Ποιό ΚΤΜ λέτε;;

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Καλημέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους!

Επειδή λίγο το φόρουμ με τα ταξίδια, λίγο το οτι έχω να αλλάξω μηχανάκι καιρό, μπήκα σε μπελάδες! Θέλω να να μοιραστώ κάποιες σκέψεις που μου έχουν δημιουργήσει πονοκέφαλο τουλάχιστον 10 ημέρες τώρα (και βάλε...)!! Οποιαδήποτε δική σας εμπειρία θα είναι πολύτιμος σύμμαχος στην απόφαση!!!!

Πλέον η αγορά νέας μοτοσυκλέτας έχει δρομολογηθεί για τα καλά...
Το ερώτημα είναι ποιο ΚΤΜ τελικά.

Οι δυσκολίες της απόφασης προέρχονται απο το περιορισμένο budget (περίπου 8000€ αλλιώς βουρ για 1190R) και το οτι θα πρέπει μέρος των χρημάτων να δαπανηθούν για: τριπλέτα, εξατμίσεις, τζιπιες (το καλό), σκηνή 3 εποχών κλπ.

ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ:
1. Ακριβό μηχανάκι που σημαίνει αναμονή (άρα κουτί:wacky::wacky::wacky:) μέχρι Δεκέμβρη για 990R και μετά αναμονή για εξοπλισμό.
2. 990s τον επόμενο μήνα και αναμονή για εξοπλισμό
3. 990 σκέτο όπου το φτιάχνω όπως θέλω και εξοπλισμό άμεσα
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν καταλαβαινω τιποτε.Το 990r θα το παρεις κουτι με 8000?
Tα αλλα δυο σε τι κατασταση??



Mε μπερδεψες.
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Δεν έχω βρεί. Το μπάτζετ είναι 8000€ ή μάλλον θα είναι μέχρι τέλος Οκτώβρη.
Άρα για 990R θα πρέπει να περιμένω μέχρι Δεκέμβρη γιατί μεταχειρισμένο το βρίσκεις 9000€ +.

Γενικότερα τώρα ξεκινάω να ψάχνω και το ερώτημα είναι τι;;;
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τι ύψος εχεις; Γιατι το r και το s ειναι ψηλότερα... Αν εισαι αρκετά ψηλός όλα καλα αλλα αν οχι θα σε δυσκολέψει περισσότερο και στο χώμα φυσικά αφού δεν θα το πατάς κατω.. Και το απλό 990 δεν ειναι χαμηλό μηχανακι.. Απλά το r/s ειναι για πολύ πιο απαιτητικά τεραιν...


Επίσης δεν χρειάζεται να τα κανεις και όλα σε μια μερα... Παρε καλό μηχανακι... Καντου τα μαζέματα του (κατι θα θέλει σίγουρα) και σιγά σιγά του βάζει και εξατμίσεις κτλ κτλ... Βολτες/ταξίδια/βουνό παει και με τι μαμισιες...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
παρε το 1050 και καθαρισες
τα υπολοιπα (βαλιτσες κλπ) εν καιρο!!!
ενα σακο ενα χταποδι και εισαι κομπλε
σκεψου πρακτικα!!!!!!!!!και με προοπτικη!!!!
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Το απλό το έχω εύκολα σε διάφορα φυσικά τερέν (πεζοδρόμια, φρεάτια κλπ) που το έχω δοκιμάσει. Βασικά μου φαίνεται και χαμηλούλι...
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δοκιμάσει τα 915 χιλιοστά σέλας του R/S σε χωμάτινο τερέν και με ψιλοαγχώνει...

Άρα λες για μετά το 09 ή και 07 αν βρω καλό;


(Υψος 1,78 τεντωμένος και ακούρευτος)
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
παρε το 1050 και καθαρισες
τα υπολοιπα (βαλιτσες κλπ) εν καιρο!!!
ενα σακο ενα χταποδι και εισαι κομπλε
σκεψου πρακτικα!!!!!!!!!και με προοπτικη!!!!

Πολύ καλή σκέψη. Κοντά στα λεφτά και καινούριο αλλά δεν έχει ζάντες με ακτίνες! Αν υπήρχε με 21 και ακτίνες μπροστά δεν το συζήταγα...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
παρε το 1050 και καθαρισες
τα υπολοιπα (βαλιτσες κλπ) εν καιρο!!!
ενα σακο ενα χταποδι και εισαι κομπλε
σκεψου πρακτικα!!!!!!!!!και με προοπτικη!!!!
αυτο ειναι και γαμω τα μηχανακια...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Και εγω σου προτεινω το 1050.
Ας εχει ζαντες. Βαλε του tkc 80 και κανε τις βολτες σου στο βουνο. Σιγουρα δεν θα το εχεις για αλματα και τετοια. Αν σε θες ντε και καλα ακτινες, ανταλαξε τες με 1190 ή 1290.(υπαρχουν πολλοι)

Το 1050 δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα 1190/1290 , και δεν εχει καμια σχεση σαν μοτοσυκλετα με τα 950/990.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
1,78;; Το εχεις δοκιμάσει το ψηλό;; Εγώ ειμαι 1,83... Και το κ@υλωνω πολύ το ψηλό και πιστεύω δεν θα εχω θέμα στον δρόμο (το εχω καβαλήσει) στο χώμα όμως;;;

Θα σου πω μια συμβουλή που είχαν πει και σε εμένα οταν το σκεφτόμουν για αλλαγη στις αναρτησεις με του r...

Επένδυσε καλυτερα κάποια χρήματα σε πιο στενές ζάντες (πχ απο 640 με αλλα κέντρα και ακτίνες) και σε χωμάτινα λαστιχα και θα δεις τρελή διαφορά...
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Πρέπει να δούμε ενα R στο χώμα...
Βάζει κάποιος απο εδω R να τον ρωτήσουμε;
Σε απλό στραβοπάτημα και ακινητοποίηση η πτώση θα είναι εύκολη σίγουρα

990 + 4'αρα ζάντα = εφικτό οικονομικά.

1050 + χωμάτινα = καλύτερο μηχανάκι, αλλά τα λεφτά πολλά για να το ευχαριστηθώ χώμα, εντουράδες κλπ...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εχε στο νου σου οτι θα πρεπει να εχεις ενα εργαλειο το οποιο θα σου κανει ολες τις δουλειες
τωρα θελεις χωμα υστερα θα θελεις ταξιδια και χωμα πιο υστερα θα θελεις ταξιδια με την κοπελα
το 990 ειναι ενα εργαλειο το οποιο δεν το συμπαθανε οι γυναικες αλλα και οι ιδιοι οι χρηστες του οταν ειναι να πανε παρατεταμενα ασφαλτο και απο ανεση χρησης αλλα και απο οικονομια καυσιμου
το 1050 ομως τα κανει ολα
ασε που θα εχεις ενα φρεσκο μοντελο που πιστεψε με δεν θα χασει την αξια του!!!!
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Phoenix έχεις προσεγγίσει πολύ ωραία το θέμα.
Επιπλέον τα νέα μοντέλα που μπορεί να δούμε άμεσα, θα ρίξουν την αξία του 990 ακόμα περισσότερο.

Μάλλον ενα πιο παλιό 990 που δεν θα μου απορροφήσει πολλούς πόρους θα καλύψει για ενα 6μηνο την @@@@@ που με έχει πιάσει και μετά πάμε για το καλό.:thinking:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Phoenix έχεις προσεγγίσει πολύ ωραία το θέμα.
Επιπλέον τα νέα μοντέλα που μπορεί να δούμε άμεσα, θα ρίξουν την αξία του 990 ακόμα περισσότερο.

Μάλλον ενα πιο παλιό 990 που δεν θα μου απορροφήσει πολλούς πόρους θα καλύψει για ενα 6μηνο την @@@@@ που με έχει πιάσει και μετά πάμε για το καλό.:thinking:
το παλιο πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να μην σου απορροφησει πορους ασε που αν ειναι καλο!!! θα το πληρωσεις καλα
φιλε μου το παλιο ειναι παλιο και το καινουργιο ειναι καινουργιο!!!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν και ειμαι "βαμμενος" πορτοκαλι, θεωρω οτι στα 13 χιλιαρικα υπαρχουν πολυ πιο value for money επιλογες...
οπως ενα 1190 μεταχειρω.....
 
Top Bottom