Νεάδι χρήζει βοηθειας! KTM 690SM

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το έχει ο αδερφός μου από 31/12/2009, το πήρε με σχεδόν 6000χλμ, κοντεύει τα 70.000χλμ, μοντέλο 2007.
Του έβγαλε τις παιδικές αρρώστιες στα χέρια του(λόγο μ*λάκα πρώην ιδιοκτήτη που δεν ασχολήθηκε με τις ανακλήσεις και αντικαταστάσεις..) όπως πχ το κοντέρ, σώμα ψεκασμού κα.
Άλλαξε, αν θυμάμαι καλά, γρανάζι τρίτης πριν 20.000χλμ, αυτό ήταν το πιο χοντρό που του συνέβη.
Το θεωρώ σκυλί μαύρο, τρομερό μοτέρ,το πιο δυνατό μονοκύλινδρο παραγωγής που θα σε πάει στην δουλειά άνετα και μέχρι να φτάσεις θα σε κάνει να χαμογελάς!
Λιιιιγο πιο κοντό γρανάζωμα από το μαμά θα το κάνει ακόμα καλύτερο και πιο διασκεδαστικό, είναι αρκετά μακρύ από το εργοστάσιο.
Από σέρβις όπως στα έγραψε ο συνάδελφος από πάνω.

Τα μείον του 690sm κατά την ταπεινή άποψη μου:
Οι εξατμίσεις που δεν σε αφήνουν να του βάλεις σαμάρια και ότι γενικά δεν είναι για πολύ φόρτωμα, εάν είσαι δικάβαλος, λόγο διαστάσεων.
Οι αναρτήσεις του είναι καλες, το πίσω αμορτισέρ βέβαια δεν είναι ρυθμιζόμενο παρά μόνο ως προς την προφόρτιση σε 5-6 θέσεις, την δουλειά του την κάνει πάντως μια χαρά.

Τα θετικά του:
Άπειρα!!!
E, χμμμμ, ενταξει, καλα τωρα
Αν στα 50000 χλμ κατεβαζει καποιος κινητηρα για βλαβη στο σασμαν δεν νομιζω οτι αυτο ειναι δειγμα αξιοπιστιας :rolleyes:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σίτ χάπενς..!
Πόσα xt660z να δεις έχουν κόψει γρανάζια ακόμα και με λιγότερα από 10000χλμ..!
Αν και ειμαστε εκτος θεματος να πω οτι ΟΛΑ τα μεγαλα ΧΤ απο το 1982 ακομα (ΧΤ550) και μεχρι πριν βγει το ΧΤ660 (R,X,Z) ειχαν θεμα με το γραναζι της δυτερας (η της τριτης, δεν θυμαμαι) το οποιο καποια στιγμη αρχιζε να σκορπαει Αλλα σε προειδοποιουσε πριν συμβει αυτο
Τα νεοτερα λοιπον ΧΤ660Ζ απ' οσο ξερω δεν εχουν καποιο θεμα αξιοπιστιας με το σασμαν Ισως να μπερδευεσαι λοιπον με τα παλιοτερα 5βαλβιδα ΧΤ660Ζ
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Smias με καλυψες σε ολα! Ειναι οντως μεγαλο μανικι,ποτε δεν ξερεις τι γινεται με τα μεταχειρισμενα! Καλοταξιδο και το δικο σας μηχανακι να γραψει αλλα τοσα ευχομαι! Ευχαριστω πολυ καο σενα και ολα τα παιδια για τις πληροφοριες! Ελπιζω να ειναι καλο,αυιο θα το παμε στο μηχανικο θα ενημερωσω καο γοα εξελιξεις!
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Παιδια update,το μηχανακι ειχε φαει μια τουμπα,μ πε ο μηχανικος με καμια 50αρα χλμ,γενικοτερα ομως ειπε οτι ειναι ισιο και ειναι πεντακαθαρο,ωστοσο ο τυπας μ ειπε οτι επειδη το μηχανακι εοχε σπασει την τριτη και λατεβασαν μοτερ δεν ξερει τι εχει γινει στο μοτερ και σε τι φαση ειναι η μπιελα...με τρομαξε αρκετα μπορω να πω χαχαχ... το μηχανακι εχει 36500 χλμ και κου το δινει ο τυπας 3600...θελει αλλαγη ο τεντωτηρας καδενας..αυτα
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Εμενα η καρδια μου μου λεει παρ'το, αλλα με αγχωσε με τα του μοτερ.. απο εκει και περα μου ειπε οτι μαξ να δωσω 3000 για να το μαζεψω μετα φουλ,το παιδι μ το αφηνει 3600.. ειναι λιγο μεγαλη αποκλειση
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Εμενα η καρδια μου μου λεει παρτο.. αλλα με αγχωσε λιγο με τα περι του μοτερ κλπ...οτι δεν ξερουμε το εχουν στο μοτερ και οι αλλοι..μου ειπε με τα περιμετρικα που θα πρεπει να φτιαξω θα πρεπει να δωσω μαξ 3000 ενω το παιδι το αφηνει μεχρο 3600,και το αστειο ειναι(το νου σας τζαπανεεοι μη τρολαρετε) οτι μου ειπε να παρω ιαπωνικο(ανθρωπος με μαγαζι κτμ -χασκι-χουζαμπεργκ
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Με 36κ και κατεβασμένο μοτέρ και 3600€ και θέλει μαζέματα και τουμπαρισμενο και δεν ξέρει ο ιδιοκτήτης τι παίζει
Άστο καλητερα φίλος γιατί θα κλαις. Με αυτά τα λεφτά πάρε καλητερα ένα smc690


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Με αυτα τα φραγκα κ αφου εισαι ασφαλτινος ,δεν χτυπας ενα GSR600 του 08-10,Φοβερο μηχανακι
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Να επιμείνεις σε κτμ αλλά να ψάξεις πιο πολύ, το 690 ειναι φοβερό μηχάνημα.
Το δικό μου ήταν στροκερ και πάλι τίποτα δεν έβγαζε.

Follow me, I'm lost too
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Καταλαβα...το παιδι μου λεει οτι ουσοαστικα εχει γινςι καλη δουλεια στην κτμ καο εχει αποδειξεις και ολα τα παλια πραματα κλπ δινει μαζι πολυ προικα γενικοτερα..και με πιεση μου ειπε θα μ καλυψει το κοστος του τεντωτηρα καδενας..Ο μηχανικος με ενημερωσε βεβαια οτι μπορει και οντως να μην εχει θεμα μπορεινκαι να χει δεν μπορουμε να το ξερουμε...onroad τι εννοεις στροκερ;
 
Top Bottom