Πόλεμος ... Στον Πάρνωνα!!!!

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Ας ανεβάσω κι εγώ λίγες που τράβηξα...

Ξεκινάω με το ταξίδι που κάναμε από Κρήτη μαζί με τον @george.manouras , τον @enkefalos (με KTM 990/950) και τον Σπύρο με Ténéré 660.

Κλασική στάση για καφέ πριν πιάσουμε την Παλιά Εθνική για Κόρινθο (φεύγοντας νωρίς είχαμε περιθώριο χρόνου και είπαμε να αποφύγουμε διόδια και μεγάλες ταχύτητες για τα τακούνια μας).
Τέλειες οι photo! Πρέπει να ήταν πολύ ωραία! ;-)
Τί λάστιχα φοράν τα ΚΤΜάκια (τα μεγάλα, όχι το μικρό του @Phoenix :p);
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ομίχλες λέγαμε; Ποιες ομίχλες; Ένα λευκό πέπλο είχε σκεπάσει τα πάντα και δεν έβλεπες στα 10 μέτρα!!!

Ποιος να'ναι αυτός ο εντουράς που έρχεται φουριόζος με το 640 Adventure;





Μα, ο Φοίνικας βέβαια!





Κι αυτός με το BMW ποιος να'ναι; Με το γκουχ γκουχ ΜΟΝΑΔΙΚΟ BMW για την πρώτη μέρα ήθελα να πω... :D




Ο Κώστας ο μάνιακ!





Τι ωραία "γράφει" όμως το 990... ε; :D





 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτές οι λίγες από την πρώτη μέρα, τα έχω όλα στην GoPro αλλά πού ο χρόνος για βιντεάκια... Ίσως να κόψω κάποια κομμάτια ή/και να βάλω κάνα screenshot από την ανηφόρα! Την οποία τα Mitas E09 Dakar και η ροπή του 990 την έβγαλαν με ρελαντί!

Επιστροφή στη βάση αφήνοντας έξω καμιά 10αριά από τα 120 προγραμματισμένα χιλιόμετρα! Και τα περισσότερα από τα 110 που κάναμε ήταν χώμα, με ελάχιστα ασφάλτινα κομμάτια! Πραγματικά παράδεισος ο Πάρνωνας για την τρέλα που κουβαλάμε!




Τζακάκι...




Και κάστανα με κρασάκι ακούγοντας Χαρούλη...




Στις 19:30 το ραντεβού ήταν στην κεντρική αίθουσα όπου πραγματικά σκάσαμε στο φαγητό! Και με καλό κρασάκι από τα παιδιά του Λεωνιδίου και με το κρητικό που πίναμε λίγο πριν... ;)

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μέρα 2η και μετά το δυνατό πρωινό και τη συνάντηση με τους Κυριακάτικους το γκρουπ έγινε πιο ομοιογενές. Οι "ξεροί" πήγαν σε ένα κοντινό πιστάκι για παιχνίδι και οι μαούνες ξεκίνησαν για τη δεύτερη μέρα της εκδρομής.

Αλλά στο πρώτο καλό κομμάτι ένα από τα 990 χαλάει.. Παθαίνει.... λάστιχο! Παθαίνουν κι άλλα πράγματα ενίοτε, μένουν από βενζίνη ή τους καίγεται και καμιά λάμπα... :p (τέτοια λέω και θα πάθει καμιά ζημιά το μωρό και θα φάω το δούλεμα της αρκούδας αλλά δεν πειράζει, τώρα που έγινα πορτοκαλής μου επιτρέπεται μέσα στα πλαίσια του υγιούς μοτοσυκλετιστικού πειράγματος να μπω στο τρυπάκι να "μαλώνω" με τους Βαυαρούς)

Ενώ λοιπόν περιμέναμε να αλλάξει σαμπρέλα εμφανίστηκε μπροστά μας ο πιο Αντβέ παππούς της βόλτας και δεν μπορούσαμε να μην του δώσουμε ένα αυτοκόλλητο για να μας θυμάται! :)




Είμαστε παντού λέμε!!!! :yew:

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Βουρ όμως για το οροπέδιο με το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία με μια τέλεια σκληροπυρηνική ανηφόρα! Κρίμα που δεν είχαμε ορατότητα, η θέα πρέπει να τα έσπαγε, θα μπορούσε κάποιος να βάλει το στίγμα για να δω στο Google Earth τι χάσαμε;








Το θεριό του Staga!

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μη δουν λάσπη αυτοί οι αλητήριοι μηχανόβιοι, αμέσως να πέσουν μέσα!








Δες καμάρι....




Κι άλλος BMWδάκιας και γερό τιμόνι! ΤζιΠιΖεντ, ΝτιΤιΖεντ, κάπως έτσι τον λένε...

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η μοναδική φορά που έκατσε πίσω ο Σπύρος... :D




Τοπίο στην ομίχλη...








Και λίγο αργότερα πιάνουμε για λίγο άσφαλτο πάλι, χάλι μαύρο σας λέω, απίθανο στροφιλίκι, υπεροξυγόνωση από το πολύ δάσος! Τι γαμάτα μέρη έχουμε ρε μάγκες!!!!

Ο Σπυρίδωνας, όποιος δεν έχει φάει γλυκό από το ζαχαροπλαστείο του στου Κοκκίνη Χάνι στο νησί απλά χάνει! Πού θα πάει, θα τον γράψω και στο φόρουμ! Οι βαλιτσούλες στο 660 κόστισαν το αστρονομικό ποσό των 40€...

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η ασφάλτινη παρένθεση τελείωσε γρήγορα και μπήκαμε πάλι σε χωματόδρομο, 3Α αυτή τη φορά, μόνο που η βροχή τον είχε μετατρέψει σε ένα απέραντο λασπουριό! Δεν είμαι συνηθισμένος στη λάσπη μια και στο νησί όταν λέμε χώμα εννοούμε κοτρώνια και έτσι, μετά την σύντομη στάση για φωτογράφηση με τις καλές μας σε παράταξη, άφησα το κομβόι να φύγει μπροστά και ακολούθησα σιγά και προσεκτικά παρέα με τον Φοίνικα που δεν με άφησε μόνο μου για να μη με φάνε οι λύκοι!




Και μια που λέμε Φοίνικας...




Κάτι είπαμε για το κτήριο πίσω, το χρησιμοποίησαν οι γερμανοί στον πόλεμο, κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι όμως, όλη η ενέργεια των εγκεφαλικών μου κυττάρων είχε επικεντρωθεί στο πώς θα κρατήσω τη μηχανή όρθια...




Τώρα που παρατηρώ τη φωτογραφία καλύτερα βλέπω περισσότερα Γερμανικά από Αυστριακά! Απίστευτο... :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η λασπομαχία τελείωσε με νίκη για το 990, δεν σαβουριάστηκα πουθενά και μάλιστα κατάφερα να προηγηθώ με ύπουλο τρόπο (οι άλλοι έκαναν στάση) και να καταφέρω να βγάλω καμιά δυναμική φωτογραφία!

Λίγο πριν φτάσουμε στο χωριό Πραστός, παλιά και ιστορική πρωτεύουσα της Τσακωνιάς και τόπος του γεύματος της ημέρας στο παλιό κτήριο του Δημοτικού Σχολείου που έχει γίνει εστιατόριο, συνάντησης με τους εντουράδες και αποχωρισμού.






























Στο βάθος ο Πραστός

 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Φωτογραφίες από το φαγητό δεν έχω, πέσαμε με τα μούτρα και η όμορφη κοπελιά που μας σέρβιρε δεν προλάβαινε! "Μαρία" από δω, "Μαρία" από κει, την τρελάναμε την καημένη!
Δεν ξέρω αν ήταν η πείνα μου μεγάλη αλλά το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο και εδώ.




Κατά τις 16:30 αποχαιρετήσαμε την παρέα και φύγαμε, έπρεπε να προλάβουμε και το πλοίο της επιστροφής. Ρυθμοί σβέλτοι για τα ξεφούσκωτά μας λάστικα μέχρι το Άργος όπου έγινε ανεφοδιασμός σε καύσιμα και αέρα και "τακουνάτοι¨στην Εθνική Οδό μέχρι το λιμάνι. Επιβίβαση στο πλοίο, ξανά φαγητό και τρελή κούραση. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως και οι τέσσερις μας πήραμε αναψυκτικά ενώ στον ερχομό είχαμε χτυπήσει από 6-7 μπύρες ο καθένας! :D
Ωτοασπίδες και ύπνος στις 23:00, πριν προλάβουμε καν να καταλάβουμε τα 8 μποφώρ που επικρατούσαν μετά το Σούνιο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εγώ και η παρέα μου το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ αυτό το τριήμερο! Από τότε που επιστρέψαμε δεν μιλάμε για τίποτα άλλο! Δεν βλέπουμε την ώρα να ξανασμίξουν οι ροδιές μας, είτε εκεί πάνω είτε εδώ στο νησί, μας βάλατε σε σκέψεις παλιομοτοσυκλετιστές και πρέπει να οργανώσουμε ένα διημεράκι και στα μέρη μας! Stay tuned λοιπόν....

Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω από καρδίας τον εμπνευστή, παραγωγό, σκηνοθέτη κτλ κτλ αυτής της βόλτας. Ηλία, δεν σε είχα γνωρίσει μέχρι τώρα αλλά είχα ακούσει τα καλύτερα από τους φίλους που ήρθαν τον χειμώνα. Χαίρομαι που έγινε η συνάντησή μας και μάλιστα σε αυτές τις συνθήκες μοτοσυκλετιστικού οργασμού. Σε περιμένω(ουμε) στην Κρήτη! ;)




Να'μαστε καλά να σμίγουμε μάγκες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Έλα το μαυροΑΚΤΙνάτο,του πήρες την π@ρθενιά :yew::friendship:,ο Τόμας το είχε βάλει ΕΛΑΧΙΣΤΑ χώμα.
Κάνα καφεδάκι ΠΟΤΕ θα πιούμε,και ο ψηλός παρέα έ!
Όντως το μηχανάκι είναι πένα! θα τον πιούμε, πού θα πάει!! Πρέπει να οργανώσουμε εκδρομή προς τα μέρη σου. Και κάτι θα κάνουμε και κοντά στα Χριστούγεννα με σκηνάκια σε κάνα βουνό... ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τέλειες οι photo! Πρέπει να ήταν πολύ ωραία! ;-)
Τί λάστιχα φοράν τα ΚΤΜάκια (τα μεγάλα, όχι το μικρό του @Phoenix :p);
Εγώ είχα μπροστά Karoo 2 (που μου'χε μείνει από το 800) και πίσω καινούριο, 1 εβδομάδας, Mitas E09 Dakar. ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει στο χώμα! Πραγματικά έσκαβε!
Ο ψηλός φόραγε TKC80 και ο Σπύρος Anlas.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...πίσω καινούριο, 1 εβδομάδας, Mitas E09 Dakar. ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει στο χώμα! Πραγματικά έσκαβε!
Ε ρε συ "οικογενειακε γιατρε τού πλιου"...:Watching:δεν τα λες σωστα και εμπεριστατωμενα πληρως επιστημωνικως κατΕρτησμένα ΣΕ λεω...πες ντε και στας ασφαλτους πώς εκινειτο...τι διεγνωσες;τι οπτικο εφάνη;:p
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ε ρε συ "οικογενειακε γιατρε τού πλιου"...:Watching:δεν τα λες σωστα και εμπεριστατωμενα πληρως επιστημωνικως κατΕρτησμένα ΣΕ λεω...πες ντε και στας ασφαλτους πώς εκινειτο...τι διεγνωσες;τι οπτικο εφάνη;:p
Θα συγγράψω το πόρισμα στο θρεντ με τα Mitas... :)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγώ και η παρέα μου το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ αυτό το τριήμερο! Από τότε που επιστρέψαμε δεν μιλάμε για τίποτα άλλο! Δεν βλέπουμε την ώρα να ξανασμίξουν οι ροδιές μας, είτε εκεί πάνω είτε εδώ στο νησί, μας βάλατε σε σκέψεις παλιομοτοσυκλετιστές και πρέπει να οργανώσουμε ένα διημεράκι και στα μέρη μας! Stay tuned λοιπόν....

Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω από καρδίας τον εμπνευστή, παραγωγό, σκηνοθέτη κτλ κτλ αυτής της βόλτας. Ηλία, δεν σε είχα γνωρίσει μέχρι τώρα αλλά είχα ακούσει τα καλύτερα από τους φίλους που ήρθαν τον χειμώνα. Χαίρομαι που έγινε η συνάντησή μας και μάλιστα σε αυτές τις συνθήκες μοτοσυκλετιστικού οργασμού. Σε περιμένω(ουμε) στην Κρήτη! ;)




Να'μαστε καλά να σμίγουμε μάγκες!
Γιάννη μου και εγω χάρηκα πραγματικά παρα πολύ που ήρθατε!!
Στην Κρήτη θα κατέβω σιγουρα στην εκδρομή που θα κανονιστεί!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Ας ανεβάσω κι εγώ λίγες που τράβηξα...

Ξεκινάω με το ταξίδι που κάναμε από Κρήτη μαζί με τον @george.manouras , τον @enkefalos (με KTM 990/950) και τον Σπύρο με Ténéré 660.

Κλασική στάση για καφέ πριν πιάσουμε την Παλιά Εθνική για Κόρινθο (φεύγοντας νωρίς είχαμε περιθώριο χρόνου και είπαμε να αποφύγουμε διόδια και μεγάλες ταχύτητες για τα τακούνια μας).




Στάση για ελληνικό καφεδάκι στο Σοφικό για να θυμηθώ λίγο τις παλιές συγκεντρώσεις...




Ο παππούς απίστευτος, μας εξιστόρησε την ιστορία του τόπου.




Με μια μικρή στάση στο μικρό θέατρο της Επιδαύρου και μια ευτυχώς αποτυχημένη απόπειρα να ανεβούμε από χωματόδρομους πάνω από το μεγάλο θέατρο (παραβάσεις απαγορευτικών σημάτων, μπάρες κτλ - αφού δεν μας συνέλαβαν για αρχαιοκάπηλους πάλι καλά... :D ) φτάσαμε στο Ναύπλιο. Παλαμήδι λοιπόν για τη θέα της γραφικής πόλης.




Και φαγητό στην παραλία με θέα το Μπούρτζι.




Λίγο αργότερα φτάσαμε στο Παράλιο Άστρος για ακόμα έναν... καφέ! (ήταν κουραστική η προηγούμενη νύχτα με άλλους 3 μαντραχαλάδες στην καμπίνα και με τις ωτοασπίδες στην τσάντα στο γκαράζ του πλοίου!)




Και το μωρό καθαρό!

Αρκετά μπράβο σε όλους:hailbig:...(Γιάννη από Επίδαυρο η Ερμιονίδα 30λεπτά ήταν θα τα λέγαμε και από κοντά !!)
 
Reactions: yns

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εγώ και η παρέα μου το ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ αυτό το τριήμερο! Από τότε που επιστρέψαμε δεν μιλάμε για τίποτα άλλο! Δεν βλέπουμε την ώρα να ξανασμίξουν οι ροδιές μας, είτε εκεί πάνω είτε εδώ στο νησί, μας βάλατε σε σκέψεις παλιομοτοσυκλετιστές και πρέπει να οργανώσουμε ένα διημεράκι και στα μέρη μας! Stay tuned λοιπόν....

Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω από καρδίας τον εμπνευστή, παραγωγό, σκηνοθέτη κτλ κτλ αυτής της βόλτας. Ηλία, δεν σε είχα γνωρίσει μέχρι τώρα αλλά είχα ακούσει τα καλύτερα από τους φίλους που ήρθαν τον χειμώνα. Χαίρομαι που έγινε η συνάντησή μας και μάλιστα σε αυτές τις συνθήκες μοτοσυκλετιστικού οργασμού. Σε περιμένω(ουμε) στην Κρήτη! ;)




Να'μαστε καλά να σμίγουμε μάγκες!
Πως τα γράφεις έτσι ωραία, πως τα γράφεις...
Ευχαριστούμε τον Ηλία και την βόρεια (από εμάς) παρέα που πρόσεχε τα κοπέλια!
Και εγώ ζήλεψα, φαίνεται όντως να περάσατε γαμάτα η Κρητική παρέα προφανώς και φταίω εγώ που αρνήθηκα ξανά και ξανά τη πρόσκληση του @george.manouras . Τι να κάνω, η οικογένεια δε με αφήνει πολλές βόλτες ελεύθερος και το τριήμερο πάνω + ακτοπλοϊκά δυσκολεύει τη κατάσταση.
Στο ντόπιο όμως θα το τιμήσω εννοείται :)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στο ντόπιο όμως θα το τιμήσω εννοείται :)
Δεν θα το τιμήσεις απλά, ξεκίνα να βγάζεις διαδρομές! Για Αστερούσια είπαμε αλλά δεκτές όλες οι προτάσεις... ;)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Τα λέτε ωραία εκεί και περνάμε καλά και εμείς :pc:
 
Top Bottom