Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποια είναι η γνώμη σας για τον παρακάτω φακό;
Σιγουρα θα χάνει σε απόδοση από πιο φωτεινούς αλλά δεν είναι ένας καλός all round φακος; Μηπως το ζοομ 250mm είναι πάρα πολύ;

Έχω τον 18-300 της nikon και σαν ζουμ είναι μια χαρά, όταν υπάρχει φως βέβαια.
Το μεγάλο εύρος του είναι all round φυσικά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω τον 18-300 της nikon και σαν ζουμ είναι μια χαρά, όταν υπάρχει φως βέβαια.
Το μεγάλο εύρος του είναι all round φυσικά.
Κωστα είναι εκτός budget ο δικός σου φακός, μπορώ να διαθέσω έως 300 ταβάνι και ψάχνω έναν βολικό φακό για όλες τις χρήσεις.
Βρήκα και τον tamron 18-200 στα 230, αλλά δεν ξέρω ποιοτικά τι λέει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα είναι εκτός budget ο δικός σου φακός, μπορώ να διαθέσω έως 300 ταβάνι και ψάχνω έναν βολικό φακό για όλες τις χρήσεις.
Βρήκα και τον tamron 18-200 στα 230, αλλά δεν ξέρω ποιοτικά τι λέει.
Οι tamron είναι καλοί φακοί.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ποια είναι η γνώμη σας για τον παρακάτω φακό;
Σιγουρα θα χάνει σε απόδοση από πιο φωτεινούς αλλά δεν είναι ένας καλός all round φακος; Μηπως το ζοομ 250mm είναι πάρα πολύ;

Δεν είναι το πρόβλημα το 250mm, αλλά το εύρος (από 18 έως 250). Αποφεύγω τέτοιους φακούς γιατί συνήθως κάνουν έντονο βινιετάρισμα στη περιφέρεια του κάδρου (δε ξέρω για αυτόν). Ένα άλλο πρόβλημα είναι το f/6,3 (διάφραγμα) το οποίο φαντάζομαι θα είναι το μικρότερο από τα 200mm και πάνω και f/5,6 στα 180mm. Όσο πιο ευρυγώνιος ο φακός τόσο μικρότερο είναι το πρόβλημα ενός μικρού διαφράγματος (θεωρητικά οι ευρυγώνιοι χρησιμοποιούνται στο ανοικτό πεδίο). Στο μεγάλο ζουμ όμως (όπως τα 200-250 που στη πράξη είναι 300-375mm) αν θέλεις π.χ. να κάνεις φωτογράφιση δρόμου το μικρό διάφραγμα είναι πρόβλημα. Κυρίως γιατί το μεγάλο ζουμ "διαβάζει" εύκολα την οποιαδήποτε αστάθεια μας. Αν όμως το θέλεις για να φωτογραφήσεις π.χ. πουλιά στη φύση δε θα είναι και τόσο πρόβλημα (πριν το σούρουπο), με ένα τρίποδο θα είσαι ακόμη καλύτερα.

Πάντως σε ζουμ θα προτιμούσα κάτι σε 18-105 ή έστω 18-135 που συνήθως ακόμη και σε χαμηλές τιμές αποδίδουν αρκετά καλά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι το πρόβλημα το 250mm, αλλά το εύρος (από 18 έως 250). Αποφεύγω τέτοιους φακούς γιατί συνήθως κάνουν έντονο βινιετάρισμα στη περιφέρεια του κάδρου (δε ξέρω για αυτόν). Ένα άλλο πρόβλημα είναι το f/6,3 (διάφραγμα) το οποίο φαντάζομαι θα είναι το μικρότερο από τα 200mm και πάνω και f/5,6 στα 180mm. Όσο πιο ευρυγώνιος ο φακός τόσο μικρότερο είναι το πρόβλημα ενός μικρού διαφράγματος (θεωρητικά οι ευρυγώνιοι χρησιμοποιούνται στο ανοικτό πεδίο). Στο μεγάλο ζουμ όμως (όπως τα 200-250 που στη πράξη είναι 300-375mm) αν θέλεις π.χ. να κάνεις φωτογράφιση δρόμου το μικρό διάφραγμα είναι πρόβλημα. Κυρίως γιατί το μεγάλο ζουμ "διαβάζει" εύκολα την οποιαδήποτε αστάθεια μας. Αν όμως το θέλεις για να φωτογραφήσεις π.χ. πουλιά στη φύση δε θα είναι και τόσο πρόβλημα (πριν το σούρουπο), με ένα τρίποδο θα είσαι ακόμη καλύτερα.

Πάντως σε ζουμ θα προτιμούσα κάτι σε 18-105 ή έστω 18-135 που συνήθως ακόμη και σε χαμηλές τιμές αποδίδουν αρκετά καλά.
Στεφανε είναι αρκετό ζοομ το 105;
Γιατι έχω δει κάποιους μεταχειρισμένους σε καλή τιμή, σε αυτό το εύρος.
Ασφαλώς θα σε περιορίσει το 105 σε σχέση με το 250, αλλά αξίζει να κόψεις ένα τόσο μεγάλο εύρος;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω συνηθίσει και όλα τα μεγέθη τα έχω στο μυαλό μου με τις προδιαγραφές των FF μηχανών που κάποτε ήταν οι γνωστές 35άρες.

Με βάση αυτό λοιπόν ο τέλειος allround φακός για εμένα είναι ο 24-120 και αν δώσει κάποιος κάποια χρήματα δε χρειάζεται να πάρει τίποτα άλλο από ζουμ φακούς. Όλες του οι υπόλοιπες ανάγκες -αν έχει τέτοιες κανείς- θα καλυφθούν με prime φακούς που και φθηνότεροι είναι και καλύτεροι.
Ο 24-120 λοιπόν που αναφέρω είναι αναλογικά ο 16-80 (αν υπάρχει τέτοιος) και από ότι θυμάμαι συνήθως κυκλοφορούν παρόμοιοι (π.χ. 16-70, 17-70, 18-105, 18-135 κτλ).
Πάμε τώρα να δούμε τι γίνεται στη πράξη...
Μια καλά τραβηγμένη φωτογραφία στα 120mm (80mm) όταν τη κροπάρεις (και άρα ζουμάρεις) στον υπολογιστή πιθανότατα θα σου δώσει καλύτερο (καθαρότερο) αποτέλεσμα από μια φωτογραφία τραβηγμένη στα 250mm. Είναι πιο πιθανό, είτε να είναι κουνημένη είτε ανεστίαστη γιατί ο φακός θα είναι υποδεέστερος ποιοτικά σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων.

Με έναν 16-80 λοιπόν (ή κάποιον παρόμοιο) έχεις έναν αρκετά καλό allround. Μετά αγοράζεις και 3-4 prime φακούς για ειδική χρήση και είσαι συνειδητοποιημένα κομπλέ για οποιαδήποτε ερασιτεχνική χρήση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε NIKON DX που είναι ο Αμπεμπαμπλόμ νομίζω ότι τα νούμερα είναι "κανονικά" ότι γράφει ο φακός επάνω και όχι υπό κλίμακα;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε NIKON DX που είναι ο Αμπεμπαμπλόμ νομίζω ότι τα νούμερα είναι "κανονικά" ότι γράφει ο φακός επάνω και όχι υπό κλίμακα;
Όχι, όλες οι Nikon DX (APS(C)) είναι σε κλίμακα 1x1,5. Όσες είναι FX (Full Frame) είναι ότι λέει ο φακός (με την προϋπόθεση ότι και ο φακός είναι FX).

Αυτές οι δυο είναι οι περισσότερο διαδεδομένες κατηγορίες μεγέθους επεξεργαστή. Υπάρχουν και άλλες αναλόγως εταιρείας.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω συνηθίσει και όλα τα μεγέθη τα έχω στο μυαλό μου με τις προδιαγραφές των FF μηχανών που κάποτε ήταν οι γνωστές 35άρες.

Με βάση αυτό λοιπόν ο τέλειος allround φακός για εμένα είναι ο 24-120 και αν δώσει κάποιος κάποια χρήματα δε χρειάζεται να πάρει τίποτα άλλο από ζουμ φακούς. Όλες του οι υπόλοιπες ανάγκες -αν έχει τέτοιες κανείς- θα καλυφθούν με prime φακούς που και φθηνότεροι είναι και καλύτεροι.
Ο 24-120 λοιπόν που αναφέρω είναι αναλογικά ο 16-80 (αν υπάρχει τέτοιος) και από ότι θυμάμαι συνήθως κυκλοφορούν παρόμοιοι (π.χ. 16-70, 17-70, 18-105, 18-135 κτλ).
Πάμε τώρα να δούμε τι γίνεται στη πράξη...
Μια καλά τραβηγμένη φωτογραφία στα 120mm (80mm) όταν τη κροπάρεις (και άρα ζουμάρεις) στον υπολογιστή πιθανότατα θα σου δώσει καλύτερο (καθαρότερο) αποτέλεσμα από μια φωτογραφία τραβηγμένη στα 250mm. Είναι πιο πιθανό, είτε να είναι κουνημένη είτε ανεστίαστη γιατί ο φακός θα είναι υποδεέστερος ποιοτικά σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων.

Με έναν 16-80 λοιπόν (ή κάποιον παρόμοιο) έχεις έναν αρκετά καλό allround. Μετά αγοράζεις και 3-4 prime φακούς για ειδική χρήση και είσαι συνειδητοποιημένα κομπλέ για οποιαδήποτε ερασιτεχνική χρήση.
Κατατοπιστικος όπως πάντα.
Ευχαριστώ Στέφανε!
 
Reactions: STF

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Με τα 18-250mm τα πιάνεις σχεδόν όλα, .. από ευρυγώνιο σε τελε ( και μακρο ε?) Φουλ πασιον !!
Το θέμα είναι ομως πως τα πιάνεις . .
Πάνω από 2.8 προσωπικά ούτε τους κοιτάω πλέον τους φακούς .χάνουν σε αντίθεση οξύτητα και πολλά άλλα .
Όπως με μια μηχανη δεν μπορείς να κάνεις εντουρο και να τρέξεις στο καπάκι και σε πίστα GP ..
Έτσι καλύτερα να διαλέξεις το εύρος που θες και να επικεντρωθείς σε ένα φακό ποιο φωτεινό
Τα εργαλεία που τα κάνουν 'ολα' στο τέλος δεν κανουν τίποτε σωστά !! :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε όλα έχετε δίκιο.... Αλλα ο καπετάνιος θέλει ένα φθηνό φακό για να γλυτώσει το κουβάλημα στις εξορμήσεις.
Οι φωτεινοι φακοί είναι πανάκριβοι, αν εξαιρέσουμε τον 35 ρη και μάλλον πρέπει να αλλάξει και σώμα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εφτασα και εγω σε εναν προβληματισμό αναλογο πριν μερικούς μήνες...
Ουτε εγω ηθελα να δωσω χρήματα αλλα παράλληλα ηθελα εναν φακό που θα με αναβαθμίσει απο τον 18-55 κιτ.
Μετα απο πολυ σκέψη αποφάσισα να παρω εναν all around. Εκει άκουσαν το σκεπτικό του Στέφανου STF για εναν 16-85 σαν εύρος.
Μετα ηρθε καπάκια ο tattoopanther και μου λεει παίρνεις πρωτα τον 16-85 και μετα πας στον φωτεινό 16-80 f2,8-4.
Σκεφτηκα οτι απο αγοραπωλησίες θα ειχα πιθανών χασούρα. Όποτε πηρα κατ ευθείαν τον φωτεινό καινούργιο και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου.
Προσωπικά σαν άσχετος βλεπω ποσο καλος ειναι ο φακός, όταν η φωτογραφία που τράβηξα δεν χρειάζεται επεξεργασία σπίτι.
Με τον 18-55 ολο διόρθωνα...

gsmaniac Γιατι θελει σώμα;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εφτασα και εγω σε εναν προβληματισμό αναλογο πριν μερικούς μήνες...
Ουτε εγω ηθελα να δωσω χρήματα αλλα παράλληλα ηθελα εναν φακό που θα με αναβαθμίσει απο τον 18-55 κιτ.
Μετα απο πολυ σκέψη αποφάσισα να παρω εναν all around. Εκει άκουσαν το σκεπτικό του Στέφανου STF για εναν 16-85 σαν εύρος.
Μετα ηρθε καπάκια ο tattoopanther και μου λεει παίρνεις πρωτα τον 16-85 και μετα πας στον φωτεινό 16-80 f2,8-4.
Σκεφτηκα οτι απο αγοραπωλησίες θα ειχα πιθανών χασούρα. Όποτε πηρα κατ ευθείαν τον φωτεινό καινούργιο και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου.
Προσωπικά σαν άσχετος βλεπω ποσο καλος ειναι ο φακός, όταν η φωτογραφία που τράβηξα δεν χρειάζεται επεξεργασία σπίτι.
Με τον 18-55 ολο διόρθωνα...

gsmaniac Γιατι θελει σώμα;
Ποιον φακό πήρες δεν κατάλαβα?

Γιατί η σειρά 3000 δεν αξιοποιεί πλήρως τους ακριβούς φακούς.
Άλλοι αισθητήρες κλπ.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μιλαμε για έναν φακό κοντά στο 1000ρικο....οποτε πάει αλλού ή κουβέντα του καπετάνιου.
Κωστα τον πηρα απο Αγγλία. Τον ειχα παραθέσει και εδω.
Γύρω στα 500€ ειχε αλλα θεωρώ οτι θα τον κρατήσω μιας και δεν εχω σκοπο να παω σε ff τα επομενα χρονια.
Και εγω εναν προϋπολογισμό στα 300€ ειχα αλλα εξηγησα το σκεπτικό μου.
Κατέληξα οτι θελω εναν all around με καλο ευρυγωνιο όπως το 16mm, εναν 70-300, και μετα σταθερούς...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως το εύρος που μου δίνει, ιδίως σε ομαδικές βόλτες που δεν υπάρχει χρόνος, το 300 ζουμ το έχω ευχαριστηθεί.
Μιλάω για καταστάσεις γρήγορες και με φως.
Εχω και ένα nd φίλτρο και βάζω το διάφραγμα και την ταχύτητα σταθερές και έχει καλά αποτελέσματα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για προτείνετε οι γνώστες έναν καλό γενικής χρήσης φακό για την D7000...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από ότι καταλαβαίνεις παίζει ρόλο το οικονομικό... Βασικά.
 
Top Bottom