Μπερδέματα και σκασίματα στο 990Adventure

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Δοκίμασες να κάνεις το 15λεπτο μήπως έχει ξερυθμιστεί?
15 λεπτά λειτουργία στο διπλό σταντ, χωρίς να το αγγίξεις.
Αυτορυθμίζεται ο εγκέφαλος.
Αυτό γίνεται σε κάθε αλλαγή. Πχ εξατμίσεις, χάρτης, πεταλούδες, φίλτρο.
Εσύ το έκανες;
Οπότε διόρθωσε το σε παρακαλώ. Δλδ πρόσθεσε ότι θέλει pc πρώτα... τα υπόλοιπα τα λες πολύ σωστά+ σε αλλαγές θερμοκρασίας που θα έπρεπε να γίνεται κανονικά αλλά νταξει προσωπικά μόνο αν μου έκανε νούμερα θα το έκανα εγώ ή αν είχα το πρόγραμμα στο σπίτι..
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Οπότε διόρθωσε το σε παρακαλώ. Δλδ πρόσθεσε ότι θέλει pc πρώτα...
...θέλει pc πρώτα... κι εγώ θέλω δυο πιτόγυρα πριν :laugh:

Εννοείς να ξαναπεράσει το χάρτη με το PC και αμέσως να κάνει το 15λεπτο;
Πες ξεκάθαρα που είναι το "φάουλ" να το φτιάξω;
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
...θέλει pc πρώτα... κι εγώ θέλω δυο πιτόγυρα πριν :laugh:

Εννοείς να ξαναπεράσει το χάρτη με το PC και αμέσως να κάνει το 15λεπτο;
Πες ξεκάθαρα που είναι το "φάουλ" να το φτιάξω;
Ξεκάθαρα μιλάω. Το λέω ξανά.

Μιλάω μόνο για το restart..

Το restart για να γίνει πρέπει πρώτα να κουμπώσει το pc να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις και μόλις βγάλεις το pc μπορείς να κάνεις 15mins ecu restart..
Με λίγα λόγια του είπες απλά να αφήσει το μεκανακι 15 λεπτά στο ρελαντί και είναι λάθος άδικος κόπος για το μεκανακι και αυτόν που θα το κάνει.


Όσο για τα πιτογυρο έλα να κεράσω.. Fast food εχω :hungover: δουλειές για γυναίκες θεωρώ αλλά τι να κάνω....
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Η αλήθεια είναι ότι στο repair manual γράφει ότι το 15m idle reset είναι μέρος μιας μεγαλύτερης διαδικασίας:

Το λέω σε εσένα για να το ακούσουν όλοι! ΔΕΝ λέω ποτέ κάτι αν δεν είμαι 300% σίγουρος και αν το κάνω τότε θα κάνω παρένθεση και θα πω πως απλά δεν είμαι σίγουρος! Αν κάτι απεχθάνομαι είναι η παραπληροφόρηση. Μερικές φορές μπορεί πραγματικά να φέρει ακόμα και θανάτους.. Είμαστε μηχανόβιοι και ξεχωρίζουμε από τους υπόλοιπους. Ας είμαστε ειλικρινής...
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Εντάξει, ο freco ή οποιοσδήποτε άλλος σίγουρα δεν είχαν σκοπό να παραπληροφορήσουν, να βοηθήσουν ήθελαν. Έχει κυκλοφορήσει πολύ αυτό με το 15m idle reset, ίσως out of context, όπως φαίνεται στην εικόνα που παρέθεσα, και πάρα πολύς κόσμος, εδώ και στο εξωτερικό, πιστεύει ότι όντως είναι το πρώτο βήμα σε τέτοιες περιπτώσεις. Θυμάμαι ότι μια παρόμοια διαδικασία υπάρχει και για το 690, που είχα εγώ, και την είχα δοκιμάσει μάλιστα.

Προσωπικά, δεν είμαι 100% σίγουρος ότι δε δουλεύει από μόνο του, εφόσον δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο στο manual, αλλά φαίνεται να έχεις δίκιο. Απλά παρέθεσα αυτό που βρήκα, προς ενημέρωση. :)
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Φυσικά και είναι απόλυτα ξεκάθαρο.. Διάβασε ξανά την εικόνα που ανέβασες. Προς θεού φίλε δεν θέλω να θίξω κανέναν.. Απλά έτσι είναι ΈΤΣΙ θα τα λέμε. Άνθρωπος είναι έκανε λάθος και εγώ άνθρωπος είμαι έτυχε να το ξέρω από πρώτο χέρι και απλά το διόρθωσα. Και όπως φαίνεται δεν το πήρε στραβά αλλά μάλλον δεν το κατάλαβε κιόλας!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Reset Adaption and/or initialization-run - Keihin ECU - KTM only

990cc models SD, SM, and Adventure:After download from an new map, you must perform an initialization run.
The 990s must be on the center stand, and are thus stand vertically. For SD / SM models use a Paddock
Stands or the side stand with a piece of wood underneath.
The engine must be cold.
There should be the coolest possible air temperature outside, this can be very helpful for a lower fuel consumption.
Start the engine and let it run at idle for 15 minutes.During these 15 minutes, not use the throttle or any other functions.
The 15 minutes need to be strictly adhered to, and must not fall below. The time can only be exceeded by
a maximum of one minute.
Should the engine go out, then re-start ONLY, do not begin 15 minutes again. (Source: German KTM Forum)

If you want to perform an initialization run only, you must first reset in any case the adaptation.
(Source: LC8 German KTM Forum)


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


New in TuneECU version 2.3.5 for KTM 990 & 1190

Reset ECU after replacing or repairing the engine.
CAUTION: To adapt the ECU to the change of parameters after replacement or repair with
the replacement of the engine pistons, cylinders or cylinder heads, a reset of the ECU must be performed.
If you omit this step, the engine can have a dysfunction at idle for a long period.

  • Connect the diagnostic cable, run the program and turn ignition ON.
  • Wait until connection is established.
  • Go to the tab "Tests" and double-click "Reset Adaptation".
  • Wait for the message "Reset Adaptation done", exit the program and disconnect the diagnostic cable.
  • Run the engine at idle for 15 minutes without touching the throttle, check the coolant temperature, stop the engine in case of overheatin
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου...
Το καλοκαίρι του '14 που δεν κατάφερα να πάω πουθενά με τη μηχανή τη δούλευα μονάχα μέσα στην πόλη σε καθημερινη βάση. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισε τα μπερδέματα και τα σκασιματα. Με αυτό το reset και χωρίς καμία άλλη διαδικασία πριν ή μετά έστρωσε.

@Αρης
Εγώ με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω και με τις εμπειρίες μου με το 990 πιστεύω πως το θέμα σου είναι ο χάρτης που έχει το μηχανάκι σου ή κάτι παίζει με το ότι δεν έχεις πεταλούδες (αν διάβασα καλά στα πρώτα ποστ σου).

Πάντως το να σε προβληματιζει τόσο καιρό το ότι εχεις σκασιματα και μπερδέματα και να μην έχεις πάει σε ένα εξουσιοδοτημένο...;;; Είναι φάουλ σου. Από πού εισαι αν επιτρέπεται;
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ήξερα ότι παρακολουθείς φίλε.. Με τα λίγα Αγγλικά που ξέρω είδα ότι έχω δίκιο αλλά στο πρώτο κείμενο δεν λέει κάτι για pc... Τι φαση?Οταν για 8 χρόνια έκανα φροντιστήριο Αγγλικών εγώ σκεφτόμουν..



Σουζες:laugh:
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου...
Το καλοκαίρι του '14 που δεν κατάφερα να πάω πουθενά με τη μηχανή τη δούλευα μονάχα μέσα στην πόλη σε καθημερινη βάση. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισε τα μπερδέματα και τα σκασιματα. Με αυτό το reset και χωρίς καμία άλλη διαδικασία πριν ή μετά έστρωσε.

@Αρης
Εγώ με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω και με τις εμπειρίες μου με το 990 πιστεύω πως το θέμα σου είναι ο χάρτης που έχει το μηχανάκι σου ή κάτι παίζει με το ότι δεν έχεις πεταλούδες (αν διάβασα καλά στα πρώτα ποστ σου).

Πάντως το να σε προβληματιζει τόσο καιρό το ότι εχεις σκασιματα και μπερδέματα και να μην έχεις πάει σε ένα εξουσιοδοτημένο...;;; Είναι φάουλ σου. Από πού εισαι αν επιτρέπεται;
Εννοείς ότι απλά το έβαλες για 15 λεπτά να δουλεύει και έστρωσε? :thinking:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εννοείς ότι απλά το έβαλες για 15 λεπτά να δουλεύει και έστρωσε? :thinking:

Ναι. Όμως σημειωτέον, τα σκασιματα και τα μπερδέματα ξεκινησαν όταν άρχισα να το κυκλοφορώ μονο εντός πόλης. Μεχρι πριν ήταν κομπλε. Επίσης ίσως έστρωνε και αν το έβγαζα μια καλή βόλτα κάπου εκτός πόλης...
Εδώ ο φίλος φαίνεται πως έχει πιο μεγάλο θέμα από εκείνο που είχα εγώ.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ναι. Όμως σημειωτέον, τα σκασιματα και τα μπερδέματα ξεκινησαν όταν άρχισα να το κυκλοφορώ μονο εντός πόλης. Μεχρι πριν ήταν κομπλε. Επίσης ίσως έστρωνε και αν το έβγαζα μια καλή βόλτα κάπου εκτός πόλης...
Εδώ ο φίλος φαίνεται πως έχει πιο μεγάλο θέμα από εκείνο που είχα εγώ.
Ναι ρε φίλε αλλά το λέει ξεκάθαρα το manual ότι ΔΕΝ γίνεται reset χωρίς pc και προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ και το παιδί που μου το είπε(άνθρωπος της κατεμ 10 χρονια τώρα)ίσως να έτυχε? Δεν ξέρω... Περιμένω να δω τι φάση λέει ο γάτος γτ κάτι παίζει εκεί! Γαμ.... τα αγγλικά μου αλλά από το Google translate ξέρω περισσότερα :laugh:
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Δε χρειάζεσαι καλύτερα αγγλικά. Αυτό ακριβώς λέει. Ότι μετά από αλλαγή χάρτη ή σοβαρή επισκευή/αντικατάσταση μοτέρ+reset adaptation μέσω του software, χρειάζεται το 15λεπτο reset. Αλλά ΔΕ λέει πουθενά ξεκάθαρα ότι δεν έχει καμία επίδραση αν το κάνεις μόνο του. Αφήνει να εννοηθεί ότι πρέπει να προηγηθεί το reset adaptation, το οποίο μάλλον ενεργοποιείται αυτόματα όταν ανεβάζεις νέο χάρτη, γι'αυτό δεν αναφέρεται σε αυτή την περίπτωση; Αν όχι, τότε είναι πολύ πιθανό να δουλεύει και χωρίς το reset adaptation.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@Big twin
Όταν μιλάνε μηχανικοί και άτομα που γνωρίζουν σε βάθος αυτή τη μηχανή εγώ σωπαίνω και ακούω. :)

Απλά παραθέτω μια εμπειρία μου. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω για να την εξηγήσω και δε λέω πως επειδή αυτό συνέβη σε 'μενα κάνεις εσύ ή ο μηχανικός σου λάθος.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Καλημέρα συντροχοι. Τεσπα δε βγάζω άκρη.. Αφήνω τον μηχανικό και τα φόρουμ και ακούω το φακινγκ μανουαλ.. Το οποίο λέει ότι λέω και εγω :D
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Καλημέρα συντροχοι. Τεσπα δε βγάζω άκρη.. Αφήνω τον μηχανικό και τα φόρουμ και ακούω το φακινγκ μανουαλ.. Το οποίο λέει ότι λέω και εγω :D
Μια τελευταία και σταματάω γιατί το πλατιάσαμε. Σκέτη παραπληροφόρηση είσαι @Big twin :p
Το facking manual (του παλιού ΚαΤεΜα αλλά πλέον yamaha kid :p) στην εικόνα περιγράφει μια διαδικασία που ακολουθείται μετά από
α) Αλλαγή μηχανής
β) Επισκευή μηχανής
γ) Αλλαγή πιστονιού
δ) Κυλίνδρου
ε) Κεφαλής

Τι στον π... από αυτά έκανε το Άρης για να θέλει μαγείρεμα με PC?
Τίποτα.



Όσο για το αν δουλεύει το 15λεπτο reset σε μεταγενέστερο χρόνο δεν είναι πουθενά ξεκάθαρο. Στο αμερικάνικο advrider έχει αναφερθεί και σε μεταγενέστερο χρόνο. Αν θυμάμαι καλά και ο μηχανικός μου το έκανε και μετά από σέρβις χωρίς να συνδεθεί το μηχανάκι σε PC.

Anyway, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκληθεί ατύχημα ή σωματική βλάβη από αυτή τη διαδικασία. Οπότε το αφήνω ως έχει και ας κρίνει ο καθένας αν θέλει να το κάνει ή όχι.
:friendship:
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
[/quote]
Μια τελευταία και σταματάω γιατί το πλατιάσαμε. Σκέτη παραπληροφόρηση είσαι @Big twin :p
Το facking manual (του παλιού ΚαΤεΜα αλλά πλέον yamaha kid :p) στην εικόνα περιγράφει μια διαδικασία που ακολουθείται μετά από
α) Αλλαγή μηχανής
β) Επισκευή μηχανής
γ) Αλλαγή πιστονιού
δ) Κυλίνδρου
ε) Κεφαλής

Τι στον π... από αυτά έκανε το Άρης για να θέλει μαγείρεμα με PC?
Τίποτα.



Όσο για το αν δουλεύει το 15λεπτο reset σε μεταγενέστερο χρόνο δεν είναι πουθενά ξεκάθαρο. Στο αμερικάνικο advrider έχει αναφερθεί και σε μεταγενέστερο χρόνο. Αν θυμάμαι καλά και ο μηχανικός μου το έκανε και μετά από σέρβις χωρίς να συνδεθεί το μηχανάκι σε PC.

Anyway, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προκληθεί ατύχημα ή σωματική βλάβη από αυτή τη διαδικασία. Οπότε το αφήνω ως έχει και ας κρίνει ο καθένας αν θέλει να το κάνει ή όχι.
:friendship:
Ρε φιλαράκο μου... Θα σε δαγκω όπως τα πιτογυρο που λαχταρας χωρίς έλεος δλδ :roflmao:


Αφού σου λέει ότι θέλει πρώτα κούμπωμα στο pc γιατί να σου πει ότι αν δεν το κουμπώσει κάποιος στο pc δεν γίνεται?

Όσο για το ατύχημα που ανέφερα φυσικά δεν εννοούσα για το συγκεκριμένο θέμα. Γενικά όμως κάποια παραπληροφόρηση θα μπορούσε να το κάνει.!

Αντε γειά  :D :inlove: :friendship:

Α και πουσε πάλι μπέρδεψες την φάση του Άρη ενώ είπα 3 φορές σε αυτό το θρεαντ ότι μιλάω για το reset και μόνο....
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Bασικά ,κι οι δύο δίκιο έχετε ,θέλει ανάλυση σεντονίσια ,αλλά τώρα δεν ,όταν βρώ χρόνο κ όρεξη ,θα . . .

Ο ΜπλίτΖερ όμως το'πιασε το νόημα. :ok:
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
...Α και πουσε πάλι μπέρδεψες την φάση του Άρη ενώ είπα 3 φορές σε αυτό το θρεαντ ότι μιλάω για το restart και μόνο....
Το θέμα το άνοιξε ο Άρης. Η απάντηση μου ήταν στον Άρη και αφορά τις μόντες του 'Αρη (όχι τον πλανήτη). Μάλλον εσύ μπερδεύτηκες και μιλάς εγκυκλοπαιδικά.
Μήπως έπρεπε να είναι σε άλλο νέο θέμα ο ενδοιασμός σου για το 15λεπτο;
End .-

ΥΓ. Κώστα φτιάξε νέο θέμα για το σεντόνι, όποτε...
:friendship:
 
Top Bottom