Πρώτη μοτοσυκλέτα+ανύπαρκτη εμπειρία=πολλές απορίες

trav

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος, Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Αρχικά οφείλω να χαιρετίσω την παρέα καθώς μπορεί να διαβάζω διάφορα θέματα για ένα διάστημα αλλά είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω. Με λένε Κωνσταντίνο και είμαι 19 χρονών. Ας τα πάρουμε με την σειρά τα πράγματα. Πρώτα απ΄ όλα η εμπειρία μου στις μοτοσυκλέτες είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη εκτός από τα μαθήματα που είχα κάνει το περασμένο έτος για το Α1 δίπλωμα το οποίο και έχω από τότε και μετά από αυτό μερικές βόλτες με μηχανές φίλων, αλλά πραγματικά ελάχιστες και ο όρος μηχανές στην ηλικία που βρίσκομαι συνεπάγεται με κινητήρες των 125cc στην καλύτερη με συμπλέκτη. Το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι με το που κλείσω τα 20, το οποίο και γίνεται το πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου του 16, να βγάλω άμεσα το Α2, που μου αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις μοτοσυκλετιστικές μου επιλογές, και να προβώ σε αγορά μοτοσυκλέτας. Ο όρος που θα καθορίζει τη κατηγορία της μοτοσυκλέτας που θα αγοράσω και θα διαμορφώσω σύμφωνα με τις ανάγκες μου νομίζω ότι είναι το εκδρομικό εντούρο. Σε αυτό το σημείο νομίζω ότι αξίζει να αναφερθώ στο πως μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να γίνω μέλος της μοτοσεκλετιστικής κοινότητας, ώστε να τεκμηριώσω τον γιατί ζητάω ένα εκδρομικό εντούρο. Από μικρός λόγω του οικογενειακού μου περιβάλλοντος έχω γράψει, και συνεχίζω και μόνος μου πλέον να γράφω αρκετά χωμάτινα χιλιόμετρα με αυτοκίνητα πάντα. Όσο περνούσαν τα χρόνια παρατηρούσα ότι δε με ικανοποιεί μόνο μια τρίωρη βόλτα στο βουνό (για αυτό και δεν προσανατολίζομαι σε ένα ξερό δίχρονο π.χ.) αλλά αναζητούσα και το ταξίδι, δηλαδή να φτάσω σε ένα μακρινό προορισμό αλλά με έντονη επαφή με τη φύση και πολλούς χωματόδρομους. Κάπως έτσι και να έχω φτάσει πλέον στη τελευταία τάξη του λυκείου τα όνειρα μου πλέον για την αγορά και διαμόρφωση ενός 4χ4 οχήματος που να είναι ικανό να κάνει αυτά που αναφέρω πιο πάνω να είναι πιο έντονα από ποτέ εμφανίστηκε στο δρόμο μου ένας καθηγητής που άλλαξε τα δεδομένα. Με αυτό το ατόμο, μοτοσυκλετιστής με ταξιδιωτική κουλτούρα, έτυχε να μοιραστώ τις σκέψεις και μόλις ανέφερα 4χ4 κατευθείαν μου λέει << γιατί θες αμάξι, εδώ υπάρχει ένας τυπάς από τη Θεσσαλονίκη κιόλας που γυρίζει τον κόσμο με ένα 250αρι>>. Αυτό ήταν. Ο τυπάς που μου είχε πει ήταν ο Ηλίας Βροχίδης και την ίδια περίοδο ο καθηγητής μου έφερε και το βιβλίο του Βροχίδη από το ταξίδι του στην Ασία. Κάπως έτσι κατέληξα να θέλω μια μοτοσυκλέτα, γιατί με γοήτευσε η αίσθηση της όταν την καβαλάω (όσες φορές είχα την τύχει να το κάνω), με γοήτευσε η ιδέα ότι η μηχανή αποτελεί ίσως το πιο απλοϊκό προσωπικό μέσο μετακίνησης, το πιο λιτό, και τέλος ίσως να με γέμισε ελπίδες και το γεγονός ότι οικονομικά θα είναι πιο εύκολη η εκπλήρωση των ονείρων μου. Έτσι έχω φτάσει ουσιαστικά να με χωρίζουν λιγότερο από 3 μήνες από την αγορά και ήρθε η ώρα να συγκεκριμενοποιήσουμε λίγο τα πράγματα. Από οικονομικής άποψης για την αγορά της μοτοσυκλέτας μπορώ να διαθέσω ένα ποσό με ταβάνι τα 1800 ευρώ χωρίς τον εξοπλισμό μου. Και τώρα έρχεται η βοήθεια σας με το να με βοηθήσετε να καταλήξω στην πιο σωστή επιλογή με τα δεδομένα που μπορώ να διαμορφώσω. Χαρακτηριστικά αναφέρω μερικά μοντέλα που κοιτάζω: yamaha ttr 600, suzuki dr 650, suzuki drz 400, honda xr 400. Το μόνο όριο είναι τα 35 kw λόγω διπλώματος. Αυτά για αρχή και περιμένω με ανυπομονησία τις προτάσεις και τις πολλές απορίες από μέρους μου. Με συγχωρείτε αν σας κούρασα.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καλώς όρισες Κωνσταντίνε από την πόλη μας... Δεν κουράζεις, ίσα-ίσα εδώ με χαρά θα βρεθεί πολύς κόσμος να απαντήσει στις απορίες σου! Τα μέλη της παρέας είναι από την ηλικία τους πατέρα σου (και ίσως κάτι παραπάνω) μέχρι και την ηλικία σου.
Όσον αφορά την απορία σου, απ' ότι κατάλαβα, ψάχνεις μία μοτοσυκλέτα σύντροφο για ταξιδιάκια, για κυριακάτικη εντουράδα, αλλά και μία μοτοσυκλέτα ικανή να την φορτώσεις με κατασκηνωτικά και να χαθείς μέρες επάνω στα βουνά, έτσι δεν είναι;
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Αρχικά οφείλω να χαιρετίσω την παρέα καθώς μπορεί να διαβάζω διάφορα θέματα για ένα διάστημα αλλά είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω. Με λένε Κωνσταντίνο και είμαι 19 χρονών. Ας τα πάρουμε με την σειρά τα πράγματα. Πρώτα απ΄ όλα η εμπειρία μου στις μοτοσυκλέτες είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη εκτός από τα μαθήματα που είχα κάνει το περασμένο έτος για το Α1 δίπλωμα το οποίο και έχω από τότε και μετά από αυτό μερικές βόλτες με μηχανές φίλων, αλλά πραγματικά ελάχιστες και ο όρος μηχανές στην ηλικία που βρίσκομαι συνεπάγεται με κινητήρες των 125cc στην καλύτερη με συμπλέκτη. Το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι με το που κλείσω τα 20, το οποίο και γίνεται το πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου του 16, να βγάλω άμεσα το Α2, που μου αυξάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις μοτοσυκλετιστικές μου επιλογές, και να προβώ σε αγορά μοτοσυκλέτας. Ο όρος που θα καθορίζει τη κατηγορία της μοτοσυκλέτας που θα αγοράσω και θα διαμορφώσω σύμφωνα με τις ανάγκες μου νομίζω ότι είναι το εκδρομικό εντούρο. Σε αυτό το σημείο νομίζω ότι αξίζει να αναφερθώ στο πως μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να γίνω μέλος της μοτοσεκλετιστικής κοινότητας, ώστε να τεκμηριώσω τον γιατί ζητάω ένα εκδρομικό εντούρο. Από μικρός λόγω του οικογενειακού μου περιβάλλοντος έχω γράψει, και συνεχίζω και μόνος μου πλέον να γράφω αρκετά χωμάτινα χιλιόμετρα με αυτοκίνητα πάντα. Όσο περνούσαν τα χρόνια παρατηρούσα ότι δε με ικανοποιεί μόνο μια τρίωρη βόλτα στο βουνό (για αυτό και δεν προσανατολίζομαι σε ένα ξερό δίχρονο π.χ.) αλλά αναζητούσα και το ταξίδι, δηλαδή να φτάσω σε ένα μακρινό προορισμό αλλά με έντονη επαφή με τη φύση και πολλούς χωματόδρομους. Κάπως έτσι και να έχω φτάσει πλέον στη τελευταία τάξη του λυκείου τα όνειρα μου πλέον για την αγορά και διαμόρφωση ενός 4χ4 οχήματος που να είναι ικανό να κάνει αυτά που αναφέρω πιο πάνω να είναι πιο έντονα από ποτέ εμφανίστηκε στο δρόμο μου ένας καθηγητής που άλλαξε τα δεδομένα. Με αυτό το ατόμο, μοτοσυκλετιστής με ταξιδιωτική κουλτούρα, έτυχε να μοιραστώ τις σκέψεις και μόλις ανέφερα 4χ4 κατευθείαν μου λέει << γιατί θες αμάξι, εδώ υπάρχει ένας τυπάς από τη Θεσσαλονίκη κιόλας που γυρίζει τον κόσμο με ένα 250αρι>>. Αυτό ήταν. Ο τυπάς που μου είχε πει ήταν ο Ηλίας Βροχίδης και την ίδια περίοδο ο καθηγητής μου έφερε και το βιβλίο του Βροχίδη από το ταξίδι του στην Ασία. Κάπως έτσι κατέληξα να θέλω μια μοτοσυκλέτα, γιατί με γοήτευσε η αίσθηση της όταν την καβαλάω (όσες φορές είχα την τύχει να το κάνω), με γοήτευσε η ιδέα ότι η μηχανή αποτελεί ίσως το πιο απλοϊκό προσωπικό μέσο μετακίνησης, το πιο λιτό, και τέλος ίσως να με γέμισε ελπίδες και το γεγονός ότι οικονομικά θα είναι πιο εύκολη η εκπλήρωση των ονείρων μου. Έτσι έχω φτάσει ουσιαστικά να με χωρίζουν λιγότερο από 3 μήνες από την αγορά και ήρθε η ώρα να συγκεκριμενοποιήσουμε λίγο τα πράγματα. Από οικονομικής άποψης για την αγορά της μοτοσυκλέτας μπορώ να διαθέσω ένα ποσό με ταβάνι τα 1800 ευρώ χωρίς τον εξοπλισμό μου. Και τώρα έρχεται η βοήθεια σας με το να με βοηθήσετε να καταλήξω στην πιο σωστή επιλογή με τα δεδομένα που μπορώ να διαμορφώσω. Χαρακτηριστικά αναφέρω μερικά μοντέλα που κοιτάζω: yamaha ttr 600, suzuki dr 650, suzuki drz 400, honda xr 400. Το μόνο όριο είναι τα 35 kw λόγω διπλώματος. Αυτά για αρχή και περιμένω με ανυπομονησία τις προτάσεις και τις πολλές απορίες από μέρους μου. Με συγχωρείτε αν σας κούρασα.
:welcome:Φιλαρακο μου ,θα εβαζα στην λιστα κ το WR450F 2005 με μιζα,ενα πραγματικο σκυλι του enduro κ της ασφαλτου.
 

trav

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος, Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Καλώς όρισες Κωνσταντίνε από την πόλη μας... Δεν κουράζεις, ίσα-ίσα εδώ με χαρά θα βρεθεί πολύς κόσμος να απαντήσει στις απορίες σου! Τα μέλη της παρέας είναι από την ηλικία τους πατέρα σου (και ίσως κάτι παραπάνω) μέχρι και την ηλικία σου.
Όσον αφορά την απορία σου, απ' ότι κατάλαβα, ψάχνεις μία μοτοσυκλέτα σύντροφο για ταξιδιάκια, για κυριακάτικη εντουράδα, αλλά και μία μοτοσυκλέτα ικανή να την φορτώσεις με κατασκηνωτικά και να χαθείς μέρες επάνω στα βουνά, έτσι δεν είναι;
Ναι φίλε ckalfas αυτά που αναφέρεις είναι ουσιαστικά πάνω κάτω αυτό που ζητάω.
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Καταρχήν Κωνσταντινε καλώς ορισες!:biker2:Βρισκεσαι σε έναν απο τους πιο κατάλληλους διαδικτυακούς χώρους για να μοιραστεις οποίες τυχών απορίες και ανυσηχιες έχεις για τη μοτοσικλέτα,χωρίς ντροπή η δισταγμό.Πιστευω διαβάζοντας θα καταλάβεις πολλα και ακούγοντας τις απόψεις πολλών εδώ μέσα,που πιστεύω με χαρά θα τις μοιραστούν μαζι σου,θα δημιουργήσεις κι εσυ μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τα πλάνα στο να πραγματοποιησεις τα Ονειρα σου πάνω στις δυο ρόδες!Ευχομαι καλη τύχη και πάντα όρθιος!:ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες συνονοματε!!!
Από αυτά που γράφεις, μάλλον ξέρεις τι ζητάς και αυτό από μόνο του, είναι η καλύτερη αρχή.
XR400.....νομιζω είναι ότι πρέπει για αρχή, αν και τα καλά τσιμπάνε λίγο σε τιμή.
Ότι και να αποφασίσεις .....εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε ή να σε μπερδέψουμε περισσοτερο:D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Από τις παραπάνω επιλογές, νομίζω πως το TTR 600 και το XR400 έχουν μόνο μανιβέλα, ενώ τα δύο Suzuki, νομίζω πως είναι με μίζα...
Δεν έχω άποψη για κανένα από τα 4, αλλά έχω την αίσθηση πως τα δύο 400άρια είναι πιο μάχημα και ικανά στο χώμα με δυνατότητες για άσφαλτο, μετά το ΤΤR 600 και τέλος το DR που είναι στην ουσία ένα On-Off, άρα ικανό για χωματόδρομους μεν, βαρύτερο, αλλά με μεγαλύτερες αξιώσεις σε εκδρομικό εντούρο και άσφαλτο...

Δες κι εδώ για να πάρεις μία ιδέα...
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_tt600r 97.htm
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_dr650se 00.htm
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_drz400S 00.htm
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xr400r 03.htm
 

trav

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος, Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Από τις παραπάνω επιλογές, νομίζω πως το TTR 600 και το XR400 έχουν μόνο μανιβέλα, ενώ τα δύο Suzuki, νομίζω πως είναι με μίζα...
Δεν έχω άποψη για κανένα από τα 4, αλλά έχω την αίσθηση πως τα δύο 400άρια είναι πιο μάχημα και ικανά στο χώμα με δυνατότητες για άσφαλτο, μετά το ΤΤR 600 και τέλος το DR που είναι στην ουσία ένα On-Off, άρα ικανό για χωματόδρομους μεν, βαρύτερο, αλλά με μεγαλύτερες αξιώσεις σε εκδρομικό εντούρο και άσφαλτο...

Δες κι εδώ για να πάρεις μία ιδέα...
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_tt600r 97.htm
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_dr650se 00.htm
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_drz400S 00.htm
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xr400r 03.htm

τα έχω κοιτάξει τα τεχνικά χαρακτηριστηκά από τα μηχανάκια. Τώρα οσ΄ αναφορά την μανιβέλα επειδή με έχει προβληματίσει για το τι είναι καλύτερο θα ήθελα την αποψή σας. Μανιβέλα και δεν μένω πουθενά ή μίζα και προσέχω ορισμένα πράγματα ώστε να μη με αφήσει κάπου γιατί το κάπου πολλές φορές μπορεί να απέχει χιλιόμετρα από συνεργείο βενζινάδικο κτλ, και κάτι ακόμα αερόψυκτο ή υδρόψυκτο και πάλι σε δύσκολες συνθήκες όπου μπορεί να χρειαστεί επισκευή επι τόπου από τα χεράκια μου. Επίσης από αυτά που κυκλοφορούν στο car από τα 4 παραπάνω μοντέλα πιο καλά που μπορείς να βρεις είναι το ttr και το drz αλλά δε έχω θέμα να μπουν στην κουβέντα και άλλα μοντέλα ίσα-ίσα.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μανιβέλα θεωρητικά σημαίνει ότι η εκκίνηση εγγυημένη, το πως, πότε είναι το ζητούμενο...
Στα δύσκολα, πχ. στα μέσα μιας σαθρής ανηφόρας σου σβήνει ή σου πέφτει, που να χτυπήσεις μανιβελιά; Άμα μπουκώσει και μουλαρώσει; Δεν είναι παπί, τα κυβικά ανεβάζουν και την συμπίεση, άρα κι οι μανιβελιές γίνονται δυσκολότερες! Το ιδανικό θα ήταν μανιβέλα με μίζα παράλληλα...
Όσον αφορά το θέμα "υδρόψυκτο ή αερόψυκτο", προσωπικά προτιμώ αερόψυκτο, γνωρίζωντας ότι κερδίζοντας λίγο παραπάνω αξιοπιστία λόγω λιγότερων μερών, χάνω σε απόδοση... Αλλά αυτό είναι ολόκληρη συζήτηση.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Θάλεγα να δεις για DRZ... αρκετά κυβικά, άριστο εργαλείο, τα κάνει όλα(πόλη, βουνό, εκδρομούλες) και δε σπάει....
Όσο για μανιβέλα κλπ θα συμφωνήσω με ckalfas... άντε να σβησει σε καμια σαθρο-πετρο-λασπώδη ανηφόρα
και θα δεις πόσες τούμπες θα κάνεις για να βάλεις μπρος με μανιβέλα...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Επίσης μπορείς να έρθεις σήμερα και στην εβδομαδιαία σύναξή μας για να ρωτήσεις περισσότερα, απ' αυτά που το πληκτρολόγιο επιτρέπει!
Έχουμε και κάτι παλιοεντουράδες...
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Kωνσταντινε κατ' αρχην καλως ηρθες!
Πρωτα πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις τι εννοεις εκδρομικο εντουρο Γιατι αυτος ειναι ενας ορος που πολλοι χρησιμοποιουνε και διαφορετικα πραγματα εννοουνε! Και ας σου κανω και καποιες καποιες ερωτησεις
Εχεις σκοπο να κανεις πολλα ασφαλτινα χλμ μεχρι να μπεις στο χωμα? Και αν ναι Ασφαλτινα πως θα κινηθεις? Απο εθνικες οδους ή κυριως απο επαρχιακους? Τι χρονο θα αφιερωνεις για καθε εξορμηση? Και αυτο εχει αμεση σχεση με το προηγουμενο ερωτημα Γιατι αν πχ θελεις να πας σε ενα βουνο το ΣΚ που ειναι ας πουμε 200χλμ μακρυα λιγο δυσκολο να πας μονο απο επαρχιακους (αν κατι τετοιο ειναι εφικτο φυσικα) και να σου μεινει και χρονος για βολτες στο βουνο με ενα ακαταλληλο να ταξιδευει σε εθνικες οδους μηχανακι
Θα εχεις παρεα οταν θα μπεις στο χωμα ή θα εισαι μονος σου?
Τι νομιζεις οτι θα θελεις να φορτωσεις στην μοτο για ενα ΣΚ? Για μια εβδομαδα?
Απο απλα εργαλεια και απλες επισκευες πιανει το χερι σου? Θελεις καποια μοτοσυκλετα που δεν θελει ιδιαιτερη συντηρηση και αρα δεν απαιτει συχνο σερβις αρα και χρηματα ή αυτο δεν σε ενδιαφερει?
Εχεις ως προτεραιοτητα να "μπουκωσεις" απο διασκεδαση στο χωμα ή σε ενδιαφερει κυριως η απλη περιηγηση γνωριζοντας μερη, ξεχασμενα χωρια και ανθρωπους?

Οι απαντησεις στα παραπανω (και ισως και αλλες που πιθανον να μου διαφευγουν) εν πολλοις θα κρινουν και ποια μοτοσυκλετα θα διαλεξεις!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αγαπητέ Κωνσταντίνε
Πρώτα απο ολα θα ψάξεις καλα !!!!μα πολυ καλα!!!και διαβάζοντας αλλα και συνομιλώντας με διάφορους μοτοσυκλετιστες για θεματα ασφαλείας αναβάτη !!!!!
Δηλαδη
ΚΡΑΝΟΣ
ΜΠΟΥΦΑΝ
ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ
ΜΠΟΤΕΣ
ΓΑΝΤΙΑ
Να βρεις πραματα καλα τα οποία θα σε βοηθήσουν (έστω και 2 χέρι )να συμβίωσης με αυτο που λέγεται μηχανή !!!
Και μιας και ειπα μηχανή και επειδη εισαι στην αρχη σου προτείνω να παρεις κάτι μικρο για εξοικείωση !!!!
Αυτα προς το παρόν
 

trav

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος, Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μανιβέλα θεωρητικά σημαίνει ότι η εκκίνηση εγγυημένη, το πως, πότε είναι το ζητούμενο...
Στα δύσκολα, πχ. στα μέσα μιας σαθρής ανηφόρας σου σβήνει ή σου πέφτει, που να χτυπήσεις μανιβελιά; Άμα μπουκώσει και μουλαρώσει; Δεν είναι παπί, τα κυβικά ανεβάζουν και την συμπίεση, άρα κι οι μανιβελιές γίνονται δυσκολότερες! Το ιδανικό θα ήταν μανιβέλα με μίζα παράλληλα...
Όσον αφορά το θέμα "υδρόψυκτο ή αερόψυκτο", προσωπικά προτιμώ αερόψυκτο, γνωρίζωντας ότι κερδίζοντας λίγο παραπάνω αξιοπιστία λόγω λιγότερων μερών, χάνω σε απόδοση... Αλλά αυτό είναι ολόκληρη συζήτηση.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ ότι ένα μηχανάκι με μανιβέλα αλλά και μίζα θα ήταν ότι πρέπει αλλά είναι ελάχιστα μοντέλα στα οποία και πάλι θα το βρεις αυτό σε ορισμένες εκδόσεις. Τώρα για το αερόψυκτο-υδρόψυκτο τίνο και εγώ προς την άποψη σου περί αξιοπιστίας κτλ
 

trav

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος, Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Kωνσταντινε κατ' αρχην καλως ηρθες!
Πρωτα πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις τι εννοεις εκδρομικο εντουρο Γιατι αυτος ειναι ενας ορος που πολλοι χρησιμοποιουνε και διαφορετικα πραγματα εννοουνε! Και ας σου κανω και καποιες καποιες ερωτησεις
Εχεις σκοπο να κανεις πολλα ασφαλτινα χλμ μεχρι να μπεις στο χωμα? Και αν ναι Ασφαλτινα πως θα κινηθεις? Απο εθνικες οδους ή κυριως απο επαρχιακους?
επιδίωξη είναι αρκετός επαρχιακός και δασικούς, σε καμία περίπτωση μονοπάτια και καθόλου εθνική εκτος και αν δεν υπάρχει καμία άλλη επιλογη

Τι χρονο θα αφιερωνεις για καθε εξορμηση?
ανάλογα με τα εκαστοτε δεδομενα. μπορει να είναι ενα ΣΚ μπορει να ειναι μια βδομαδα και μπορει να ειναι ενας μηνας το καλοκαιρι πχ

Θα εχεις παρεα οταν θα μπεις στο χωμα ή θα εισαι μονος σου?
Αυτη τη στιγμη δε γνωριζω μοτοσυκλετιστες ουτε καποιον συνομιληκο φιλο που να κανει αυτα που περιγραφω εγω

Τι νομιζεις οτι θα θελεις να φορτωσεις στην μοτο για ενα ΣΚ? Για μια εβδομαδα?
για ένα ΣΚ με εναν 70αρη σακο ειμαι καλυμμένος. για μια εβδομαδα ισως τα διπλα

Απο απλα εργαλεια και απλες επισκευες πιανει το χερι σου?
εχω επαφη αλλα δεν εχω ασχοληθει με κινητηρες μοτοσυκλετας.

Θελεις καποια μοτοσυκλετα που δεν θελει ιδιαιτερη συντηρηση και αρα δεν απαιτει συχνο σερβις αρα και χρηματα ή αυτο δεν σε ενδιαφερει?
με ενδιαφερει και αρκετα φοιτητης γαρ

Εχεις ως προτεραιοτητα να "μπουκωσεις" απο διασκεδαση στο χωμα ή σε ενδιαφερει κυριως η απλη περιηγηση γνωριζοντας μερη, ξεχασμενα χωρια και ανθρωπους?
το δευτερο

Οι απαντησεις στα παραπανω (και ισως και αλλες που πιθανον να μου διαφευγουν) εν πολλοις θα κρινουν και ποια μοτοσυκλετα θα διαλεξεις!
πιστευω οτι με αυτο τον τροπο ειναι η καλυτερη λυση να μπω σε μια σειρα.
 
Last edited by a moderator:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αγαπητέ Κωνσταντίνε
Πρώτα απο ολα θα ψάξεις καλα !!!!μα πολυ καλα!!!και διαβάζοντας αλλα και συνομιλώντας με διάφορους μοτοσυκλετιστες για θεματα ασφαλείας αναβάτη !!!!!
Δηλαδη
ΚΡΑΝΟΣ
ΜΠΟΥΦΑΝ
ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ
ΜΠΟΤΕΣ
ΓΑΝΤΙΑ
Να βρεις πραματα καλα τα οποία θα σε βοηθήσουν (έστω και 2 χέρι )να συμβίωσης με αυτο που λέγεται μηχανή !!!
Και μιας και ειπα μηχανή και επειδη εισαι στην αρχη σου προτείνω να παρεις κάτι μικρο για εξοικείωση !!!!
Αυτα προς το παρόν
Είπε ο σοφός γέροντας! !!!:p:D
Και φυσικά θα συμφωνήσω. ... ;)


advφον!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλώς τον. Μακάρι να είχα συνειδητοποιήσει κι εγώ στην ηλικία σου ότι τελικά μου αρέσει το χώμα (και να μην έμπλεκα με τα τσόπερ, χαχαχα).

Είσαι στο καταλληλότερο μέρος για να σε τρελλ συμβουλέψουμε! :D
Δες όπως σου λένε οι αποπάνω για εξοπλισμό (εκεί μην κάνεις συμβιβασμούς).
Πες και από πού είσαι (μπορείς να το γράψεις και στο προφίλ σου - από pc).

Ας μπει ίσως και το Honda Dominator στο παιχνίδι, το 650 έχει 43hp (το όριο των 35kw είναι 46,93 hp).
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Οπότε πας πιο πολύ σε on-off...
Καλές επιλογές επίσης είναι:
TTR 250 Raid, σε πιο μικρό μεν, αλλά με 16λιτρο ρεζερβουάρ, μηχάνημα σχολείο.
BETA Alp 400...
Dominator 650 που ανέφερε ο yns πιο πάνω...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αγαπητέ Κωνσταντίνε
Πρώτα απο ολα θα ψάξεις καλα !!!!μα πολυ καλα!!!και διαβάζοντας αλλα και συνομιλώντας με διάφορους μοτοσυκλετιστες για θεματα ασφαλείας αναβάτη !!!!!
Δηλαδη
ΚΡΑΝΟΣ
ΜΠΟΥΦΑΝ
ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ
ΜΠΟΤΕΣ
ΓΑΝΤΙΑ
Να βρεις πραματα καλα τα οποία θα σε βοηθήσουν (έστω και 2 χέρι )να συμβίωσης με αυτο που λέγεται μηχανή !!!
Και μιας και ειπα μηχανή και επειδη εισαι στην αρχη σου προτείνω να παρεις κάτι μικρο για εξοικείωση !!!!
Αυτα προς το παρόν
Συμφωνω με τα παραπανω.
Οχι μανιβελα,περασανε αρκετα χρονια αλλα τα κοπανηματα στο ποδι ακομη τα νοιωθω.
Το XR400 καλη επιλογη,δεν ξερω ομως ποσο θα σε βολεψει στο ταξιδι.70αρης σακκος χρειαζεται αν πας με γυναικα,αλλως 40αρης και εισαι μια χαρα.Αναφερθηκε το dominator το οποιο ειναι αρκετα καλη επιλογη και σε καλα λεφτα.Να προσθεσω και το τελευταιο funduro του 99(?).Αξιολογη μηχανη ,ευκολοσυντηρητη και σε καλα λεφτα.

Οταν καταληξεις,θα βρεις αρκετα ατομα προθυμα να σε βοηθησουνε.

Καλως ηρθες.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Kαλησπερα και πρωτ'απ'ολα συγχαρητηρια στο Δασκαλο.

Εχεις καθαρο στοχο και τα πρωτα δυο διτροχα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι το DRZ και το Dominator.
Να μην ξεχναμε πως η περιηγηση με μοτοσυκλετα στην επαρχια της Ελλαδας ειναι σκετη απολαυση
αλλα θα πρεπει να ακολουθουμε ολους τους κανονες ασφαλειας στον εξοπλισμο αναβατη
για να μεινει η απολαυση αυτη χωρις απροοπτα.
Χαιρομαι που μας καλυψες σε αυτον τον τομεα γραφοντας ποιο ποσο εχεις για την μοτοσυκλετα
αναφεροντας παραλληλα πως εχεις και ενα ξεχωριστο για τα περι ασφαλειας.
Το θεμα του τροπου εκκινησης το εχει απαντησει ο Βροχιδης επιλεγοντας για το δευτερο ταξιδι αυτο της Αφρικης μηχανη με μανιβελα και με μιζα.
Αυτο βεβαια δεν προσφερεται σε ολα τα μοντελα που προτεινεις-προτεινουμε αλλα κρατα το ως πληροφορια.

Στη Θεσσαλονικη μαζευομαστε σχεδον καθε Τεταρτη για μπιρι μπιρι παντος κυβικων και τερραιν.
Να μη διστασεις να ερθεις και να μονοπωλησεις τη συζητηση διοτι θα ειναι μεγαλη μας χαρα να πουμε οσα λιγα μαθαμε καβαλωντας
σε εναν φιλο που θελει να ξεκινησει απο το μηδεν στους ιδιους δρομους.


:)
 
Top Bottom