Προβληματικη ενδειξη καυσιμου

wolf

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Bmw 1200 GS '08
DRZ 400E '03
Τι εννοεις με τον αναπτήρα ?




Sent by george via Tapatalk
Μέσα στο φορουμ που προανέφερα και συγκεκριμένα εδώ: http://advrider.com/index.php?threads/faulty-fuel-level-strips.758453/page-19
αναφέρει έναν τρόπο. Κάνει κάτι σαν ένα μικρό σοκ με τον μηχανισμό του αναπτήρα και λόγω του υλικού της μεμβράνης (όπως αναφέρει κάποιος στην αρχή του ΤΟΠΙΚ) η λειτουργία της μεμβράνης ξαναρχίζει ως δια μαγείας μετά από λίγο. Νομίζω είναι γνωστό σε πολλούς εδώ μέσα ο τρόπος απλά δεν τον έχει επιχειρήσει κανείς.
Όσον αφορά για την 12ετή εγγύηση που έλεγα βρήκα αυτό:


Edit: η φωτογραφία ανέβηκε και αλλού γιατί χρειαζόταν login στο advride.com για να προβληθεί.
 
Last edited by a moderator:

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Η επεκταση εγγυησης για 12 χρονια δεν ισχυει για την Ελλαδα.Το κολπο με τον αναπτηρα θα ηθελα κι εγω να το δοκιμασω.Για να διορθωθει η βλαβη μπορει να χρειαζεται μονο καλιμπραρισμα μεσω εγκεφαλου,αντικατασταση του αισθητηρα ή αλλαγη εγκεφαλου!!:UH:

Υπαρχει καμια ελπιδα να δουλεψει μεταχειρισμενος αισθητηρας ενδειξης σταθμης καυσιμου?
 

wolf

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Bmw 1200 GS '08
DRZ 400E '03
Σήμερα το απόγευμα, αφού είδα στα ξένα φορουμ το μεγάλο ποσοστό επιτυχίας του κόλπου με τον μηχανισμό του αναπτήρα(στους επωνομαζόμενους piezo lihgter),


1. Πήγα φούλαρα το ρεζερβουάρ
2. Αποσύνδεσα τους πόλους της μπαταρίας
3. Αφαίρεσα αυτόν τον μηχανισμό(που φαίνεται στην πιο πάνω εικόνα) από έναν αναπτήρα και έκανα μία πολύ απλή συνδεσμολογία με κροκοδειλάκια,
4. Σύνδεσα τις άλλες δύο άκρες στις 2 μεσαίες ακίδες όπου μπαίνει το βίσμα στην αριστερή πλευρά του τανκ(πρέπει να αφαιρεθούν τα αριστερα καλύμματα)
5. Μετά αφού τα επανασύνδεσα όλα στη θέση τους και μετά από 5 λεπτά περίπου αφού έκανα έναν κύκλο στο τετράγωνο, ή ένδειξη με το τρίγωνο εξαφανίστηκε ως δια μαγείας και οι μπάρες αριστερά στο καντράν εμφανίστηκαν όλες. :yew:
Το πρόβλημα Αισίως επιλύθηκε!!!! :ok::ok::ok:
 

VaGaBonD

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW R1200GS '07
Σήμερα το απόγευμα, αφού είδα στα ξένα φορουμ το μεγάλο ποσοστό επιτυχίας του κόλπου με τον μηχανισμό του αναπτήρα(στους επωνομαζόμενους piezo lihgter),

1. Πήγα φούλαρα το ρεζερβουάρ
2. Αποσύνδεσα τους πόλους της μπαταρίας
3. Αφαίρεσα αυτόν τον μηχανισμό(που φαίνεται στην πιο πάνω εικόνα) από έναν αναπτήρα και έκανα μία πολύ απλή συνδεσμολογία με κροκοδειλάκια,
4. Σύνδεσα τις άλλες δύο άκρες στις 2 μεσαίες ακίδες όπου μπαίνει το βίσμα στην αριστερή πλευρά του τανκ(πρέπει να αφαιρεθούν τα αριστερα καλύμματα)
5. Μετά αφού τα επανασύνδεσα όλα στη θέση τους και μετά από 5 λεπτά περίπου αφού έκανα έναν κύκλο στο τετράγωνο, ή ένδειξη με το τρίγωνο εξαφανίστηκε ως δια μαγείας και οι μπάρες αριστερά στο καντράν εμφανίστηκαν όλες. :yew:
Το πρόβλημα Αισίως επιλύθηκε!!!! :ok::ok::ok:
Πραγματικα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.Και στις αποτυχιες δεν υπαρχει ουτε μια ανατιναξη!
Να υποθεσω οτι αναμεσσα στο 4 και στο 5 ειναι το πιο απολαυστικο κομματι.Εκεινο που πατας το κουμπι που βγαζει σπινθηρα.Το πατησες μια ή περισσοτερες φορες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

wolf

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Bmw 1200 GS '08
DRZ 400E '03
Εκεινο που πατας το κουμπι που βγαζει σπινθηρα.Το πατησες μια ή περισσοτερες φορες?
Το κουμπί που βγάζει τον σπινθήρα το πάτησα 4-5 φορές ;)

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Ψάχνοντας να βρω κάποιο τρόπο για να ξεβιδωθεί το αλουμινένιο δαχτυλίδι που κρατά στεγανή και σταθερή την αντλία .,. Εκπλήχτηκα! :woot: Αυτό το δαχτυλίδι που υποτίθεται ότι πρέπει να είναι σφιχτό με 35Nm στο δικό μου ήταν ξεβιδωμένο :cautious:
Αφού το έσφιξα, σε διάστημα 10 ημερών δεν έχω αποτυχία του ενδείκτη βενζίνης !!
Maybe σύμπτωσις, θα επανέλθω σε βάθος χρόνου .. αλλά έχετε και αυτό κατά νου!
 

Kosta12gs

Μέλος
Περιοχή
Σταυρούπολη
Όνομα
Κωστας
Μοτό
R 1200 GS
Να προσθεσω και εγω μια πινελια στο θέμα...
26 Οκτωβρίου 2015 έκανα την αντικατασταση της αντλιας βενζινης στην εξυπηρετικότατη αντιπροσωπεια της Λαρισας (στα πλαίσια της τρέχουσας ανακλησης).
Απο τότε και μεχρι σήμερα... δεν εχω κανενα πρόβλημα με την ένδειξη της στάθμης βενζινης που είχα μέχρι και την ημέρα που ταξίδευα για Λάρισα.
Δε λέω οτι εχει άμεσα να κανει με την αντικατασταση, δεν ειμαι σίγουρος οτι μπορει να είχε κατι χαλαρώσει, οπως γράφεται πιο πάνω...
δε γνωριζω αν θεραπευτηκε το προβλημα ή οχι...
απλα καταθέτω τη δική μου παρατηρηση μετά απο 4 μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας ;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Λοιπόν άρχισε και η δικιά μου "τρίχα" να μου κάνει νερά! Πριν κάνα 2μηνο μου έδειχνε εντελώς άδεια ενώ είχα μισό τεποζιτο, μετά από 1-2 γεμισματα έφτιαξε πάλι μόνη της.
Τώρα μου δείχνει ότι έχω φουλ παυλες βενζίνη και ενώ είμαι ρεζερβα.
Οπότε μάλλον είναι στα τελευταία της... άρα να δούμε το κόλπο με τον αναπτήρα ή θα πάρουμε καμιά φωτιά; :D


Το χει κάνει κάποιος με επιτυχία και δουλεύει ακόμα;
Το καλό είναι ότι με την μέση κατανάλωση και αν βάλεις και το χιλιομετρητη, υπολογίζεις πόσο έχεις σχεδόν με μεγάλη ακρίβεια αλλά πρέπει να γεμίζεις κάθε φορά που πας για βενζίνη
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν άρχισε και η δικιά μου "τρίχα" να μου κάνει νερά! Πριν κάνα 2μηνο μου έδειχνε εντελώς άδεια ενώ είχα μισό τεποζιτο, μετά από 1-2 γεμισματα έφτιαξε πάλι μόνη της.
Τώρα μου δείχνει ότι έχω φουλ παυλες βενζίνη και ενώ είμαι ρεζερβα.
Οπότε μάλλον είναι στα τελευταία της... άρα να δούμε το κόλπο με τον αναπτήρα ή θα πάρουμε καμιά φωτιά; :D


Το χει κάνει κάποιος με επιτυχία και δουλεύει ακόμα;
Το καλό είναι ότι με την μέση κατανάλωση και αν βάλεις και το χιλιομετρητη, υπολογίζεις πόσο έχεις σχεδόν με μεγάλη ακρίβεια αλλά πρέπει να γεμίζεις κάθε φορά που πας για βενζίνη
Ρε Γιαννο, ετσι οπως το ειχες ποσταρει νομιζα οτι το ειχες κανει εσυ:D
Τωρα ψαχνεις πειραματοζωο με αναπτηρες στο ντεποζιτο;:arghh::arghh::arghh::banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ρε Γιαννο, ετσι οπως το ειχες ποσταρει νομιζα οτι το ειχες κανει εδυ:D
Τωρα ψαχνεις πειραματοζωο με αναπτηρες στο ντεποζιτο;:arghh::arghh::arghh::banghead:
Όχι τώρα ετοιμάζομαι να το κάνω :p




Το χουν κάνει αρκετοί χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά πάντα υπάρχει φόβος με ηλεκτρισμό σπινθηρα βενζίνη :eek::D
 
Τελευταία επεξεργασία:

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γιάννη δεν σπινθηρίζει πουθενά μέσα στο ντεπόζιτο....μόνο ρεύμα σε υψηλή τάση διοχετεύει στη κορδέλα του καυσίμου...
και καλύτερα να έχεις full βενζίνη μέσα...

Πρέπει να κάνεις πολύ καλή μόνωση στα του αναπτήρα...χρίση θερμοσυστελόμενο παντού...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φιρί φιρί το πάτε να μας το κλείσει το φόρουμ η
αντιτρομοκρατική :wacky:για...
σύσταση σημμορίας...
και κατασκευή εμπρηστικών βομβών...
:pointu:
Μπα, και αυτο να γινει, θα ειμαστε οι μοναδικοι μ@λακες που θα πυρπολουν τα δικα τους οχηματα:p και ετσι θα αθωωθουμε λογω "ακατανικητης" βλακειας:D:D:wacky:!!!

Δεν μασαμε..... προχωραμε στα αυτοσχεδια.... πειραματα :hungry:!!!
 
Top Bottom