Οξείδωση ακτίνων ktm 990

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Στο δικο μου 990 οι ακτινες ειναι σε αθλια κατασταση. Εχει σκασει το χρωμιο σε πολλα σημεια κι εχει φυγει κι εχει μεινει το γυμνο μεταλλο απο κατω. Η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλομπιμπελο το μηχανακι και χαλιεμαι να το βλεπω ετσι. Τις ετριψα με glanol και κορδονι παπουτσιου αλλα το αποτελεμσα ηταν αμελητεο. Νομιζω οτι ειναι μη αναστρεψιμη η εμφανιση τους. Σκεφτομαι για να μη το βλεπω να βαλω κατι τετοιο σε μαυρο χρωμα φυσικα. Ποια η γνωμη σας? Φοβαμαι μονο μηπως κρατανε μεσα νερο και υγρασια και σαπισουν εντελως..
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Στο δικο μου 990 οι ακτινες ειναι σε αθλια κατασταση. Εχει σκασει το χρωμιο σε πολλα σημεια κι εχει φυγει κι εχει μεινει το γυμνο μεταλλο απο κατω. Η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλομπιμπελο το μηχανακι και χαλιεμαι να το βλεπω ετσι. Τις ετριψα με glanol και κορδονι παπουτσιου αλλα το αποτελεμσα ηταν αμελητεο. Νομιζω οτι ειναι μη αναστρεψιμη η εμφανιση τους. Σκεφτομαι για να μη το βλεπω να βαλω κατι τετοιο σε μαυρο χρωμα φυσικα. Ποια η γνωμη σας? Φοβαμαι μονο μηπως κρατανε μεσα νερο και υγρασια και σαπισουν εντελως..
ωραιο αυτο ζακ.φανταζομαι οτι για καλοκαιρι που ειναι ξηρα τα κολπα θα ειναι μπομπα.το χειμωνα σιγουρα θα κρατανε νερα.τι κοστος εχουν?
 

chaosm

Μέλος
Δεν είναι ακριβά. Κάπου στα 40 μπρος πίσω ίσως και λίγο λιγότερο. Έχε όμως στο νου σου ότι θα σου κάνει τις ακτίνες λίγο πιο χοντρες και ίσως να μην σου αρέσει στο μάτι.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
ωραιο αυτο ζακ.φανταζομαι οτι για καλοκαιρι που ειναι ξηρα τα κολπα θα ειναι μπομπα.το χειμωνα σιγουρα θα κρατανε νερα.τι κοστος εχουν?
Αν παρεις γνωστη μαρκα ειναι γυρω στα 20-30$. Απο ebay ειναι γυρω στα 5-10€. Αλλα κομματι πλαστικο ειναι. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να παει κανεις στο "επωνυμο". Απλα επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να μπω στη διαδικασια το καλοκαιρι να βαζω τον χειμωνα να βγαζω με προβληματιζει μηπως σαπισουν οι ακτινες εντελως απο τα νερα!
πχ. http://www.ebay.com/itm/72Pcs-Motorcycle-Wheel-Rim-Spoke-Skins-Covers-Wrap-Tubes-Protector-Kit-/262808539291?var=&hash=item3d309c109b:m:m6-nbKiaBsW1rMAcos7lDDw&vxp=mtr
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Aν ειναι καποιος να βαλει κατι τετοιο τοτε ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησει θερμοσυστελομενο "μακαρονι" ωστε να μην εχει θεμα με την υγρασια
Και αν δεν κανω λαθος υπαρχουν τετοια θερμοσυστελομενα και με κολλα εσωτερικα ωστε να γινουν ακομα πιο "ενα σωμα" με τις ακτινες

Αλλα ρε παιδια και παλι το κοστος για το βγαλε-βαλε ακτινες, ακτινολογηση ειναι δυσαναλογα μεγαλο κατα την γνωμη μου για ενα προβλημα που μονο αισθητικο ειναι
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Aν ειναι καποιος να βαλει κατι τετοιο τοτε ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησει θερμοσυστελομενο "μακαρονι" ωστε να μην εχει θεμα με την υγρασια
Και αν δεν κανω λαθος υπαρχουν τετοια θερμοσυστελομενα και με κολλα εσωτερικα ωστε να γινουν ακομα πιο "ενα σωμα" με τις ακτινες

Αλλα ρε παιδια και παλι το κοστος για το βγαλε-βαλε ακτινες, ακτινολογηση ειναι δυσαναλογα μεγαλο κατα την γνωμη μου για ενα προβλημα που μονο αισθητικο ειναι
Νταξει ειπαμε δεν ενοχλει τοοοοσο πολυ ετσι ωστε να μπει καποιος στη διαδικασια να λυσει ακτινες και να ξαναδεσει. Νομιζω η λυση με τα 5€ ειναι η ιδανικη..
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
οχι ρε παιδια..μη το κανετε αυτο με τα καλαμακια.ειπαμε..
τουλαχιστον εγω το θεωρο αστειο το θεαμα.να με σμπαθατε κιολας γουστα ειναι αυτα.

στην χειροτερη,πανω στην απελπισια μου, θα τις ετριβα,θα χαρτωνα τη ζαντα με υπομονη παντα και θα τους εριχνα ενα καλο φσουτ με μαυρο ματ σπρεητ και τελος.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
οχι ρε παιδια..μη το κανετε αυτο με τα καλαμακια.ειπαμε..
τουλαχιστον εγω το θεωρο αστειο το θεαμα.να με σμπαθατε κιολας γουστα ειναι αυτα.
Ειναι και μαυρη η ζαντα του 990. Νταξ δε το λες και πολυ ασχημο
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
νταξ,στο βιντεο μου φανηκαν αθλιες.
εδω,το μαυρο "κοβει" κιολας και το σωζει καπως,αλλα δε ξερω,ισως το οτι τις "χοντραινει" οπτικα,δε μου καθεται και παλι καλα στο ματι.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Νταξει ειπαμε δεν ενοχλει τοοοοσο πολυ ετσι ωστε να μπει καποιος στη διαδικασια να λυσει ακτινες και να ξαναδεσει. Νομιζω η λυση με τα 5€ ειναι η ιδανικη..
Α μαλιστα! Τωρα ειδα στο βιντεακι οτι αυτα τα ...καλαμακια περνιουνται χωρις να βγουν οι ακτινες :oops:
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Το οτι τις χοντραινει εμενα μ'αρεσει οπτικα, αλλα σαν δουλεια απλα κρυβει την ασχημια..
Αν το γεμισουμε καμια κολλα ή σιλικονη και το περασουμε για να κολλησει καλα και να μην περνει και υγρασια, τι λετε??
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Οταν η σκουρια ξεκινησει δυστυχως δε σταματα...
Ουτε υπαρχει(εγω δλδ δε ξερω) κατι που να δωσει την απολυτη στεγανοποιηση
Ξερω ατομο που ειχε βαλει ταπες με μπολικη σιλικονη στον αξονα του ψαλιδιου, στις ακρες εννοω
για να στεγανοποιησει και καλα τον αξονα απο τυχον σκουρια....
Φαγωθηκε ακομα και το αλουμινιο μονο αυτο σας λεω
Για να βγει ο αξονας και φυσικα τα ρουλεμαν του ψαλιδιου δε λεω τι φακιρικα χρειαστηκε να γινουν...
Σορρυ που το χαλαω αλλα αυτη την εμπειρια εχω
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Καραγκιοζιλικι τα καλαμακια και επιταχυνουν και την οξειδωση.
Παρτε ενα γνησιο σετ ακτινες και μετα τα πλυσιματα περναμε τις ζαντες (και ολα τ μεταλικα μερη της μοτο,αν θελουμε)με σπρευ σιλικονης για να μην ξανασχοληθειτε
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Θεωρώ πως το πρόβλημα της σκουριάς δεν επιδεινώνεται γιατι τα καλαμάκια ειναι ανοιχτά και πάνω και κάτω ενώ έχουν και σκίσιμο σε όλο το μήκος, Αν μπει σιλικόνη η κόλα όπως αναφέρθηκε υπάρχει πρόβλημα!! Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι μην κάνουν θορύβους !
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Θεωρώ πως το πρόβλημα της σκουριάς δεν επιδεινώνεται γιατι τα καλαμάκια ειναι ανοιχτά και πάνω και κάτω ενώ έχουν και σκίσιμο σε όλο το μήκος, Αν μπει σιλικόνη η κόλα όπως αναφέρθηκε υπάρχει πρόβλημα!! Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι μην κάνουν θορύβους !
Και ομως ,θα κρατανε μεσα εστω ενα ελαχιστο στρωμα σκονης- χωματος το οποιο θα αργει να αποβαλει τυχον υγρασια λογω του πλαστικου
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
η μπροστα ακτινες αρχισαν να οξειδωνονται απο τον 2ο χρονο.οσο κ αν το παλεψα πριν αρχισει να σκαει το χρωμιο(με wd 40 κ με wenol αλοιφη)δεν καταφερα τιποτα..σε προσφατη ερωτηση σε αντιπροσωπεια κτμ μου ειπαν 110 ευρω+ πλεξιμο κ εργασια παμε 150.το καλοκαιρι που θα αλλαξω στεφανια με αλπινα λεω να βαλω μαυρες ακτινες με πορτοκαλι καψουλια,δεν ξερω ομως αν γινει πολυ μπουρναζιωτικο(λογω των πορτοκαλι καψουλιων).τι λετε?ελπιζω παντος να μην αρχιζουν να σκουριαζουν κ αυτες μετα απο 2 χρονια
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στην πρώην πάντως μου άρεσαν μαύρες (ανοδιωμένες). Όπως έγραψα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε ανοδιώσει και τα κέντρα.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom