Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ποιο ειναι καλύτερο για πλοήγηση στην ελλαδα σε βουνά :
τι εννοεις εσυ με τον ορο πλοηγηση ?
  • να βλεπεις χαρτη με ανοικτο τον δεκτη πλοηγησης ? να ακολουθεις ενα gpx ιχνος ? να κανεις turn by turn navigation ?
  • ως πεζος ? με μοτο ? με MTB ?
καμια σοβαρη εφαρμογη πλοηγησης με πραγματικα καλες δυνατοτητες δεν ειναι δωρεαν. Εχουν τα πολυ βασικα δωρεαν ή πολλους λειτουργικους περιορισμους και μετα πληρωνεις.
υπαρχουν καμια δεκαρια καλες εφαρμογες για outdoor καταστασεις. Σχεδον ολα εχουν δοκιμαστικες εκδοσεις. Μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις αυτο που κανει την δουλεια σου. Δοκιμασε

Υ.Γ.
προσωπικα εχω αγορασει τα osmand, locus map, orux maps και τα εχω ταυτοχρονα στην συσκευη μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για να λέει βουνά κτλ υποθέτω θα εννοεί χώμα με μοτό να ακολουθεί ίχνος.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αυτό ρωτάω
Wikiloc ή OsmAnd ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gpxviewer pro
Thank me later ;)
παντα ετσι θα γινεται ....
καποιος ρωταει ... και οι αλλοι θα δωσουν πολλες απαντησεις. Εγω παντα προτεινω στον υποψηφιο να δοκιμαζει και αυτος να αποφασιζει. Η αγορα παντα θα αναγνωριζει τα 10 καλυτερα και αυτος να διαλεγει αυτο που του αρεσει. Ολα εχουν παραπλησεις δυνατοτητες, αλλα στο τελος θα εχουν και καποια μοναδικα χαρακτηριστηκα. Οι απλοι χρηστες δεν θα καταλαβουν διαφορα, οι power users δεν χρειαζονται συμβουλες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Thanks
Αυτό που ειναι στη photo ? Ελληνικό app ειναι;



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι αυτό είναι, όχι νομίζω δεν είναι ελληνικό.
Είναι φοβερό, δοκίμασέ το.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd 4.7 (Android) spoiler
πλησιαζουμε στο πασχα και θα δουμε την πρωτη νεα εκδοση της εφαρμογης για το 2024. Στην υποκατασκευη σελιδα της εφαρμογης βλεπουμε σιγα σιγα τις νεες δυνατοτητες που θα εχει η εκδοση. Η σελιδα δεν εχει ολοκληρωθει και μεχρι το τελος θα υπαρχουν αλλαγες.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
review των νεων rugged μοντελων της samsung


 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Μια μικρή επισήμανση περί GPS.
Καλό θα είναι η συσκευή να είναι ρυθμισμένη Map Datum: WGS 84 Αυτό για την Ελληνική επικράτεια.
και οι συντεταγμένες να είναι σε μορφή ΜΜ ΛΛ ΔΔ όπως φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Για να μην μπερδεύονται τα πράγματα σε αυτόν που τις λαμβάνει, ειδικά αν τις βλέπει αναλογικά και πρέπει να τις μετατρέψει.
το κινητο δίνει στιγμα Χ Ψ, μέσω διαφόρων apps και του ίδιου του Google maps .. βέβαια σε δύσβατα σημεία , αποκλείω να σου δίνει τη θέση σου .. ειχα χαθεί μια φορά κ δε μπορούσα να βρω τη θέση μου με τις εφαρμογες του κινητου , δεν ειχα σήμα

επιςης αν εχεις σήμα και παρεις το 112 αυτοι κατευθείαν νομίζω βλέπουν στιγμα Google maps , χωρις να τους το γράψεις σε sms

Επιςης αλλα apps πχ wikiloc εχουν live tracking κ δίνεις το λινκ σε φίλους κ σε παρακολουθούν


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το wikiloc το πληρώνω 3μηνο μονο για να γράφω βόλτες, δεν εχω προσπαθήσει live tracking , δεν ξερω αν παίζει μπάλα μαζί live tracking + record ή αν θέλει σήμα κινητού.


Συνήθως χαραξη κάνω στο gpxstudio.com και πλοήγηση με το gpx viewer 2 , και την γράφω με το wikiloc ταύτοχρονα για να μπορω να την ανεβάσω στην εφαρμογή wikiloc.

Το δορυφορικό spot x έχει δικο του χάρτη και ανεβάζει σημεία που τα βλέπεις μετα οταν μπεις στο λογαριασμό σου. Επισης πληρώνεις συνδρομή για διάσωση , απεριοριστα check in και 20 μηνυματα δωρεάν.
Εχει δυο τρια πακέτα.
Το στίγμα του ειναι καρφί. Το τεσταρα κάπου στο Μεξικό και απο Ελλάδα . Τα κινητα είναι μαλλον πιο all around σε σχεση με ενα δορυφορικό που κάνει μόμο μια δουλειά.

Για το 112 χρειάζεσαι σήμα ετσι κατάλαβα απο αλλες συζητήσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
προσφατα σε ποστ που εκανα, παρουσιασα μετρησεις απο καταγραφη διαδρομης απο την νεα μου συσκευη πλοηγησης (no sim card) μαρκας Ulefone με δεκτη πλοηγησης dual band. Σε αυτες τις δοκιμες διαπιστωσα ποσο κακο ηταν το αποτελεσμα. Σημερα βρηκα το παρακατω βιντεο. Σε αυτο βλεπουμε αλλο ενα νεο μοντελο της ulefone με δεκτη πλοηγησης dual band. Ο παρουσιαστης ειναι στην δυσαρεστη θεση να διαπιστωσει πως το προιον - δειγμα της ulefone για δοκιμη - εχει τα χειροτερα αποτελεσματα.

 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ο Λεωνίδας (Ineam) μπορεί να έχει δίκιο για αυτού του είδους συσκευές και τον τρόπο μέτρησης και απεικόνισης των συντεταγμένων.

Αλλά όταν θα παραστεί ανάγκη και μάλλον οι περισσότεροι δεν έχουν μια τέτοια συσκευή καλό θα είναι για αυτονόητο λόγο να μπορούμε να δώσουμε σε μια υπηρεσία, που αυτή έχουμε ανάγκη άλλωστε, την συμβατή μορφή συντεταγμένων. Επίσης όλοι οι χάρτες που γνωρίζω και χρησιμοποιούνται διεθνώς από υπηρεσίες είναι συμβατοί με μοίρες, λεπτά, δευτερόλεπτα, με το τοπικό σύστημα γεωδαισίας πχ. για την Ελλάδα το ΕΓΣΑ 87

Στην στρατιωτική περίπτωση έχουμε ακόμα και προσθήκη πάνω στον χάρτη του τρόπου μέτρησης MGRS επιπλέον των άλλων.

Προσωπικά λατρεύω την πυξίδα και σε χαρτί τον χάρτη σε συνδυασμό να είμαι ραδιοερασιτέχνης. Δεν είμαι κατά της εξέλιξης και της τεχνολογίας αλλά θέλω να έχω και την δυνατότητα εναλλακτικού τρόπου μετάδοσης θέσης με συμβατά δεδομένα.
Με χρήση χάρτη έχουμε την δυνατότητα να δώσουμε στον παραλήπτη την θέση μας με ακρίβεια ελάχιστων μέτρων χωρίς να βασιζόμαστε στο αν θα πιάσει και πόσο καλά ο δέκτης του GPS.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Ο Λεωνίδας (Ineam) μπορεί να έχει δίκιο για αυτού του είδους συσκευές και τον τρόπο μέτρησης και απεικόνισης των συντεταγμένων.

Αλλά όταν θα παραστεί ανάγκη και μάλλον οι περισσότεροι δεν έχουν μια τέτοια συσκευή καλό θα είναι για αυτονόητο λόγο να μπορούμε να δώσουμε σε μια υπηρεσία, που αυτή έχουμε ανάγκη άλλωστε, την συμβατή μορφή συντεταγμένων. Επίσης όλοι οι χάρτες που γνωρίζω και χρησιμοποιούνται διεθνώς από υπηρεσίες είναι συμβατοί με μοίρες, λεπτά, δευτερόλεπτα, με το τοπικό σύστημα γεωδαισίας πχ. για την Ελλάδα το ΕΓΣΑ 87

Στην στρατιωτική περίπτωση έχουμε ακόμα και προσθήκη πάνω στον χάρτη του τρόπου μέτρησης MGRS επιπλέον των άλλων.

Προσωπικά λατρεύω την πυξίδα και σε χαρτί τον χάρτη σε συνδυασμό να είμαι ραδιοερασιτέχνης. Δεν είμαι κατά της εξέλιξης και της τεχνολογίας αλλά θέλω να έχω και την δυνατότητα εναλλακτικού τρόπου μετάδοσης θέσης με συμβατά δεδομένα.
Με χρήση χάρτη έχουμε την δυνατότητα να δώσουμε στον παραλήπτη την θέση μας με ακρίβεια ελάχιστων μέτρων χωρίς να βασιζόμαστε στο αν θα πιάσει και πόσο καλά ο δέκτης του GPS.
Με χάρτη , δε πρεπει να βλέπεις ενα γνωστό σημείο πχ μια εκκλησία γνωστη ή κατι αλλο για να προσανατολιστείΣ;
Άμα εισαι μεςα στα δέντρα πως θα δωσεις στίγμα με χάρτη κ πυξίδα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Με χάρτη , δε πρεπει να βλέπεις ενα γνωστό σημείο πχ μια εκκλησία γνωστη ή κατι αλλο για να προσανατολιστείΣ;
Άμα εισαι μεςα στα δέντρα πως θα δωσεις στίγμα με χάρτη κ πυξίδα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η χρήση χάρτη και πυξίδας προυποθέτει όπως όλα τα πράγματα εκπαίδευση. Ο προσανατολισμός στον χάρτη δεν γίνεται δια οπτικού αντεικιμένου αλλά με την χρήση της πυξίδας. Δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο σε σεντόνι γιατί όπως είπα υπάρχουν προυποθέσεις και τρόπος χρήσης του.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Η χρήση χάρτη και πυξίδας προυποθέτει όπως όλα τα πράγματα εκπαίδευση. Ο προσανατολισμός στον χάρτη δεν γίνεται δια οπτικού αντεικιμένου αλλά με την χρήση της πυξίδας. Δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο σε σεντόνι γιατί όπως είπα υπάρχουν προυποθέσεις και τρόπος χρήσης του.
Το καταλαβαίνω , θέλει μολύβι χαρτί κλπ … πιο ασφαλής εισαι με τις συσκευές που εγραψε ο Γιάννης
Ετσι νομίζω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: Gus

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ο Λεωνίδας (Ineam) μπορεί να έχει δίκιο για αυτού του είδους συσκευές και τον τρόπο μέτρησης και απεικόνισης των συντεταγμένων.

Αλλά όταν θα παραστεί ανάγκη και μάλλον οι περισσότεροι δεν έχουν μια τέτοια συσκευή καλό θα είναι για αυτονόητο λόγο να μπορούμε να δώσουμε σε μια υπηρεσία, που αυτή έχουμε ανάγκη άλλωστε, την συμβατή μορφή συντεταγμένων. Επίσης όλοι οι χάρτες που γνωρίζω και χρησιμοποιούνται διεθνώς από υπηρεσίες είναι συμβατοί με μοίρες, λεπτά, δευτερόλεπτα, με το τοπικό σύστημα γεωδαισίας πχ. για την Ελλάδα το ΕΓΣΑ 87
κωστα,
δεν γνωριζω τις συνθηκες λειτουργιας των κεντρων βοηθειας και δεν εχω ποτε κανει κληση. Νομιζω πως οτι μορφης συντεταγμενων και να πουμε, το λογισμικο που τρεχει στο μηχανημα τους, θα μπορει να κανει αμεση μετατροπη σε οτι βολευει τους διασωστες. Οι καταναλωτες σημερα εχουν προσβαση σε νεες συσκευες και λογισμικο που παρεχει SOS με αυτοματο τροπο και σε λιγα χρονια θα πρεπει και οι ασχετοι με την τεχνολογια και τους τεχνικους ορους, να μπορουν να σωζουν την ζωη τους ακομα και με συσκευες των 99 $.
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
κωστα,
δεν γνωριζω τις συνθηκες λειτουργιας των κεντρων βοηθειας και δεν εχω ποτε κανει κληση. Νομιζω πως οτι μορφης συντεταγμενων και να πουμε, το λογισμικο που τρεχει στο μηχανημα τους, θα μπορει να κανει αμεση μετατροπη σε οτι βολευει τους διασωστες. Οι καταναλωτες σημερα εχουν προσβαση σε νεες συσκευες και λογισμικο που παρεχει SOS με αυτοματο τροπο και σε λιγα χρονια θα πρεπει και οι ασχετοι με την τεχνολογια και τους τεχνικους ορους, να μπορουν να σωζουν την ζωη τους ακομα και με συσκευες των 99 $.
Δεν μπαίνω στην διαδικασία των πιθανοτήτων ύπαρξης και αν στο τι λογισμικό έχει το μηχάνημα τους σε κάθε κέντρο βοήθειας κλπ κλπ.....
Οπότε ως κλασικός "δεινόσαυρος" λειτουργώ με τα σιγουράκια και αυτά που λέμε μαθηματικά "αξιώματα" Ο αντικειμενικός σκοπός μου είναι ο παραλήπτης να λάβει κάτι σίγουρα και αυτό το κάτι να είναι απόλυτα κατανοητό, χωρίς πιθανές διαδικασίες μετατροπών και καθυστερήσεων.
Άλλωστε αυτοί που κάθονται εκεί έχουν εκπαιδευτεί βάση στρατιωτικών, αεροπορικών και ναυτικών προτύπων και όχι με το τι λέει η google κλπ. Αυτές οι συσκευές έχουν έρθει στον τόπο μας απο χώρες πολύ τεχνολογικά προηγμένες απο εμάς, που διαθέτουν ακόμα και περιφερειακά κέντρα επειχηρήσεων για διασώσεις με συμβατα πρότυπα για όλους τους πολίτες. Θέλω να μου επιτρέψεις να έχω αρκετές αμφιβολίες για το "εδώ". Επειδή λοιπόν ζώ εδώ και όχι κάπου αλλού και στο παρελθόν κάποιος τζιπάς που είχε φύγει με παρέα σε κάποια βουνά επέζησε όταν έφυγε μέσα σε μια ρεματιά με κολοτούμπες και αυτός με σοβαρότατα προβλήματα, όταν ένας ραδιοερασιτέχνης απο την παρέα είχε στο όχημα του mobile ασύρματο εκεί που δεν υπήρχε καθόλου σήμα κινητής και με ένα απλούστατο GPS έδωσε τις συντεταμένες και έτσι σώθηκε ο άνθρωπος..... δεν απέχουμε πολύ τεχνολογικά απο αυτό το συμβάν που έγινε πριν 10 χρόνια.

Αυτό που θα πρέπει να εξετάσουν όλοι όσοι έχουν ή σκέφτονται την απόκτηση μιας τέτοιας συσκευής είναι κατά πόσο είναι συμβατές με τα τοπικά συστήματα διασώσεων προκειμένου να είναι σίγουροι (100%) την χρηστικότητα του με αξιόπιστα και συμβατά δεδομένα προς όλους, πέρα απο τις εφαρμογές που μπορεί να έχει στην μεταξύ μας χρήση.

Μια ερώτηση εδώ θα βοηθήσει... Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας & Διάσωσης (Ε.Κ.Σ.Ε.Δ.) | ΛΣ-ΕΛΑΚΤ (hcg.gr)
και εδώ Ελληνικό Κέντρο Ελέγχου Αποστολών (Ε.Κ.Ε.Α.) | ΛΣ-ΕΛΑΚΤ (hcg.gr)
Πληροφορίες International Cospas-Sarsat Programme - International COSPAS-SARSAT
Approved Beacon Models (TACs) - International COSPAS-SARSAT
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αυτό που θα πρέπει να εξετάσουν όλοι όσοι έχουν ή σκέφτονται την απόκτηση μιας τέτοιας συσκευής είναι κατά πόσο είναι συμβατές με τα τοπικά συστήματα διασώσεων προκειμένου να είναι σίγουροι (100%) την χρηστικότητα του με αξιόπιστα και συμβατά δεδομένα προς όλους, πέρα απο τις εφαρμογές που μπορεί να έχει στην μεταξύ μας χρήση.
κωστα,
οι εποχες αλλαζουν, οι αναγκες αλλαζουν, οι τεχνολογιες αλλαζουν. Ο καθε ανθρωπος που θα βρεθει στην Χ δραστηριοτητα, ας αποφασισει την λυση που θα εχει για 1. πλοηγηση, 2. επικοινωνια με την ομαδα και 3. για SOS. Για ολα σημερα υπαρχουν λυσεις. Προφανος δεν ειναι ολα δωρεαν και ουτε ειναι αναγκη να εχει ο καταναλωτης πτυχιο για να κανει χρηση σε αυτα. Το ακριβο iPhone ως παραδειγμα ειναι πληρως αυτοματο για satellite SOS. Ας το εχουν ολοι μαζι τους για τα επομενα χρονια , μεχρι το android και η google να παρουσιασουν εως το τελος της δεκαετιας, μοντελα κατω απο 200 €. Για το android 15 η google εχει ανακοινωσει την λειτουργια satellite SOS. Σε λιγα χρονια, ολες αυτες οι γνωσεις και οι λυσεις που εσυ εχεις θα ειναι παρωχημενες
 
Reactions: Gus
Top Bottom