Προβληματικη ενδειξη καυσιμου

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα '04 μεχρι και '06 εχουν σιγουρα φλοτερ!
Δεν αλλαζει κατι σ αυτο που ειπα πριν, για τη μεση καταναλωση.
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Στο advrider.com γράφει ότι η εγγύηση για την τρίχα ένδειξης καυσίμου έχει από πέρσι παραταθεί στα 12 χρόνια.εδώ τι ακριβώς ισχύει;αλλού παραδέχονται ότι είναι σκαρτο ένα εξάρτημα και αλλού σε βάζουν να το πληρώνεις όποτε χαλάει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Φίλε στο δικό μου R1200GS Adv 2008 χάλασε αυτή η μ@@@κία τον Ιούνιο του 2013.Την άλλαξα με καινούρια σε εξουσιοδοτημένο.Το καινούριο ανταλλακτικό μου είπαν όπως και όλα τα ανταλλακτικά έχουν εγγύηση 2 χρόνια.Μεσα σ'αυτά τα δύο χρόνια χάλασαν άλλοι δύο αισθητήρες καυσίμων πλήρωσα δηλαδή τον ενα και στα δύο χρόνια εγγύησης χάλασαν δύο ακόμα .Τώρα μου είπαν αν ξαναχαλάσει το πληρώνω.Και να φανταστείς ότι ποτέ δεν εμπιστευόμουν την ένδειξη καυσίμου ή το range.Μηδένιζα το χιλιομετρητή και αναλόγως την οδήγηση ήξερα σε πόσα χλμ να βάλω.Αλλά πήγα να αλλάξω τον αισθητήρα γιατί δεν δούλευε καθόλου δηλαδή με γεμάτο τεπόζιτο ανάβε συνέχεια το προειδοποιητικό τρίγωνο και η ένδειξη FUEL και μου έσπαγε τα νεύρα.Είναι προβληματικό εξάρτημα.Χαλάει συνέχεια μου το είπανε και στο εξουσιοδοτημένο.
 

kelas22

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Ειχα το ιδιο προβλημα και αλλαξα την ταινια μονος μου. Λογικα θα φταιει η ταινια.. Ειχα ανεβασει κ πως εκανα την αλλαγη κοστος κτλ αλλα δε μπορω να βρω το θεμα να στο βαλω..
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Ειχα το ιδιο προβλημα και αλλαξα την ταινια μονος μου. Λογικα θα φταιει η ταινια.. Ειχα ανεβασει κ πως εκανα την αλλαγη κοστος κτλ αλλα δε μπορω να βρω το θεμα να στο βαλω..
Φαντάζομαι χωρίς το calibration που αναφέρουν, για το οποίο υπάρχει διάσταση απόψεων. Δηλαδή άλλοι λένε ότι γίνεται στο strip πριν μπει και άλλοι (σε ξένα fora) μετά πάνω στη μηχανή. Κάποιο πρόβλημα από τότε;
 

kelas22

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Calibration για να γινει νομιζω οτι πρεπει να μπει σε εγκεφαλο. Ο μαστορας μου ειπε οτι πριν βραχει η ταινια με βενζινη την βαζει μεσα στο τεποζιτο στη θεση της (αδιο) και την μηδενιζει.. Εγω που δεν το κανα αυτο, το μονο και καλα προβλημα που εχω (αν πουμε οτι ειναι προβλημα) ειναι οτι κατεβαινει αρκετα γρηγορα μεχρι τις 2 γραμμες και με κεινες τις 2 γραμμες βγαζει 250-300 χλμ. Η ρεζερβα και το λαμπακι fuel δουλευoυν κανονικα.
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το "φλασαρισμα" της ταινιας με αναπτηρα τζακιου το εκανε κανεις με επιτυχια?
Ειναι ευκολο, ανεξοδο και αποτελεσματικο για πολυ καιρο, απο οτι ειδα σε φωτογραφιες, αλλα δεν ξερω ποσο ριψοκινδυνο ειναι.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μα δεν το ανεφερα αυτο που ειπα, ως κατι σχετικο με τον υπολογισμο της καταναλωσης!
"Εγκυκλοπαιδικη" αναφορα ηταν!
ΟΚ, απλώς για σαφήνεια το έγραψα κι εγώ, επειδή ήταν κάτω από το ποστ μου και μπορεί κάποιος να μπερδευόταν.
 

kelas22

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Το "φλασαρισμα" της ταινιας με αναπτηρα τζακιου το εκανε κανεις με επιτυχια?
Ειναι ευκολο, ανεξοδο και αποτελεσματικο για πολυ καιρο, απο οτι ειδα σε φωτογραφιες, αλλα δεν ξερω ποσο ριψοκινδυνο ειναι.
Τη ειναι ακριβώς αυτο το πείραμα;;; δεν το χω ξανα ακουσει :)

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Το ιδιο προβλημα μου παρουσιασε και μενα καμια βδομαδα τωρα,ξεκινησε ενω ημουν φουλαρισμενος να δειχνει στην μεση,μετα απο λιγο καθολου,και σε χρονο dt ειχε εξαφανιστει και η ρεζερβα!Καποιες στιγμες μου δειχνει εντελως αδειο καποιες παλι στην μεση!Αλλαξα και εγω αντλια πριν 4-5 μηνες με την ανακληση..
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Τη ειναι ακριβώς αυτο το πείραμα;;; δεν το χω ξανα ακουσει :)

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λοιπον, sorry που ποσταρω link απο αλλο forum.Αν δεν πρεπει ας το σβησει καποιος.
Η απαντηση σου ειναι εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το ιδιο προβλημα μου παρουσιασε και μενα καμια βδομαδα τωρα,ξεκινησε ενω ημουν φουλαρισμενος να δειχνει στην μεση,μετα απο λιγο καθολου,και σε χρονο dt ειχε εξαφανιστει και η ρεζερβα!Καποιες στιγμες μου δειχνει εντελως αδειο καποιες παλι στην μεση!Αλλαξα και εγω αντλια πριν 4-5 μηνες με την ανακληση..
Και στη δικη μου περιπτωση, καμια φορα συνερχονταν για λιγο, εδειχνε σωστη ενδειξη, και μετα τα χιλιομετρα που απομενουν κατεβαιναν ενα καθε δευτερολεπτο.Την πρωτη φορα εψαχνα να δω αν μυριζει βενζινη απο διαρροη.Σε λιγες μερες θα σου δειχνει μονιμα αδειο οπως σε μενα τωρα.
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Κα
Και στη δικη μου περιπτωση, καμια φορα συνερχονταν για λιγο, εδειχνε σωστη ενδειξη, και μετα τα χιλιομετρα που απομενουν κατεβαιναν ενα καθε δευτερολεπτο.Την πρωτη φορα εψαχνα να δω αν μυριζει βενζινη απο διαρροη.Σε λιγες μερες θα σου δειχνει μονιμα αδειο οπως σε μενα τωρα.
Και εγώ το ίδιο έψαχνα!Διάβασα όλο το ποστ πως το έφτιαξες αλλά εγώ σε αυτά είμαι λίγο μπουνταλας και φοβάμαι να το πειράξω..σε διαφορετική περίπτωση ξέρουμε πόσο παει;Από ότι διάβασα και η bmw αποποιείται την ευθύνη λέγοντας ότι φταίνε η βενζίνες..
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Δεν γνωρίζω ακόμη πώς λειτουργεί το sensor ( αν βρω λιγο χρόνο θα το ανοίξω ) και τι ακριβώς έχει μέσα, αλλά αν υπάρχει ένα ενδεχόμενο να έχει κάποια μικροδιαρροή καυσίμου εντός του και δώσουμε παραπάνω ρεύμα τι γίνεται .. ;
Λεω εγώ τώρα .. στην περίπτωση ενός σπινθήρα παρουσία καυσίμου ..
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Κα

Και εγώ το ίδιο έψαχνα!Διάβασα όλο το ποστ πως το έφτιαξες αλλά εγώ σε αυτά είμαι λίγο μπουνταλας και φοβάμαι να το πειράξω..σε διαφορετική περίπτωση ξέρουμε πόσο παει;Από ότι διάβασα και η bmw αποποιείται την ευθύνη λέγοντας ότι φταίνε η βενζίνες..
Δεν το εχω φτιαξει.Το link που ποσταρα οδηγει σε αλλουνου θεμα.Κι εγω φοβαμαι να το πειραξω.Αν ομως βρω καποιον που το εκανε με επιτυχια στο δικο του, τοτε θα τον εμπιστευομουν.200 παρα κατι παει η ζημια.
 

wolf

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Bmw 1200 GS '08
DRZ 400E '03
Στο Adventure Riders βρήκα ότι υπάρχει επέκταση εγγύησης(στα 12 χρόνια) του συγκεκριμένου ανταλλακτικού. Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι αντίστοιχο και εδώ;
http://advrider.com/index.php?threads/gs-fuel-strip-warranty-extended-to-12-yrs.984326/

Μου προέκυψε και εμένα το θεματάκι, ξέρω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά 200 ευρώ για κάτι το οποίο μπορώ να κάνω και με τον χιλιομετρητή δεν τα δίνω. Ειδάλλως λέω να προσπαθήσω το κόλπο με τον αναπτήρα.
 
Top Bottom