Ολοημερη χωματινη περιηγητικη Κυριακή 17-04-16

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Άφιξη Πλαταιες όπου μας περίμενε ο Λεωνιδας(και γαμω τα παλικάρια) στη πλατεία με την οικογένειά του ,γνωριστηκαμε ηπιαμε καφεδακι τα είπαμε και συνενωθηκε στη παρέα και ακολούθησε μέχρι τέλους!! (Όχι σαν κάποιον που υπέκυψε στη λαχτάρα του για χαλάρωση και τυρόπιτα..... :D :D :D )


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μπράβο παιδιά ! Πάντα τέτοια !!!

Πετράν, καλή επένδυση τα karoo (karoo δεν είναι ?) αν και με ασφάλτινα πάλι δεν θα είχες πρόβλημα ! :) :) :)
Και όπως λέει και ο κύριος απο πάνω, βάλε κάγκελα...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ανέβασμα Κιθαιρωνα -Μαγεία κάθε φορά, και αυτή τη φορά με καλύτερη ορατότητα από την προηγουμενη








Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Από εκεί κατέβασμα προς Λιβαδοστρα (Αρχαία Κρεύσις κατά την αρχαιότητα.
Στην επικράτεια της πόλης των Θεσπιών συμπεριλαμβάνοντας και οι πόλεις Άσκρη, Νίσα, Θίσβη, Λεύκτρα απο οπου περασαμε και επισης οι δύο λιμένες Τίφα (ή Σίφες) και Κρεύσις )

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Φτανοντας στη Λιβαδοστρα διασχισαμε έναν αρχαίο ποταμό(ελαιώνας τώρα με βότσαλο) ανέβασμα προς Λευκτρα




Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λευκτρα: F104 μνημείο προς τιμήν Βοιωτων πιλότων

Πετρος:ρε καμμιά στάση θα κάνουμε??


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λευκτρα τρόπαιο:


Το τρόπαιο στήθηκε, όπως ήταν η συνήθεια, στο πεδίο της μάχης των Λεύκτρων το 371 π.Χ. από τους Θηβαίους με στρατηγό τον Επαμεινώνδα μετά τη νίκη τους εναντίον των Λακεδαιμονίων. Από ένα αρχαίο βοιωτικό νόμισμα πληροφορούμαστε για τη μορφή των τροπαίων: πάνω σε ένα στύλο στερεωνόταν μία πανοπλία από τα όπλα που αφαιρέθηκαν από τους ηττημένους αντιπάλους.

Διατηρείται το λίθινο κυλινδρικό βάθρο του μνημείου, το οποίο αναστηλώθηκε στο μέρος που βρέθηκε κατά το μεγαλύτερο τμήμα του. Το ύψος του βάθρου είναι υποθετικό. Επιστέφεται από διάζωμα τριγλύφων και μετοπών και σειρά λίθινων ανάγλυφων ασπίδων. Πάνω στο βάθρο ήταν στημένο το κυρίως τρόπαιο.

Το 1958 ο αρχιτέκτων-αρχαιολόγος Αν. Ορλάνδος πραγματοποίησε ανασκαφή στη θέση Μάρμαρα Λεύκτρων και εντόπισε τμήματα από το βάθρο του τροπαίου (τρίγλυφα και μετόπες και λίθινες ανάγλυφες ασπίδες).

Ο Αν.Ορλάνδος αναστήλωσε επίσης το μνημείο στη σημερινή του μορφή. Μετά την αναστήλωσή του βρέθηκε μία ακόμα λίθινη ασπίδα και τμήμα τριγλύφου σε αγρό της περιοχής Λεύκτρων.



Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ο Λεωνιδας μας πήγε σε ένα μέρος το οποίο μόνο αν είσαι ντόπιος το ξερεις. Εκκλησάκι,ξύλινα παγκάκια και τραπέζια ,πηγη με τρεχούμενο κρύο νερο,μέσα στο έλατο ,θέα 360° και θέση για μπάρμπεκιου ..ετοιμαστητε για ημερησιο troffy!!

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom