Περί χειμερινού εξοπλισμού.

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Γιατί μου τον χαλάς πάνω που πάω να τον ψήσω...
ε καλα το παιρνω πισω. Θερμενομενα γαντια ολοι απο τα αποδυτηρια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγω παλι για κατσούλες δεν το σκέφτομαι, οι sidi adventure με χοντρή ισοθερμική κάλτσα δεν μου έχουν δημιουργήσει αυτή την ανάγκη. Μια ηλεκτρική εσωτερική επένδυση όμως του μπουφάν, τη σκέπτομαι πολύ πολύ σοβαρά. Τα 250 ευρώ με αναχαιτίζουν προς το παρόν
Οι γυναίκες κρυώνουν στα άκρα...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
λοιπον τα γαντια που πηρα ειναι με μπαταρια λιθιου χωρις καλωδια απ οτι ειδα πριν λιγο. εχει φορτιστει μπαταριας και αντεχει στην μεσαια ενταση 3,30 ωρες λεει .για εμενα που τα θελω για να πηγαινω δουλεια κλπ ειναι μια χαρα και αν θες βαζεις φορτισει και στην μοτο. οταν ερθουν θα τα δω στην πραξη...

παντως παραγγελια εχτες εκανα χωρις να δω αν ειναι με καλωδια με μπαταρια μια χαρα! θεουλης! χαχαχα

 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
λοιπον τα γαντια που πηρα ειναι με μπαταρια λιθιου χωρις καλωδια απ οτι ειδα πριν λιγο. εχει φορτιστει μπαταριας και αντεχει στην μεσαια ενταση 3,30 ωρες λεει .για εμενα που τα θελω για να πηγαινω δουλεια κλπ ειναι μια χαρα και αν θες βαζεις φορτισει και στην μοτο. οταν ερθουν θα τα δω στην πραξη...

παντως παραγγελια εχτες εκανα χωρις να δω αν ειναι με καλωδια με μπαταρια μια χαρα! θεουλης! χαχαχα

Στα χαρακτηριστικά λέει 2:30 ώρες στη μεσαία σκάλα και 3:30 ώρες φόρτιση

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Στα χαρακτηριστικά λέει 2:30 ώρες στη μεσαία σκάλα και 3:30 ώρες φόρτιση

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι σωστα λαθος το εγραψα , μια χαρα απο τα καλωδια καλυτερα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ελπίζω οι μπαταρίες να είναι αφαιρούμενες. Σε αυτή τη περίπτωση αγοράζεις άλλο ένα σετ από τον Δήσιο και είσαι οκ!
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
εγω παλι για κατσούλες δεν το σκέφτομαι, οι sidi adventure με χοντρή ισοθερμική κάλτσα δεν μου έχουν δημιουργήσει αυτή την ανάγκη. Μια ηλεκτρική εσωτερική επένδυση όμως του μπουφάν, τη σκέπτομαι πολύ πολύ σοβαρά. Τα 250 ευρώ με αναχαιτίζουν προς το παρόν
αν θες να πάρεις σίγουρα φωτιά δοκίμασε και αυτό :p
https://www.banggood.com/Enusic-9-Heating-Pads-USB-Electric-Heated-Vest-Short-Sleeve-Jacket-Warm-Body-Warmer-Pad-Winter-Thermal-p-1593163.html?cur_warehouse=CN&ID=3146&rmmds=search

(νταξει δεν ξερω εχει 22 αξιολογήσεις με 2 ελληνες κιολας. Βέβαια για 30$ ισως αξιζει το ρισκο :p )
 

ΥΑΚΙΝΘΟΣ

Μέλος
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Μοτό
ADV350 - 23
αν θες να πάρεις σίγουρα φωτιά δοκίμασε και αυτό :p
Enusic 9 Verwarming Pads USB Elektrisch Verwarmd Vest Korte Mouw Jas Warm Body Warmer Pad Winter Thermisch

(νταξει δεν ξερω εχει 22 αξιολογήσεις με 2 ελληνες κιολας. Βέβαια για 30$ ισως αξιζει το ρισκο :p )
το εχω, και κανει δουλεια.Το ειχα παρει απο Ali αρκετα φθηνοτερο περσι.Εχει τρεις σκαλες θερμοκρασιας.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
αν θες να πάρεις σίγουρα φωτιά δοκίμασε και αυτό :p
Enusic 9 Verwarming Pads USB Elektrisch Verwarmd Vest Korte Mouw Jas Warm Body Warmer Pad Winter Thermisch

(νταξει δεν ξερω εχει 22 αξιολογήσεις με 2 ελληνες κιολας. Βέβαια για 30$ ισως αξιζει το ρισκο :p )
Αυτό δεν έχει μανίκια με θέρμανση, αν και αυτό είναι πολύ μικρό μειονέκτημα σε σχέση με την τιμή, και ουσιαστικά δεν το λαμβάνεις υπόψιν. Αυτό όμως που είναι σημαντικό ότι αυτό θέλει μπαταρίες και όχι μόνιμη παροχή ρεύματος και ότι χωρίς μανίκια δεν μπορεί να έχει διασυνδεσιμοτιτα με τα γάντια. Άντε τώρα να έχεις σταματήσει για καφέ μετα από 3 ώρες πορείας να ξεκινάς και μέσα στο μισάωρο να σταματάς τους υπολοίπους να αλλάξεις μπαταρίες γιατί πάγωσες, καθόσον η χρήση του απαιτεί πολύ ελαφρύτερο ρουχισμό. Θα το κάνεις μια θα το κάνεις δυο στην τρίτη θα βρεθείς στο χαντάκι και θα συνεχίσουν οι υπόλοιποι μόνοι τους.
Η θερμαινόμενη επένδυση της gerbing έχει μόνο ένα καλώδιο, αυτό που πάει στην πρίζα η στην μπαταριά της μηχανής. Μετα οι υπόλοιπες συνδέσεις, είναι εσωτερικά μέσα στην τσέπη της επένδυσης, που έχει παροχές για σύνδεση με τα θερμαινόμενα γάντια και θερμαινόμενη επένδυση παντελονιού. Τα γάντια, συνδέονται πλέον στα μανίκια της θερμαινόμενης επένδυσης. Και ελέγχονται μέσω ενός διπλού ρυθμιστή ισχύος που ελέγχει γάντια και επένδυση μαζί μέσα στην τσέπη. Έτσι δεν αιωρούνται καλώδια κουμπάκια διακοπτακια γύρω γύρω στη μηχανή και δεν θα έχει την ευκαιρία ο Aldebaran να με φωτογραφίσει έτσι,

//uploads.tapatalk-cdn.com/20220128/6dfabf2b28ad7cee431eea699455c7f8.jpg

και να γελάει και το παρδαλό κατσίκι.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Ρε καθίστε καλά ,καθίστε φρόνιμα,δε λυπάστε αυτόν που θα είναι απο πίσω σας όταν δεί να ''καπνίζει ''το μπουφάν σας?Είστε με τα καλά σας?Εδώ με το παλιό και ορθόδοξο ντύσιμο σαρδέλας!!!
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Αυτό δεν έχει μανίκια με θέρμανση, αν και αυτό είναι πολύ μικρό μειονέκτημα σε σχέση με την τιμή, και ουσιαστικά δεν το λαμβάνεις υπόψιν. Αυτό όμως που είναι σημαντικό ότι αυτό θέλει μπαταρίες και όχι μόνιμη παροχή ρεύματος και ότι χωρίς μανίκια δεν μπορεί να έχει διασυνδεσιμοτιτα με τα γάντια. Άντε τώρα να έχεις σταματήσει για καφέ μετα από 3 ώρες πορείας να ξεκινάς και μέσα στο μισάωρο να σταματάς τους υπολοίπους να αλλάξεις μπαταρίες γιατί πάγωσες, καθόσον η χρήση του απαιτεί πολύ ελαφρύτερο ρουχισμό. Θα το κάνεις μια θα το κάνεις δυο στην τρίτη θα βρεθείς στο χαντάκι και θα συνεχίσουν οι υπόλοιποι μόνοι τους.
Η θερμαινόμενη επένδυση της gerbing έχει μόνο ένα καλώδιο, αυτό που πάει στην πρίζα η στην μπαταριά της μηχανής. Μετα οι υπόλοιπες συνδέσεις, είναι εσωτερικά μέσα στην τσέπη της επένδυσης, που έχει παροχές για σύνδεση με τα θερμαινόμενα γάντια και θερμαινόμενη επένδυση παντελονιού. Τα γάντια, συνδέονται πλέον στα μανίκια της θερμαινόμενης επένδυσης. Και ελέγχονται μέσω ενός διπλού ρυθμιστή ισχύος που ελέγχει γάντια και επένδυση μαζί μέσα στην τσέπη. Έτσι δεν αιωρούνται καλώδια κουμπάκια διακοπτακια γύρω γύρω στη μηχανή και δεν θα έχει την ευκαιρία ο Aldebaran να με φωτογραφίσει έτσι,

//uploads.tapatalk-cdn.com/20220128/6dfabf2b28ad7cee431eea699455c7f8.jpg

και να γελάει και το παρδαλό κατσίκι.
καλα ναι δεν συγκρίνεται το μπουφαν των 30$ με τα γαντια των 200$ κλπ, και ουτε παω να κανω αυτό. σαν μπάτζετ λύση το σκεφτόμουν. Οσο για τις μπαταρίες αν δεν θες powerbank λογικα δεν ειναι δυσκολο να κανεις μια δικια σου μετατροπη και να βγαλεις καλωδιακι απο μπαταρία.
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
λοιπον τα γαντια που πηρα ειναι με μπαταρια λιθιου χωρις καλωδια απ οτι ειδα πριν λιγο. εχει φορτιστει μπαταριας και αντεχει στην μεσαια ενταση 3,30 ωρες λεει .για εμενα που τα θελω για να πηγαινω δουλεια κλπ ειναι μια χαρα και αν θες βαζεις φορτισει και στην μοτο. οταν ερθουν θα τα δω στην πραξη...

παντως παραγγελια εχτες εκανα χωρις να δω αν ειναι με καλωδια με μπαταρια μια χαρα! θεουλης! χαχαχα

Καλημέρα φίλε,

Αν παρέλαβες πες δυο λόγια, αν σου είναι εύκολο, για την εμπειρία χρήσης τους. Ενδιαφέρομαι για την αγορά τους και θα εκτιμούσα μια γνώμη απο κάποιον κάτοχο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Καλημέρα φίλε,

Αν παρέλαβες πες δυο λόγια, αν σου είναι εύκολο, για την εμπειρία χρήσης τους. Ενδιαφέρομαι για την αγορά τους και θα εκτιμούσα μια γνώμη απο κάποιον κάτοχο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα, έχω τα γάντια από τον Φεβρουάριο, λοιπόν 1ον έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και είναι ζεστά και χωρίς τις μπαταρίες. Σήμερα πχ τα φόραγα όλη μέρα και δεν κρυωναν καθόλου τα χέρια μου, δουλεύω έξω και με μηχανάκι και με αυτοκίνητο και σήμερα ήμουν μόνο με μηχανάκι οπότε και τα τσέκαρα τα γάντια καλά. Στα αρνητικά τους θα έλεγα ότι έχουν αρκετά στενή γραμμή οπότε θέλει προσοχή στο νούμερο και είναι δύσκολα στο βάλε βγάλε αλλά πιστεύω θα ανοίξουν και λιγο, εξαρτάται πάντα για ποια χρήση τα θες,αν πχ είναι για ένα ταξίδι είναι μια χαρά θα έχεις ζεστά χέρια αλλά αν τα θες για μέσα στην πόλη βάλε βγάλε δεν βολεύουν, για εμένα το καλύτερο τελικά είναι νεοπρεν καλύμματα στο τιμόνι και θερμαινόμενα γκριπ όσο και άσχημα να είναι τα καλύμματα. Αν θες από το σπίτι σου να πας στην δουλειά σου τα γάντια θα σε καλύψουν πλήρως. Αν θα τα αγόραζα ξανά? Δεν ξέρω μάλλον θα επερνα τα givi νεοπρεν για το τιμόνι. Το μαγαζί απο Ισπανία επίσης που τα πήρα ήταν άψογο
 
Top Bottom