Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
προσφατες αναβαθμισεις χαρτων

ανοιξη 2024
- freizeitkarte-osm.de General

ανοιξη 2024
- Mapsforge Download Server

- Osmand 04/2024
χαρτες χωρας, world base sea map

- openandromaps 04/2024
ας γραφει μαρτιος, κατεβαζει χαρτη απριλιου
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Brouter


για οσους δεν γνωριζουν, ειναι μια third party εφαρμογη για δημιουργια διαδρομης turn by turn. Δεν λειτουργει απο μονη της, ειναι plugin για χαρτογραφικες εφαρμογες topo maps. Μερικα γνωστα παραδειγματα ειναι - orux maps, locus map, osmand

χειρισμος
  1. αφου πατησουμε την πρωτη επιλογη, αμεσως μετα στην επομενη φωτο2 θα κατεβασουμε τα πλακιδια του χαρτη που θελουμε για την χωρα μας.
  2. στην επομενη επιλογη φωτο3 επιλεγουμε εαν θελουμε καποιο profile οδηγησης και η φωτο4 εχει τις ρυθμισεις
κλεινουμε την εφαρμογη και τρεχουμε την εφαρμογη πλοηγησης πχ. Locus Maps v4



παραδειγμα χρησης
εχω δοκιμασει σε αστικη πλοηγηση. Προσωπικα θα επελεγα μια τυπικη εφαρμογη πλοηγησης οπως το τομτομ. Ομως το παραδειγμα μας δειχνει οτι μια εφαρμογη πλοηγησης για την φυση μπορει να κανει και στην πολη. Δυστυχως μονο σε 2D

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Brouter - συνεχεια

τα χαρτογραφικα δεδομενα της εφαρμογης εχουν συχνες αναβαθμισεις, ισως και καθε μερα. Οταν θα τρεξουμε την εφαρμογη και παμε στην επιλογη για download μπορουμε να εχουμε τις παρακατω επιλογες - πατωντας σε ενα κουτακι - ξεκινωντας απο την φωτο Νο1
  • ολα ΟΚ
  • update σε ολα - γκρι χρωμα
  • manual update σε 1 - κιτρινο χρωμα
  • delete σε 1 - κοκκινο χρωμα
  • new download - πρασινο χρωμα
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd
αλλαγη στην νεα beta εκδοση εχει και το αρχειο world base mini map. Εως και την 4.7.4 υπαρχει το ιδιο αρχειο που θα βρουμε και στην final version 4.6.13 που θα κατεβασουμε σημερα απο το Playstore. Μην περιμενετε να βρεθουν απαντησεις για τις αλλαγες που εχει το μικροτερο αρχειο χαρτη. Η αναφορα που εκανα ειναι απιθανο να γινει αντιληπτη απο τους περισσοτερους χρηστες της εφαρμογης

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Here WeGo - νεοι χαρτες

Στο δικό μου δεν φαίνεται αυτή η γραμμή με την έκδοση του χάρτη.
Ούτε υπάρχει δυνατότητα ενημέρωσης χάρτη, υπάρχει μόνο διαγραφή.
Για να τον ενημερώσω, τον διαγράφω και τον ξανακατεβάζω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Στο δικό μου δεν φαίνεται αυτή η γραμμή με την έκδοση του χάρτη.
Ούτε υπάρχει δυνατότητα ενημέρωσης χάρτη, υπάρχει μόνο διαγραφή.
Για να τον ενημερώσω, τον διαγράφω και τον ξανακατεβάζω;
καλημερα Γιωργο,
ποια εκδοση της εφαρμογης εχεις απο τις 2 ?

 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
θα σου ελεγα να εχεις μονο την δευτερη και ας λεει beta. Για κανε δοκιμη, λειτουργουν και οι 2 ταυτοχρονα στην συσκευη μας

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει να έχουμε την δεύτερη;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θα πρέπει να έχουμε την δεύτερη;
μεχρι σημερα θα ελεγα πως επελεξα να εχω την εκδοση beta αφου εχω "πρωτος" τις νεες δυνατοτητες που δοκιμαζει η εταιρεια σε χρηστες που τους αρεσει αυτη η διαδικασια. Και αν βρεθει να πει καποιος πως οι beta εκδοσεις εχουν προβληματα, εγω δεν εχω βρει καμια αναφορα πουθενα ολα αυτα τα χρονια - μονο σε αυτη την εταιρεια. Η εννοια της beta σε αυτη την εφαρμογη δεν αφορα bugs, μονο νεες λειτουργιες.

Μετα ομως την αναφορα του Γιώργος 1 , θα την επελεγα αφου κανει αναβαθμισεις χαρτων. Εκτος και αν ο Γιώργος 1 εχει καποιο προβλημα με την συσκευη του.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none


αργα αλλα σταθερα βλεπουμε τα πρωτα προιοντα smartphones να υιοθετουν την διπλη δορυφορικη επικοινωνια σε ομιλια και κειμενο. Το σημαντικο ειναι πως υλοποιειται ακομα και σε προηγουμενης τεχνολογιας SoC. Μαλλον το κυκλωμα επικοινωνιας ειναι ανεξαρτητο. Οποτε ειναι επιλογη των κατασκευαστων το ποσο γρηγορα θα υπαρξει σε μοντελα χαμηλης τιμης. Το μονο σιγουρο ειναι πως σε λιγα χρονια καμια ανθρωπινη δραστηριοτητα - ειδικα στην φυση - δεν θα προβληματιζει τον ενδιαφερομενο για την προσωπικη του ασφαλεια. Εννοειται πως η πλοηγηση παει σε αλλο επιπεδο, αφου τωρα θα εχουμε αμεση προσβαση στο ιντερνετ.

πηγη ZTE Axon 60 Ultra announced with SD 8 Gen 2 and dual satellite connectivity
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
πριν καλα καλα προλαβουμε να κατεβασουμε την νεα final εκδοση απο το playstore, εχουμε επισημα και την πρωτη open beta της εφαρμογης στο forum. Οι αλλαγες / βελτιωσεις υπαρχουν στο κειμενο

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
satellite SOS service - κοστος στο android
προς το παρον, η μοναδικη επιλογη που υπαρχει ειναι απο την εταιρεια bullitt. Για περιστασιακη χρηση με 5 ευρω τον μηνα εχουμε το πακετο freedom στα 60 ευρω για 12 μηνες και 250 μηνυματα, οποτε χρειαστουν - ακομα και σε μια ημερα.



 
Top Bottom