Ποιό ΚΤΜ λέτε;;

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ας μου εξηγησει ενας με καποια επιχειρηματα, γιατι να μπλεξω με την ΚΤΜ για να οδηγαω ενα μηχανακι σαν γιαπωνεζικο?
Ειχα το 1050 για μια πολυ συντομη δοκιμη 20 λεπτων και η απολαυση του ηταν οτι δεν μου εκαψε τα ποδια κι οτι ηταν γραμμικο στην αποκριση.
Με ενα πηρουνι διχως ρυθμισεις κι ενα ταμπλο που χτυπουσε σε καθε λακκουβα.
Και γιατι να μη παρω ενα 800 gs να τα εχω ολα αυτα,χωρις το κοπανημα στο ταμπλο?
Το budget σου φιλε βαγγελη λεει 990 και με υπομονη μεχρι να δοθει το καταλληλο καλοσυντηρημενο, ισως προς το χειμωνα.
Μην χασεις την ευκαρια να ζησεις εστω και πληρωνοντας τις οποιες ζημιες μια εποχη που φευγει και δεν θα ξαναερθει ποτέ.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
βασικα κατα την αποψη μου,το 1050 ειναι ενα <χυτο> 990 με μειον τις ρυθμισεις του πηρουνιου..
το μοτερ τα ιδια πανε και ο ποντος στο 1050 απο τη ροπη του....
το 990 θα το παρει καποιος αν θελει να μπει ΚΑΙ στο χωμα αφοβα...γιατι σχεδιαστηκε και για εκει.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
εγω δεν πήρα στο παρελθόν και δεν θα έπαιρνα το 990R λόγω έλλειψης ABS.
το μοναδικό και βασικό επιχείρημα που δεν θα το αγόραζα.

τώρα αυτό που λέει ο Πασχάλης περί 1050 και F800GS δεν συμφωνώ καθόλου. Ανόμοια σύγκριση.
είχα το 800GS και το έδωσα.
όλα τα περιοδικά και βίντεο στο youtube βγάζουν το 1050 καλύτερο από το 800.
το 800 είναι μοτοσυκλέτα του 2008 και το 1050 του 2015. Αυτό από μόνο του λέει πολλά.

επίσης το θέμα καψίματος στα πόδια με τα 1050/1190/1290 λύνεται εύκολα
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ας μου εξηγησει ενας με καποια επιχειρηματα, γιατι να μπλεξω με την ΚΤΜ για να οδηγαω ενα μηχανακι σαν γιαπωνεζικο?
Ειχα το 1050 για μια πολυ συντομη δοκιμη 20 λεπτων και η απολαυση του ηταν οτι δεν μου εκαψε τα ποδια κι οτι ηταν γραμμικο στην αποκριση.
Με ενα πηρουνι διχως ρυθμισεις κι ενα ταμπλο που χτυπουσε σε καθε λακκουβα.
Και γιατι να μη παρω ενα 800 gs να τα εχω ολα αυτα,χωρις το κοπανημα στο ταμπλο?
Το budget σου φιλε βαγγελη λεει 990 και με υπομονη μεχρι να δοθει το καταλληλο καλοσυντηρημενο, ισως προς το χειμωνα.
Μην χασεις την ευκαρια να ζησεις εστω και πληρωνοντας τις οποιες ζημιες μια εποχη που φευγει και δεν θα ξαναερθει ποτέ.
Κι έλεγα, δεν θα τα γράψει κανείς αυτά; Τα τεστ που έχω διαβάσει για το 1050 (δεν το έχω οδηγήσει) περιγράφουν ένα πολιτισμένο μηχανάκι στο στυλ του F800 GS, ενώ το 990 που είχα την τύχη να έχω στην κατοχή μου για λίγους μήνες (και μάλιστα αμέσως μετά το 800) είναι απλά διάολος!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κι έλεγα, δεν θα τα γράψει κανείς αυτά; Τα τεστ που έχω διαβάσει για το 1050 (δεν το έχω οδηγήσει) περιγράφουν ένα πολιτισμένο μηχανάκι στο στυλ του F800 GS, ενώ το 990 που είχα την τύχη να έχω στην κατοχή μου για λίγους μήνες (και μάλιστα αμέσως μετά το 800) είναι απλά διάολος!
Γιάννη, αυτό που αναφέρεις το καταλαβαίνω αλλά νομίζω πως έχω βρει τον λόγο.
Βγαίνω συχνά με φίλο μου που έχει το 990 Super Duke R κι εγώ έχω το 1290 SA.

Όταν καβαλάω το 990 το παω πιο γρήγορα σε σχέση με το δικό μου.
Βγάζει μια αγριάδα και εναν κανιβαλισμό ο 990 κινητήρας, επίσης δεν έχει ηλεκτρονικά βοηθήματα.
Φαντάσου οτι μετά που ξανακαβαλάω το 1290 μου σκέφτομαι τι βαρετό μηχανάκι έχω. Είναι πολιτισμένος ο κινητήρας και οι θόρυβοι πολυ λιγότεροι.
Δεν ξέρω, μπορεί να βγάλω κάποια στιγμή το τράκτιον κοντρόλ και να αναθεωρήσω. Προς το παρόν κοτεύω να το βγάλω :D
(για το 800 προτιμώ να μην σχολιάσω γιατί ήταν ένας από τους λόγους που το έδωσα: πολυυυυυ βαρετό για τα γούστα μου)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πάρε όποιο τραβάει η ψυχή σου, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση και να αξίζει τα χρήματα που θα δώσεις για να το αποκτήσεις!
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Γιάννη, αυτό που αναφέρεις το καταλαβαίνω αλλά νομίζω πως έχω βρει τον λόγο.
Βγαίνω συχνά με φίλο μου που έχει το 990 Super Duke R κι εγώ έχω το 1290 SA.

Όταν καβαλάω το 990 το παω πιο γρήγορα σε σχέση με το δικό μου.
Βγάζει μια αγριάδα και εναν κανιβαλισμό ο 990 κινητήρας, επίσης δεν έχει ηλεκτρονικά βοηθήματα.
Φαντάσου οτι μετά που ξανακαβαλάω το 1290 μου σκέφτομαι τι βαρετό μηχανάκι έχω. Είναι πολιτισμένος ο κινητήρας και οι θόρυβοι πολυ λιγότεροι.
Δεν ξέρω, μπορεί να βγάλω κάποια στιγμή το τράκτιον κοντρόλ και να αναθεωρήσω. Προς το παρόν κοτεύω να το βγάλω :D
(για το 800 προτιμώ να μην σχολιάσω γιατί ήταν ένας από τους λόγους που το έδωσα: πολυυυυυ βαρετό για τα γούστα μου)
Βγαλε το traction και θα πεις "τι βαρετο μηχανακι ειναι το 990"....
Το μηχανακι απλα μεταμορφωνεται αλλα θελει συνεση και προσοχη!
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Παραδόξως το 800, ειδικά με την χαμηλή σέλα, δεν με ικανοποιεί οδηγικά. Σίγουρα η κατανάλωση είναι ένα αυτού και η μεταπώληση το ίδιο.
Βέβαια τρίτη μπιέλα και πηνία δεν αλλάζω στο ταξίδι, ενώ μια τρόμπα κλπ ηλεκτρικά μου είναι εύκολο.

Το 800 το έχω οδηγήσει λιγότερο απο 990.

Όταν είδα το 1050 πρώτη φορά σκέφτηκα το ίδιο με οταν είδα το 390. Ινδός...
Μάλλον είμαι λίγο πουριτανός για το 2016, ε??????


Παιδιά αυτή η συζήτηση με βοηθά και ταχτοποιεί τις σκέψεις μου ειλικρινά:happy::happy:

Αξίζει 990 R των 9000€ για χώμα ή είναι κρίμα?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάρε ένα GS 1200 του 2007 και τα ρέστα κάντα δεύτερο ζευγος ζάντες για τα χώματα.
Θα με θυμηθείς και θα ξεχάσεις τα ΚΤΜια, γιατί θα κάνει ςπιο πολλά πράγματα πολύ καλύτερα ;)

Αν ότι λέω σου φαίνεται τελείως κουτό κι είσαι ΚΤΜας αδιόρθωτος, σβήστο.
Εγώ πάντως στα είπα :D:cool:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δεν υπάρχουν ¨καλα¨ 950/990...
Αυτοί που τα καλά απλά δεν τα πουλούν...
Κάπου είδα στο car 1050 προς πώληση σε λογικά λεφτά.
Εγώ θεωρώ πολύ καλό και το gs 800.
Βάλε και το 690 στις επιλογές σου.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Πάρε ένα GS 1200 του 2007 και τα ρέστα κάντα δεύτερο ζευγος ζάντες για τα χώματα.
Θα με θυμηθείς και θα ξεχάσεις τα ΚΤΜια, γιατί θα κάνει ςπιο πολλά πράγματα πολύ καλύτερα ;)
Ναι,ναι, τετοια πες να ξαναβγαλεις το Γατο @el-Gatto στη γυρα :rolleyes: :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Πάρε ένα GS 1200 του 2007 και τα ρέστα κάντα δεύτερο ζευγος ζάντες για τα χώματα.
Θα με θυμηθείς και θα ξεχάσεις τα ΚΤΜια, γιατί θα κάνει ςπιο πολλά πράγματα πολύ καλύτερα ;)

Αν ότι λέω σου φαίνεται τελείως κουτό κι είσαι ΚΤΜας αδιόρθωτος, σβήστο.
Εγώ πάντως στα είπα :D:cool:
Μη μας τρελαινεις κιεσυ πρωι πρωι....ακου τα bmw καλυτερα στο χωμα απο τα ktm...ειδικα το πιο πολλα και το πολυ καλυτερα μας εστειλε πρωινιατικα ρε Θοδωρηηηηηη:D:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάρε ένα GS
Μη μας τρελαινεις κιεσυ πρωι πρωι....ακου τα bmw καλυτερα στο χωμα απο τα ktm...ειδικα το πιο πολλα και το πολυ καλυτερα μας εστειλε πρωινιατικα ρε Θοδωρηηηηηη:D:p
Δεν είπε ότι είναι καλύτερα στο χωμα.....ότι θα κάνει γενικά περισσότερα πράγματα σε όλα τα τεραιν.
Φυσικά τα κτμια στο χωμα υπερτερουν
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Δεν είπε ότι είναι καλύτερα στο χωμα.....ότι θα κάνει γενικά περισσότερα πράγματα σε όλα τα τεραιν.
Φυσικά τα κτμια στο χωμα υπερτερουν
Ειπε ο αδιορθωτος bmwmaniac....ποια ειναι αυτα τα περισσοτερα δλδ και σε ποια τεραιν?????οξω ρεεεεε(που λεει και το φιλαρακι σου ο Ηλιας):laugh: :friend:
(αυτη η κουβεντα δεν εχει τελος και αλλο ειναι το θεμα εδω χα χα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειπε ο αδιορθωτος bmwmaniac....ποια ειναι αυτα τα περισσοτερα δλδ και σε ποια τεραιν?????οξω ρεεεεε(που λεει και το φιλαρακι σου ο Ηλιας):laugh: :friend:
(αυτη η κουβεντα δεν εχει τελος και αλλο ειναι το θεμα εδω χα χα)
Δεν είπε ότι είναι καλύτερα στο χωμα.....ότι θα κάνει γενικά περισσότερα πράγματα σε όλα τα τεραιν.
Φυσικά τα κτμια στο χωμα υπερτερουν
Μη μας τρελαινεις κιεσυ πρωι πρωι....ακου τα bmw καλυτερα στο χωμα απο τα ktm...ειδικα το πιο πολλα και το πολυ καλυτερα μας εστειλε πρωινιατικα ρε Θοδωρηηηηηη:D:p

Βγαίνουμε off topic (μιας κι ο τίτλος είναι τα ΚΤΜ) και φταίω εγώ γι αυτό.
Τα ΚΤΜ είναι καλύτερα μόνο στο χώμα από τα GS (990/950/1190/1050 από τα R1200 GS). Kι αυτό βέβαια όσο αφορά στο μηχανάκι, γιατί υπάρχουν αναβάτες GS που το αμφισβητούν με πράξεις αλλά αυτοί δεν αλλάζουν τον κανόνα.
Σε all around χρήση (όπως τη θέτει κι ο φίλος που ψάχνει) το GS υπερτερεί μακράν από όλο το συναγωνισμό εδώ και μια 12ετία ;) Κι αυτό το λένε οι αγορές όλες του κόΖμου κι όχι εγώ :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βγαίνουμε off topic (μιας κι ο τίτλος είναι τα ΚΤΜ) και φταίω εγώ γι αυτό.
Τα ΚΤΜ είναι καλύτερα μόνο στο χώμα από τα GS (990/950/1190/1050 από τα R1200 GS). Kι αυτό βέβαια όσο αφορά στο μηχανάκι, γιατί υπάρχουν αναβάτες GS που το αμφισβητούν με πράξεις αλλά αυτοί δεν αλλάζουν τον κανόνα.
Σε all around χρήση (όπως τη θέτει κι ο φίλος που ψάχνει) το GS υπερτερεί μακράν από όλο το συναγωνισμό εδώ και μια 12ετία ;) Κι αυτό το λένε οι αγορές όλες του κόΖμου κι όχι εγώ :)
Με αυτή την λογική και επειδή ο φίλος μας θέλει ΚΤΜ ....και πολύ καλά κάνει, το σοφο πουλι πρότεινε το 1050.
Μιλάμε για μηχαναρα που τα κάνει όλα......σαν το gs:D
 
Top Bottom