Προτάσεις για μονοήμερη

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Άσκηση ετοιμότητας!! 3-2-1-GOOOO!!
Ελεύθερος χρόνος από αύριο στις 5 έως Σάββατο βράδυ.
Μπορώ να κάνω μια διαμονή και έχουμε σχετικά λίγα λεφτά.
Ιδέες για μέρη και διαμονή οικονομικες!!
Μέχρι 300χλμ απόσταση γιατί είμαστε και πτώματα!
Πυροβολατε :D
Βίλλια :D

Φτηνή διαμονή.
Πολύ καθαρός αέρας.
Ωραίες διαδρομές γύρω γύρω...
Ωραία μπαράκια...
Ωραίοι καφέδες...
Ωραία γλυκά ταψιού...
Ωραία κοντοσούβλια στη Θήβα παραδίπλα...
Με ένα ρεζερβουάρ πας, έρχεσαι, και κάνεις και βόλτες.

:)
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Δυστυχώς αλλαγή σχεδίων! :(
Θα χρειαστεί να δώσω κάποια λεφτά κάπου αύριο το πρωί οπότε ξεκινάω πάλι απτο μηδέν ψάχνοντας κάτι λίγο πιο κοντινό..
Ψαχουλευω και εγώ, και όποιος έχει κατά νου κάτι πιο κοντινό ας μου πει!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Άλλη κοντινή επιλογή...Ερέτρια, προσοχή όμως δεν έχει φέρρυ τώρα από Ωρωπό, οπότε πας και γυρνάς από Χαλκίδα.
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ερέτρια την έχω γυρίσει αρκετά γιατί υπάρχει ένα εξοχικό προς τους αγίους αποστόλους (λίγο πέρα απτον Ωρωπό) οπότε είναι διαδρομή που κάνω συχνά.
Βιλια τσέκαρα αλλά δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο να μου κινήσει το ενδιαφέρον που να πάω να επισκεφτώ.
Ενδιαφέρομαι κυρίως για αξιοθέατα..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παντως στην θεση σου θα κοιτουσα κατι πολυ χαλαρο γιατι λογω ημερων θα γινεται χαμος,και απο κοσμο και απο τιμες...
Βουνο η παραθαλασσιο θες??
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Λουτράκι για καφε (στο elnino), στην συνέχεια Περαχώρα - λιμνη Βουλιαγμένη (ωραια στριφτερη διαδρομη) να δεις στο στενό τα τρελλά νερά (εχουμε κιεμεις τετοια :D) και το γραφικό εκκλησάκι της λιμνης.
Κατοπιν στο ακρωτηρι Μελαγκαβι (4χλμ απο την λιμνη) να πας στον ομωνυμο φαρο και τον ναο της θεας Ηρας, ενα πανέμορφο τοπίο :ok:.
Επιστροφή στη λίμνη για φαγητό και αναχώρηση απο Σχοινο Αλεποχωρι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Λουτράκι για καφε (στο elnino), στην συνέχεια Περαχώρα - λιμνη Βουλιαγμένη (ωραια στριφτερη διαδρομη) να δεις στο στενό τα τρελλά νερά (εχουμε κιεμεις τετοια :D) και το γραφικό εκκλησάκι της λιμνης.
Κατοπιν στο ακρωτηρι Μελαγκαβι (4χλμ απο την λιμνη) να πας στον ομωνυμο φαρο και τον ναο της θεας Ηρας, ενα πανέμορφο τοπίο :ok:.
Επιστροφή στη λίμνη για φαγητό και αναχώρηση απο Σχοινο Αλεποχωρι.
+1 για την εν λογω προταση,ειναι αυτο που ζητας!
(μην μας πεις για πιο κοντα γιατι θα σου πουμε Κυψελη,Ζωγραφου κτλ...:p)
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Χαχαχα λοιπόν η διανυκτέρευση άκυρη τελικά γιατί ότι έψαξα οι τιμές ήταν απαγορευτικες για την τσέπη μου όποτε μένουμε στην μόνοημερη αύριο!
Εξετάζω την διαδρομή του Bill και λογικά την ακολουθώ!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν παντως θελεις να πας μονοημερη λιγο πιο μακρυα θα σου προτεινα να εξερευνησετε την χερσονησο των Μεθανων Μη τουριστικος προορισμος οποτε και οι τιμες σε καφε φαγητο ειναι στον πατο Οδηγικη απολαυση σε στενους δρομους χωρις αυτοκινητα, καθαρος θαλασσινος αερας, ξεχασμενα σε περασμενες δεκαετιες χωρια και ενα αναγλυφο ιδιαιτερο Και αν θελεται περπατατε και μεχρι το ηφαιστιο Στο οποιο δεν εχω παει αλλα απο φωτογραφιες που εχω δει μην περιμενετε να δειτε κανα κρατηρα

Αλλη ενναλακτικη ειναι να πατε Αργολιδα οπου στο χωριο Διδυμα θα δειτε τις δυο δολινες Η μια επισκεψημη με εκκλησακια στο βαθος της Και πριν ή μετα απο κει στην εγκαταλειμενη μονη αυγου (με μερικα χλμ ευκολο χωματοδρομο η οποια βρισκεται και σε απιθανο σημειο (και για πικ νικ) Μπορειτε να συνδοιασετε τα παραπανω με φαγητο διπλα στο κυμα στο Βιβαρι και εναν καφε στο Ναυπλιο Ή στην επιστροφη σας μπορειτε να απολαυσετε οικονομικα τον καφε σας στην παραλια των Μυλων Να δειτε και τον σταθμο των τραινων με τα εγκαταλειμενα βαγονια Και φανταζομαι οτι θα εχεις ακουστα και τα φημισμενα σουβλακια των Μυλων

Καλα να περασετε οπου και αν πατε!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αν παντως θελεις να πας μονοημερη λιγο πιο μακρυα θα σου προτεινα να εξερευνησετε την χερσονησο των Μεθανων Μη τουριστικος προορισμος οποτε και οι τιμες σε καφε φαγητο ειναι στον πατο Οδηγικη απολαυση σε στενους δρομους χωρις αυτοκινητα, καθαρος θαλασσινος αερας, ξεχασμενα σε περασμενες δεκαετιες χωρια και ενα αναγλυφο ιδιαιτερο Και αν θελεται περπατατε και μεχρι το ηφαιστιο Στο οποιο δεν εχω παει αλλα απο φωτογραφιες που εχω δει μην περιμενετε να δειτε κανα κρατηρα

Αλλη ενναλακτικη ειναι να πατε Αργολιδα οπου στο χωριο Διδυμα θα δειτε τις δυο δολινες Η μια επισκεψημη με εκκλησακια στο βαθος της Και πριν ή μετα απο κει στην εγκαταλειμενη μονη αυγου (με μερικα χλμ ευκολο χωματοδρομο η οποια βρισκεται και σε απιθανο σημειο (και για πικ νικ) Μπορειτε να συνδοιασετε τα παραπανω με φαγητο διπλα στο κυμα στο Βιβαρι και εναν καφε στο Ναυπλιο Ή στην επιστροφη σας μπορειτε να απολαυσετε οικονομικα τον καφε σας στην παραλια των Μυλων Να δειτε και τον σταθμο των τραινων με τα εγκαταλειμενα βαγονια Και φανταζομαι οτι θα εχεις ακουστα και τα φημισμενα σουβλακια των Μυλων

Καλα να περασετε οπου και αν πατε!

+++++++++ και στις δυο προτασεις του κωστη....
θα ''εδινα'' μπονους στη δευτερη .....:yew::friendship:
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Παλικάρια,μήπως μπορεί να δώσει κάποιος τα φώτα του.Θα είμαι Κρέστενα το ΣΚ και την Κυριακή για επιστροφή λέω να περάσω από Φολόη το δάσος και να πάω προς λίμνη Δόξα και μετά στη Ζούγκλα .Άσφαλτο μόνο ,έχετε να προτείνετε πως να πάω προς τα εκεί ,για να είναι πιο ωραία η διαδρομή? τ
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Παλικάρια,μήπως μπορεί να δώσει κάποιος τα φώτα του.Θα είμαι Κρέστενα το ΣΚ και την Κυριακή για επιστροφή λέω να περάσω από Φολόη το δάσος και να πάω προς λίμνη Δόξα και μετά στη Ζούγκλα .Άσφαλτο μόνο ,έχετε να προτείνετε πως να πάω προς τα εκεί ,για να είναι πιο ωραία η διαδρομή? τ
Η καλύτερη διαδρομή από άσφαλτο που την έκανα και το καλοκαίρι είναι Φολόη, μετά από τον 111 προς Λυκουρια, και Φενεό...ωραία διαδρομή αλλά αρκετά ορεινή, οπότε να είσαι ντυμένος καλά και να έχεις και αδιάβροχα.

https://www.google.gr/maps/dir/Φολόη/Λυκούρια,+Αχαΐα/Λίμνη+Δόξα,+Φενεός,+Κορινθία/@37.8581663,21.8695904,11z/data=!3m1!4b1!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x13608f75084571dd:0x400bd2ce2b98f50!2m2!1d21.718252!2d37.7902764!1m5!1m1!1s0x135fdfb57cd0027b:0x94ce5f4711a2a817!2m2!1d22.2136509!2d37.8609043!1m5!1m1!1s0x135fe65555c68e49:0xb4c3d638e3bc4f56!2m2!1d22.286389!2d37.929167!3e0
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Η καλύτερη διαδρομή από άσφαλτο που την έκανα και το καλοκαίρι είναι Φολόη, μετά από τον 111 προς Λυκουρια, και Φενεό...ωραία διαδρομή αλλά αρκετά ορεινή, οπότε να είσαι ντυμένος καλά και να έχεις και αδιάβροχα.

https://www.google.gr/maps/dir/Φολόη/Λυκούρια, Αχαΐα/Λίμνη Δόξα, Φενεός, Κορινθία/@37.8581663,21.8695904,11z/data=!3m1!4b1!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x13608f75084571dd:0x400bd2ce2b98f50!2m2!1d21.718252!2d37.7902764!1m5!1m1!1s0x135fdfb57cd0027b:0x94ce5f4711a2a817!2m2!1d22.2136509!2d37.8609043!1m5!1m1!1s0x135fe65555c68e49:0xb4c3d638e3bc4f56!2m2!1d22.286389!2d37.929167!3e0
ο παλιος ειναι αλλιως λεμε!!:friendship:
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Το λοιπον!
Την προηγουμενη εβδομαδα τελικα δεν πηγα πουθενα επειδη οι συνθηκες ηταν καλυτερες για αυτο το σκ..
Οποτε και ξαναπηγαμε Καλαβρυτα για κανα σκι (παντα για σκι παμε και ποτε δεν κανουμε) και να εξερευνησουμε διαφορετικες περιοχες..
Αξιωθηκα και πηρα και την Gopro μαζι αυτη τη φορα..

Κοντευοντας στα Καλαβρυτα!



Αφηνουμε πραγματα στον ξενωνα και καρφι προς το χιονοδρομικο..



Φτανουμεεε



Και επιλεγουμε να κανουμε snowmobile..



Kαι με κοροιδευε η κυρια οτι πηγαινα σαν κοριτσακι...



Πινουμε τον καφε μας, παμε απο σπηλαιο λιμνων και μετα προς πλανητερο για φαγητο!







Eπιστροφη για ξεκουραση και εξοδο το βραδυ..
Μερα 2!

Παμε προς ζαχλωρου!







Μεσα στο χωριο!



Και παμε στο φαραγγι του βουραικου!





Φευγουμε και παμε προς τη μονη μεγα σπηλαιου..





H θεα!



Και οπως φαινεται απτο χαμογελο περασαμε ομορφα!!
Καλες βολτες!!!

 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Ωραία βόλτα
 
Top Bottom