Ποιο να επιλέξω

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
##Δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή ενότητα αν ειναι λάθος κάποιος συντονιστεις ας το μετακινήσει##

Γεια σε όλους... Είμαι σε στάδιο αλλαγής κατηγορίας και γενικά αλλαγής δίτροχου.

Ήρθε ο καιρός να αφήσω πίσω τον πολυ βολικό κόσμο τον σκούτερ και να ξεκινήσω σε αυτόν τον μηχανών (αν και γνώριμα μονοπάτια).

Καλά/Βολικά τα σκούτερ αλλά πλέων θέλω πολυ να παω σε μηχανή, με ότι χάσιμο σε άνεση και κάλυψη απο καιρικά φαινόμενα σε σχέση με ότι μου πρόσφερε το σκούτερ...

Αρκετά με την εισαγωγή..
Έχουμε και λέμε προτεινόμενοι αντικαταστάτες είναι:

1)BMW F800GS ADV EURO4
2)TRIUMPH TIGER 800 XRTήXRX
3)HONDA VFR800X CROSSRUNNER
4)YAMAHA MT09 TRACER

Να επισημάνω ότι κοιτάω αποκλειστικά για καινούριο γιατί θα το πάρω ΑΝ καταφέρω τελικά με δόσης, το αναφέρω γιατί σίγουρα μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις ευκαιρίες αλλά για να παω προς τα εκεί πρέπει να ειναι πραγματικά ευκαιρία

Σε μεταχειρισμένο εννοείται ότι κοιτάω τα ποιο πανω μοντέλα +(συν)

KTM 1050 ADV
BMW R1200GS LC (ξεκινανε απο 13Κ)
SUZUKI V-STROME 1000

Σε αυτο το σημείο ειναι που θέλω την συμβουλή σας και την βοήθεια σας.
Θα μου πείτε τώρα "Ρε Βλάσση, δεν άφησες και κανενα απ'έξω" για αυτο μπήκα και στον κόπο να πάρω γενικά άποψης και γνώμες...

Επίσης σαν έξτρα info να πω ότι επειδή ότι και αν πάρω θα το δουλεύω σαν κύριο καθημερινό μέσο η ζυγαριά γέρνει στα μοντελο κατω τον 1000κ.εκ

Ευχαριστώ προκαταβολικά




Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρα από την καθημερινότητα, τι άλλη χρήση σκέφτεσαι να κανείς?
Ταξίδια, δικαβαλα, χώμα, κλπ κλπ
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Πέρα από την καθημερινότητα, τι άλλη χρήση σκέφτεσαι να κανείς?
Ταξίδια, δικαβαλα, χώμα, κλπ κλπ
Πέραν του παραπάνω, εγώ θα σου πω να σκεφτείς λίγο καλύτερα και το οικονομικό της υπόθεσης. Αυτό το "ΑΝ τα καταφέρω, με δόσεις" λέει πολλά, ειδικά σε τέτοιες εποχές. Έχε υπόψην ότι η μοτοσικλέτα είναι ακριβό σπορ, δεν ξενοιάζεις με την αγορά της. Και για κάποιες μάρκες, ακόμα ακριβότερο.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
BMW F800GS ADV
Φίλε μου εγώ αν έπαιρνα τώρα καινούρια μοτοσικλέτα αυτό που είναι για όλα. ...
Η επιλογή είναι μόνο δική σου αυτό να το θυμάσαι καλά !!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
τεσταρε οσες μπορεις. Ζυγισε την τσεπη σου-δυσκολο να προβλεψεις το αυριο- και παρε αυτη που θα βγαίνεις απο το σπιτι και θα σε τρελαίνει περισσοτερο.
Καλη αγορα σε οτι επιλεξεις. Τα ΚΤΜ 1050-GS 800 -Tiger 800 να εχουν πιο διττο ρολο απο τα υπόλοιπα στοιχειο που ευνοεί τις εκτος δρομου ανησυχιες σου χωρις φυσικα οι υπολοιπες που αναφερεις να ερχονται σε 2η μοιρα.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Κάποιες μοτοσικλέτες δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Εγώ βλέπω μια σύχγυση στις σκέψεις σου. Το MT-09 δεν σε καλύπτει?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από τα παραπάνω -κατ' εμέ- κινητήρας διαμάντι είναι ο τρικύλινδρος MT-09 και καλοστημένο σύνολο για σπορ τούρινγκ και με εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει. Πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα το F800GS. Σημασία έχει ποιες είναι οι δικέ σου απαιτήσεις.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
F800GS κι από μένα, αν θες κάτι για όλα. Αν κινείσαι αποκλειστικά εντός δρόμου, υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
επενερχομαι
f800gs σε μεταχειρηζμενο
σε καινουργιο 1090ktm η 1050 σε στοκ
lixis
 

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
Έκανες κάποιο test ride να αποκλίσεις ?
Εχω κάνει F800GSA/MT09/TIGER800/VSTROM1000 θέλω και τα αλλά να εχω βέβαια αντικειμενική άποψη
Πέραν του παραπάνω, εγώ θα σου πω να σκεφτείς λίγο καλύτερα και το οικονομικό της υπόθεσης. Αυτό το "ΑΝ τα καταφέρω, με δόσεις" λέει πολλά, ειδικά σε τέτοιες εποχές. Έχε υπόψην ότι η μοτοσικλέτα είναι ακριβό σπορ, δεν ξενοιάζεις με την αγορά της. Και για κάποιες μάρκες, ακόμα ακριβότερο.
Θα σου πω σιγουρα ότι και αν πάρω θα παω σε δόσεις. Το 3easyride με ενδιαφέρει πολυ οπως και το GSA800
BMW F800GS ADV
Φίλε μου εγώ αν έπαιρνα τώρα καινούρια μοτοσικλέτα αυτό που είναι για όλα. ...
Η επιλογή είναι μόνο δική σου αυτό να το θυμάσαι καλά !!!
Είναι καλο "αν και λίγο ακριβή" βέβαια έχει ολο το πακέτο...κάγκελα/κάλυψη/Περιβολάκια οπότε ισοσταθμεί την τιμή προς απόδοση από τα αλλά...
Μην αποφασισεις πριν τα τεσταρεις,βαλε και το versus στην λιστα σου.
Το versus 650 που οδήγησα ενώ εμφανισιακά είναι τέλειο δεν μπορώ να πω ότι μοτερικα με ενθουσιάζει
Το εχεις βαλει κι εσυ πρωτο πρωτο, αρα του δινεις προβαδισμα.

Το 800αρι GS: ολα σε ενα νοικοκυρεμενα ;)
Συμφωνώ...
Κάποιες μοτοσικλέτες δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Εγώ βλέπω μια σύχγυση στις σκέψεις σου. Το MT-09 δεν σε καλύπτει?
Καλά εννοείται ότι τπτ δεν είναι σχετικό. Εβαλα μοντελα που μου κάνουν κλικ... Σίγουρα το MT09 είναι απο όλα το ποιο VFM μηχανάκι και ενα απο τα πρώτα...

Γενικά αν παμε με βασιτα τα λεφτά και μονο θα επέλεγα MT09 σαν επιλογή δεν ξέρω αλλά νομίζω θα πηγενα στο F800GSA Αλλά επειδή το εχω δει και απο κοντα και επεξεργαστεί (όχι οδηγήσει, ακόμα) είναι το Vfr800x πολυ ποιοτικό...

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

VB90

Μέλος
Περιοχή
ΕΥΒΟΙΑ
Όνομα
Βλάσσης
Μοτό
Loading.....
F800GS κι από μένα, αν θες κάτι για όλα. Αν κινείσαι αποκλειστικά εντός δρόμου, υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
Η κίνηση είναι κύριος σε άσφαλτο... Εκδρομές 2 Καβάλος... Χωμα με τον όρο Off δεν θα με ενδιαφέρει αλλά Ναι σε χωματόδρομο θα έμπαινα. Να επισημάνω ότι μένω επαρχία οπότε η κίνηση ναι μεν θα ειναι σε αστικό κυκλο αλλά χωρίς σταματα ξεκινά δλδ απο το Α σημείο στο Β

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κρατα το σκουτερ για αλλο ενα χρονο.
Βαζε στην ακρη το ποσο της δοσης...

Δεν αν τα βγαζεις περα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Άλλη προσέγγιση για το f800gs

Μην παρεις adve !!
το εργαλείο δε καίει τιποτα και εχει αυτονομία πανω απο 300 χλμ
Θεωρώ οτι δεν χρειάζετε, περίτο βάρος !!
Αυτα και τον νου σου
 
Top Bottom