Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Εγω τελικα βρεθηκα με μια Canon 1100D και 3 φακους προς το παρων..την αγορασα μεταχειρισμενη με τον 18-55 και τον 55-250 της Canon..και μετα εριξα φραγκα και πηρα εναν Tokina 11-16 ultrawide...απιστευτος φακος αλλα θελει δουλεια... το θεμα πρακτικοτητας παντα θα υπαρχει με τον ογκο που εχει μια dslr αλλα σε βαζει στο παιχνιδι αν θελεις να ασχοληθεις...παντως οι ωραιες φωτο μενουν και με μεταφερουν καθε φορα σε κεινο το μερος..ασχετα απο το ποσος χρονος εχει περασει..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@STF ...Στεφανε δεν διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες,ετσι ειναι...απλα οσο πιο πολυ μεράκι,αισθησεις και χρονο/χρημα αφιερωνεις στον φωτο-κοσμο και στην υπεροχη φωτογραφια τοσο πιο κοντα σε dslr ερχεσαι. Σαφως και ειναι δαπανηρη σε κόστη,σωματα + φακους,εξειδικευμενους για καθε χρηση...μια Mirοrless ισως κ ειναι η "λυση" για απαιτητικο ερασιτεχνη χωρις ομως ποτέ να πιασεις μια καλη ληψη συνδιασμου dslr+φακο ειδικο...
Μού ειχε πει ο Γιατρος καποια στιγμη..."με μια καλη μη-dslr θα εχεις ως ανωτατο αποτελεσμα ενα 8 στα 10"...και το κραταω ως Κανονα για τον Κοσμο της Φωτογραφιας(τουλαχιστο με τα ως σημερα δεδομενα-μπορει αυριο μια mirorless ή bridge να φυγει αλλου...).Γιατι αν θες κυνηγαω το "Ονειρικο" στα δικα μου ματια 10 στα 10...για καποιους μπορει να μην λεει τιποτα αυτο-και δε θα διαφωνησω-για καποιους λιγους που λεει κατι...σημαινει πολλα.
Δεν σου κρυβω οτι ωρες ωρες σκεφτομαι και μια καλη compact ή mirorless για να εχω μαζι οταν θελω χωρο και οσα δυνατον πιο πολλα(ως επιλογη φωτογραφησης) σε καποια βολτα ή εκδρομη πχ με τη Γερμανιδα μου...δεν προχωραω ποτέ ομως...γιατι;...Γιατι κολλησα στις dslr κ σε αυτο που μου βγαζουν ή που μου υποσχονται,ως αποτελεσμα...!

Η Sony που λες θελω καποια στιγμη να τη δω...και σε πιστευω.Απλα εχω "χαθει" σε dslr πλεον κοσμους και δεν εχω γυρισμο...ξεροντας οτι θελω φακους και...χωρο-χρονο-θεληση για διαβασμα+ψαξιμο+πειραματισμους+...+...+...αλλά να σου πω...επειδη οντως ειμαι ο ψειρας στη φωτο κ οταν δω μια ΚΑΛΗ φωτογραφια μπορει να "παγωσω" για ωρα πανω της...πιστευω για οσα ψαχνω προσωπικα στη Φωτογραφια,ο Κοσμος της dslr δεν εχει γυρισμο...σαφως και το βαριεσαι ωρες ωρες σαφως και θες "ενα για ολα ρε γμτ" αλλά...ετσι κ αλλιως στη ζωη δεν γινεται να τα εχουμε ολα σε ενα...καπου χανεις καπου κερδιζεις κ εν τελει ειναι στο κυνηγι του χαμογελου τι δρομο παιρνει ο καθενας...ναι συμφωνω σε ολα μαζι σου...και συμφωνεις με αυτα που γραφω γιατι ετσι σε βλεπω και εχεις ΠΟΛΛΗ γνωμη στο θεμα...και φχαριστιεμαι κουβεντα γυρω απο ενα αντικειμενο που με εχει "φυγει"...Φωτογραφια :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...μετα εριξα φραγκα και πηρα εναν Tokina 11-16 ultrawide...απιστευτος φακος ..
Πωωωω...με πεθανες!!!:friendship:...3 φακους εχω βαλει στοχο ως οι επομενοι στο σεντουκι μου... ο ενας ειναι ο Tokina 11-16μμ f/2.8 AT-X Pro DX...:inlove::geek::inlove:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@STF ...Στεφανε δεν διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες,ετσι ειναι...απλα οσο πιο πολυ μεράκι,αισθησεις και χρονο/χρημα αφιερωνεις στον φωτο-κοσμο και στην υπεροχη φωτογραφια τοσο πιο κοντα σε dslr ερχεσαι. Σαφως και ειναι δαπανηρη σε κόστη,σωματα + φακους,εξειδικευμενους για καθε χρηση...μια Mirοrless ισως κ ειναι η "λυση" για απαιτητικο ερασιτεχνη χωρις ομως ποτέ να πιασεις μια καλη ληψη συνδιασμου dslr+φακο ειδικο...
Μού ειχε πει ο Γιατρος καποια στιγμη..."με μια καλη μη-dslr θα εχεις ως ανωτατο αποτελεσμα ενα 8 στα 10"...και το κραταω ως Κανονα για τον Κοσμο της Φωτογραφιας(τουλαχιστο με τα ως σημερα δεδομενα-μπορει αυριο μια mirorless ή bridge να φυγει αλλου...).Γιατι αν θες κυνηγαω το "Ονειρικο" στα δικα μου ματια 10 στα 10...για καποιους μπορει να μην λεει τιποτα αυτο-και δε θα διαφωνησω-για καποιους λιγους που λεει κατι...σημαινει πολλα.
Δεν σου κρυβω οτι ωρες ωρες σκεφτομαι και μια καλη compact ή mirorless για να εχω μαζι οταν θελω χωρο και οσα δυνατον πιο πολλα(ως επιλογη φωτογραφησης) σε καποια βολτα ή εκδρομη πχ με τη Γερμανιδα μου...δεν προχωραω ποτέ ομως...γιατι;...Γιατι κολλησα στις dslr κ σε αυτο που μου βγαζουν ή που μου υποσχονται,ως αποτελεσμα...!

Η Sony που λες θελω καποια στιγμη να τη δω...και σε πιστευω.Απλα εχω "χαθει" σε dslr πλεον κοσμους και δεν εχω γυρισμο...ξεροντας οτι θελω φακους και...χωρο-χρονο-θεληση για διαβασμα+ψαξιμο+πειραματισμους+...+...+...αλλά να σου πω...επειδη οντως ειμαι ο ψειρας στη φωτο κ οταν δω μια ΚΑΛΗ φωτογραφια μπορει να "παγωσω" για ωρα πανω της...πιστευω για οσα ψαχνω προσωπικα στη Φωτογραφια,ο Κοσμος της dslr δεν εχει γυρισμο...σαφως και το βαριεσαι ωρες ωρες σαφως και θες "ενα για ολα ρε γμτ" αλλά...ετσι κ αλλιως στη ζωη δεν γινεται να τα εχουμε ολα σε ενα...καπου χανεις καπου κερδιζεις κ εν τελει ειναι στο κυνηγι του χαμογελου τι δρομο παιρνει ο καθενας...ναι συμφωνω σε ολα μαζι σου...και συμφωνεις με αυτα που γραφω γιατι ετσι σε βλεπω και εχεις ΠΟΛΛΗ γνωμη στο θεμα...και φχαριστιεμαι κουβεντα γυρω απο ενα αντικειμενο που με εχει "φυγει"...Φωτογραφια :)
Τελικά είδες; Δεν είναι τυχαίο που έχω Tenere. Κάτι η μία μηχανή, κάτι η άλλη "μηχανή", αποκαλύπτεται ο χαρακτήρας μου. Χα χα χα!

Ωραία τα γράφεις Κωστή, σε χαίρομαι!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τελικά είδες; Δεν είναι τυχαίο που έχω Tenere. Κάτι η μία μηχανή, κάτι η άλλη "μηχανή", αποκαλύπτεται ο χαρακτήρας μου. Χα χα χα!

Ωραία τα γράφεις Κωστή, σε χαίρομαι!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Αν ειχες και 2 Tenere..εβρισκα κι αλλα κοινα... :)
 

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Εγώ ξεκινησα με sony a580. Αμήχανος τότε, όπου με έβγαζαν τα πόδια, το ποδήλατο, το αυτοκίνητο. Πλέον έχω μια nikon d7100, έναν 35αρη, έναν 50αρη, έναν τοκινα 11-16, εναν νικον 70-300 και η ποιο πρόσφατη αγορα μου έναν σιγκμα 17-50. Τον πήρα μιας και άλλαξε φακους δε βολεύει στη μηχανή.. Πάντα τρίποδο bendro μαζι, λίγο μεγαλουτσικο αλλά χρειάζεται. Απο φίλτρα περιορίζομαι σε circular polarizer αντε και κανένα ND. Πάντα μαζί φορτιστές μπαταρίες τηλεκοντρόλ κλπ. Μια sj4000 και μία sj5000 για κάλυψη βιντεο.

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μού ειχε πει ο Γιατρος καποια στιγμη..."με μια καλη μη-dslr θα εχεις ως ανωτατο αποτελεσμα ενα 8 στα 10"...και το κραταω ως Κανονα για τον Κοσμο της Φωτογραφιας(τουλαχιστο με τα ως σημερα δεδομενα-μπορει αυριο μια mirorless ή bridge να φυγει αλλου...).
Κωστή, αυτό πρέπει να σου το'πε πριν κάνα - δυο χρόνια... πλέον οι mirrorless έχουν ξεφύγει σε επιδόσεις.
Και επίσης μην ξεχνάς πως τη σωστή τη φωτογραφία την κάνει ο φωτογράφος και όχι ο εξοπλισμός! :)

_________________
Ντακάρετε-ταμπ
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και επίσης μην ξεχνάς πως τη σωστή τη φωτογραφία την κάνει ο φωτογράφος και όχι ο εξοπλισμός! :)
Συμφωνοι.Ομως κι ο σωστος φακός αλλά και το σωμα,σου λύνει τα χερια ε;...Άλλο πχ.να χτυπαω macro με φακο εξειδεικευμενο κι αλλο με πατεντες και πολλη δουλεια και το αποτελσμα περιπου ιδιο...ΝΑΙ σαφως και ο Φωτογραφος εχει τον 1ο λογο αλλά ο εξοπλισμος ειναι βασικος Γιαννη.Απο καλο σωμα απο φακους απο απο...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνοι.Ομως κι ο σωστος φακός αλλά και το σωμα,σου λύνει τα χερια ε;...Άλλο πχ.να χτυπαω macro με φακο εξειδεικευμενο κι αλλο με πατεντες και πολλη δουλεια και το αποτελσμα περιπου ιδιο...ΝΑΙ σαφως και ο Φωτογραφος εχει τον 1ο λογο αλλά ο εξοπλισμος ειναι βασικος Γιαννη.Απο καλο σωμα απο φακους απο απο...
Κώστα, κυκλοφορούν πλέον και FF mirrorless με πανάκριβους φακούς για κάθε είδους φωτογράφιση (όντως έχεις χαθεί μέσα στις DSLR). :D

Η Sony A7 για παράδειγμα βγαίνει σε 3-4 εκδοχές, για χρήση από τον απαιτητικό φωτογράφο μέχρι και για τον βιντεολήπτη (με χαμηλά μεγαπίξελ αλλά με απίστευτες δυνατότητες στα ψηλά iso).
Για κάνε μια βόλτα από τον σωλήνα να ρίξεις μια ματιά.... Ή μάλλον άστο μη κοιτάς τίποτα... θα πορωθείς και θα στοιχίσει... :p

Τους έχει πάρει τα βρακιά σου λέω η Sony στη κατηγορία, είναι παραπάνω από αξιοπρεπέστατες!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ναι ναι...οι φακοι ειναι που ανεβαζουν τις τιμες...mirorless αλλά οι φακοι φακοι...για ποιο λογο;Παιρνω καααποια στιγμη μια full frame dslr και παιζω με φακους...οντως εχω χαθει στις dslr αλλα οχι αδικα...νομιζω.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι ναι...οι φακοι ειναι που ανεβαζουν τις τιμες...mirorless αλλά οι φακοι φακοι...για ποιο λογο;Παιρνω καααποια στιγμη μια full frame dslr και παιζω με φακους...οντως εχω χαθει στις dslr αλλα οχι αδικα...νομιζω.
Εννοείται, καθόλου άδικα! Ο θρόνος ανήκει στις dslr.

Όταν έχεις χτίσει και σε φακούς δεν υπάρχει πισογύρισμα.

Εγώ απλά δεν είχα πια το πάθος της νεότητας ώστε να μείνω στη κατηγορία. Νομίζω πως καλά έκανα γιατί με τη Nex-6 έχω βγάλει μέσα 2 χρόνια τριπλάσιες φωτογραφίες από όσες έβγαλα με την D700 σε 3 χρόνια (και είχα μπόλικο εξοπλισμό).

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν τη λες κ φθηνη την Nex6 ε;..συν φακους...αλλά ας το αφησουμε το θεμα VS γιατι τραβαει μακρυα...οντως εξαιρετικες φωτο αλλά...ειμαι dslrαρης...:p Και ειναι αυτο που λες κ εσυ...Οταν αρχιζεις με dslr και βαζεις πανω φακους και βαζεις και βαζεις...πισω δεν κοιτας.Μια full frame καποια στιγμη σε body και μενω εκει...:Watching:;)
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Εγώ χρήσιμοποιώ μια Canon eos350D (με φακο Canon18-55 και sigma 55-200) που έχω απο το 2006, μια Canon IXUS 100is από την ίδια χρονια περίπου (η οποία έχχει τραβήξει τα πάνδεινα) και μια gopro hero2.
Έχω και στην κατοχή μου και μια ΖΕΝΙΤ (αυτές τις ρώσσικες με το film), που δεν θυμάμαι το μοντέλο, με την οποία δεν χρησιμοποιώ πια.. Αυτό που έχω να πώ για τις φωτογραφικές DSLR, compact, mirrorless, με φιλμ κτλ, οποιαδήποτε χρονιάς, είναι οτι διαφορά στις φωτογραφίες όταν εκτυπωθούν μηδέν... Έχω βγάλει φοβερές φωτογραφίες και με την ZENIT και με την DSLR και με την compact χωρίς κάποιος να καταλαβαίνει από ποιά μηχανή τραβήχτηκαν. Θεωρώ πιο σημαντικό τον φωτισμό την ώρα που βγάζεις μια φωτογραφία παρά την μηχανή. Ειδικα με τα προγράμματα επεξεργασίας που υπάρχουν, οι φωτογραφίες είναι σαν 'πλαστελίνη'. Κάνεις ότι θέλεις χωρίς να έχει σημασία η μηχανή.
Φυσικά και θα ήθελα μια καινούρια DSLR αλλά όποτε το σκέφτομαι να αλλάξω και βλέπω τις φωτογραφίες που έχω βγάλει καταλαβαίνω οτι δεν αξίζει το κόπο και το χρήμα. Ίσως επενδύσω σε άλλο φακό αλλά μάλλον και αυτό δεν αξίζει για την χρήση που κάνω στις βόλτες
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Συμφωνοι.Ομως κι ο σωστος φακός αλλά και το σωμα,σου λύνει τα χερια ε;...Άλλο πχ.να χτυπαω macro με φακο εξειδεικευμενο κι αλλο με πατεντες και πολλη δουλεια και το αποτελσμα περιπου ιδιο...ΝΑΙ σαφως και ο Φωτογραφος εχει τον 1ο λογο αλλά ο εξοπλισμος ειναι βασικος Γιαννη.Απο καλο σωμα απο φακους απο απο...








Ναι ναι...οι φακοι ειναι που ανεβαζουν τις τιμες...mirorless αλλά οι φακοι φακοι...για ποιο λογο;Παιρνω καααποια στιγμη μια full frame dslr και παιζω με φακους...οντως εχω χαθει στις dslr αλλα οχι αδικα...νομιζω.
Κράτα στο μυαλό πως όταν πάρεις full frame θα θες άλλους φακούς για να την εκμεταλευτείς πλήρως...

:)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κράτα στο μυαλό πως όταν πάρεις full frame θα θες άλλους φακούς για να την εκμεταλευτείς πλήρως...

:)
Και ακόμη πιο ακριβούς, και αν η μηχανή είναι Nikon που σημαίνει οτι θα κουμπώνουν για πάντα σε οποιοδήποτε σώμα θα θες να τους αγοράζεις και premium....
Και η FF έχει συνήθως ακόμη περισσότερο όγκο.

Για όλα αυτά τα γλυκά βάσανα (και εφιάλτες ταυτοχρόνως) την έδωσα.


Τώρα... όταν κάποιος ασχολείται ΣΟΒΑΡΑ με τη φωτογραφία είναι απολύτως αποδεκτό να έχει μια DSLR, ότι και να σημαίνει αυτό στον όγκο του εξοπλισμού, γιατί τα κουβαλάς με χαρά!
Αν όμως είσαι ένας μοτοσυκλετιστής που το φωτογραφικό χόμπυ σου περιορίζεται στην καλή αναμνηστική φωτογραφία μια mirrorless ή μια καλή κόμπακτ θα σε καλύψει μια χαρά και θα σε διευκολύνει με το μέγεθος της!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Kαλα...για καθε μερα μαζι κ σε κοντινες βολτες,δεν με χαλαγε καθολου μια Lumix TZ80 στην τσέπη ...που την βλεπω και ομορφη στα ματια μου,περαν των αλλων καλων της...:)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Kαλα...για καθε μερα μαζι κ σε κοντινες βολτες,δεν με χαλαγε καθολου μια Lumix TZ80 στην τσέπη ...που την βλεπω και ομορφη στα ματια μου,περαν των αλλων καλων της...:)
Έχω ακόμα (αν και θέλει σέρβις) μια Lumix LX5 με την οποία ξεκίνησα. Είναι compact αλλά δουλεύεται και σαν full manual. Ο @Markas, όπως έχει γράψει στην αρχή του νήματος, έχει την μεταγενέστερη LX7 κι αυτή πολύ δυνατή όπως φαίνεται και στα εκδρομικά που έχει ανεβάσει. Λογικά έχουν κυκλοφορήσει και νεότερα μοντέλα αυτής της καταπληκτικής σειράς.

_________________
Ντακάρετε-φον
 
Top Bottom