Οξείδωση ακτίνων ktm 990

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σημερα ρωτησα για εργασια λισιμο-ξαναπλεξιμο και παει γυρω 80αρι.... κι αλλο ενα 80-90αρι να γινουν νικελ αυτες που εχουμε ή αγοραζουμε καινουργιες.

Το επομενο που θελω να ψαξω ειναι η βαφη με ηλεκτροστατικη μεθοδο σε περιπτωση που ΔΕΝ λυθουν οι ακτινες, να βαφτουν ως εχει επανω στην ζαντα να γλιτωσουμε τα εργατικα λυσιματος-δεσιματος.
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Σημερα ρωτησα για εργασια λισιμο-ξαναπλεξιμο και παει γυρω 80αρι.... κι αλλο ενα 80-90αρι να γινουν νικελ αυτες που εχουμε ή αγοραζουμε καινουργιες.

Το επομενο που θελω να ψαξω ειναι η βαφη με ηλεκτροστατικη μεθοδο σε περιπτωση που ΔΕΝ λυθουν οι ακτινες, να βαφτουν ως εχει επανω στην ζαντα να γλιτωσουμε τα εργατικα λυσιματος-δεσιματος.
Φιλε Nick θα πρεπει να γινει πρωτα αμμοβολη για να φυγει το παλιο χρωμα και η σκουρια και μετα να βαφτουν με ηλεκτροστατικη βαφη.
Το σκεφτομαι και εγω αυτο.. δεν ξερω ομως τι γινεται με το κεντρο της ζαντας εκει που μπαινουν τα ρουλεμαν.
Σκεφτομαι οτι θα πρεπει να καληψουμε τις τρυπες στην αμμοβολη και στην ηλεκτροστατικη για να μην επιρεαστουν οι τρυπες..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Φιλε Nick θα πρεπει να γινει πρωτα αμμοβολη για να φυγει το παλιο χρωμα και η σκουρια και μετα να βαφτουν με ηλεκτροστατικη βαφη.
Το σκεφτομαι και εγω αυτο.. δεν ξερω ομως τι γινεται με το κεντρο της ζαντας εκει που μπαινουν τα ρουλεμαν.
Σκεφτομαι οτι θα πρεπει να καληψουμε τις τρυπες στην αμμοβολη και στην ηλεκτροστατικη για να μην επιρεαστουν οι τρυπες..
Φίλος κανει αυτή τη δουλειά και μου πε ότι έχει βάψει ολόκληρη ζάντα χωρις να τη λύσει... απλά αναγκάζεσαι να βάψεις στεφάνι,κέντρο και να αγοράσεις καινούργια ρουλεμάν, δεν ξέρω αν αυτό το κόστος αξίζει περισσότερο απο το να κανεις λύσε-δεσε και να φτιάξεις μόνο ακτίνες..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Φίλος κανει αυτή τη δουλειά και μου πε ότι έχει βάψει ολόκληρη ζάντα χωρις να τη λύσει... απλά αναγκάζεσαι να βάψεις στεφάνι,κέντρο και να αγοράσεις καινούργια ρουλεμάν, δεν ξέρω αν αυτό το κόστος αξίζει περισσότερο απο το να κανεις λύσε-δεσε και να φτιάξεις μόνο ακτίνες..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πιστευω οτι αμμοβολη και ηλεκτροστατικη θα ειναι περιπου στα 100 με 120€ το πολυ..
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Σημερα ρωτησα για εργασια λισιμο-ξαναπλεξιμο και παει γυρω 80αρι.... κι αλλο ενα 80-90αρι να γινουν νικελ αυτες που εχουμε ή αγοραζουμε καινουργιες.

Το επομενο που θελω να ψαξω ειναι η βαφη με ηλεκτροστατικη μεθοδο σε περιπτωση που ΔΕΝ λυθουν οι ακτινες, να βαφτουν ως εχει επανω στην ζαντα να γλιτωσουμε τα εργατικα λυσιματος-δεσιματος.
Οπότε έχουμε 160€ 170€ κόστος με 200€ βάζεις καινούριες αξίζει?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Kαι αν γινει ηλεκτροστατικη ρε παιδια και γλυτωσετε την ζημια στις φωλιες του κεντρου, τι γινεται αν και οποτε χρειαστει μια ακτινολογηση αφου καψουλια και ακτινες θα εχουν γινει ενα σωμα απο την βαφη;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Kαι αν γινει ηλεκτροστατικη ρε παιδια και γλυτωσετε την ζημια στις φωλιες του κεντρου, τι γινεται αν και οποτε χρειαστει μια ακτινολογηση αφου καψουλια και ακτινες θα εχουν γινει ενα σωμα απο την βαφη;
Αυτό το σκέφτηκα και εγώ .... Κλαην, σφίγγεις λίγο και σκάει το βερνίκι και αρχίζει να θαμπώνει το χρωμα...
μετά ξαναπάς για βάψιμο
Χαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό το σκέφτηκα και εγώ .... Κλαην, σφίγγεις λίγο και σκάει το βερνίκι και αρχίζει να θαμπώνει το χρωμα...
μετά ξαναπάς για βάψιμο
Χαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλα μην ορκιζεσαι οτι ολα τα καψουλια θα μπορουν να σφιξουν (ή να ξεσφιξουν) εστω και λιγο Εξαρταται περα αλλα και σε συνδοιασμο με την βαφη απο την κατασταση και την παλαιοτητα των σπειρωματων τους αυτων αλλα και των ακτινων
Εχει να δουλεψει τροχος μετα...
...μετα πας για αγορα ακτινων
Χαχαχαχα
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδια οι γνησιες ακτίνες ειναι σιδερένιες και όχι αλουμινενιες ?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδια οι γνησιες ακτίνες ειναι σιδερένιες και όχι αλουμινενιες ?
Φυσικα και ΔΕΝ ειναι αλουμινενιες Δεν θα μπορουσε να ειναι αλουμινενιες με την διαμετρο και τον αριθμο τους που υπαρχουν σε μια ζαντα λογω μειωμενης αντοχης του αλουμινιου
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Παραπανω αναφέρθηκε πως και οι ανοξείδωτες ίσως έχουν προβλήματα αντοχής.. έχετε δει/ακούσει ποτέ ανοξείδωτες ακτίνες να σπάνε;
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Φυσικα και ΔΕΝ ειναι αλουμινενιες Δεν θα μπορουσε να ειναι αλουμινενιες με την διαμετρο και τον αριθμο τους που υπαρχουν σε μια ζαντα λογω μειωμενης αντοχης του αλουμινιου
Φυσικα και ΔΕΝ ειναι αλουμινενιες Δεν θα μπορουσε να ειναι αλουμινενιες με την διαμετρο και τον αριθμο τους που υπαρχουν σε μια ζαντα λογω μειωμενης αντοχης του αλουμινιου
Σωστά! Βέβαια μου κάνει εντύπωση επειδή ασχολούμαι με το moto cross ποτέ δεν έχω δει οξείδωση σε ακτίνα στα μηχανάκια που είχα στην κατοχή μου παρότι έτρωγαν λάσπη πλυσιματα με πιεστικό κα γενικά καταπόνηση, αντίθετος το 990 δεν έχει πατήσει ούτε χαλικακι και ειναι χαλιά , γι'αυτό υπέθεσα ότι Υπάρχουν αλουμινίου αλά δεν σκέφτηκα ότι παραείναι μαλακό σαν υλικό!
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Εχω το ιδιο προβλημα κι εγω.Σκευτικα για λυσιμο και αμοβολη- ηλεκτροστατικη στις μαμα ακτινες για να εχω εξασφαλισμενη αντοχη.Αυτη τη δουλεια την κανει νομιζω το καταστημα Τροχος στη Θεσσαλονικη.Η αλλη λυση νομιζω ειναι πεταμα στεφανι και ακτινες και αγορα το σετ που δινει η TOURATECH με στεφανι Εxcel και ανοξειδωτες ακτινες.Το βουτυροστεφανο που φοραει απο το εργοστασιο τουλαχιστον σε εμενα εχει ψιλοαρπαξει.Παντος μεχρι να βρεθουν λεφτα βλεπω να παραγγελνω τα μαυρα καλαμακια σαν προσωρινη λυση...
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Επικοινωνησα με το καταστημα Τροχος στη Θεσσαλονικη σχετικα με την αντικατασταση στεφανιου και ακτινων.Excel στεφανι και ακτινες Haan ανοξειδωτες μαζι με κοστος λυσιμο-δεσιμο-ακτινολογηση 340€.Οσο για την αντoχη και ελαστικοτητα των ακτινων μου ειπε οτι οι συγκεκριμενες δεν ειναι απολυτα ακαμπτες γιατι ειναι προδιαγραφων enduro.Δηλαδη εχουν καποια εκαστικοτητα για να μην σπανε.Επισης μου ειπε πως γινονται και οι παλιες αλλα δεν ρωτησα λεπτομεριες εφοσον με καλυπτουν οι Haan.

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Επικοινωνησα με το καταστημα Τροχος στη Θεσσαλονικη σχετικα με την αντικατασταση στεφανιου και ακτινων.Excel στεφανι και ακτινες Haan ανοξειδωτες μαζι με κοστος λυσιμο-δεσιμο-ακτινολογηση 340€.Οσο για την αντoχη και ελαστικοτητα των ακτινων μου ειπε οτι οι συγκεκριμενες δεν ειναι απολυτα ακαμπτες γιατι ειναι προδιαγραφων enduro.Δηλαδη εχουν καποια εκαστικοτητα για να μην σπανε.Επισης μου ειπε πως γινονται και οι παλιες αλλα δεν ρωτησα λεπτομεριες εφοσον με καλυπτουν οι Haan.

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μονο για μπροστινη ζαντα ειναι το 340 ?
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Ναι.Σχεδον 300€ευρω εχουν τα ανταλακτικα.Νομιζω τοσο τα δινει και η Touratech

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Ναι.Σχεδον 300€ευρω εχουν τα ανταλακτικα.Νομιζω τοσο τα δινει και η Touratech

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τις ακτίνες τις έχει ο wolf ρώτα εκεί. για στεφάνι Κουζη και tyre shop θα σου βγει πιο φτηνά
 

johnrock

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
KTM Αdventure 990 2010
Απλα τα καταστηματα που αναφερεις ειναι στην Αθηνα και θα πρεπει να υπολογιζω και τα μεταφορικα.Ξερεις μηπως τις τιμες για τα ιδια πραγματα?

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Απλα τα καταστηματα που αναφερεις ειναι στην Αθηνα και θα πρεπει να υπολογιζω και τα μεταφορικα.Ξερεις μηπως τις τιμες για τα ιδια πραγματα?

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν χάνεις να ρωτήσεις ο Κουζης είχε πολύ χαμηλή τιμή για το στεφάνι. Οι ακτίνες είχαν αν θυμάμαι καλά 70 με 80.
 
Top Bottom