Προβολάκια Ομίχλης.. Ιδέες..

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πηρα και δεν τους βρηκα, γι αυτο και εγραψα εδω.
Αλλα θα ξανακάνω μια προσπάθεια...
Ευχαριστω!!
Μπορείς να συμπληρώσεις και μια φόρμα με τα στοιχεία σου στην ιστοσελίδα τους και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου...
 

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Εγώ καθαρά για θέμα εμφάνισης σκέφτομαι να πάρω αυτά.

US $22.68 |2014 New 125W U5 LED Motorcycle Driving Fog Head Spot Lights White Lamp Head light B16 SV007105-in Headlights from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

Δεν ξέρω εάν φωτίζουν καλά, και δεν με νοιάζει κιόλας γιατί τα φώτα στο Varaderoείναι άριστα. Τα προβολάκια τα θέλω μόνο και μόνο για να με βλέπουν καλύτερα οι υπόλοιποι. Να αποκτήσει δηλαδή όγκο η μηχανή όταν με βλέπει ο άλλος στο δρόμο. Δεν ξέρω εάν αντέχουν στο χρόνο και γενικά δεν μπορώ να σου πω τίποτα για το προϊόν απλά τα είδα μου άρεσαν και σκέφτομαι να τα βάλω. Και όταν το είχα ψάξει λίγο τα βρήκα 45 δολάρια το ζευγάρι.
Καλημέρα ,επειδή κι εγώ για θέμα εμφάνισης τα είχα πάρει αυτα που λες και τα έβγαλα γτ δεν είχαν καθόλου φώς την ίδια μέρα που τα έβαλα σκέψου.
Έβαλα Cree led με 4 led μάλιστα το κάθε προβολακι και έπαθα πλάκα.στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλημέρα ,επειδή κι εγώ για θέμα εμφάνισης τα είχα πάρει αυτα που λες και τα έβγαλα γτ δεν είχαν καθόλου φώς την ίδια μέρα που τα έβαλα σκέψου.
Έβαλα Cree led με 4 led μάλιστα το κάθε προβολακι και έπαθα πλάκα.στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
Εχουμε link???
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
επειδη ποτε δεν ειχα μηχανη που να εχει προβολακια,και επειδη ποτε δε μου ειχαν χρειαστει μεχρι προσφατα,δεν το χα ψαξει καθολου και δεν εχω ιδεα τι παιζει.
και πριν διαβασω 10 σελιδες,μακαρι να προλαβαινα..
βασικες ερωτησεις.
ρευμα απο που περνετε?
κατευθειαν με ασφαλεια απο τη μπαταρια?
η χρειαζεται κοψε ραψε στην πλεξουδα,κατι που εννοειται δεν θελω.
υπαρχουν αφτερμαρκετ σε λογικη τιμη που να τα βαζω πανω και να δουλευουνε?
να εχουν δλδ μια αξιοπρεπη αποδοση και να μη χρειαζεται να ψαχνω λαμπες αλλες και πατεντες.
ποια να κοιταξω?
ολα αυτα τα προβολακια της αγορας για μοτο,υποτιθεται ειναι και αδιαβροχα?
βασεις θα φτιαξω εγω.δικες μου.
αυτα πιανουν μονο πανω σε καγκελα?η γινεται και αλλιως?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
επειδη ποτε δεν ειχα μηχανη που να εχει προβολακια,και επειδη ποτε δε μου ειχαν χρειαστει μεχρι προσφατα,δεν το χα ψαξει καθολου και δεν εχω ιδεα τι παιζει.
και πριν διαβασω 10 σελιδες,μακαρι να προλαβαινα..
βασικες ερωτησεις.
ρευμα απο που περνετε?
κατευθειαν με ασφαλεια απο τη μπαταρια?
η χρειαζεται κοψε ραψε στην πλεξουδα,κατι που εννοειται δεν θελω.
υπαρχουν αφτερμαρκετ σε λογικη τιμη που να τα βαζω πανω και να δουλευουνε?
να εχουν δλδ μια αξιοπρεπη αποδοση και να μη χρειαζεται να ψαχνω λαμπες αλλες και πατεντες.
ποια να κοιταξω?
ολα αυτα τα προβολακια της αγορας για μοτο,υποτιθεται ειναι και αδιαβροχα?
βασεις θα φτιαξω εγω.δικες μου.
αυτα πιανουν μονο πανω σε καγκελα?η γινεται και αλλιως?
Κατευθείαν από την μπαταρία εάν δεν υπάρχει κάποια αναμονή για αυτή τη δουλειά πάνω στη μοτοσικλέτα.
Εννοείται ότι παράλληλα μπαίνει ασφάλεια,ρελέ και διακόπτης on-off.
Είχα παλιά κάποια της Hella τα Micro De τα οποία είχαν εξαιρετική απόδοση.
Τώρα βέβαια υπάρχουν στην αγορά εξαιρετικές περιπτώσεις που χρησιμοποιούνε LED λάμπες.
Το αν είναι πραγματικά αδιάβροχα πέρα από τις προδιαγραφές θα το δεις στην πράξη... ;)
Βάσεις και εγώ είχα φτιάξει μόνος μου.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
επειδη ποτε δεν ειχα μηχανη που να εχει προβολακια,και επειδη ποτε δε μου ειχαν χρειαστει μεχρι προσφατα,δεν το χα ψαξει καθολου και δεν εχω ιδεα τι παιζει.
και πριν διαβασω 10 σελιδες,μακαρι να προλαβαινα..
βασικες ερωτησεις.
ρευμα απο που περνετε?
κατευθειαν με ασφαλεια απο τη μπαταρια?
η χρειαζεται κοψε ραψε στην πλεξουδα,κατι που εννοειται δεν θελω.
υπαρχουν αφτερμαρκετ σε λογικη τιμη που να τα βαζω πανω και να δουλευουνε?
να εχουν δλδ μια αξιοπρεπη αποδοση και να μη χρειαζεται να ψαχνω λαμπες αλλες και πατεντες.
ποια να κοιταξω?
ολα αυτα τα προβολακια της αγορας για μοτο,υποτιθεται ειναι και αδιαβροχα?
βασεις θα φτιαξω εγω.δικες μου.
αυτα πιανουν μονο πανω σε καγκελα?η γινεται και αλλιως?
Μπορεις με δυο τροπους να τα συνδεσεις
  1. Κατ ευθειαν απο την μπαταρια αλλα θα πρεπει καπου να βαλεις ενα κρυφο διακοπτακι αφου και χωρις να γυρισεις τον κεντρικο διακοπτη της μηχανης αυτα θα μπορουν να αναβουν Καθολου πρακτικο κατα την γνωμη μου
  2. Με ρελε το οποιο θα περνει ρευμα ωστε να οπλισει μονο καθε φορα που θα βαζεις τον κεντρικο διακοπτη της μηχανης στο ον Κατοπιν μεσω του ρελε και με εναν διακοπτη στο τιμονι θα τα αναβοσβηνεις οποτε θελεις Ρευμα για το ρελε θα παρεις με εναν κλεφτη απο το + πχ του κολωφαναρου ή απο το μπροστα της θεσης Καμια ζημια δεν γινεται ετσι στην καλωδιωση Αυτος με ρελε ειναι φυσικα και ο σωστος τροπος συνδεσης
Και στις δυο περιπτωσεις παντως απαραιτητως βαζεις μια ασφαλεια 10Α οσο πιο κοντα στην μπαταρια γινεται
Επισης τα καλωδια να ειναι 1,5αρια και περασμενα μεσα σε "μακαρονι"

Σημ: Τα ηλεκτρολογικα δεν ειναι το φορτε μου Για την ακριβεια ειμαι ασχετος οποτε αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας πει Εγω παντως με τον 2ο τροπο τα συνδεσα και μια χαρα δουλεψαν καποια του 10αρικου που ειχα παρει απο τα βαθη της Κινας ...Για μερικες μερες
Καηκε πρωτα το ενα και καμποσο καιρο αργοτερα και το αλλο προβολακι Εκτοτε ψαχνω (σιγα μην ψαχνω δηλαδη :D) και εγω για καποια αξιοπιστα και οσο πιο οικονομικα γινεται
Παντως κατι 100αρες, 150αρες που ακουω απο δω και απο κει εγω δεν τα δινω για κατι που θα χρησιμοποιω σπανια
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρελε θα βαλεις οπως και να εχει. Δεν ειναι μονο θεμα ρυθμισης λειτουργιας το ρελε, με κεντρικο διακοπτη ή απο μπαταρια κτλ, αλλα και θεμα προστασιας κυκλωματος.

Απο εκει και περα θες να αναβουν με ξεχωριστο διακοπτη, θες να αναβουν με τη μεγαλη σκαλα, ολα τα ρυθμιζεις εσυ στη συνδεσμολογια.

Η επιλογες που εχεις να κανεις ειναι οι εξης>

α) Τι τυπου προβολακι θες να ειναι, αλογονου ή LED
β) Θες να ειναι δεσμη διασπορας, καρφι ή βοηθητικη στα φαναρια? Η διασπορας ριχνει απλετο φως παντου μπροστα σου, σαν μια μεγαλη μπαλα φωτος, αλλα σε σχετικα κοντυνη αποσταση. Η δεσμη καρφι δινει πολυ λεπτη δεσμη, για 100+ μετρα αλλα φωτιζει μονο μια στενη λωριδα μπορστα σου. Και οι δυο αυτες τυφλωνουν τους απεναντι. Η τριτη, η βοηθητικη, απλα γεμιζει με παραπανω φως το χωρο που φωτιζουν ηδη τα φωτα πορειας σου, αν ρυθμισεις και λιγο λοξα τα προβολακια γεμιζουν και καλυτερα τα πλαγια. Εχει δεσμη κοφτή, αρα δεν στραβωνει τους απεναντι.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ρελε θα βαλεις οπως και να εχει. Δεν ειναι μονο θεμα ρυθμισης λειτουργιας το ρελε, με κεντρικο διακοπτη ή απο μπαταρια κτλ, αλλα και θεμα προστασιας κυκλωματος.

Απο εκει και περα θες να αναβουν με ξεχωριστο διακοπτη, θες να αναβουν με τη μεγαλη σκαλα, ολα τα ρυθμιζεις εσυ στη συνδεσμολογια.

Η επιλογες που εχεις να κανεις ειναι οι εξης>

α) Τι τυπου προβολακι θες να ειναι, αλογονου ή LED
β) Θες να ειναι δεσμη διασπορας, καρφι ή βοηθητικη στα φαναρια? Η διασπορας ριχνει απλετο φως παντου μπροστα σου, σαν μια μεγαλη μπαλα φωτος, αλλα σε σχετικα κοντυνη αποσταση. Η δεσμη καρφι δινει πολυ λεπτη δεσμη, για 100+ μετρα αλλα φωτιζει μονο μια στενη λωριδα μπορστα σου. Και οι δυο αυτες τυφλωνουν τους απεναντι. Η τριτη, η βοηθητικη, απλα γεμιζει με παραπανω φως το χωρο που φωτιζουν ηδη τα φωτα πορειας σου, αν ρυθμισεις και λιγο λοξα τα προβολακια γεμιζουν και καλυτερα τα πλαγια. Εχει δεσμη κοφτή, αρα δεν στραβωνει τους απεναντι.
Καλημέρα,
μπορείς να μας βάλεις Καναδυο παραδείγματα προβολακίων;
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Ρελε θα βαλεις οπως και να εχει. Δεν ειναι μονο θεμα ρυθμισης λειτουργιας το ρελε, με κεντρικο διακοπτη ή απο μπαταρια κτλ, αλλα και θεμα προστασιας κυκλωματος.

Απο εκει και περα θες να αναβουν με ξεχωριστο διακοπτη, θες να αναβουν με τη μεγαλη σκαλα, ολα τα ρυθμιζεις εσυ στη συνδεσμολογια.

Η επιλογες που εχεις να κανεις ειναι οι εξης>

α) Τι τυπου προβολακι θες να ειναι, αλογονου ή LED
β) Θες να ειναι δεσμη διασπορας, καρφι ή βοηθητικη στα φαναρια? Η διασπορας ριχνει απλετο φως παντου μπροστα σου, σαν μια μεγαλη μπαλα φωτος, αλλα σε σχετικα κοντυνη αποσταση. Η δεσμη καρφι δινει πολυ λεπτη δεσμη, για 100+ μετρα αλλα φωτιζει μονο μια στενη λωριδα μπορστα σου. Και οι δυο αυτες τυφλωνουν τους απεναντι. Η τριτη, η βοηθητικη, απλα γεμιζει με παραπανω φως το χωρο που φωτιζουν ηδη τα φωτα πορειας σου, αν ρυθμισεις και λιγο λοξα τα προβολακια γεμιζουν και καλυτερα τα πλαγια. Εχει δεσμη κοφτή, αρα δεν στραβωνει τους απεναντι.
Και σύνδεση με αισθητήρα G να αναβουν στις στροφες
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και σύνδεση με αισθητήρα G να αναβουν στις στροφες
Ναι υπαρχει και αυτη η επιλογη, υπαρχουν ετοιμα κιτακια που μπορεις να βαλεις αφτερμαρκετ cornering lights.


Καλημέρα,
μπορείς να μας βάλεις Καναδυο παραδείγματα προβολακίων;
Eγω εχω αυτα στο 1090, τα συγκεκριμενα ειναι Puig και εχουν 150+ αλλα απο ebay Κινα που τα ειχα παρει εγω ειχα δωσει γυρω στα 50 θυμαμαι. Αυτα εχουν δεσμη βοηθητικη/συμπληρωματικη, και απλωνουν πιο πολυ στα πλαγια.





Υπαρχουν τα κλασσικα που φορανε σχεδον ολα τα βεστρομ, αυτα που εχουν και επιλογη strobe. Εχουν δεσμη δυνατη αλλα καρφι, φωτιζουν εντονα και για μεγαλη αποσταση μια στενη δεσμη μπροστα.




Στο ΧΤΖ εχω αυτου του τυπου, αλλα διασπορας. Τα συγκεκριμενα ειναι τυπου καρφι, τα κατοπτρακια στους φακους ειναι λεια. Υπαρχει κι αλλος τυπος, με "σκαλοπατια" στα κατοπτρακια, για να κανουν τη δεσμη διασπορας, και αυτα φοραω εγω στον σουπερτενεκε.



Τελος υπαρχουν και αυτου του τυπου, με κανα 10ρικο το ζευγαρι απο εβαυ, βγαινουν παλι και σε διασπορας και σε καρφι, τα ειχα και αυτα καποτε, κανουν πολυ καλη δουλεια στο να σε βλεπουν και φωτιζουν και λιγο παραπανω στο δρομο αν τα φωτα σου ειναι μαπα. Αν τα εργοστασιακα φωτα ειναι ηδη καλα, θα δεις μικρη διαφορα με αυτα.

 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ρελε θα βαλεις οπως και να εχει. Δεν ειναι μονο θεμα ρυθμισης λειτουργιας το ρελε, με κεντρικο διακοπτη ή απο μπαταρια κτλ, αλλα και θεμα προστασιας κυκλωματος.
Να ρωτησω γιατι πραγματικα δεν γνωριζω και μαλλον κατι μου διαφευγει
Αν λοιπον τα προβολακια συνδεθουν κατευθειαν στην μπαταρια μεσω ρελε, τοτε το ρελε δεν θα ειναι μονιμα οπλισμενο; Αν ναι αυτο δεν θα μικρυνει τον χρονο ζωης του; Και με πιο τροπο το κυκλωμα θα προστατευεται; Με ασφαλεια δεν υπαρχει προστασια του κυκλωματος;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να ρωτησω γιατι πραγματικα δεν γνωριζω και μαλλον κατι μου διαφευγει
Αν λοιπον τα προβολακια συνδεθουν κατευθειαν στην μπαταρια μεσω ρελε, τοτε το ρελε δεν θα ειναι μονιμα οπλισμενο; Αν ναι αυτο δεν θα μικρυνει τον χρονο ζωης του; Και με πιο τροπο το κυκλωμα θα προστατευεται; Με ασφαλεια δεν υπαρχει προστασια του κυκλωματος;
Όταν θα ανοίγεις το διακόπτη τους (on off) και θα δημιουργείται κύκλωμα τότε θα οπλίζει το ρελέ.
Το κύκλωμα προστατεύεται από μία ασφάλεια η οποία θα μπει παράλληλα στη γραμμή.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το ρελε εχει 4 θεσεις. Μια εισοδο + (απο μπαταρια) , μια εξοδο + για τα αξεσουαρ που θες να τροφοδοτησεις, ενα σημα + και ενα σημα -. Οπλιζει οταν του βαλεις σημα στα +/- ειτε απο κεντρικο διακοπτη, ειτε απο διακοπτη δικο σου, ειτε απο φωτα , ειτε απο οτι θες. Υπαρχει και ρελε με 5 πιν, η μια ειναι σαν το αλλο εκεινη που οπλιζει απο το σημα, η αλλη η εξτρα, δινει ρευμα οταν ΔΕΝ εχει σημα.

Το ρελε σε βοηθαει να διαχειριστεις τα ρευματα που σου ζητανε τα προβολακια. Ακομη και χαμηλης ισχυος να ειναι, αν βαλεις διακοπτη στο κυκλωμα χωρις ρελε, καποια στιγμη ο διακοπτης θα λιωσει, γιατι ολο το ρευμα που ζητανε τα προβολακια θα περναει και απο τον διακοπτη. Το ρελε διαχειριζεται εκεινο τα ρευματα χωρις θεμα, και τον διακοπτη τον βαζεις στη θεση σηματος απο την οποια περνανε ελαχιστα Αμπερ.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ναι υπαρχει και αυτη η επιλογη, υπαρχουν ετοιμα κιτακια που μπορεις να βαλεις αφτερμαρκετ cornering lights.



Eγω εχω αυτα στο 1090, τα συγκεκριμενα ειναι Puig και εχουν 150+ αλλα απο ebay Κινα που τα ειχα παρει εγω ειχα δωσει γυρω στα 50 θυμαμαι. Αυτα εχουν δεσμη βοηθητικη/συμπληρωματικη, και απλωνουν πιο πολυ στα πλαγια.





Υπαρχουν τα κλασσικα που φορανε σχεδον ολα τα βεστρομ, αυτα που εχουν και επιλογη strobe. Εχουν δεσμη δυνατη αλλα καρφι, φωτιζουν εντονα και για μεγαλη αποσταση μια στενη δεσμη μπροστα.




Στο ΧΤΖ εχω αυτου του τυπου, αλλα διασπορας. Τα συγκεκριμενα ειναι τυπου καρφι, τα κατοπτρακια στους φακους ειναι λεια. Υπαρχει κι αλλος τυπος, με "σκαλοπατια" στα κατοπτρακια, για να κανουν τη δεσμη διασπορας, και αυτα φοραω εγω στον σουπερτενεκε.



Τελος υπαρχουν και αυτου του τυπου, με κανα 10ρικο το ζευγαρι απο εβαυ, βγαινουν παλι και σε διασπορας και σε καρφι, τα ειχα και αυτα καποτε, κανουν πολυ καλη δουλεια στο να σε βλεπουν και φωτιζουν και λιγο παραπανω στο δρομο αν τα φωτα σου ειναι μαπα. Αν τα εργοστασιακα φωτα ειναι ηδη καλα, θα δεις μικρη διαφορα με αυτα.

Ο σωστός ο βεστρομάς!!!! Εύγε νέε μου!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ο σωστος ο αστιγματικος θες να πεις...
:)spam: on)
Το avatar σου πρέπει να πάει στο σχετικό θέμα...;) :)spam: off)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
επισης κατι ακομα,μιας και ασχετος..
πανω στη μπαταρια εχω ηδη την αναμονη του συντηρητη,τα καλωδια για το πριζακι φορτισης και πειτε οτι βαζω και τα προβολακια.
τετοιο σαντουιτς που θα γινει εκει στους πολους δεν θα εχει θεμα?

επισης μεχρι ποσα watt ειναι σεηφ για τη μακροζωια της μπαταριας,δεδομενου οτι εγω πχ δεν ψαχνω προβολεις για να παω για παπιά και λαγους,αλλα ισα να συμπληρωνουν δεξια αριστερα τη δεσμη του κεντρικου προβολεα,ειδικα στις στροφες.

κατα τ αλλα πελαγωσα ηδη μ αυτα που γραψατε.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όταν θα ανοίγεις το διακόπτη τους (on off) και θα δημιουργείται κύκλωμα τότε θα οπλίζει το ρελέ.
Το κύκλωμα προστατεύεται από μία ασφάλεια η οποία θα μπει παράλληλα στη γραμμή.
Το ρελε εχει 4 θεσεις. Μια εισοδο + (απο μπαταρια) , μια εξοδο + για τα αξεσουαρ που θες να τροφοδοτησεις, ενα σημα + και ενα σημα -. Οπλιζει οταν του βαλεις σημα στα +/- ειτε απο κεντρικο διακοπτη, ειτε απο διακοπτη δικο σου, ειτε απο φωτα , ειτε απο οτι θες. Υπαρχει και ρελε με 5 πιν, η μια ειναι σαν το αλλο εκεινη που οπλιζει απο το σημα, η αλλη η εξτρα, δινει ρευμα οταν ΔΕΝ εχει σημα.

Το ρελε σε βοηθαει να διαχειριστεις τα ρευματα που σου ζητανε τα προβολακια. Ακομη και χαμηλης ισχυος να ειναι, αν βαλεις διακοπτη στο κυκλωμα χωρις ρελε, καποια στιγμη ο διακοπτης θα λιωσει, γιατι ολο το ρευμα που ζητανε τα προβολακια θα περναει και απο τον διακοπτη. Το ρελε διαχειριζεται εκεινο τα ρευματα χωρις θεμα, και τον διακοπτη τον βαζεις στη θεση σηματος απο την οποια περνανε ελαχιστα Αμπερ.
A ok
...Αυτα βεβαια τα ηξερα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
A ok
...Αυτα βεβαια τα ηξερα
Τοτε η απορια ποια ειναι? Αν θα αντεξει το ρελε μονιμα οπλισμενο? Στο βεστρομ ειχα βαλει ρελε με ρευμα απευθειας απο τη μπαταρια στα εργοστασιακα φωτα, για να εχουν καλυτερη αποδοση, αυτο που παλιοτερα λεγανε "ενισχυτη φωτων". Επειδη λοιπον ηταν euro2/3 ξερω γω, δεν ειχε διακοπτη φωτων απο το εργοστασιο, μολις ανοιγες κεντρικο διακοπτη αναβαν τα φωτα. Το ιδιο εχω κανει και στο ΧΤΖ, απλα με διακοπτη, αλλα κυκλοφορω παντα με αναμμενα φωτα. Αυτα τα ρελε λοιπον εχουν αντεξει καμια 10αρια χρονια μονιμα οπλισμενα χωρις θεμα. Καθε ποιοτικο ρελε θα αντεξει. Αν ειναι κινεζικο του 1.5€ τοτε οχι, θα αντεξει κανα χρονο και αν.
 
Top Bottom