Οξείδωση ακτίνων ktm 990

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
κλασικο θεμα στο 990,λυση ακομη καμια.
τι ξιδια εχω παλεψει με τριψιμο,μεχρι και κοκα κολα μιλαμε.
αποτελεσμα μηδεν.οποτε αν καποιος εχει να προτεινει καμια λυση,να το δουμε
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Τα λες σωστά....
Αν είναι inox δεν σκουριάζουν.
Αν είναι επιμμεταλωμενες σκουριαζουν και δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξουν με τριψιμο κλπ αλχημειες....παρά μόνο με νέα επιμμεταλωση
Σωστό.. Ο φίλος πρέπει να δει αν βγαίνουν οι ακτίνες για επιμεταλωση μάλλον θα του έρθει πιο φθηνα. Εμένα παραπάνω από τις μισές θέλανε κόψιμο είχαν γίνει ένα σώμα με το καψουλι.
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
κλασικο θεμα στο 990,λυση ακομη καμια.
τι ξιδια εχω παλεψει με τριψιμο,μεχρι και κοκα κολα μιλαμε.
αποτελεσμα μηδεν.οποτε αν καποιος εχει να προτεινει καμια λυση,να το δουμε
Παίζει και ηλεκτροστατικη αλλά δεν ξέρω μακροχρόνια τι γίνεται
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
οταν λες οξειδωση, ειναι επιφανειακη, εχει προχωρησει σε βαθος? βαλε μια φωτο...
δοκιμασες να τις καθαρισεις? φοβασαι οτι μπορει να εχουν αποδυναμωθει?? :thinking:
μ
οταν λες οξειδωση, ειναι επιφανειακη, εχει προχωρησει σε βαθος? βαλε μια φωτο...
δοκιμασες να τις καθαρισεις? φοβασαι οτι μπορει να εχουν αποδυναμωθει?? :thinking:
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα αποδυνάμωσης, το θέμα είναι αισθητικό, αρχίζει και φουσκώνει σε κάποιες το νικελομα! Αν τις τρίψω φοβάμαι ότι θα γίνουν χειρότερες διότι θα είναι εκτεθειμένες χωρίς αυτή την κρουστά νικελ !
οταν λες οξειδωση, ειναι επιφανειακη, εχει προχωρησει σε βαθος? βαλε μια φωτο...
δοκιμασες να τις καθαρισεις? φοβασαι οτι μπορει να εχουν αποδυναμωθει?? :thinking:
οταν λες οξειδωση, ειναι επιφανειακη, εχει προχωρησει σε βαθος? βαλε μια φωτο...
δοκιμασες να τις καθαρισεις? φοβασαι οτι μπορει να εχουν αποδυναμωθει?? :thinking:
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Σωστό.. Ο φίλος πρέπει να δει αν βγαίνουν οι ακτίνες για επιμεταλωση μάλλον θα του έρθει πιο φθηνα. Εμένα παραπάνω από τις μισές θέλανε κόψιμο είχαν γίνει ένα σώμα με το καψουλι.
Το κόστος βάλε βγαλε
Παίζει και ηλεκτροστατικη αλλά δεν ξέρω μακροχρόνια τι γίνεται
Μάλλον για καινούριες με βλέπω, 220 € κομπλέ μου είπαν, ξεμονταρισμα μονταρισμα και ακτινολογηση , αποτι κατάλαβα μόνο αυτή είναι μόνιμη και με σίγουρα αποτελέσματα λύση !
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σε ευχαριστω για την απαντηση, δεν ειχα ασχοληθει καθολου με αυτο το θεμα..
Αρα εμεις που παμε χωμα, λιγο περιποιηση βαψημο και ειμαστε κουκλοι..:)
Και οταν φυγει το βαψημο ξανα απο την αρχη "αγαπη και προδερμ"..:roflmao:
Eμεις που παμε χωμα δεν κανουμε τιποτα....την αφηνουμε σκουριασμενη-αλυσιδα αλαδωτη κλπ κλπ
χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχ
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Το κόστος βάλε βγαλε

Μάλλον για καινούριες με βλέπω, 220 € κομπλέ μου είπαν, ξεμονταρισμα μονταρισμα και ακτινολογηση , αποτι κατάλαβα μόνο αυτή είναι μόνιμη και με σίγουρα αποτελέσματα λύση !
Μα και αυτες που εχουμε καποτε ηταν καινουργιες...και οι καινουργιες που θα βαλεις μετα απο 2-3 χρονια θα παρουν την κατω βολτα...
και μενα εχουν ψιλοαρπαξει, οι μπροστα πολυ, οι πισω πολυ λιγοτερο μιας και τσιναει λαδακι απο την αλυσιδα....

Αν ποτε πιασω αυτο το κομματι της μηχανης(που δεν νομιζω) να γινει δηλαδη διαδικασια λυσιματος και ξαναπλεξιματος- επειδη κοντευουν 10 τα χρονακια της μοτο, δεν θα ξαναεφτιαχνα αυτες που εχει,μετιποτα!!!!!αλλα θα εβαζα καινουργιες το μονο σιγουρο.
Και τις μαμα ΚΤΜ,οχι αφτερμαρκετ, δεν υπαρχει λογος για κατι που θα χεις μια ζωη να κοψεις ενα 30αρι για φτηνοτερες και με οτι αλλο αυτο συνεπαγετε, αντοχη-σκληροτητα-και τελος εμφανιση(για το αν ξανασκουριασει συντομα)

Απο οτι εχω παρατηρησει,ολα τα 990 εχουν ψωριασμενες ακτινες..οποτε μη σκας εκτος κι αν εισαι ψειρας και ξεροκεφαλος(σαν και μενα) και θες να πεταξεις εκει τα λεφτα παρα σε ενα καλο διημερακι ;) :p :p :p
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Μα και αυτες που εχουμε καποτε ηταν καινουργιες...και οι καινουργιες που θα βαλεις μετα απο 2-3 χρονια θα παρουν την κατω βολτα...
και μενα εχουν ψιλοαρπαξει, οι μπροστα πολυ, οι πισω πολυ λιγοτερο μιας και τσιναει λαδακι απο την αλυσιδα....

Αν ποτε πιασω αυτο το κομματι της μηχανης(που δεν νομιζω) να γινει δηλαδη διαδικασια λυσιματος και ξαναπλεξιματος- επειδη κοντευουν 10 τα χρονακια της μοτο, δεν θα ξαναεφτιαχνα αυτες που εχει,μετιποτα!!!!!αλλα θα εβαζα καινουργιες το μονο σιγουρο.
Και τις μαμα ΚΤΜ,οχι αφτερμαρκετ, δεν υπαρχει λογος για κατι που θα χεις μια ζωη να κοψεις ενα 30αρι για φτηνοτερες και με οτι αλλο αυτο συνεπαγετε, αντοχη-σκληροτητα-και τελος εμφανιση(για το αν ξανασκουριασει συντομα)

Απο οτι εχω παρατηρησει,ολα τα 990 εχουν ψωριασμενες ακτινες..οποτε μη σκας εκτος κι αν εισαι ψειρας και ξεροκεφαλος(σαν και μενα) και θες να πεταξεις εκει τα λεφτα παρα σε ενα καλο διημερακι ;) :p :p :p
Κοίτα ότι είμαι άρρωστος με την ktmara μου αυτό ειναι σίγουρο, Τώρα για το διήμερο δεν έχεις κ άδικο αλά ειναι κρίμα το μηχανάκι είναι σαν καινούριο και έχει ψοριασμενες ακτίνες , σαν να έχεις ένα όμορφο γκομενάκι δίπλα σου με σάπια δόντια λέει ?δε λέει! ;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Κοίτα ότι είμαι άρρωστος με την ktmara μου αυτό ειναι σίγουρο, Τώρα για το διήμερο δεν έχεις κ άδικο αλά ειναι κρίμα το μηχανάκι είναι σαν καινούριο και έχει ψοριασμενες ακτίνες , σαν να έχεις ένα όμορφο γκομενάκι δίπλα σου με σάπια δόντια λέει ?δε λέει! ;)
Μωρε,δεν λεει...το ξερω καλα απο πρωτο χερι..... και εγω αρρωστακι ειμαι... την αγορασα πιπιλα και ηταν το μονο αρνητικο οι ακτινες... την εγλυφα μετα απο καθε βολτα κλπ κλπ.... τωρα στον εναμησι χρονο εχω ξεκινησει να φτιαχνομαι βλεποντας την απλυτη-λερωμενη λασπωμενη και δεν μου καιγεται καρφι για τις ατελειες.... και το αποκορυφωμα ξερεις ποιο ειναι? μου τα ελεγαν... μολις ξεκινησεις να κανεις λιγο χωμα, θα πεις δε μαμιουνται και οι ακτινες,και οι γραντζουνιτσες και τα συναφη??? χαχαχααχαχαχαχα :p :p
Ειχαν δικιο!!!!!!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Κοίτα ότι είμαι άρρωστος με την ktmara μου αυτό ειναι σίγουρο, Τώρα για το διήμερο δεν έχεις κ άδικο αλά ειναι κρίμα το μηχανάκι είναι σαν καινούριο και έχει ψοριασμενες ακτίνες , σαν να έχεις ένα όμορφο γκομενάκι δίπλα σου με σάπια δόντια λέει ?δε λέει! ;)
παντως, αν εχεις τον χρονο και την ορεξη κανε μια δοκιμη με σκληρο σφουγγαρακι κουζινας και παραφινελαιο. μπορει να σου αρεσει το αποτελεσμα και να τις αφησεις ετσι στο τελος... και με κοστος ψίχουλα... εαν δεν σου κανει τοτε προχωρα σε αντικατασταση...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παντως, αν εχεις τον χρονο και την ορεξη κανε μια δοκιμη με σκληρο σφουγγαρακι κουζινας και παραφινελαιο. μπορει να σου αρεσει το αποτελεσμα και να τις αφησεις ετσι στο τελος... και με κοστος ψίχουλα... εαν δεν σου κανει τοτε προχωρα σε αντικατασταση...
παλευθηκε και αυτο-τζιφος
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Καλησπερα φιλοι μου με σκουριασμενες ακτινες..χαχα:D
Μιας και το συζηταμε αυτες τις μερες, καθησα σημερα το πρωι και ασχολιθηκα λιγο.
Δεν εκανα κατι μονιμο ή κατι τελειο αλλα τις εκανα να μην φαινονται ασχημα οταν την πλησιαζεις..
Εβαλα χειρουργικο γαντι (γιατι δεν εβρισκα πινελακι και βαριωμουν να ψαχνω:p)
Και με ενα σπρει ασημι ψεκαζα στο δαχτυλο με το γαντι και εβαψα τις ακτινες..:wacky:
Ενταξει υπαρχει και πιο σωστος και αποτελεσματικος τροπος, αλλα τετοια μερα ηθελα να βολταρω..:stm:
Γιατι οπως λεει και ο @Nick_990 ,εμεις που παμε βουνο μονο να πηγαινει θελουμε...χαχα:D:p
Γενικα ειμαι ψηρας, αλλα με αυτο το θεμα πιστευω πως ασχοληθηκα αρκετα..
Παντως αν χρειαστει θα το ξανακανω..!;)
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
παντως, αν εχεις τον χρονο και την ορεξη κανε μια δοκιμη με σκληρο σφουγγαρακι κουζινας και παραφινελαιο. μπορει να σου αρεσει το αποτελεσμα και να τις αφησεις ετσι στο τελος... και με κοστος ψίχουλα... εαν δεν σου κανει τοτε προχωρα σε αντικατασταση...
Το παραφινελαιο που το βρίσκω?
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Να πω και εγω τα δικά μου.

Με το ψιλο συρμα κουζίνας και λίγο αντισκουρικό κάτι κάνει.

Για ηλεκτροστατική βαφή μπορείς και ολόκληρη την ζαντούλα χωρίς να λύσεις ακτίνες. Το έχω κάνει σε tracker και είχε καταπληκτικά αποτελέματα και αντοχή.

Οι ατσάλινες ακτίνες στο χώμα κόβουν τα χέρια λίγο παραπάνω και σπάνε στα ζόρια...
 
Top Bottom