Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

Africaptan

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο
Όνομα
Μανωλης
Μοτό
Africa
Τι εγινε βρε παληκαρια; Ολοι ειπατε "ωραιο θεμα" και εμεινε στ αζητητα τελικα... :p

Εμενα παντα μου αρεσε η φωτογραφια, αλλα προφανως δεν το ηξερα.
Τον τελευταιο χρονο κουβαλαω μαζι μου μια Sony DSLR κι εχω κουμπωμενο πανω της ενα 16-105. Ζάχαρη. :biker2:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τι εγινε βρε παληκαρια; Ολοι ειπατε "ωραιο θεμα" και εμεινε στ αζητητα τελικα... :p

Εμενα παντα μου αρεσε η φωτογραφια, αλλα προφανως δεν το ηξερα.
Τον τελευταιο χρονο κουβαλαω μαζι μου μια Sony DSLR κι εχω κουμπωμενο πανω της ενα 16-105. Ζάχαρη. :biker2:
Εχει κι αλλους πιο πισω στο thread που αλλαξαν γνωμη κ κουβαλανε πλεον μιση τσαντα εξοπλισμο.
Περασα 4 γεματα χρωμα κ εικονα χρονια με μια cannon G11 κ απο περυσι φορτωθηκα μια d5200 με φακο 18 105.
Το συμπερασμα?
Aλλα τα ματια του λαγου κι αλλα της κουκουβαγιας , που λεει κι ο σοφος λαος :)

adv phone
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω παλι, και που κουβαλαω το κινητο μου μαζι....... το θεωρω επιτυχια!!!!!
Φορτιστες, μνημες, καλωδια, μπαταριες, κουβαλημα........ Δεν τα μπορω με τιποτα. Αναλογα τη διαρκεια του ταξιδιου, παιρνω τα απολυτος απαραιτητα και μονο αυτα!!!
Η καλυτερη φωτογραφικη για εμενα, θελει ηρεμια, χαλαρωση και απολαυση, και ασε το μυαλο να αποθανατιζει μονο του στο φουλ!
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Εγω σαν νεος στον κοσμο των DSLR και των φακων θα ηθελα να μαθω πως
μπορουμε να κουβαλαμε με ασφαλεια τον εξοπλισμο μας πανω στη μοτο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το τελευταίο απόκτημα που κουβαλάω συνήθως μαζί είναι μια Canon G16.
Την DSLR (Sony A-65 με φακό Sigma 17-70) προτιμώ να την αφήνω στο ράφι στις βόλτες με μοτοσυκλέτα...
Τώρα που θυμάμαι έχω και ενα φίλμ μισό σε μια Nikon F75 που πρέπει να τελειώσω...:D
Πάντως τις πιο ποιοτικές φωτογραφίες τις εχω τραβήξει με μια Minolta Dynax 7000i την οποία μου κλέψανε...:mad:
Αλλά οι compact είναι ευκολία όπως και να το κάνουμε...:ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Και εγω μονο κινητό
Συμφωνω, αλλωστε για μενα 5 στιγμιότυπα στην κάμερα του κινητού φτάνουν για να μου θυμήσουν το συναίσθημα του καθε ταξιδιού! Επιπλεον θεωρω πως κάποιοι (και ειδικότερα όλοι οι Κινέζοι) χάνουν το νόημα προσπαθώντας να βγάλουν την τελεια φωτο..

Στη χειρότερη να παρω μαζι και μια γκοπρώ ετσι για το κατι παραπάνω.!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Cannon d5 markII 16-35f4 ,50 f1,4 , 70-200 f2,8 , cannon A1 ,50 +80-200 ,Leica d lux , GoPro 3+4 , συνήθως παίρνω μόνο το κινητό .
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Υπήρχε μια εποχή (αρχές 10ετίας '90) που ασχολιόμουν έντονα με τη φωτογραφία. Τελευταίο μου απόκτημα τότε ήταν μια φιλμάτη Nikon F90 με έναν και μόνο μέτριο φακό ζουμ 28-70 με τον οποίο μαζί με τη βοήθεια τριπόδου είχα υπέροχα αποτελέσματα. Kαι γυρνούσα με τη μηχανή παντού, λιμάνια, αεροδρόμια, βουνά, ακτές... μου άρεσε πολύ η πειραματική φωτογραφία. Πολλές αποτυχημένες φωτογραφίες αλλά και πολλές εξαιρετικές, τραβηγμένες σε δύσκολες συνθήκες. Σχεδόν όλος ο πενιχρός μισθός μου πήγαινε στα φιλμάκια και στις εμφανίσεις! Ακόμη την έχω την F90.

Άργησα πολύ να ασχοληθώ με τη ψηφιακή φωτογραφία. Αυτή η χρονική απόσταση με τρόμαζε, μου φαινόταν βουνό, κυρίως η ενασχόληση με την επεξεργασία της φωτογραφίας μετά τη λήψη. Είχα μάθει στα συμβατικά, περιστρεφόμενο δαχτυλίδι διαφράγματων, βάθος πεδίου κ.τ.λ.
Πάντως πήρα μια compact Olympus C-70 με 7.2 μεγαπίξελ και είχα πάθει πλάκα με τη καθαρότητα των φωτό και τις υπέροχες macro που έβγαζε!
Τελικά επέστρεψα στις SLR στην ψηφιακή εκδοχή τους, με την προσθήκη του D εμπρός.
Έτσι αγόρασα μια υπέροχη D700 και σιγά-σιγά έχτισα και φακούς! Καταπληκτικές φωτό, την απόλαυσα! Όμως...

Όμως βάρος, όγκος, τσάντες, φακοί, λουριά, τρίποδα... όχι, όχι, όχι! Δεν είμαι επαγγελματίας και δεν έχω και το μεράκι που είχα κάποτε ως λα΄τρης της ερασιτεχνικής φωτογραφίας. Συνεχίζει και μου αρέσει η φωτογραφία αλλά στο πιο χαλαρό... τα έδωσα όλα εκτός από την F90, άλλωστε το είχα υποσχεθεί τότε στον εαυτό μου: "δε θα τη πουλήσω ποτέ". Τώρα την έχω δώσει στην ανιψιά μου (που σπουδάζει φωτογραφία σε ΙΕΚ), έχει απίστευτο ταλέντο και χαίρομαι που είναι στα χέρια της!

Τη λύση και για τις εκδρομές με το αυτοκίνητο και με τη μηχανή τη βρήκα σε μια mirrorless SONY NEX-6, η οποία είναι απλά καταπληκτική! Έχει έναν σχεδόν pancake ευέλικτο φακό 16-50. Χωράει εύκολα στη τσέπη των μπουφάν μου το χειμώνα. Για το καλοκαίρι και στη μηχανή την φορώ περασμένη λοξά στον ώμο μου δεμένη και "κλειδωμένη" με ένα εξαιρετικό λουρί από την black rapid και όπου θέλω σταματάω και τραβάω επιτόπου!

Αν εξαιρέσεις το κινητό (εκεί δε μπορείς να κάνεις αλλιώς) δεν μου αρέσει καμία φωτογραφική μηχανή που δεν έχει εικονοσκόπιο. Ο λόγος είναι απλός. Η τοποθέτηση της φωτογραφικής μηχανής στο μάτι/μέτωπο δίνει μια επιπλέον στήριξη και βοηθάει τις λήψεις σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού! Οπότε ακόμη και η compact Olympus μου, έχει εικονοσκόπιο!
H σειρά NEX αντικαταστάθηκε από μια νέα σειρά mirrorless "Α5000", "A6000" κτλ. Αν κάποιος σκέφτεται να έχει κάτι χωρίς όγκο, με σαφώς καλύτερα αποτελέσματα από τα κινητά και σε πολλές περιπτώσεις εφάμιλλα με τις DSLR πρέπει να δει τις mirrorless της SONY. Συστήνω ανεπιφύλακτα την Α6000 (η Α5000 δεν έχει εικονοσκόπιο), έχω δει φωτογραφίες της που ορκίζεσαι πως είναι αντίστοιχες με αυτές των DSLR πολλών χιλιάδων ευρώ.
Ήμουν και είμαι fan ης Nikon, αλλά σε αυτόν τον τομέα η SONY (που κατασκευάζει τους επεξεργαστές για λογαριασμό της Nikon) τους έχει πάρει τα βρακιά. Να μη μιλήσω για τις κάπως πιο ογκώδεις αλλά υπέροχες mirrorless της SONY τύπου Α7... αλλά χάνεις το πλεονέκτημα του μικρού όγκου!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω σαν νεος στον κοσμο των DSLR και των φακων θα ηθελα να μαθω πως
μπορουμε να κουβαλαμε με ασφαλεια τον εξοπλισμο μας πανω στη μοτο.
Το πιο ασφαλές σημείο, από κραδασμους ιδίως, είναι το tankbag.
Εγώ έχω ψωνίσει και μια τσάντα που δένω στο πίσω κάθισμα, όταν είμαι μονοκαβαλος.

Όσο για τις φώτο. .....από πέρυσι τον χειμώνα, έγινα κάτοχος μίας nikon 5200 και δεν ξανατραβηξα φώτο από κινητό.
Το κόλλημα με την καλή φωτογραφική είναι μεγάλο και πανάκριβο.
Αυτός είναι και ο λόγος ότι μιλάμε για το νούμερο ένα hobby παγκοσμίως.
Θεωρώ την παρέα μας πολύ τυχερή που έχουμε έναν επαγγελματια-φίλο. .....που με τις συμβουλές του μας έχει σώσει από κόπο και χρήμα.
Μιλάω για τον Σταυρο@the doctor και την fotoagora.gr.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θεωρώ την παρέα μας πολύ τυχερή που έχουμε έναν επαγγελματια-φίλο. .....που με τις συμβουλές του μας έχει σώσει από κόπο και χρήμα.
Μιλάω για τον Σταυρο@the doctor και την fotoagora.gr.
Πρεπει να γινει καποια στιγμη κουβεντα γι'αυτο...μηπως οσιοποιηθει εν Φορουμ το αναγνωσμα..."Ο Οσιος Σταυρος the doctor" με sticky εικονισμα...:secret:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρεπει να γινει καποια στιγμη κουβεντα γι'αυτο...μηπως οσιοποιηθει εν Φορουμ το αναγνωσμα..."Ο Οσιος Σταυρος the doctor" με sticky εικονισμα...:secret:
Γνωρίζεις πολύ καλά ότι και μόνο αυτη η αναφορά στο πρόσωπο του, θα μου δημιουργήσει προβλήματα. :p
Μιλάμε για έναν ταπεινό άνθρωπο, που δεν του αρέσει καθόλου η επαγγελματικη του προβολή ανάμεσα σε φίλους. ....αλλά κάποια πράγματα οφείλουμε να τα λέμε. .. :rolleyes:

advφον!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το πιο ασφαλές σημείο, από κραδασμους ιδίως, είναι το tankbag.
Εγώ έχω ψωνίσει και μια τσάντα που δένω στο πίσω κάθισμα, όταν είμαι μονοκαβαλος.

Όσο για τις φώτο. .....από πέρυσι τον χειμώνα, έγινα κάτοχος μίας nikon 5200 και δεν ξανατραβηξα φώτο από κινητό.
Το κόλλημα με την καλή φωτογραφική είναι μεγάλο και πανάκριβο.
Αυτός είναι και ο λόγος ότι μιλάμε για το νούμερο ένα hobby παγκοσμίως.
Θεωρώ την παρέα μας πολύ τυχερή που έχουμε έναν επαγγελματια-φίλο. .....που με τις συμβουλές του μας έχει σώσει από κόπο και χρήμα.
Μιλάω για τον Σταυρο@the doctor και την fotoagora.gr.
Από όπου έχω αγοράσει και την D700 (και κάποιους φακούς) στο παρελθόν και τη NEX-6 που έχω τώρα. Ο άνθρωπος αυτός είναι ένας καλός επαγγελματίας!

Να σημειώσω πως δεν έχω καμία σχέση με τον άνθρωπο παρά μόνο αυτή του πελάτη.

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από όπου έχω αγοράσει και την D700 (και κάποιους φακούς) στο παρελθόν και τη NEX-6 που έχω τώρα. Ο άνθρωπος αυτός είναι ένας καλός επαγγελματίας!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Πρώτα από όλα ένας καλός φίλος από παλιά ....για πολλούς από εμάς.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πρώτα από όλα ένας καλός φίλος από παλιά ....για πολλούς από εμάς.
Εγώ που δεν έχω κάποια φιλική σχέση μαζί του θέλησα να τονίσω τον επαγγελματισμό του. Απευθύνεται στον πελάτη με μια γλώσσα ειλικρίνειας και θα βοηθήσει όσο μπορεί κι εκεί που μπορεί, χωρίς υπεκφυγές, χωρίς χαζοπονηριές! Είναι OK!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μια D5100 με τον κιτ 18-105 και με έναν 35mm f1.8 στην τσάντα τους στο tankbag και ένα καλό τρίποδο που χωράει στο (πανέμορφο :p ) topcase με συνοδεύουν συνήθως στις εκδρομές μου.
Εννοείται όλα αυτά από τον σύντροχο και κυρίως φίλο Σταύρο!
Αν αγόραζα εξοπλισμό τώρα, θα έπαιρνα mirrorless όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Reactions: yns

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
O δρομος τής Dslr ειναι μακρύς και ακριβός...αλλά σαν βγεις στον πηγαιμό για το τέρμα...δεν υπαρχει γυρισμός...η διαδρομή φωτογραφικά...κορυφαία...
Ναι...λαβυρινθος...ειδικα απο τη στιγμη που εχεις ενα σωμα και σαλτάρεις στον Κοσμο των..Φακών!!!Χάσιμο επιλογων,υπεροχα αποτελεσματα αλλά και... χρημα...

Mirorless,compact και λοιπα "υποκαταστατα" δινουν ενα αποτελεσμα εξαιρετικο κατα περιπτωση αλλά...ουτε και φθηνες τις λες ουτε και ιδανικες...παντα θα εχουν ενα μεγαλο "μειον"... "ναι μεν...αλλά ΔΕΝ ειναι dslr"...και το λες καθε φορα που χαζευεις μια φωτογραφια απο dslr...
Ελα ομως που αν θες ΜΙΑ για ΟΛΑ τις σκεφτεσαι κ αυτες...αλλά ξερεις στο βαθος οτι η φωτο θα ειναι κ ενα κλικ πιο κατω παντα(απο dslr)...και σε τρωει...

Και συνεχιζουμε...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
O δρομος τής Dslr ειναι μακρύς και ακριβός...αλλά σαν βγεις στον πηγαιμό για το τέρμα...δεν υπαρχει γυρισμός...η διαδρομή φωτογραφικά...κορυφαία...
Ναι...λαβυρινθος...ειδικα απο τη στιγμη που εχεις ενα σωμα και σαλτάρεις στον Κοσμο των..Φακών!!!Χάσιμο επιλογων,υπεροχα αποτελεσματα αλλά και... χρημα...

Mirorless,compact και λοιπα "υποκαταστατα" δινουν ενα αποτελεσμα εξαιρετικο κατα περιπτωση αλλά...ουτε και φθηνες τις λες ουτε και ιδανικες...παντα θα εχουν ενα μεγαλο "μειον"... "ναι μεν...αλλά ΔΕΝ ειναι dslr"...και το λες καθε φορα που χαζευεις μια φωτογραφια απο dslr...
Ελα ομως που αν θες ΜΙΑ για ΟΛΑ τις σκεφτεσαι κ αυτες...αλλά ξερεις στο βαθος οτι η φωτο θα ειναι κ ενα κλικ πιο κατω παντα(απο dslr)...και σε τρωει...

Και συνεχιζουμε...
1ον, "ήμουν" γαύρος... και λέω ήμουν γιατί σιχάθηκα το Ελληνικό ποδόσφαιρο.
Κυριολεκτικά δεν θέλω να είμαι "πελάτης" κανενός.
Δεν επεκτείνομαι γιατί δεν με αφορά πλέον το άθλημα σε τοπικό επίπεδο (μόνο champion lique βλέπω όταν μπορώ).

2ον, σχετικά με το χόμπυ της φωτογραφίας...
Πρέπει να έχεις χρόνο κι εγώ πλέον, δεν....
Επειδή όμως έχω καταλάβει (από καιρό) οτι εσύ ασχολείσαι σοβαρά, σου προτείνω να βρεις ευκαιρία να δουλέψεις με μια Sony mirrorless, θα εκπλαγείς ευχάριστα!
Μια DSLR full frame σίγουρα θα αποδώσει καλύτερα. Αλλά τις υπόλοιπες (π.χ. DX) τις παίζει στα ίσα! Με 600€ που κάνει η Α6000 μαζί με το 16-50 παίρνεις πολύ μηχανή για σχετικά μικρό ποσό, αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το "άθλημα" παίρνεις και έναν prime 30άρη και κάνεις θαύματα. Σου τα λέω ως πρώην κάτοχος D700 (FF).
Μακάρι να με φέρει ο δρόμος Πάτρα ή να σε φέρει Αθήνα να σου δώκω την NEX-6 να τη δουλέψεις.

Εννοώ βέβαια για χρήση ερασιτεχνική, σοβαρή μεν αλλά γενικού χαρακτήρα. Αν μιλήσουμε για εξειδικευμένη ερασιτεχνική χρήση (macro, sport, πορτραίτο, παρακολούθηση πτηνών κ.τ.λ.) κάποια πακέτα DSLR με φακούς δεν πιάνονται... (μιλάμε για τιμές άνω των 4000€, εσύ το ξέρεις πολύ καλά αυτό φαντάζομαι).
Αν ο σκοπός είναι "καβαλάω τη μηχανή μου και βγαίνω για φωτογράφιση τοπίου, δρόμου, ίσως και λίίίίγο πορτραίτο", μια χαρά θα τα πάνε και οι mirrorless της Sony.

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 
Top Bottom