Πόλεμος ... Στον Πάρνωνα!!!!

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Όπως έγραψε και ο Κώστας, δεν υπήρχαν και πολλές ευκαιρίες για φωτό, οπότε παραθέτω
κι εγώ το "πενιχρό" φωτογραφικό μου υλικό :D

Ξεκινάω με τις τρείς πρώτες, χαρακτηριστικές του "πολιτισμού και του επιπέδου", στο οποίο κινήθηκε η εκδρομή ...







όπως καταλαβαίνετε, μετά τις φωτό του Παρασκευούλη, η συνέχεια δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον
απλά τις ανεβάζω για την ιστορία ...:D



τα δύο 1200άρια που ανέβηκαν στο βουνό ... όσο πάμε και λιγοστεύουμε ...:D:D:D

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως έγραψε και ο Κώστας, δεν υπήρχαν και πολλές ευκαιρίες για φωτό, οπότε παραθέτω
κι εγώ το "πενιχρό" φωτογραφικό μου υλικό :D

Ξεκινάω με τις τρείς πρώτες, χαρακτηριστικές του "πολιτισμού και του επιπέδου", στο οποίο κινήθηκε η εκδρομή ...







όπως καταλαβαίνετε, μετά τις φωτό του Παρασκευούλη, η συνέχεια δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον
απλά τις ανεβάζω για την ιστορία ...:D



τα δύο 1200άρια που ανέβηκαν στο βουνό ... όσο πάμε και λιγοστεύουμε ...:D:D:D

Κουφ@λ@ gpz......αφού έριξε το επίπεδο, εγώ τον έχω από καλύτερη ληψη:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Όπως έγραψε και ο Κώστας, δεν υπήρχαν και πολλές ευκαιρίες για φωτό, οπότε παραθέτω
κι εγώ το "πενιχρό" φωτογραφικό μου υλικό :D

Ξεκινάω με τις τρείς πρώτες, χαρακτηριστικές του "πολιτισμού και του επιπέδου", στο οποίο κινήθηκε η εκδρομή ...







όπως καταλαβαίνετε, μετά τις φωτό του Παρασκευούλη, η συνέχεια δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον
απλά τις ανεβάζω για την ιστορία ...:D



τα δύο 1200άρια που ανέβηκαν στο βουνό ... όσο πάμε και λιγοστεύουμε ...:D:D:D

Τις δύο τελευταίες φώτο δεν βλέπω ..........
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Να απαντησω στον αρκουδιαρη για το μικρο 650...
Ειμαι σε αναζητηση ενος μεσαιου on-off, που θα μπορω να το κινω καθημερινα και στην πολη.
Εχω καταληξη σε dakar650 και ηθελα να παρω μια γευση, το πως κινειται στο χωμα
Βεβαια το συγκεκριμενο 650, ειναι το οχημα εξυπηρετησης πελατων του boxergarage.......o γνωστος στους αθηναιους Δυτης:D
Ηταν εντελως ασεταριστο στην αναρτηση για διαδρομες στο χωμα, αλλα με εντυπωσιασε ο ροπατος κινητηρας του και η ευκολια στον χειρισμο του, αν και το οδηγουσα πρωτη φορα
Σε ανηφορικα και δυσβατα εδαφη, η ευκολια του να περναει πετρες και νεροφαγωματα με εντυπωσιασε
Πολλοι θα θυμουνται τον παρασκευα, στα προηγουμενα troffy, να το πηγαινει αεροπορια
Επισης η καταναλωση του ηταν πολυ μικρη, ιδιως σε σχεση με αλλα 600-640:rolleyes:
Ευχαριστω το Boxergarage και τον Παρασκευα για την κινηση αυτη:)

Κοίτα αν θέλεις κάτι που να περνάς το "πουλί" στο βουνό μπορώ να σου δώσω το ποδήλατο μου...:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοίτα αν θέλεις κάτι που να περνάς το "πουλί" στο βουνό μπορώ να σου δώσω το ποδήλατο μου...:D
Δεν είναι πρόβλημα το αργο πουλί. ...:D


advφον!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δεν είναι πρόβλημα το αργο πουλί. ...:D


advφον!!
η πραγματικοτητα ειναι οτι μερικες φορες καθυστερουσα τον 5ο και τον 6ο στην σειρα απο τους 40!!!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Να απαντησω στον αρκουδιαρη για το μικρο 650...
Ειμαι σε αναζητηση ενος μεσαιου on-off, που θα μπορω να το κινω καθημερινα και στην πολη.
Εχω καταληξη σε dakar650 και ηθελα να παρω μια γευση, το πως κινειται στο χωμα
Βεβαια το συγκεκριμενο 650, ειναι το οχημα εξυπηρετησης πελατων του boxergarage.......o γνωστος στους αθηναιους Δυτης:D
Ηταν εντελως ασεταριστο στην αναρτηση για διαδρομες στο χωμα, αλλα με εντυπωσιασε ο ροπατος κινητηρας του και η ευκολια στον χειρισμο του, αν και το οδηγουσα πρωτη φορα
Σε ανηφορικα και δυσβατα εδαφη, η ευκολια του να περναει πετρες και νεροφαγωματα με εντυπωσιασε
Πολλοι θα θυμουνται τον παρασκευα, στα προηγουμενα troffy, να το πηγαινει αεροπορια
Επισης η καταναλωση του ηταν πολυ μικρη, ιδιως σε σχεση με αλλα 600-640:rolleyes:
Ευχαριστω το Boxergarage και τον Παρασκευα για την κινηση αυτη:)

Dakar δίμπουζο ΔΑΓΚΩΤΟ,αν έχεις ερωτήσεις και απορίες ρώτα:friendship:
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ευχαριστώ Μιλτιάδη. .....:)
Δεν κάνει μία,αν ήσουν στο νησί θα το έκανες κάνα τριήμερο τέστ ράιντ σε όλα τα τερέν;):ok:να σχηματίσεις ολοκληρωμένη άποψη.
Το dakar υπερτερεί σαφώς περισσότερο στο χώμα απ'ότι το απλό στα υπόλοιπα ισχύουν τα ίδια και για τα δύο.
Όσο για την κατανάλωση όταν το πρωτοπήρα νόμιζα πως ήταν ηλεκτροκίνητο:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ας ανεβάσω κι εγώ λίγες που τράβηξα...

Ξεκινάω με το ταξίδι που κάναμε από Κρήτη μαζί με τον @george.manouras , τον @enkefalos (με KTM 990/950) και τον Σπύρο με Ténéré 660.

Κλασική στάση για καφέ πριν πιάσουμε την Παλιά Εθνική για Κόρινθο (φεύγοντας νωρίς είχαμε περιθώριο χρόνου και είπαμε να αποφύγουμε διόδια και μεγάλες ταχύτητες για τα τακούνια μας).




Στάση για ελληνικό καφεδάκι στο Σοφικό για να θυμηθώ λίγο τις παλιές συγκεντρώσεις...




Ο παππούς απίστευτος, μας εξιστόρησε την ιστορία του τόπου.




Με μια μικρή στάση στο μικρό θέατρο της Επιδαύρου και μια ευτυχώς αποτυχημένη απόπειρα να ανεβούμε από χωματόδρομους πάνω από το μεγάλο θέατρο (παραβάσεις απαγορευτικών σημάτων, μπάρες κτλ - αφού δεν μας συνέλαβαν για αρχαιοκάπηλους πάλι καλά... :D ) φτάσαμε στο Ναύπλιο. Παλαμήδι λοιπόν για τη θέα της γραφικής πόλης.




Και φαγητό στην παραλία με θέα το Μπούρτζι.




Λίγο αργότερα φτάσαμε στο Παράλιο Άστρος για ακόμα έναν... καφέ! (ήταν κουραστική η προηγούμενη νύχτα με άλλους 3 μαντραχαλάδες στην καμπίνα και με τις ωτοασπίδες στην τσάντα στο γκαράζ του πλοίου!)




Και το μωρό καθαρό!

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στα Άνω Δολιανά μείναμε στο Δασικό χωριό, σε ξύλινα σπιτάκια με τζάκι. Μη συνηθισμένοι οι συνταξιδιώτες μου σε τέτοιο περιβάλλον (εγώ έχω μείνει και 3 χρόνια στα Γιάννενα επομένως ξέρω από ομίχλες και κρύο) εντυπωσιάστηκαν!

Ξεκούραση για τα άλογα...







Το 1ο βράδυ πέρασε υπέροχα με πολλά γέλια, συναντήσεις με καλούς φίλους, γνωριμία με νέους και καλή μάσα σε μια μικρή ταβερνούλα η οποία κατάφερε να εξυπηρετήσει 20+ πεινασμένους μοτοσυκλετιστές και άλλους τόσους (μπορεί και περισσότερους) θαμώνες χωρίς παράπονο από κανέναν!

Πριν τον ύπνο ανάψαμε τζάκια, καλοριφέρ και σκεπαστήκαμε με κουβέρτες και παπλώματα! Ήταν σοκαριστική η διαφορά θερμοκρασίας για κάποιους που μέχρι και σήμερα κυκλοφορούν με κοντομάνικα!

Την άλλη μέρα το πρωί, μετά από έναν υπέροχο ύπνο στα 1050 μέτρα το κρύο ήταν αισθητό!









 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σήκωμα στα τιμόνια και ξεφούσκωμα στα λάστιχα...




Και πλούσιο πρωινό για να πάρουμε δυνάμεις για αυτό που θα ακολουθούσε!









 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οι φωτογραφίες όπως έγραψα ήταν λίγες. Και κυρίως σε στάση. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, ίσως πολλά κλικ παραπάνω από τον συνηθισμένο για τα μαστόδοντα λόγω των διαφόρων πριονιών της Μοτοπαρέας του Λεωνιδίου αλλά δεν ήταν τίποτα λιγότερο από ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ! Από τους γνωστούς ΕΚΠΛΗΞΗ το πουλί μας που με το 640 είχε κλειδώσει το γκάζι και τα πέρναγε όλα με περίσσια ευκολία και ο μάνιακ που με το 650 του Παρασκευά τον ακολουθούσε από ΠΟΛΥ κοντά! Εγώ μάθαινα το 990 στην πρώτη του σοβαρή επαφή με τα χώματα προσπαθούσα να μην απογειωθώ και είχα μείνει κατάπληκτος από την απίστευτη αμεσότητα της απόκρισης στο γκάζι και τις δυνατότητες των WP αναρτήσεων!

Ας δούμε όμως τις στατικές φωτογραφίες...

Σπύρος, Σπυρίδων και εγώ ανάμεσα σε κάποια ξερά.




Γιώργος




Το μανάρι μου, που όπως μου έγραψε ένας φίλος στο φέισμπουκ, από τις καφετέριες του Αγίου Νικολάου θα γνωρίσει τα βουνά!

 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Έλα το μαυροΑΚΤΙνάτο,του πήρες την π@ρθενιά :yew::friendship:,ο Τόμας το είχε βάλει ΕΛΑΧΙΣΤΑ χώμα.
Κάνα καφεδάκι ΠΟΤΕ θα πιούμε,και ο ψηλός παρέα έ!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μπα, να και μία "δυναμική" φωτογραφία... Ντάξει, δεν είναι ακριβώς "εν κινήσει" αλλά τέλος πάντων..

Στο ποτάμι περιμένοντας κάποιους που χάθηκαν..





Στάση για ανάσα με το καφενείο κλειστό κάπου, σε ένα χωριό που δεν ξέρω πώς το λένε και δεν με ενδιαφέρει και να μάθω. Ήθελα απλά ένα τσιγάρο μετά το καταιγιστικό ξεκίνημα!





Ο Σπύρος ήθελε κάτι να γράψει για τα απόντα 1200άρια αλλά δεν το έκανε.. :friend:

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και κάπου μετά από αυτό ξεκίνησαν οι ομίχλες, το ψιλόβροχο, οι λάσπες... ΤΕΛΕΙΑ δηλαδή!!! :D :D :D













Μα σας το έδειξα τι όμορφο που είναι;




Φτου φτου!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom