Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατάλαβα δηλαδή με wifi συνδέουμε την action camera με το κινητό και να υποθέσω το smartphone στη βάση ανοιχτό να τρέχει κάποιο πρόγραμμα, το οποίο μπορούμε να έχουμε μόνιμα στο ρεύμα.

Εννόεισα ευχαριστώ.
Ακριβώς... Όλες οι action έχουν εφαρμογη.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εκτός την συνδεση με το κινητο η gopro εχει και ξεχωριστο τηλεχειριστήριο που το τόποθετεις οπου γουστάρεις (τιμονι καρπο)
που συνδέεται επισεις με wifi .
Αλλα παλι ξελιγώνει την μπαταρια παρα πολυ γρήγορα και άπο την κάμερα και απο το κοντρολ,
ποιο πολυ χρησιμεύει για μια κατεβασιά με σκι snowboard σε πτώση με αλεξιπτωτο και διάφορα αλλα extreme που στην ουσια παιρνουν λιγο χρόνο και δεν σε νιαζει και πολυ η μπαταρια!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αυτό που κάνουν οι περισσότερες κάμερες επίσης,είναι ότι μπορείς α τις ρυθμίσεις ανά κάποια δευτερόλεπτα να τραβάνε αυτόματα φωτογραφίες,αντί να γράφουν συνεχόμενα βίντεο.
Δεν ξέρω αν θα σε βολευε αυτή η λειτουργία.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό που κάνουν οι περισσότερες κάμερες επίσης,είναι ότι μπορείς α τις ρυθμίσεις ανά κάποια δευτερόλεπτα να τραβάνε αυτόματα φωτογραφίες,αντί να γράφουν συνεχόμενα βίντεο.
Δεν ξέρω αν θα σε βολευε αυτή η λειτουργία.
Σωστός... Με αυτόν τον τρόπο η κατανάλωση μπαταρίας είναι μικρή.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Αυτό που κάνουν οι περισσότερες κάμερες επίσης,είναι ότι μπορείς α τις ρυθμίσεις ανά κάποια δευτερόλεπτα να τραβάνε αυτόματα φωτογραφίες,αντί να γράφουν συνεχόμενα βίντεο.
Δεν ξέρω αν θα σε βολευε αυτή η λειτουργία.
Αυτο κανω και εγω.. Επειδη δεν μπορω τα πολλα φρου φρου, μπαταριες, δες αν γραφει, χωρητικοτητες, καρτες μνημης, ουφ κουραστηκα και μονο που το σκεφτομαι :p

Ρυθμιζω την καμερα να βγαζει φωτο καθε 30 η 60 δευτερολεπτα Την εχω στο κρανος και οπου κοιταω βγαζει.. Ενταξει και εκει τελειωνει η μπαταρια, αλλα καμια σχεση με το βιντεο.
Το κλειδι της επιτυχιας ειναι η απλοτητα :D Ioannis G.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλησπέρα! Βρίσκομαι σε αναζήτηση bridge και χρειάζομαι την βοήθεια σας, καθώς ο χώρος μου είναι άγνωστος. Ο λόγος που κατέληξα σε bridge (έναντι DSLR) είναι το γεγονός ότι στην παρούσα φάση δεν έχω την δυνατότητα μεταφοράς πολλαπλών φακών, ούτε προφανώς και την ικανότητα αξιοποίησης τους.
Σκέφτομαι ότι μέσω bridge θα μπορέσω να ξεκινήσω πειραματισμούς με χειροκίνητες ρυθμίσεις πολύ περισσότερο από την παρούσα κατάσταση με compact και smartphone, συν το μπόνους του μεγάλου zoom όποτε αυτό χρειαστεί.

Ως εδώ όλα καλά, με ένα δεδομένο budget θα μπορούσα να διαλέξω κάποια μηχανή. Θέλοντας ωστόσο να εκτοπίσω το smartphone, θα ήθελα κάποια με ενσωματωμένο αισθητήρα GPS, είναι σημαντικο για εμένα (ειδικά σε πολυήμερο ταξίδι) να έχω κάποια στοιχεία για το που τραβήχτηκε κάποια φωτογραφία. Στην παρούσα φάση επίσης, μετά από πτώσεις, το GPS του smartphone δεν λειτουργεί, οπότε συσκευές που αξιοποιούν το κινητό για geotagging αποκλείονται, το ίδιο και η μπακάλικη λύση του να βγάζεις την ίδια φωτό με το κινητό για να έχεις γνώση της τοποθεσίας.

Κατανοώ ότι είναι ανορθόδοξο κριτήριο επιλογής το παραπάνω, αλλά θα μπορούσατε ίσως με αυτό συν ένα budget που δεν θα ήθελα να περάσει τα 300-350 να μου προτείνετε συσκευές ή έστω κάποια σελίδα για να διαβάσω περισσότερο; Με το αρχικο μου googlαρισμα έπεσε περισσότερο πάνω σε διαφημίσεις παρά σε κάποιο διαφωτιστικό άρθρο. Αν οι πηγές είναι στα αγγλικά, κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα! Βρίσκομαι σε αναζήτηση bridge και χρειάζομαι την βοήθεια σας, καθώς ο χώρος μου είναι άγνωστος. Ο λόγος που κατέληξα σε bridge (έναντι DSLR) είναι το γεγονός ότι στην παρούσα φάση δεν έχω την δυνατότητα μεταφοράς πολλαπλών φακών, ούτε προφανώς και την ικανότητα αξιοποίησης τους.
Σκέφτομαι ότι μέσω bridge θα μπορέσω να ξεκινήσω πειραματισμούς με χειροκίνητες ρυθμίσεις πολύ περισσότερο από την παρούσα κατάσταση με compact και smartphone, συν το μπόνους του μεγάλου zoom όποτε αυτό χρειαστεί.

Ως εδώ όλα καλά, με ένα δεδομένο budget θα μπορούσα να διαλέξω κάποια μηχανή. Θέλοντας ωστόσο να εκτοπίσω το smartphone, θα ήθελα κάποια με ενσωματωμένο αισθητήρα GPS, είναι σημαντικο για εμένα (ειδικά σε πολυήμερο ταξίδι) να έχω κάποια στοιχεία για το που τραβήχτηκε κάποια φωτογραφία. Στην παρούσα φάση επίσης, μετά από πτώσεις, το GPS του smartphone δεν λειτουργεί, οπότε συσκευές που αξιοποιούν το κινητό για geotagging αποκλείονται, το ίδιο και η μπακάλικη λύση του να βγάζεις την ίδια φωτό με το κινητό για να έχεις γνώση της τοποθεσίας.

Κατανοώ ότι είναι ανορθόδοξο κριτήριο επιλογής το παραπάνω, αλλά θα μπορούσατε ίσως με αυτό συν ένα budget που δεν θα ήθελα να περάσει τα 300-350 να μου προτείνετε συσκευές ή έστω κάποια σελίδα για να διαβάσω περισσότερο; Με το αρχικο μου googlαρισμα έπεσε περισσότερο πάνω σε διαφημίσεις παρά σε κάποιο διαφωτιστικό άρθρο. Αν οι πηγές είναι στα αγγλικά, κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ!
Γύρω στα 350 ευρώ θα βρεις αυτήν:


Έχει GPS που θέλεις, έναν αρκετά καλό φακό ZEISS και οπτικό ζουμ 50x και οφθαλμοσκόπιο που θεωρώ σημαντικό.
Επειδή όμως είναι κάπως παλιά, ας περιμένουμε όμως προτάσεις και από άλλες εταιρείες που σίγουρα υπάρχουν.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν σας έλεγαν να επιλέξετε έναν υπερευρυγωνιο φακό, ποιος θα ήταν αυτός;
Έχω βρει έναν μεταχείρo Tokina 11-16 F2.8 DXII, στα 390€ και το σκέφτομαι.
Η τιμή πως σας φαίνεται;
Υπάρχουν άλλοι φακοί εξίσου υπερευρυγωνιοι και φωτεινοί;

Ξερω οτι το σώμα που έχω τώρα (nikon D3400) είναι ανεπαρκές να εκμεταλευτει επαρκώς έναν τέτοιο φακό, αλλά έχω σκοπό να το αλλάξω στο προσεχές μέλλον, ίσως με την d7500, παρόλα αυτά θα ήθελα όσο έχω την 3400 να εχω έναν υπερευρυγωνιο φακό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τον 11-16 έχω και είναι τρομερος.
Νομίζω ότι για μεταχειρισμένος είναι ακριβός αυτός που βρήκες.
Πόσο έχει New?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
404 τον έχει στο σκρουτζ με 10 μέρες αναμονή και 339 εξωτερικό (δεν έχω δει για μεταφορικά)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τον 11-16 έχω και είναι τρομερος.
Νομίζω ότι για μεταχειρισμένος είναι ακριβός αυτός που βρήκες.
Πόσο έχει New?
Τώρα είδα ότι καινούργιος έχει 455 ευρώ, χαχα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
404 τον έχει στο σκρουτζ με 10 μέρες αναμονή και 339 εξωτερικό (δεν έχω δει για μεταφορικά)
Εγώ βλέπω ότι η πιο χαμηλή τιμή στο σκρουτζ είναι 455
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλημέρα,

Είχα μια πρόσφατη κουβέντα με κάποιον ερασιτέχνη φωτογράφο σχετ με 2 υπερευρυγώνιους φακούς, τον Nikon AF-S Nikkor DX Zoom 12-24mm f/4G ED και τον γνωστό Tokina AT-X 11-16 F2.8 Pro DX II.
Στην ερώτησή μου ποιον προτιμάει αυτός μου είπε ότι θα έπαιρνε τον Νικκορ, γιατί έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και πιο ποιοτικά κρύσταλλα.
Τον ρώτησα, δεν παίζει ρόλο πόσο φωτεινός είναι ο φακός? Δηλ σε λήψεις χαμηλού φωτισμού, δε θα αποδώσει καλύτερα ο Τοκινα?
Μου απάντησε ότι παίζει ρόλο, αλλά είναι συνδυασμός το πόσο φωτεινός είναι ο φακός με τα κρύσταλλα που είναι κατασκευασμένος, και σε αυτό ο nikkor υπερέχει, εξού και η υπερδιπλάσια τιμή του.

Δυστηχώς δε μιλήσαμε πολύ, ήταν στο φτερό η κουβέντα.

Εσείς συμφωνείτε με τα παραπάνω και ποιον φακό θα προτιμούσατε και γιατί?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ως προς τη ποιότητα κατασκευής σίγουρα ο Nikon είναι καλύτερος, το ίδιο όντως θα ισχύει για τα κρύσταλλα. Αλλά... κατά τη γνώμη μου η διαφορά στη ποιότητα δεν είναι τέτοια που να δικαιολογεί υπερδιπλάσια τιμή. Όταν έχεις καλά κρύσταλλα αλλά όχι και τόσο φωτεινούς κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις π.χ. υπό συνθήκες για να έχεις τέλειο αποτέλεσμα ένα σούρουπο θα χρειαστείς τρίποδο, τα κρύσταλλα από μόνα τους δε θα βοηθήσουν.

Θα μεγαλώσω κι άλλο το δίλλημα σου αντιπροτείνοντας μια ενδιάμεση λύση, τον SIGMA 10-20 με σταθερό διάφραγμα σε όλο το εύρος του ζουμ f/3,5. Έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και είναι made in japan. Απλά δες τον και αυτόν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω δουλέψει τον νικον σε ένα ταξίδι μου στην Τουρκία και σίγουρα είναι καλός, αλλα ο τοκινα ξυρίζει, ιδίως για την τιμή του.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ποια είναι η γνώμη σας για τον παρακάτω φακό;
Σιγουρα θα χάνει σε απόδοση από πιο φωτεινούς αλλά δεν είναι ένας καλός all round φακος; Μηπως το ζοομ 250mm είναι πάρα πολύ;

 
Top Bottom