Σακίδιο πλάτης

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μην λινκάρετε το βίντεο του συνονόματου με τις τσάντες, το έχω δει. Έχω ανοίξει Σκρουτζ και best price. Είδα και τα polo.

Χρησιμοποιώ διάφορα σακίδια, ένα είναι το holy grail του ταξιδιού (όχι με μηχανάκι αν και έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα).

Λιντλ 30-35 λίτρα δεν θυμάμαι πια, 12 ευρώ πρέπει να είχε τότε το... Κάποτε πολύ μακριά, φαίνεται στις φωτογραφίες με τα μηχανάκια τις φετινές.

Γερνάει, θα σκιστεί στην χειρότερη στιγμή γιατί πάντα κουβαλάει πολλά (ζευγάρι παπούτσια, ρούχα, κούπες για δώρο, σοκολάτες, χαρτιά, κάπου δύο κιλά τυριά, kindle, tablet, σάντουιτς μωρομαντηλα μεγάλο πακέτο και νερά ήταν το φορτίο επιστροφής, βαρύ). Είναι σε χρήση ακόμα γιατί χωράει κράνος μέγεθος Μ μέσα (rpha 10+, 11, 70 έχουν γίνει εισαγωγή με αυτήν) και αφήνει ικανό χώρο για δωράκια κλπ απαραίτητα για το ταξίδι, οι άλλες που έχω είναι πιο μικρές. Έχει το κλασικό κίτρινο αδιάβροχο κάλυμμα. Ναι είχα και τρόλεϊ σε μέγεθος καμπίνας, δεν το παίρνω πάντα μαζί, δεν παίρνω αποσκευές για τσεκ ιν.

Σκεφτόμουν για κάτι αντίστοιχο σε εκδρομικό σακίδιο, αλλά αυτά που είδα στο νησί και έμοιαζαν ήταν με εσωτερικά χωρίσματα και δεν έμπαινε κράνος μέσα.

Μετά λέω μήπως να δω για αδιάβροχο ύφασμα, χρήσιμο είναι και σε απλή βόλτα με τα πόδια στον οποιονδήποτε προορισμό, να μην ψάχνεις το κάλυμμα το οποίο θα πρέπει να βγει για να βρεις οτιδήποτε (εις βάρος της τιμής πιθανόν).

Και απόψε τρώγαμε σε ταβέρνα, έρχεται ένας της παρέας με kriega roam 34 το οποίο είναι πολύ ακριβό, δεν είναι αδιάβροχο αλλά είναι πανέμορφο, ήταν φορτωμένο με πράγματα συν λάπτοπ σε συγκρίσιμα κιλά με το λιντλένιο όπως το έφερα και το δέσιμο έκανε τεράστια διαφορά σε άνεση, δεν το ένιωθα να με κόβει το βάρος στους ώμους.


Προτάσεις για κάτι που να χωράει κράνος, να μπορεί να κουβαληθεί άνετα χωρίς δέσιμο στην μέση (δεν βολεύει σε καθημερινές συνθήκες) και σε πιο λογικό κόστος από το kriega; Αδιάβροχο ύφασμα θα εκτιμηθεί. Θέλουμε έξτρα τσέπες για σνακ, ταξιδιωτικά έγγραφα kindle κλπ να είναι εύκολα διαθέσιμα και δίχτυα για μπουκάλια στο πλάι.

Το λιντλ ως γνωστόν τα βγάζει αυτά σε τυχαίο χρόνο και αν προλάβω και αν είναι ακόμα η ίδια ποιότητα (επόμενο πιο μικρό τσαντάκι χάλασε πολύ γρήγορα).

Ευχαριστώ πολύ
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Προσωπικα επειδη ψωνιζω απ εξω καθοτι δεν βιαζομαι.θα προτεινα αυτο
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! €23.85 69%OFF | Motorcycle Helmet Bag Cycling Helmet Storage Hiking Helmetcatch Bag Backpack Basketball Football Soccer Backpack Black
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δυστυχώς δεν είναι φτηνή, το 2010 που την αγόρασα κόστισε 130€, τώρα βλέπω έχει παει στα 180.
Αλλά πιστεύω πως αξίζει και θα σου βγάλει αρκετά χρόνια.
Είχα καταλήξει σε αυτή την τσάντα μετά από αρκετό ψάξιμο γιατί έχει μια τσέπη στο εξωτερικό μέρος, από την οποία βγαίνει ένα δίχτυ και καλύπτει ένα κράνος.

Φαίνεται εδώ, στο 4:10 :

Μεγάλο σακίδιο με μαρκαρισμένες θέσεις για το κάθετι που να τοποθετηθεί. Απεύφευγα να βάζω πράγματα γιατί βάραινε γρήγορα (εννοώ έχει αρκετό χώρο).

Έτσι δείχνει με το κράνος το οποίο προστατεύεται καλά και δεν γρατζουνίζεται.

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δυστυχώς δεν είναι φτηνή, το 2010 που την αγόρασα κόστισε 130€, τώρα βλέπω έχει παει στα 180.
Αλλά πιστεύω πως αξίζει και θα σου βγάλει αρκετά χρόνια.
Είχα καταλήξει σε αυτή την τσάντα μετά από αρκετό ψάξιμο γιατί έχει μια τσέπη στο εξωτερικό μέρος, από την οποία βγαίνει ένα δίχτυ και καλύπτει ένα κράνος.

Φαίνεται εδώ, στο 4:10 :

Μεγάλο σακίδιο με μαρκαρισμένες θέσεις για το κάθετι που να τοποθετηθεί. Απεύφευγα να βάζω πράγματα γιατί βάραινε γρήγορα (εννοώ έχει αρκετό χώρο).

Έτσι δείχνει με το κράνος το οποίο προστατεύεται καλά και δεν γρατζουνίζεται.

Δεν χωράει κάτω από το κάθισμα του μπροστινού στο αεροπλάνο.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Μπορείς να ψάξεις για σακίδια του snowboard. Nitro, jones, Burton, Ak.
Θα βρεις σίγουρα χώρο, αδιαβροχοποίηση, δίχτυα για νερά ή σωληνάκι με camel back, διάφορες θήκες.
Site για χαζολόι το bluetomato, το οποίο βγάζει προσφορές κάθε λίγο.

Και για trekking αντίστοιχα θα είναι, απλά δεν γνωρίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Γιάννη,ρίξε μια ματιά στο δεκαθλον.
Έχει άπειρα ,σε ότι μέγεθος και ύφος θες,σε πολύ νορμάλ τιμές.
Έχω πάρει δύο από εκεί,ένα μικρό για κάθε μέρα και ένα πιο ζορικο για το μηχανάκι,με υποδοχή για υδροσακο κλπ.
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Μπορείς να ψάξεις για σακίδια του snowboard. Nitro, jones, Burton, Ak.
Θα βρεις σίγουρα χώρο, αδιαβροχοποίηση, δίχτυα για νερά ή σωληνάκι με camel back, διάφορες θήκες.
Site για χαζολόι το bluetomato, το οποίο βγάζει προσφορές κάθε λίγο.

Και για trekking αντίστοιχα θα είναι, απλά δεν γνωρίζω.
Μ' έχουν βολέψει πάρα πολύ τέτοια backpacks, έχουν πολύ καλούς χώρους/θήκες.

amyroukai το παρακάτω δεν είμαι σίγουρος αν χωράει κράνος αλλά έχει πάρα πολλά να δεις.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε μεγάλες βόλτες καλό είναι τα σακίδια αυτά να είναι ελαφριά.
Έχω ένα καλό της Oakley αλλά μετά από καμμία ώρα θέλεις να το πετάξεις από πάνω σου
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ έπαιρνα ένα 25 λίτρων αλλά μετά από 1-2 ώρες γινόταν αβάσταχτο και με εμπόδιζε στην κίνηση. Κατέληξα ότι τα 15 λίτρα είναι η χρυσή τομή. Χωράει αρκετά και δεν ενοχλεί. Είμαι στην αναμονή για το R15 της kriega...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
η polo στα φυσικά καταστήματα εχει πολλά και σε πολύ καλες τιμές(που δεν είναι στο σαιτ) όπως και το αλπαμαγιο εχει καλή ποικιλία
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Ένα northface surge έχω χρόνια , 32λιτρα αν δεν κάνω λάθος, κάθε μέρα το χρησιμοποιώ δεν έχει πάθει τίποτα και η αλήθεια είναι ότι στο μηχανάκι δεν με κουράζει
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Νομίζω η πιο "ζορικη" από τις προδιαγραφές είναι το να χωράει κράνος και αυτό γιατί είναι δύσκολο να το επιβεβαιώσεις αν δεν δεις το σακίδιο από κοντά.

Επίσης όσο ανεβαίνουν τα λίτρα, τόσο συχνότερα τα σακίδια είναι της μορφής "top loader" δηλαδή "σακί που ανοίγει από την κορυφή" και έτσι το άνοιγμα για κράνος μειώνεται.

Ήμουν σε παρόμοια αναζήτηση την άνοιξη, είχα βρει ιντερνετικά το nixon hauler ως καλο συμβιβασμο πλην του ενοχλητικού λουριου μέσης. Αλλά δεν μπορεσα να το βρω για δοκιμή πουθενά εδώ, ίσως Αγγλία είναι καλύτερα τα πράγματα.

Aπο... νησιώτικα προϊόντα, η karrimor είχε πολλά σαν αυτό που περιγράφεις και πολύ οικονομικά, έχω ένα από το 2016. Στο Royal Priors έχει μπόλικα, την επόμενη φορά που θα είσαι Leamington :p
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Dakine Heli Pro 24l με μια επιφύλαξη για το κράνος. Ανοίγει όλο το μπροστινό και είναι πολύ εύκολο για φόρτωμα-ξεφόρτωμα.

Αυτά που χωράνε ΚΑΙ κράνος πάντως , σαν αυτό που έχεις από τα lidl είναι σαν σακί πατάτας , ότι χειρότερο δλδ για πολύωρη χρήση. Ήρωας που ταξιδεύεις με ένα τέτοιο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να μην πάμε πολύ μακριά από τα ζητούμενα (τυχαία λέω, όπως έγινε με το θέμα με το Άφρικα...)


Το δύσκολο είναι το να μπορώ να μεταφέρω κράνος μέσα στην τσάντα, με αεροπλάνο, με τους κανόνες που λένε ότι η χειραποσκευή πρέπει να χωράει κάτω από το εμπρός κάθισμα, πράγμα που δεν είναι εφικτό αν το κράνος δένεται εξωτερικά. Εκτός από την περίπτωση του "βρήκα πολύ φτηνό κράνος και το ψώνισα", είναι και το πάω να νοικιάσω και κουβαλάω το δικό μου, τέλος πάντων είναι σπάνια περίπτωση αλλά θέλω να μπορεί να γίνει για ευκολία και οικονομία (αντί πχ να χρεωθεί τρίτη χειραποσκευή αν πέσεις σε τυπολάτρη υπάλληλο). Δεν χωράει και στο τρόλει διαστάσεων καμπίνας, δυστυχώς.

Με ένα τσαντάκι 30-35 λίτρων και λίγο προσοχή στο πακετάρισμα μεταφέρονται ρούχα 5 ημερών (καλοκαιρινά τουλάχιστον, το έχω κάνει αρκετές φορές) με χώρο να φέρω μερικές χαζομαρούλες πίσω, εννοείται χωρίς κράνος.

Σαν γενικές παρατηρήσεις το ότι μιά τσάντα 10+ κιλά στην πλάτη κουράζει, όποιο σκελετό και κούμπωμα να έχει, είναι περίπου αυτονόητο. Μόνο στο μάρκετινγκ των εταιρειών γίνεται ανεπαίσθητο το βάρος. Υπάρχουν τσάντες που θα το κάνουν πιο εύκολο, υπάρχουν τσάντες που δεν θα το κάνουν. Έχω δει τσάντα με "σκελετό" που σχεδιάστηκε για να μοιράζει το φορτίο του Hiking στην πλάτη, δεν βοηθάει στο "παραγέμισμα" όπως γίνεται με ένα κράνος (το οποίο βάζω με το άνοιγμα στο πλάι που είναι η πιο στενή του διάσταση). ΠΟΛΥ πετυχημένο το σχόλιο για το σακί πατάτας, ισχύει. Δεν θα προτιμούσα αυτό το σακίδιο που έχω τέρμα φορτωμένο για να πάω να κάνω πολύωρη/πολυήμερη βόλτα για περπάτημα σε βουνό. Στο μηχανάκι το βάρος πάντα πέφτει στην πίσω σέλα (λόγω σκαλοπατιού ανάμεσα σε θέση οδηγού/συνεπιβάτη) όσες φορές το είχα χρησιμοποιήσει. Αν κουβαλάω νερό, σνακ και ρίξω μέσα το φούτερ ή/και το μπουφάν δεν είναι τραγικά τα πράγματα στο "σακί" λόγω χαμηλού βάρους, οπότε χαζοβολτάρω σε αξιοθέατα άνετα.


15/20 λίτρα είναι ακατάλληλα ακόμα και αν βγάλουμε το κράνος από τα ζητούμενα αφού δεν χωράνε πράγματα για ταξίδι, έχω ήδη τέτοια για καθημερινά σε διάφορες ποιότητες. Για μοτοβόλτα, επειδή αναφέρθηκε, θα προτιμούσα να έχω μόνο ασκό στο σακίδιο και όλα τα άλλα σε τανκμπαγκ/τσάντα ουράς/βαλίτσα.


Ευχαριστώ για τις προτάσεις, μέχρι τώρα "βασιλιάς" του VFM από αυτά που είδα στα μαγαζιά που προτείνατε και εμφανισιακά πολύ κοντά σε αυτό που έχω είναι το Element Scheme, έχω δει και άλλα όπως Karrimor metro 30 αλλά δεν μοιάζει να χωράει κράνος.


Στέφανε την Κάριμορ την ανακάλυψα εντελώς τυχαία σε εκπτώσεις στο Sportsdirect στο Μίλτον Κίνς το 18 αν θυμάμαι καλά όπου πήρα ένα μπουφάν "3 σε 1" το οποίο έχει βγει απίστευτα καλό και έχει εκτεθεί σε πολύ κακό καιρό.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
amyroukai τσέκαρε και το Osprey Nebula 34, μπόλικους χώρους για ρουχα, λαπτοπ, ταμπλετ και τσεπακια για μπλιμπλικια, χωράει κάτω απο κάθισμα αεροπλάνου, καλή στήριξη και αρκετα ξεκούραστο και το βασικό, χωράει άνετα το παλιό μου xr1100 και λίγο πιο πιεσμένα το arai tourx με το γείσο επάνω.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
orla13 έχεις άποψη για αυτό;

είναι roll top βέβαια, ίσως έχει μικρό άνοιγμα.


 
Top Bottom