Πλοήγηση μέσω κινητού, εκτός σύνδεσης.

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Υπάρχει και η Tom tom,δεν έχω προσωπική άποψη ,σίγουρα είναι χρεωσιμη .
Απλά το αναφέρω .
καλημερα

οι εφαρμογες πλοηγησης στο playstore πλεον εχουν γινει σε μεγαλο βαθμο με συνδρομη. Το παλιο μοντεο με λιγα ευρω η αγορα για χρηση "life time" updates δεν επιβιωσε. Απο τα λιγα γνωστα ονοματα οπως των sygic + tomtom εχουν αλλαξει το καταναλωτικο μοντελο χρησης. Προσωπικα πιστευω πως δυσκολα και αυτοι θα υπαρχουν για πολυ ακομα.

αν σας ενδιαφερει, η εφαρμογη tomtom go android υπαρχει σε promo για 12 δωρεαν για τους Γερμανους σε αυτο το λινκ

εγω το εχω ενεργοποιησει απο τις 28/6. Η διαδικασια ειναι πολυ απλη, θελει ομως προσοχη σε μερικα σημεια

παταμε στο προηγουμενο λινκ

  • σε παει στην σελιδα της εταιρειας και ΠΡΟΣΟΧΗ επιλεγεις Γερμανια ΟΧΙ ελλαδα. Ολα ειναι στα Γερμανικα
  • δες σε καθε βημα στα δεξια της οθονης πως ειναι 0 μηδεν το ποσο
  • κανεις τα βηματα 1 2 3
  • στο βημα 1 γραφεις το email που εχεις στο playstore, κωδικο βαλε ενα δικο σου που θα το βαλεις μετα στην εφαρμογη στο smartphone
  • στο βημα 2 εγω απο το google maps βρηκα στη Γερμανια μια τυχαια διευθυνση
  • στο βημα 3 εγω επελεξα gpay αφου εχω την καρτα μου στο playstore ....κτλ - δεν υπαρχει χρεωση
τελος απο το PC

στο smartphone
- κατεβαζεις την εφαρμογη
- οταν τρεξεις την εφαρμογη στην οθονη start 7 days trial - OXI δεν το πατας, επιλεγεις στο παραθυρο "see car and track plans". Στο επομενο παραθυρο επιλεγεις "restore purchases". Εκει βαλε το email + password που εβαλες στο account της τομτομ

ΤΕΛΟΣ






 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
petal maps

μια δωρεαν εφαρμογη πλοηγησης με συνεργασια της tomtom και της huawei. Λειτουργει 100% offline και αν υπαρχει ιντερνετ εχουμε τουλαχιστον "traffic info" και "travel as a team". Το δευτερο ειναι αυτο που λενε και οι λεξεις. Κανουμε ταξιδια και βλεπουμε πανω στον χαρτη που ειναι οι αλλες μοτοσυκλετες.

Η τομτομ δινει χαρτογραφικα δεδομενα, poi, καμερες, δεδομενα κινησης, κτλ. Οσο για την εφαρμογη, η προσωπικη μου αποψη ειναι πως δικη της ειναι και αυτη. Αλλαξε λιγο το skin και τελικα την εφερε στα μετρα της huawei. Δεν την εχω δοκιμασει. Εχει βαθμολογια 4.1, οταν η here wego εχει 3,4 και η τομτομ 3,6
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
petal maps


μια δωρεαν εφαρμογη πλοηγησης με συνεργασια της tomtom και της huawei. Λειτουργει 100% offline και αν υπαρχει ιντερνετ εχουμε τουλαχιστον "traffic info" και "travel as a team". Το δευτερο ειναι αυτο που λενε και οι λεξεις. Κανουμε ταξιδια και βλεπουμε πανω στον χαρτη που ειναι οι αλλες μοτοσυκλετες.
παίζει και σε άλλα κινητά αυτό ή μόνο στα χαϊβανάι?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
"travel as a team". Το δευτερο ειναι αυτο που λενε και οι λεξεις. Κανουμε ταξιδια και βλεπουμε πανω στον χαρτη που ειναι οι αλλες μοτοσυκλετες.
Πάρα πολύ καλό αυτό. Να έχει μια τέτοια εφαρμογή όποια ομάδα κάνει βόλτες είτε με μηχανές, είτε με αυτοκίνητο, είτε με τα πόδια πεζοπορία-ορειβασία.
Βέβαια πρέπει να είναι όλοι online.

Το βάζεις και στα κινητά των παιδιών και βλέπεις που βρίσκονται ανά πάσα στιγμή.
Το βάζεις και στο κινητό της γυναίκας για να βλέπει ο ένας που βρίσκεται ο άλλος.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
παίζει και σε άλλα κινητά αυτό ή μόνο στα χαϊβανάι?
η εφαρμογη ειναι για android και κατεβαινει μεσα απο το playstore. Εχω γραψει και το λινκ στο ποστ που εκανα.
Απο εκει και περα, η λειτουργια αυτη αφορα μονο οσους τρεχουν την ιδια εφαρμογη και ειναι online στον ιντερνετ.

το ιδιο ισχυει και για οσους εχουν την εφαρμογη OsmAnd Online GPS Tracker

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
ενα μοντελο που προσωπικα πιστευω πως εχει κορυφαιο λογο τιμης αποδοσης για συσκευη πλοηγησης χωρις καρτα sim

Nokia G42 5G

OS stock Android13 - 2 years of OS upgrades / 3 years security patches

μεγαλη οθονη 6.56” 90Hz με αναλυση 720p που βοηθαει στην μεγαλυτερη αυτονομια αφου κανει ελαχιστη χρηση σε CPU + GPU
Brightness 560 nits max auto
Gorilla Glass Glass3

snapdragon 480+ , 6GB RAM / 128GB ROM / microSDXC slot

camera fixed, σταθερες για προστασια απο κραδασμους

GNSS GPS AGPS / GLONASS / BDS / Galileo

Sensors Fingerprint (side-mounted), proximity, light meter, accelerometer (G -sensor (3-axis), E-compass

battery 5000mAh >80% after 800 charging cycles, 20W fast charging support (QC3.0 & PD3.0)
η συσκευη εχει ευκολα αφαιρουμενη πλαστικη πλατη για αλλαγη μπαταριας. Ειναι ειδικα σχεδιασμενη η συσκευη απο την εταιρια, κατι που το διαφημιζει στην σελιδα της και στο promotion video. Εχουν συνεργασια με iFixit - το γραφει και στο κουτι

I/O: Type -C USB (2.0) OTG, 3.5mm audio jack

FM radio, WiFi 6 dual band, NFC

IP52

το προιον υπαρχει στην χωρα μας με τιμες που αρχιζουν απο τα 190€ στο besr price


 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κάτι σχετικό με το θέμα θέλω να ρωτήσω.
Πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν μια συσκευή έχει καλό GPS σε θέμα ακριβείας?
Ρωτώ γιατί αρκετά παλιότερα, όταν έμπαινα σχετικά συχνά Μέγαρα είχα κατεβάσει ένα app για χρονομέτρηση (Race chrono νομίζω λεγόταν). Στο τότε δικό μου κινητό (ένα από τα πρώτα Xiaomi) τα γραφήματα ήταν ότι να' ναι, σε άλλα κινητά ήταν πιο ακριβή. Επίσης, περίπου τον ίδιο καιρό η κουνιάδα μου έφτιαχνε μια εφαρμογή που περιείχε live tracking και μου είχε αναφέρει ότι από τα διάφορα κινητά που δοκίμαζαν την εφαρμογή, τα Huawei είχαν το πιο ακριβές GPS.

Όλα αυτά πριν από 6-7 χρόνια περίπου, μια αιωνιότητα δηλαδή σε σχέση με τον ρυθμό που βελτιώνονται τα κινητά. Απλά, είδα την αναφορά του lneam για το Nokia και θυμήθηκα τα παραπάνω.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Κάτι σχετικό με το θέμα θέλω να ρωτήσω.
Πως μπορούμε να γνωρίζουμε αν μια συσκευή έχει καλό GPS σε θέμα ακριβείας?
μονο αν γινουν ειδικες μετρησεις.

τα smartphone τυπου android / iOS ανηκουν στην κατηγορια συσκευων consumer use. Εχουν μονο 1 μετρηση / δευτερολεπτο (1Hz) και σε στατικη μετρηση εχουν ακριβεια θεσης - Lane-level, Sidewalk-level. Αυτο ειναι περιπου 3-5 μετρα. Οταν εχουμε μετρησεις "εν κινηση" τοτε αναλογα τις συνθηκες εχουμε απο 10-30 μετρα σφαλμα. Καποιες φορες ακομα περισσοτερο.
Προσωπικα δεν εχω βρει κανενα smartphone που να βρισκεται στην κατηγορια ερασιτεχνικης χρησης και ο κατασκευαστης του προιοντος να παρεχει πληροφοριες στην συσκευασια του προιοντος ή στην επισημη σελιδα που αφορουν την ποιοτητα του δεκτη πλοηγησης. Ολοι διαφημιζουν επιδοσεις ταχυτητας και ποσο καλες φωτο. βγαζει η συσκευη τους

οσοι ενδιαφερονται για κατι καλυτερο ας κοιταξουν για εξωτερικους δεκτες GNSS bluetooth ή σε προιοντα ημιεπαγγελματικα


αν θελεις κατι για πιστα, δες αυτο
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
μονο αν γινουν ειδικες μετρησεις.

τα smartphone τυπου android / iOS ανηκουν στην κατηγορια συσκευων consumer use. Εχουν μονο 1 μετρηση / δευτερολεπτο (1Hz) και σε στατικη μετρηση εχουν ακριβεια θεσης - Lane-level, Sidewalk-level. Αυτο ειναι περιπου 3-5 μετρα. Οταν εχουμε μετρησεις "εν κινηση" τοτε αναλογα τις συνθηκες εχουμε απο 10-30 μετρα σφαλμα. Καποιες φορες ακομα περισσοτερο.
Προσωπικα δεν εχω βρει κανενα smartphone που να βρισκεται στην κατηγορια ερασιτεχνικης χρησης και ο κατασκευαστης του προιοντος να παρεχει πληροφοριες στην συσκευασια του προιοντος ή στην επισημη σελιδα που αφορουν την ποιοτητα του δεκτη πλοηγησης. Ολοι διαφημιζουν επιδοσεις ταχυτητας και ποσο καλες φωτο. βγαζει η συσκευη τους

οσοι ενδιαφερονται για κατι καλυτερο ας κοιταξουν για εξωτερικους δεκτες GNSS bluetooth ή σε προιοντα ημιεπαγγελματικα


αν θελεις κατι για πιστα, δες αυτο
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Έλεγα μήπως στην πράξη έχει παρατηρηθεί ποιες εταιρείες βάζουν ποιοτικούς δέκτες, όπως πχ η Huawei παλιότερα που είχαμε διαπιστώσει ή το Nokia που αναφέρεις πιο πάνω.
Εγκυκλοπαιδικά περισσότερο ρωτάω αν και ένας καλός/ακριβής δέκτης νομίζω θα βοηθάει στην πλοήγηση μέσω Google maps.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Έλεγα μήπως στην πράξη έχει παρατηρηθεί ποιες εταιρείες βάζουν ποιοτικούς δέκτες, όπως πχ η Huawei παλιότερα που είχαμε διαπιστώσει ή το Nokia που αναφέρεις πιο πάνω.
Εγκυκλοπαιδικά περισσότερο ρωτάω αν και ένας καλός/ακριβής δέκτης νομίζω θα βοηθάει στην πλοήγηση μέσω Google maps.

αν η ακριβεια θεσης ηταν κακη ωστε να δημιουργει προβληματα σε οποια εφαρμογη ετρεχε ο καταναλωτης στην συσκευη του, τοτε τα παραπονα θα ειχαν αναγκασει τους κατασκευαστες ολοκληρωμενων να βελτιωσουν τους δεκτες GNSS. Οι φθηνες συσκευες και οι μετριες εταιρειες ειναι λογικο να εχουν κατωτερους δεκτες πλοηγησης. Ακριβα προιοντα και γνωστες εταιρειες smartphones με πολλα χρονια επιτυχημενης πορειας στην αγορα εχουν καλους δεκτες πλοηγησης

σχετικα με το Νοκια G42 που εχω αναφερει, ελπιζω να εγινε κατανοητο πως το συγκρινω συνολικα με καθε αλλη κινεζικη λυση στην ιδια τιμη των 200€ περιπου. Σε καμια περιπτωση δεν θα εχει ιδια ποιοτητα δεκτη πλοηγησης πχ με ενα μοντελο samsung S23 των 1000€
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η ποιότητα της πλοήγησης με κινητό εξαρτάται από τον δεκτη και το chipset , τo software (μηχανή πρόβλεψης θέσης), την κεραία και την τροπολογία του hardware μέσα στο κινητό. Υπάρχουν παράδειγματα κινητών, όπως είναι το xiοmi mi 8 που βγήκε το 2018, που επειδή χρησιμοποιούν ειδικούς δέκτες (πχ BCM47755 της Broadcom) ή συγκεκριμένα chipset (Snapdragon 8 Gen 2) μπορούν να πετύχουν πολύ καλή ακρίβεια στίγματος. Συνήθως όμως τέτοια chip βρίσκονται σε high-end συσκευες όπως έγραψε και ο lneam.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Συνήθως όμως τέτοια chip βρίσκονται σε high-end συσκευες όπως έγραψε και ο lneam.
το θεμα ειναι σε ποια κατηγορια συσκευων οριζουμε το "high end". Αν το φτασουμε εκει που εγω θα ηθελα ως enthusiast .... τοτε το trimble tdc650 ειναι σε αλλο επιπεδο συσκευων



Υπάρχουν παράδειγματα κινητών, όπως είναι το xiοmi mi 8 που βγήκε το 2018, που επειδή χρησιμοποιούν ειδικούς δέκτες (πχ BCM47755 της Broadcom)
η samsung κανει χρηση σε δεκτες broadcom τουλαχιστον απο το 2012 με το μοντελο S3. Το ειχα και το γνωριζω. Και συνεχιζει ακομα και το τωρα στην σειρα S. Για τα αλλα μοντελα δεν γνωριζω
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Υπάρχουν παράδειγματα κινητών, όπως είναι το xiοmi mi 8 που βγήκε το 2018, που επειδή χρησιμοποιούν ειδικούς δέκτες (πχ BCM47755 της Broadcom) ή συγκεκριμένα chipset (Snapdragon 8 Gen 2) μπορούν να πετύχουν πολύ καλή ακρίβεια στίγματος.
το 2018 που κυκλοφορησε η πρωτη συσκευη στον κοσμο με δεκτη dual band GNSS, ακομα και η ιδια η broadcom διαφημιζε ακριβεια θεσης 30cm. ΠΟΤΕ κατι τετοιο δεν το ειδαν οι καταναλωτες. Ουτε απο επισημες μετρησεις των εταιρειων, ουτε απο review ιδιωτων. Δεν θα το κρυψω πως και εγω επεσα στην παγιδα του μαρκετινγκ και τους πιστεψα. Για τα επομενα 3 χρονια εψαχνα καθε νεα συσκευη που διαφημιζε δεκτη GNSS dual band να βρω ακριβεια θεσης ... αλλα ανθρακες ο θησαυρος. Σημερα εχω καταλαβει πως μονο οι επαγγελματικες συσκευες μπορουν. Στο παρακατω review βλεπουμε ποσο κατωτερο ειναι το αποτελεσμα του Xiaomi 8 απο ενα ταπεινο garmin edge 520 μονο L1 band και τιμης περιπου στα 180€. Μεχρι και σημερα κανενα smartphone δεν εχει καλυτερη ακριβεια θεσης σε ολες τις κατηγοριες τιμων. Στο ιδιο review site, εως και σημερα γινονται δοκιμες smartphone dual band με αντιπαλο μοντελα garmin και στο 90% τα garmin ειναι καλυτερα. Στο υπολοιπο 10% οι μετρησεις ειναι παραπλησιες. Η πλακα ειναι πως γινονται με garmin smartwatch dual band που πρακτικα εχουν πολυ μικρες κεραιες


review link
www.notebookcheck.net/Xiaomi-Mi-8-Smartphone-Review.413848.0.html











 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
το 2018 που κυκλοφορησε η πρωτη συσκευη στον κοσμο με δεκτη dual band GNSS, ακομα και η ιδια η broadcom διαφημιζε ακριβεια θεσης 30cm. ΠΟΤΕ κατι τετοιο δεν το ειδαν οι καταναλωτες.
Το μάρκετινγκ σε πολλές περιπτώσεις προιόντων μπορεί να γράφει ένα σορό υπερβολές. Ο στόχος για cm ακρίβεια σε πραγματικό χρόνο δεν μπορεί να επιτευχθεί κυρίως λόγο τις ποιότητας των raw gnss δεδομένων απο το κινητό. Το παράδειγμα με το mi 8 παρατέθηκε σαν παράδειγμα συσκευής με cm ακρίβειας εξειδικευμένο υλικό για gnss. Ακόμα και τώρα κυκλοφορούν συσκευές με το bcm47755 (πχ s20). Ο λόγος που εξακολουθούν να βρίσκονται κάτω απο τις προσδοκίες σου σε σχέση με μια εξειδικευμένη συσκευή, είναι αυτά που γράψαμε πιο πάνω με πιο σημαντικό την έλλειψη σωστής κεραίας, θέση της κεραίας στο κινητό και σωστού λογισμικού. Υπάρχει ολόκληρο paper πάνω σε αυτό (ψάξε για Wu, Q.; Sun, M.; Zhou, C.; Zhang, P. Precise Point Positioning Dual-Frequency GNSS Observations on Smartphone ).
 

the_carpenter

Μέλος
Περιοχή
Pelion Μt. playground
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Hopefully soon a 990
Για κάποιον που θέλει gps καθοδήγηση στο κινητό του ας δοκιμάσει το magic earth (iOS/android). Εχει σημεία ενδιαφέροντος,offline καθοδήγηση και οτιδήποτε χρειάζεται κανείς από ένα τέτοιο πρόγραμμα.

Edit: Να προσθέσω ότι είναι εντελώς δωρεαν,χωρίς συνδρομή κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Το μάρκετινγκ σε πολλές περιπτώσεις προιόντων μπορεί να γράφει ένα σορό υπερβολές.
σε αυτο συμφωνουμε 100%. Υπαρχει και μια λαικη σοφια " ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται "

Ο στόχος για cm ακρίβεια σε πραγματικό χρόνο δεν μπορεί να επιτευχθεί κυρίως λόγο τις ποιότητας των raw gnss δεδομένων απο το κινητό.
δυστυχως εδω θα με βρεις 100% αντιθετο, λογο προσωπικης εμπειριας και γνωσης. Ολα εχουν να κανουν με τις εταιρεις και τα συμφεροντα που εχουν. Για σκεψου ποιες συνεπειες θα ειχε στην παγκοσμια αγορα ενα smartphone με 99$ να εχει 30-60 cm static accuracy οταν μια ημιεπαγγελματικη συσκευη κοστιζει μερικες χιλιαδες $. Υπαρχουν αρκετα μικρα κουτακια με μονο ενα δορυφορικο συστημα (GPS) σε μονο μια συχνοτητα / μπαντα (L1) και με την βοηθεια του SBAS εχει cm στατικη ακριβεια θεσης. Και 20 μετρησεις / δευτερολεπτο

 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
+- 2,5cm κύριοι!! εδω στη λάρισα με τίποτα περίσσοτερο δεν θα είμαστε ικανοποιημένοι :p:p:p:p:p
Άντε μην το βγάλουμε από το ελάφι και το βάλουμε στη σχάρα

Για να μην είμαι off μια ερωτησούλα
Για δημιουργία gpx αρχείου στο κινητό χρησιμοποιώ το osmand,υπάρχει μήπως τίποτα καλύτερο ή να μην ασχοληθώ;


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
+- 2,5cm κύριοι!! εδω στη λάρισα με τίποτα περίσσοτερο δεν θα είμαστε ικανοποιημένοι :p:p:p:p:p
Άντε μην το βγάλουμε από το ελάφι και το βάλουμε στη σχάρα
να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα. Μας ενδιαφερει πρωτα η πλοηγηση και μετα η ακριβεια θεσης. Στο δευτερο η συσκευη να ειναι handheld, μονο με σηματα απο τους δορυφορους ..... και φυσικα ΔΩΡΕΑΝ. Καθε προταση λυσης ειναι καλοδεχουμενη.

Για να μην είμαι off μια ερωτησούλα
Για δημιουργία gpx αρχείου στο κινητό χρησιμοποιώ το osmand,υπάρχει μήπως τίποτα καλύτερο ή να μην ασχοληθώ;
τι θα πει καλυτερο στην δημιουργια gpx file ? 3 δεδομενα χρειαζονται στο αρχειο - location / date / height
ολες οι εφαρμογες αυτα εχουν. Ναι, καποιες προσθετουν και αλλα, μονο που αυτα φαινονται μονο σε αυτες οταν δημιουργουν οθονες με στατιστικα. Το εχω δει σε osmand, locus map, oruxmaps. Και οι 3 αυτες εφαρμογες δημιουργουν διαφορετικα αρχεια που οι αλλες 2 εφαρμογες .... περα βρεχει
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Για να μην είμαι off μια ερωτησούλα
Για δημιουργία gpx αρχείου στο κινητό χρησιμοποιώ το osmand,υπάρχει μήπως τίποτα καλύτερο ή να μην ασχοληθώ;
Μία πολύ καλή εφαρμογή και απλή στην χρήση της είναι αυτή GPX Viewer PRO - Apps on Google Play η οποία εννοείται εχει την δυνατοτητα offline maps αλλα και την εγγραφή αρχείου gpx που θέλεις.
 
Top Bottom