροδες. Στην συνεχεια καπου στην 3η γυμνασιου αφου εβγαλα διπλωμα μου πηραν ενα 50αρι Πεζο σκουτερ κοκκινο το οποιο σκαλιζα και εφτιαχνα σιγα σιγα! Κινητο πηρα στην δευτερα λυκειου. Βιντεοπαιχνιδια επαιζα σπανια ! Δεν μου αρεσαν ποτε . Δεν ξερω καν να παιζω προ κτλ καπως ετσι τα λενε αυτα νομιζω! Σαν φοιτητης στο δευτερο ετος πηρα ενα μπεβερλι μεταχειρισμενο ωστε να κινούμε ευκολα στην σχολη και στην δουλεια τοτε. Το 4 ετος το πουλησα και πηρα εναν δουκα 690. Εκ τοτε ερωτεύτηκα κτμ !!! Μετα απο 2 χρονια και αφου το πουλησα πηρα το 990 και εκανα το πρωτο ταξιδι εκτος ελλαδος με την φιλη μου τοτε και γυναικα μου τωρα. 25 χρονων ημασταν!!! και εκτοτε η πορεια μεχρι σημερα! Δεν ειχα κανενα ερέθισμα απο τους γονεις μου και τον περίγυρο μου και ομως γουσταρα απο την πρωτη μερα 2 ροδες ! Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο καθενας ειναι ξεχωριστος και ισως καποιες φορες βρισκει τον "δρομο" μονος του! Σιγουρα συμφωνω με πολλα γραφόμενα απο πανω αλλα στο παραδειγμα το δικο μου που οι γονεις μου δεν πετουσαν απο την χαρα τους που καβαλουσα μηχανη απο τοσο μικρος και τους ελεγα θα παω εδω θα παω εξωτερικο κτλ ποτε δεν μου εκοψαν τα ονειρα και αυτο που ηθελα. Ακομα και σημερα φοβονται και εχουν το αγχος αλλα τους κανει χαρουμενος που ειμαι εγω καλα και κανω αυτο που με ευχαριστει. Σαν γονιος θα πραξω νομιζω ακριβως αυτο στα παιδια μου !!
Θα βγω λιγο εκτος θεματος
Διαβαζω, και ενα δακρυ κυλαει. Και μου ερχεται μια εικονα στο μυαλο.

Κάποια στιγμή στο παρελθον μαζευτήκαμε για μια τελευταία φορά, αλλά κανείς δεν το ήξερε τότε



Να είσαι καλα βρε μπαγάσα @ilai
 

Iceman

Μέλος
Όνομα
Σωτηρησ
Μοτό
BMW GS 1200 05
Σε έναν κόσμο που οι περισσότεροι προσπαθούν απλά να αντιγράψουν ,κάνουν και αγοράζουν πράγματα για να εντυπωσιάσουν ανθρώπους που δεν γουστάρουν καν .Με τόση μεγάλη εξάρτηση από το ίντερνετ και πρότυπα κωμικοτραγικά είναι απίθανο η μοτοσικλέτα να ξεφύγει απ' όλο αυτό.γιατι προσφέρει κυρίως προσωπική ευτυχία που στον πρακτικό και ψευτοφαινεσθαι κόσμο μας δεν έχει κυρίαρχη θέση .
Ειναι σίγουρα αποτέλεσμα της μαλθακοτητασ που διακατέχει τους σημερινούς νέους και της λύσης των γονιών με smartphone και άλλα gadgets και τον φόβο της μοτοσικλέτας αφού η γενιά των σημερινών 40αρηδων 50ρηδων γονιών είχαν θρηνήσει πολλά θύματα και έχουν φόβο μέσα τους όπως αναφέρει και το άρθρο.
Για να αλλάξει αυτή η αντίληψη περί της έννοιας μοτοσικλέτας πρέπει να αλλάξει πρώτα η σκέψη μας.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αλλαζουν οι εποχες παιδια.......οι νεοι δουλευουν πολυ....αμοιβονται λγο.....τα διαθετουν εκει που θελουν......τα καινουργια ειναι ακριβα για τη τσεπη τους.....λετε πολλοι για μικρα κ παλια μα οταν καθε σπιτι εχει 2-3 αυτοκ. μπορει κ μηχανη μεγαλου κυβισμου η σκουτερ.....δεν του κανει κλικ ενα παλιο......λετε για κινητα των 1000γιουρο.....ξεχνατε οτι τη δεκαετια του '80 ενα καλο στερεοφωνικο εκανε οσο ενα αυτοκινητο κ ομως τα αγοραζαμε γιατι αυτα ηταν το "νεο"....το ενδιαφερον.....το ονειρο κ παει λεγοντας......καθε εποχη εχει τα δικα της θελω κ τις δικες της αναγκες.....ασχετα με το πως μεγαλωσαμε εμεις κ τι μας αρεσε τοτε η θελουμε τωρα !!!!!
 

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Νομίζω ότι το άρθρο δεν προσφέρεται για σοβαρή ανάλυση μιας και αποτελεί επανάληψη του γνωστού τρίπτυχου Κοκκινοσκουφίτσα (μοτό), λύκος( τεχνολογία), γιαγιά( γονείς).
Ας πάμε και στα σημαντικά.
Δυστυχώς το μάρκετινγκ εδώ και δεκαετίες έχει στρέψει την προσοχή του στα παιδιά και τους νέους. Είναι πολύ πιο εύκολο να δημιουργήσεις μόδα σε αυτές τις ηλικίες μιας και διψάνε για το καινούργιο, δεν αντιλαμβάνονται πλήρως την "αξία" του χρήματος και προσπαθούν να εντάξουν τον εαυτό τους σε ομάδες με κοινά εξωτερικά χαρακτηριστικά μιας και αυτά είναι άμεσα αναγνωρίσιμα.
Αυτή την στιγμή η μεγαλύτερη μόδα είναι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τα κινητά το μέσο που θα τους δώσει την δυνατότητα να κάνουν όλα όσα θέλουν και ταυτόχρονα την "καταξίωση" που χαρίζει ένα iPhone.
Αυτό που μου στο δικό μου μυαλό φαίνεται λογικο είναι η προστασία του παιδιού από την επιρροή της κάθε μορφής μόδας. Με το παράδειγμα μας και με την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν ξέρω πού θέλει να καταλήξει το άρθρο...αλλά στην Ελλάδα μέχρι τα 40-45...θεωρείσαι νέος...άρα λίγο πολύ όλοι εδώ είμαστε νέα γενιά...
Εγώ διακρίνω μια αγωνία του περιοδικού ΜΟΤΟ για το γεγονός ότι οι νεότεροι ηλικιακά δεν ασχολούνται με το μοτοσυκλετισμό όσο οι παλιότεροι...και άρα κινδυνεύει και η ίδια η αναγκαιότητα ή ας πούμε καλύτερα η ζήτηση στο άμεσο μέλλον για ένα περιοδικό ειδικού τύπου οπως το ΜΟΤΟ.
Για αυτό λοιπόν προτείνω στο αγαπητό ΜΟΤΟ να ασχοληθεί με την "παλαιά" γενιά και να μου απαντήσει σε εκείνο το email που τους εχω στειλει εδώ και 2+ βδομάδες για τη δυνατότητα συνδρομής του περιοδικού και αποστολή στην επαρχία...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μια χαρα ειναι η νεα γενια! "Κραζουμε" τα νεα παιδια που τους ενδιαφερει ποιος εχει καλυτερο/ακριβοτερο κινητο. Το ιδιο κανουμε και εμεις (ακομα κ για πλακα) με τις μηχανες. Ας παρει ενας απο σας στο παιδι ή στο εγγονι του ενα z125 και να το αφησει να κανει κοντρες σε δημοσιους δρομους αφου ετσι μεγαλωσαμε/τε εμεις/εσεις. Ας αφησουμε το πανακριβο gps και να αρχισουμε χαρτογραφηση στα βουνα με χαρτι,μολυβι,πυξιδα και τις κορυφες κ σταμες για σημαδια!Ο κοσμος δν παει προς το χειροτερο ,απλα εξελισσεται. Τα κινητα δν ειναι μονο για likes. Απο κει δουλευουμε οι περισσοτεροι. Likes δινουμε κ εδω στο φορουμ κ μαλιστα με ποντους. Likes διναμε και τη δεκαετια του '90 στα μοτοπεριοδικα ,αλλα τοτε τα ειχαμε βαφτισει πωλησεις και ανταγωνιζονταν ποιο θα πουλησει τα περισσοτερα. Εξελιξη και αυτο. Οι πωλησεις στις μοτοσυκλετες δεν εχουν πεσει δραματικα,απλα εχουν ανεβει τα μετρα κατοχης μιας μοτοσυκλετας. Ακουω και διαβαζω συχνα για τα "κακα" κινητα και τα tablets και τα pc και και και...αλλα ποιος απο μας θα επαιρνε ασπρομαυρη τηλεοραση? Ποιος απο μας θα αφηνε το κινητο του 3 μερες σπιτι και να τρεχει στα βουνα με την οικογενεια του να αγωνια? Η τεχνολογια δεν εκανε κακο . Η τρομολαγνεια εκανε

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
τα λεφτα ειναι το κυριο προβλημα...πλεον ο μεσος νεος ειναι παντελως αφραγκος, οποτε ακομα και το χιλιαρικο για το παπι μοιαζει υπερβολη....ειτε μπορει να δανειζεται απο κανενα συγγενη κανα μηχανακι, παπακι, σκουτερ για να κανει τη δουλεια του. Η μηχανη ειναι καθαρη πολυτελεια, και παντα ηταν παντου στον κοσμο, γιατι πρακτικα ηταν ενα αχρηστο πραγμα που κοστιζε πολλα, οποτε το εκαναν οσοι τα ειχαν και τους περισσευε να κανουν την καβλαντα τους.

Στις παχιες αγελαδες, υπηρχε χρημα στην κοινωνια να ρεει αφθονο, οποτε ενας σχετικα νεος μπορουσε να παρει ενα μηχανακι να κανει το κεφι του...τωρα απλα η κοινωνια εχει στεγνωσει οποτε δεν υπαρχει χωρος για τετοιες πολυτελειες...επισης η αγορα εχει κορεστει απο φτηνα μηχανακια ρημαδια που ο αλλος οταν το παρει θα πρεπει να ριξει αλλα τοσα για να ειναι απλα σε ανθρωπινη κατασταση. Ειναι πιο οικονομικο για καποιον πιτσιρικα καβλωμενο, αν θελει να κανει το κεφι του, να παρει ενα παλιο ρημαδι αμαξι, να του πεταξει μια τουρμπινα και να το χορτασει μεχρι να ανατιναχθει.

αλλος ενας λογος εινια οτι οι εταιρειες εχουν αλλαξει το ταργκετ γκρουπ τους και δε βγαζουν μηχανακια που θα προκαλουν ονειρωξη στον καθε πιτσιρικα, και εχουν θεσει ως ταργκετ γκρουπ τον χοντρο με κριση μεσης ηλικιας 50αρι που του τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια και βγαζουν μηχανακια γι αυτον...αποδειξη τα καινουρια ον οφφ με ολες τις ανεσεις για να βολευουν χοντρους ευαισθητους κωλους απαιτοντας ομως το αντιστοιχο μιας γκαρσονιερας η 2αριου σπιτιου στο κεντρο της αθηνας για να τα αποκτησεις (οι τιμες κοντευουν να πανε 30κ σε καποια ον οφφ μηχανακια αμα φορτωσεις

Το μονο καλο με αυτη την ιστορια ειναι οτι σε μια χωρα οπου στο δρομο οδηγανε μπαμπουινοι και οχι ανθρωποι, ενας νεος εχει πλεον λιγοτερες πιθανοτητες να σκοτωθει αφου δεν εχει πλεον σχεση με τα δικυκλα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
τα λεφτα ειναι το κυριο προβλημα...πλεον ο μεσος νεος ειναι παντελως αφραγκος, οποτε ακομα και το χιλιαρικο για το παπι μοιαζει υπερβολη....ειτε μπορει να δανειζεται απο κανενα συγγενη κανα μηχανακι, παπακι, σκουτερ για να κανει τη δουλεια του. Η μηχανη ειναι καθαρη πολυτελεια, και παντα ηταν παντου στον κοσμο, γιατι πρακτικα ηταν ενα αχρηστο πραγμα που κοστιζε πολλα, οποτε το εκαναν οσοι τα ειχαν και τους περισσευε να κανουν την καβλαντα τους.

Στις παχιες αγελαδες, υπηρχε χρημα στην κοινωνια να ρεει αφθονο, οποτε ενας σχετικα νεος μπορουσε να παρει ενα μηχανακι να κανει το κεφι του...τωρα απλα η κοινωνια εχει στεγνωσει οποτε δεν υπαρχει χωρος για τετοιες πολυτελειες...επισης η αγορα εχει κορεστει απο φτηνα μηχανακια ρημαδια που ο αλλος οταν το παρει θα πρεπει να ριξει αλλα τοσα για να ειναι απλα σε ανθρωπινη κατασταση. Ειναι πιο οικονομικο για καποιον πιτσιρικα καβλωμενο, αν θελει να κανει το κεφι του, να παρει ενα παλιο ρημαδι αμαξι, να του πεταξει μια τουρμπινα και να το χορτασει μεχρι να ανατιναχθει.

αλλος ενας λογος εινια οτι οι εταιρειες εχουν αλλαξει το ταργκετ γκρουπ τους και δε βγαζουν μηχανακια που θα προκαλουν ονειρωξη στον καθε πιτσιρικα, και εχουν θεσει ως ταργκετ γκρουπ τον χοντρο με κριση μεσης ηλικιας 50αρι που του τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια και βγαζουν μηχανακια γι αυτον...αποδειξη τα καινουρια ον οφφ με ολες τις ανεσεις για να βολευουν χοντρους ευαισθητους κωλους απαιτοντας ομως το αντιστοιχο μιας γκαρσονιερας η 2αριου σπιτιου στο κεντρο της αθηνας για να τα αποκτησεις (οι τιμες κοντευουν να πανε 30κ σε καποια ον οφφ μηχανακια αμα φορτωσεις

Το μονο καλο με αυτη την ιστορια ειναι οτι σε μια χωρα οπου στο δρομο οδηγανε μπαμπουινοι και οχι ανθρωποι, ενας νεος εχει πλεον λιγοτερες πιθανοτητες να σκοτωθει αφου δεν εχει πλεον σχεση με τα δικυκλα...
Kαι το '70-'80 δεν ηταν παχιες οι αγελαδες, αλλα ολοι ειχαν ενα μηχανακι. Οποια ταινια του Δαλιανηδη και να δεις, γυρω απο μηχανες περιστρεφεται.

Kαι αν μιλαμε για τον καβλωμενο πιτσιρικα που θα παρει αμαξι για να το τουρμπισει (που παρεμπιτοντως με κατω απο 1000αρικο δεν νομιζω οτι γινεται) καλυτερα που δεν παιρνει μηχανη, γιατι θα ηταν ο κλασσικος ξεταπωτος/ξεκρανωτος με TDM/XT/GS/DL/Duke ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν μπορω να βρω κατι λαθος στα οσα εχουν γραφτει μεχρι τωρα!

Σταθηκα τυχερος και εκανα πολυ μικρος οικογενεια, με αποτελεσμα να μεγαλωσω μαζι με τα παιδια μου και κανοντας πολλες "τρελες" μαζι τους αψηφωντας κινδυνους που σημερα βλεπω!!
Εγω σαν πατερας και η μανα τους φυσικα......δειξαμε πολλους δρομους και ποτε δεν πιεσαμε τα παιδια μας να τους ακολουθησουν, με αποτελεσμα τα παιδια μου 28 και 22 πλεον να μην εχουν κανενα χομπυ ή δραστηριοτητα που εχουμε... οι γονεις τους!!
Στα 22 του ο μεγαλωμενος μεσα σε ταχυπλοα και ιστιοπλοικα γιος μου, μου ανακοινωσε οτι θα παει να βγαλει διπλωμα ιστιοπλοιας, γιατι τωρα καταλαβε ποσο καλη φαση ειναι ενα ταξιδι στη θαλασσα!
Η μηχανη δεν τον ενδιεφερε ποτε, παρα μονο να περηφανευεται για τον πατερα του και τη μανα του, οτι ταξιδευουν και κανουν σαν μωρα πανω σε 2 ροδες!
Εχει αυτοκινητο και πολλες φορες κινειται με τα μεσα, γιατι ετσι κανουν πλεον οι νεοι!
Ειναι πολυ προσεκτικα και υπευθυνα παιδια, οπως τα περισσοτερα στην ηλικια τους που βλεπω εγω και δεν θα εκαναν ποτε τις λαλακιες που καναμε εμεις στην εφηβεια μας και απο τυχη μιλαμε τωρα!

Εμπστευτειτε τα παιδια ......ειναι πολυ καλυτερα σε ολα απο τους μεγαλυτερους και δεν πειραζει που αυτη την εποχη για πολλους λογους δεν ασχολουντε οπως εμεις με μηχανες !
 
Top Bottom