Περί Kawasaki KLE 500 το θέμα - Ο KLEαρχος μου

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος εδώ θα μοιράζομαι μαζί σας κάποια πράγματα για το Kawasaki KLE 500 μου, ή KLEαρχος (όπως το λέω πλέον χαιδευτικά).

Σαν καινούργιος κάτοχος έχω πολλά να μάθω για την μηχανή αυτή οπότε όποιος ήδη κάτοχος ή πρώην έχει να μοιραστεί μαζί μας εδώ συμβουλές,και tips, εμπειρίες, φωτογραφίες ή ότι άλλο σχετικό θέλει είναι ευπρόσδεκτα.

Στην φωτογραφία είναι ο KLEαρχος μου λίγες μέρες μετά την αγορά του (αρχές Αυγούστου 2019).



Βάζω αυτή για αρχή για να δούμε την εξέλιξη του με τα upgrade που έχω κάνει ήδη αλλά και εγώ σκοπό να κάνω στο άμεσο μέλλον έτσι ώστε να ξεκινήσω την πραγματική ...περιπέτεια με την μηχανή αυτή και να την ευχαριστηθώ στο έπακρο.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ξεκινάω αναφέροντας ένα θεματακι που έχω με τον ένα εκ των δύο λαιμούς της εξάτμισης.
Όπως βλέπετε στην φωτογραφία ο προηγούμενος κάτοχος για να χωρέσει τους λαιμούς της Remus Innovation που έβαλε αναγκάστηκε να κόψει μέρος της ποδιάς έχοντας εκτεθημένο τον ένα σωλήνα αλλά και μέρος του κινητήρα από κάτω.





Ήδη όπως καταλαβαίνετε η σωλήνα έχει παραμορφωθει (όχι από εμένα) από χρήση σε off road (προηγούμενου) σε σημείο να με ανησυχεί.
Εχω δύο επιλογές: Ή να προσθέσω ένα έξτρα κομμάτι στην υπάρχουσα ποδιά, Ή να φτιάξω μια καινούργια όπως της φωτογραφίας.



Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: να επισκευάσω το συγκεκριμένο κομμάτι σωλήνα πριν φτιάξω την ποδιά ή δεν έχει πρόβλημα αν το αφήσω ως έχει?
Να αναφέρω ότι δεν έχει τρυπίσει απλά έχει τσακίσει ο σωλήνας.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για τεχνικα θα μιλησουν αλλοι....εγω θα σταθω στον ενθουσιασμο κ στη διψα που εχεις να κανεις πραγματα με ενα απλο μηχανακι (στη θεση του Κλεαρχου μπορου να μπουν πολλα...)...!!!!!

Ειναι μια διαφορετικη αποψη....στην ταση της εποχης μας.....που ενθουσιαζομαστε...με κυβικα...αλογα...ηλεκτρονικα...εξοπλισμο....μπραντ νειμ.....το στορι δεν τελειωνει ποτε....!!!!!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ξεκινάω αναφέροντας ένα θεματακι που έχω με τον ένα εκ των δύο λαιμούς της εξάτμισης.
Όπως βλέπετε στην φωτογραφία ο προηγούμενος κάτοχος για να χωρέσει τους λαιμούς της Remus Innovation που έβαλε αναγκάστηκε να κόψει μέρος της ποδιάς έχοντας εκτεθημένο τον ένα σωλήνα αλλά και μέρος του κινητήρα από κάτω.





Ήδη όπως καταλαβαίνετε η σωλήνα έχει παραμορφωθει (όχι από εμένα) από χρήση σε off road (προηγούμενου) σε σημείο να με ανησυχεί.
Εχω δύο επιλογές: Ή να προσθέσω ένα έξτρα κομμάτι στην υπάρχουσα ποδιά, Ή να φτιάξω μια καινούργια όπως της φωτογραφίας.



Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: να επισκευάσω το συγκεκριμένο κομμάτι σωλήνα πριν φτιάξω την ποδιά ή δεν έχει πρόβλημα αν το αφήσω ως έχει?
Να αναφέρω ότι δεν έχει τρυπίσει απλά έχει τσακίσει ο σωλήνας.
Από οτι φαίνεται στις φωτό το βαθούλωμα δεν είναι μεγάλο και δεν πιστεύω να δημιουργεί προβλημα στη ροή. Αν θες να το επισκευάσεις πολύ απλός τρόπος είναι ο παρακάτω:
Βγάζεις το λαιμό που έχει χτύπημα, τον γεμίζεις νερό (κατά προτίμηση το σημείο με το βαθούλωμα να είναι στο κατω μέρος) και τον βάζεις κατάψυξη μέχρι να παγώσει όλο το νερό.
Από τη διόγκωση / εκτόνωση του πάγου ομοιόμορφα, το σημείο αυτό θα επανέλθει.

To είχα περιγράψει πριν πολλά χρονια αναλυτικά εδώ: Τσακισμένος λαιμός+νερο+καταψυξη=? - www.dirtbike.gr
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Εμείς τα είπαμε και από κοντά Πέτρο.
Και όπως ανέφερα και στο τοπικ καλωσορισματος μου αυτό είναι το 10ο μηχανάκι που περνάει από τα χέρια μου.
Και πάντα ήθελα να μπορώ να "βάζω χέρι" και να δίνω τον προσωπικό μου χαρακτήρα.
Λεω αυτό το μηχανάκι να το κρατήσω πολύ παραπάνω από το προηγούμενο (11 χρόνια - παπί).
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Από οτι φαίνεται στις φωτό το βαθούλωμα δεν είναι μεγάλο και δεν πιστεύω να δημιουργεί προβλημα στη ροή. Αν θες να το επισκευάσεις πολύ απλός τρόπος είναι ο παρακάτω:
Βγάζεις το λαιμό που έχει χτύπημα, τον γεμίζεις νερό (κατά προτίμηση το σημείο με το βαθούλωμα να είναι στο κατω μέρος) και τον βάζεις κατάψυξη μέχρι να παγώσει όλο το νερό.
Από τη διόγκωση / εκτόνωση του πάγου ομοιόμορφα, το σημείο αυτό θα επανέλθει.

To είχα περιγράψει πριν πολλά χρονια αναλυτικά εδώ: Τσακισμένος λαιμός+νερο+καταψυξη=? - www.dirtbike.gr
Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά μάλλον δεν παίζει αυτή η λύση.
Όπως βλέπεις και οι δύο σωλήνες είναι κολλημένοι πριν την ένωση τους με το τελικό.
Αν είναι να το επισκευασω τελικά θα πάω σε εξατμισά.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά μάλλον δεν παίζει αυτή η λύση.
Όπως βλέπεις και οι δύο σωλήνες είναι κολλημένοι πριν την ένωση τους με το τελικό.
Αν είναι να το επισκευασω τελικά θα πάω σε εξατμισά.
Τότε τους βάζεις μαζί κατάψυξη και γεμίζεις μόνο το χτυπημένο νερο... Αν και δε φαίνεται τραγικό το βαθούλωμα, αν αποφασίσεις να τον φέρεις στα ίσια του δε χρειάζεται να τρέχεις σε εξατμισά ;)
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Τότε τους βάζεις μαζί κατάψυξη και γεμίζεις μόνο το χτυπημένο νερο... Αν και δε φαίνεται τραγικό το βαθούλωμα, αν αποφασίσεις να τον φέρεις στα ίσια του δε χρειάζεται να τρέχεις σε εξατμισά ;)
Θα πρέπει να βρω μεγάλο ...καταψύκτη!
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Συμβιώνω κ εγώ μια 6 έτια τώρα κ είμαι πολύ ευχαριστημενος..Χωρίς να έχω παρά πολλές γνώσεις, σε ότι μπορώ να βοηθήσω, εννοειτε. Άιντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε οι κάτοχοι kle...:cool:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Συμβιώνω κ εγώ μια 6 έτια τώρα κ είμαι πολύ ευχαριστημενος..Χωρίς να έχω παρά πολλές γνώσεις, σε ότι μπορώ να βοηθήσω, εννοειτε. Άιντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε οι κάτοχοι kle...:cool:
Θα σας κανω κ εγωω παρεα.....με το klr......!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Συμβιώνω κ εγώ μια 6 έτια τώρα κ είμαι πολύ ευχαριστημενος..Χωρίς να έχω παρά πολλές γνώσεις, σε ότι μπορώ να βοηθήσω, εννοειτε. Άιντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε οι κάτοχοι kle...:cool:
εσύ κοίτα να έρθεις εδώ σήμερα... θα σου δώσουμε και συγχαρητήρια που είσαι 6 χρόνια με το KLE ;)
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Συμβιώνω κ εγώ μια 6 έτια τώρα κ είμαι πολύ ευχαριστημενος..Χωρίς να έχω παρά πολλές γνώσεις, σε ότι μπορώ να βοηθήσω, εννοειτε. Άιντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε οι κάτοχοι kle...:cool:
Ωραίος!!
Παρακαλώ όπως μας δείξεις φώτο του KLE σου, να πάρουμε λίγο μάτι.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Με το καλο, αμα μαθω ν ανεβαζω φωτος...:rolleyes:
Με βοήθησε αυτό το θέμα:

 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Πήραμε χούφτες με ενίσχυση αλουμινίου για τον KLEαρχο .
Το πώς θα τις τοποθετήσω είναι άλλη ιστορία.
Από ότι έχω μελετήσει μέχρι τώρα θα πρέπει να κοπούν οπωσδήποτε οι μπίλιες στις μανέτες και να τριμαριστεί ο ανεμοθώρακας για να μην βρίσκουν πάνω του στο τέρμα δεξιά ή αριστερά τιμόνεμα.
Προτίμησα αυτές από τις εργοστασιακές πλαστικές (που παρεμπιπτόντως έβρισκα στην ίδια τιμή) γιατί σαφώς αυτές είναι πιο ασφαλείς.

 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μεγειές Κοσμά !
Σίγουρα καλύτερες από τις απλές πλαστικές.:l2:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πήραμε χούφτες με ενίσχυση αλουμινίου για τον KLEαρχο .
Το πώς θα τις τοποθετήσω είναι άλλη ιστορία.
Από ότι έχω μελετήσει μέχρι τώρα θα πρέπει να κοπούν οπωσδήποτε οι μπίλιες στις μανέτες και να τριμαριστεί ο ανεμοθώρακας για να μην βρίσκουν πάνω του στο τέρμα δεξιά ή αριστερά τιμόνεμα.
Προτίμησα αυτές από τις εργοστασιακές πλαστικές (που παρεμπιπτόντως έβρισκα στην ίδια τιμή) γιατί σαφώς αυτές είναι πιο ασφαλείς.

Bαλε ροδελες/αποστατες μεταξυ ακρης τιμονομπαρας και βασης χουφτας για να στις βγαλουν πιο εξω, να μη χρειαστεις να κοψεις τις μπιλιες απο τις μανετες.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Bαλε ροδελες/αποστατες μεταξυ ακρης τιμονομπαρας και βασης χουφτας για να στις βγαλουν πιο εξω, να μη χρειαστεις να κοψεις τις μπιλιες απο τις μανετες.
Και πάλι δεν φτάνουν.
Ρώτησα αν υπάρχουν κοντίτερες μανέτες για το KLE εκεί που πήρα τις χούφτες μου είπαν ότι δεν έχουν.
Εκτός από την μανέτα του φρένου που έτσι κι αλλιώς δουλεύετε με δύο δάχτυλα η μανέτα του συμπλέκτη γιατί την χρειάζεται την μπίλια?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και πάλι δεν φτάνουν.
Ρώτησα αν υπάρχουν κοντίτερες μανέτες για το KLE εκεί που πήρα τις χούφτες μου είπαν ότι δεν έχουν.
Εκτός από την μανέτα του φρένου που έτσι κι αλλιώς δουλεύετε με δύο δάχτυλα η μανέτα του συμπλέκτη γιατί την χρειάζεται την μπίλια?
Υπάρχουν.... Ρώτα τον ouzakias τον Νικόλα.
Μου βρήκε για τον Γκάντι κάτι τρομερες
 
Top Bottom