Ολοημερη χωματινη περιηγητικη Κυριακή 17-04-16

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μιας και εχω ΣΚ ελευθερο θα κανω ολοημερη χωματινη περιηγητικη βολτα ξεκινωντας απο Πατερας ,περασμα μεσω Ερυθρων-Πλαταιων στον Κιθαιρωνα και απο εκει συνεχεια Ελικωνα με καταληξη Λιβαδεια.
Υφος βολτας το συνηθες...Χαλαροι ρυθμοι,οφθαλμολουτρο φυσης,στασεις οπου "κανει" κλικ, αξιοθεατα,κολατσιο-καφε σε στασεις.Τα χιλιομετρα πολλα οποτε η καταληξη στη Λιβαδεια πιθανοτατα θα ειναι σουρουπο ή αργα το απογευμα..Η επιστροφη(παλαια εθνικη) παντως σιγουρα θα εχει σκοταδι.
Αν καποιος θελει να ακολουθησει ας προτεινει και ημερα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από Μάνδρα θα μπείς Πατέρα? Και μετά προς Παλαιοκούνδουρα?
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αξιοθεατα. - Μονη Οσιου Λουκα Ελικωνας(μνημειο unesco), τροπαιο Λευκτρα, ερειπια αρχαιων Θεσπιων, απομειναρια Ακροπολης Ασκρης,διασχιση κοιλαδας Μουσων στην Ασκρη,απομειναρια αρχαιου θεατρου και Ναισκου,μονη Μακαριωτισης Θισβης,Λειβαδια( εκκλησακι Παναγιας Ιερουσαλημ στη σπηλια ζωoδοχου πηγης,Αγια Σοφια και καστρο,πηγες Ερκυνας)
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μπορει και απο Μανδρα.. με προβληματισες..:confused:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μετα το Γ' Βραχο* αριστερα που παει για Βαση
....και δεξιά λοξά στο ρέμα και στην Ακροπολική που κυκλώνει τον Πατέρα... μάλλον. Υπάρχουν και παραλλαγές, που συντομεύουν βέβαια.




*ΛΟΚατζής είσαι?;)
 
Reactions: kaf

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
....και δεξιά λοξά στο ρέμα και στην Ακροπολική που κυκλώνει τον Πατέρα... μάλλον. Υπάρχουν και παραλλαγές, που συντομεύουν βέβαια.




*ΛΟΚατζής είσαι?;)
Δεξια Λοξως στο Ρεμα ναι..μου αρεσει πολυ εκεινο το κομματι που περναει τη μονη παει δεξια και εχει ενα ωραιο πλατωμα επανω
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δ
Δεξια Λοξως στο Ρεμα ναι..μου αρεσει πολυ εκεινο το κομματι που περναει τη μονη παει δεξια και εχει ενα ωραιο πλατωμα επανω
Δεν ξέρω από πού ξεκινάς, πάντως αν φύγεις από Αθήνα προς τα δυτικά, καλά είναι να μπεις από Μάνδρα και βγαίνεις πάλι στο ίδιο σημείο, στο δρόμο της Μονής. Πριν φτάσεις εκεί, θα μπορούσες να πας βόρεια προς Παλαιοκούνδουρα.
Αν φτάσεις όμως στη Μονή, τότε κάνεις τον κύκλο, βλέπεις Κορινθιακό και τον Μεγάλο & μικρό Κρύφτη (τα ορολείβαδα που είχες φώτο προχθές... ;) )και γυρνάς πάλι προς τα βόρεια προς Κιθαιρώνα μέσω Παλαιοκούνδουρα - Ερυθρές...
Πολλές επιλογές! Ότι θες κάνεις. Αν δεν είχαμε το Λεωνίδιο θα ερχόμουνα βόλτα. Ωραίες διαδρομές με απ' όλα!!! Και ταχύτητες και ζόρικοι - χαλασμένοι δρόμοι, μέχρι και μονοπάτια έχει, που περνάει μεγάλο μηχανάκι. Τα έχω κάνει όλα εκεί γύρω με την Αφρικα και το V-Strom. Ότι θες υπάρχει!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεξια Λοξως στο Ρεμα ναι..μου αρεσει πολυ εκεινο το κομματι που περναει τη μονη παει δεξια και εχει ενα ωραιο πλατωμα επανω
Και το ρέμα πηγαίνει, να ξέρεις ;)
Λίγο δύσκολο το "έμπα" στο Κανδήλι, αλλά μετά πάει μια χαρά και βγαίνει στο δρόμο το λοξό που πάει για τη Μονή.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ωραία βόλτα ωραία μέρη....αλλά είναι το Σ.Κ ταγμενο στα κορίτσια μου...θέλω καιρό να την κάνω αυτή τη βόλτα( όλο το λεω και όλο το αναβαλω )σε ρυθμούς περιηγητικους ..και φωτογραφικους...αλλά βλέπω ότι έχεις όρεξη και πρόγραμμα οπότε δεν χάνω τις ελπίδες μου:friendship:
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ωραια βολτα και με ποιοτικες...:photo:...ομως δουλευω δυστηχως...καλα να περασετε...:yew:
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Η βολτα τελικα θα γινει την Κυριακη γιατι κατι προεκυψε για αυριο
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
ΜΑΛΛΟΝ θα σου κάνω παρέα αλλά θα το σιγουρέψω το απόγευμα για να μου πεις και τις λεπτομέρειες (ώρα και σημείο συνάντησης )
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Αν είναι γραψτε αν θα περασετε από πλαταιες κ τι ωρα περιπου, η θα ακολουθησω η πινουμε καφεδακι αν σας περνει, καθως εχω άλλο πρόγραμμα για αυριο κ δεν ξερω αν ερθω σιγουρα.
 

Πέτρος

Μέλος
Περιοχή
Μενίδι Αττική
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
BMW F 800 GS '15
Λεωνίδα η βόλτα θα γίνει αλλά δεν ξέρω το δρομολόγιο..........το μόνο που ξέρω είναι ώρα και σημείο εκκίνησης. (Μάνδρα 9.00 η ώρα)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
λεωνιδα περνάμε από πλαταιες...υπολογιζω 11 περίπου να περνάμε από εκεί..συνέχεια ανέβασμα λίγο Κιθαιρωνα και περασμα λιβαδοστρα,λευκτρα κτλπ
 
Top Bottom