Προτάσεις για μονοήμερη

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ακη αν περασεις ΧΩΡΙΣ νερα,εισαι μια χαρα ακομα και με VFR(και χερια)...αν δεις την ιδια διαδρομη με βροχες,θα καταλαβεις οτι μιλαμε για ΑΛΛΗ διαδρομη.Ουτε λογος για ελαστικα ασφαλτινα εννοειται κ αναλογως χεριων κ διαθεσης...βγαινει.Οχι ευκολα.Στο ανεβασμα εχει μεγαλα λουκια που λασπωμενα θελουν πολλη προσοχη.ΟΧΙ μονος σου ξαναλεω.Αν θελησεις κατι,με πιανεις,δεν...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
η φωτο με τις πετρες,ειναι απο φενεο προς ζαρουχλα;;
.
Αυτο ξεχνα το...τωρα ειναι ποταμι εκει.:rolleyes:
Μια δυσκολια στην περιοχη ειναι οτι ειναι λαβυρινθος...καλο χαρτη ή διαδρομη αποτυπωμενη εξ αρχης.Ισως χρειασθει να την αλλαξεις στην πορεια αν δεις δυσκολα...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απο Φενεο, Ζαρουχλα βγαινει?
Τέτοια εποχή κ με τις συνεχείς τελευταίες βροχές,εκει μέσα είναι...ζορικα!!!ΜΗΝ πας μόνος σου αν τυχόν κ το αποφασίσεις.Και ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ τακούνια οπωσδήποτε.η λάσπη θα είναι παντού κ πολλή.Καποι κομμάτια θα σε δυσκολέψουν αρκετά,ειδικα στο ανέβασμα απο Φενεο όπου παίζουν και λούκια δύσκολα.
Γενικά,οταν είναι τέτοιες συνθήκες εκεί,ειναι απαιτητική διαδρομή.Οχι εύκολη.
η φωτο με τις πετρες,ειναι απο φενεο προς ζαρουχλα;;
το εχω υποψην αλλα δεν το εχω καταφερει ακομα να το κανω.
2 φιλοι που εχουν περασει μου ειπαν οτι ειναι δασικος βατος χωματοδρομος.
μαλιστα ο ενας περασε με vfr και ο αλλος με στρωμα δικαβαλο φορτωμενο.γιαυτο μου φαινεται παραξενο.
H διαδρομη Φενεος-Ζαρουχλα ειναι χωματινη μεν αλλα ευκολη δε! Αυτο οσον αφορα την κυρια διαδρομη που ακολουθουν οι περισσοτεροι Γιατι υπαρχουν και καποιες εναλλακτικες-παρακαμψεις της κυριας διαδρομης που μπορουν να ζορισουν καποιον λιγο εως παρα πολυ αναλογως εποχης!
Δεν εχει λοιπον ιδιαιτερες δυσκολιες, ουτε εντονα νεροφαγωματα, ουτε πετρες ουτε τιποτα Φαρδυς δασικος ειναι στην πλειονοτητα του Τον εχω κανει πολλες φορες και μια φορα και δικαβαλο με ασφαλτινα λαστιχα Ομως αν εχει βρεξει προσφατα υπαρχουν καποια λιγα και μικρα σημεια με παχια λασπη Αυτα περνιουνται ευκολα με λιγη προσοχη αλλα το προβλημα δεν ειναι αυτα αλλα ολη η υπολοιπη διαδρομη που επειδη ειναι πολυ πατημενη μετα απο βροχη πιανει πολυ ψιλη υπουλη λασπη και ουσιαστικα ειναι επικινδυνο να μπει καποιος με ασφαλτινα λαστιχα
Στην αρχη της διαδρομης, αν θυμαμαι καλα, στα πρωτα μετρα ουσιαστικα, υπαρχουν φυτευτες πετρες Ετσι μπορει καποιος που "δεν το εχει με το χωμα" να αποθαρυνθει και να μην συνεχισει Μην μασατε! Μετα απο αυτο το μικρο κομματι γινεται ισιαδι
https://www.google.gr/maps/dir/37.9413551,22.3173512/37.9867142,22.2738482/@37.9531241,22.294778,5644m/data=!3m1!1e3
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@konkost Κωστα στο χαρτη που εβαλες ακριβως αριστερα,απο τη Λιμνη ως πανω ειναι κ τα λουκια που λεω οτι δεν περνανε καθολου ευκολα με βρεγμενο...εσυ λες να παει απο το δρυοδασος δεξια...συμφωνω.Προσοχη στον πηλο μονο...οπως κ σε ολη τη διαδρομη οσο ανεβαινεις κραταει λογω δεντρων πολλη λασπη.Εχω παει κ εχω απλα πισογυρισει μετα απο αρκετες προσπαθειες να μεινω ορθιος...μπουκωσαν τα karoo...:rolleyes:
οσο για το "απο που θα πας"...συμφωνουμε.Αλλιωτικα το τρεχει ο καθενας αναλογα γουστα κ τι θελει ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
thanks both of you!!
ειμαι για light καταστασεις εγω,καλως η κακως.
μιλαω για το "κανονικο,κλασικο" κομματι ζαρουχλα φενεος.γιαυτο μου φανηκε το κομματι με τις πετρες λιγο περιεργο,αλλα ειναι παρακλαδι αποτι καταλαβα.
την διαδρομη εχω σκοπο να την κανω στεγνη,να εχει μερες να βρεξει,μιας και μηχανακι και λαστιχα ειναι σχεδον ασφαλτινα.
:friendship:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Τελικά το παπλωμα ήταν αρκετά βαρύ και ξυπνησαμε αργά.
Τελικά πήγαμε απλά Χαλκίδα για φαγητό οπότε δεν αξίζει να βάλω καποια φώτο μιας και το μέρος το έχουν επισκεφθεί όλοι ουκ ολίγες φορές..

Μένω μαχιμος για την επόμενη φορά (πολύ θα ήθελα να ξέρω πότε θα είναι εκείνη η στιγμή) για λίμνη τσιβλου.
Ολα τα ωραια αγορια του φορουμ τελευταια...........
πανε.........Χαλκιδα........
γιατι....δεν.....ξερω ?????
κ χωρις.....φωτο.......
Μυστηριο !!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραια πραματα αλλα μαλλον καλυτερα να βαλουμε κανενα τακουνι να ειμαστε και πιο σιγουροι,γιατι χωμα με το gs δεν εχω ξαναμπει και δεν ξερω πως συμπεριφερεται. Ευχαριστω!!!!:ok:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
@konkost Κωστα στο χαρτη που εβαλες ακριβως αριστερα,απο τη Λιμνη ως πανω ειναι κ τα λουκια που λεω οτι δεν περνανε καθολου ευκολα με βρεγμενο...εσυ λες να παει απο το δρυοδασος δεξια...συμφωνω.Προσοχη στον πηλο μονο...οπως κ σε ολη τη διαδρομη οσο ανεβαινεις κραταει λογω δεντρων πολλη λασπη.Εχω παει κ εχω απλα πισογυρισει μετα απο αρκετες προσπαθειες να μεινω ορθιος...μπουκωσαν τα karoo...:rolleyes:
οσο για το "απο που θα πας"...συμφωνουμε.Αλλιωτικα το τρεχει ο καθενας αναλογα γουστα κ τι θελει ;)
Ναι το κομματι που λες εχει καποια λουκια το ξερω με βαθμο δυσκολιας αναλογο της εποχης, των καιρικων συνθηκων, της μοτοσυκλετας, και της εμπειριας του οδηγου:

Αυτο εγινε μετα απο κανα χλμ απο την λιμνη


Μετα λιγο πιο πανω


και


Η κυρια διαδρομη (η συνηθησμενη) παντως στο μεγαλυτερο μερος της αν δεν εχει βρεξει ειναι ετσι:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωραια πραματα αλλα μαλλον καλυτερα να βαλουμε κανενα τακουνι να ειμαστε και πιο σιγουροι,γιατι χωμα με το gs δεν εχω ξαναμπει και δεν ξερω πως συμπεριφερεται. Ευχαριστω!!!!:ok:
Χανεις το...μισο GS...βαλτα και γρηγορα!;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
πρεπει να χαιρετηθηκαμε και στο δρομο οπως ανεβαινες για αραχωβα μετα τη λιβαδεια, και γω κατεβαινα...εχω λευκο 990 Adv με τα μεγαλα ΚΤΜ γραμματα
το baja edition εχεις??? βαλε το καμια φωτο να στο ματιασουμε..ετσι μου ρχετε να πουλησω το δικο μου και να ψαξω να βρω τετοιο!! πραγματικα ερωτας, δεν ξερω γιατι εχω σκαλωσει τοσο πολυ
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Για πάμε ένα vol3 για αυριο!
Πάνω κάτω 400χλμ σύνολο σε κάνα ωραίο χωριουδάκι να δούμε και λίγο χιόνι!
Κατι προς ορεινή Κορινθία ίσως; ελικωνα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Τελικα αποφασισα χθες για λιβαδεια!
Ηθελα να δω αν υπαρχει οντως αυτο το τοσο ομορφο τοπιο που εβλεπα στις φωτο, που βρικεται και τοσο κοντα στην αθηνα..
Επειδη λοιπον η εορταστικη βολτα του φορουμ ειναι εκει μεθαυριο ειπα να βαλω παραπανω φωτο ωστε να πεισω οποιον μπορει να ακολουθήσει.. Εγώ δυστυχώς θα δουλεύω..
Και ναι, το μερος ειναι υπεροχο και θα το καθιερωσω οταν δεν ειμαι για μακρια, για εναν καφε...
Aξιζει και με το παραπανω αυτο το "σκαρτο" 2ωρο απο το κεντρο της αθηνας..

Λιγες φωτο για αρχη..















Eνα υπεροχο μερος να πιεις τον καφε σου, ακριβως πανω απτην πηγη..



Παρκαρουμε και το κτμ κοντα να εχουμε λιγο πιο ομορφη θεα.. :p



Και συνεχιζουμε προς τα πανω, προς το θεατρακι!









Και φυσικα δεν προκειται να εφευγα χωρις να γυρναγα με αυτες τις φωτο στο αρχειο μου... :sneaky:





Kαλες γιορτες και καλα χριστουγεννα σε ολους!!!!

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom