Σακίδιο πλάτης

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν μπορει να τα έχεις όλα...
Ορίστε το δικό μου σακίδιο πλάτης.
Και βολικό και αεροδυναμικό.
Στεγανό 100%, 90 λίτρα, 100 εκατοστά εσωτερικό μήκος.
Χωράει όλο τον εξοπλισμό μου και το κράνος μου.:D

 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο κύβος ερρίφθη χτες.

Osprey farpoint 40, γκρι.

Είναι το σωστό; Θα δείξει στο πρώτο ταξίδι, λέει TSA approved για χειραποσκευή, δείχνει πιο μεγάλο από ότι φανταζομουν. Η ανησυχία μου είναι στο ότι ο σκελετός του είναι αρκετά ογκώδης και κλέβει ύψος από την δυνατότητα για "κάτω από το κάθισμα". Κράνος δεν παίρνω μαζί σε κάθε ταξίδι, αλλά ελπίζω να χωρέσει κάτω από το κάθισμα με το κράνος μέσα.


Είδα και το 55, το οποίο είναι ένα 40 με ένα έξτρα πολύ ποιοτικό σακίδιο 15 λίτρων δεμένο μπροστά. Αν δεν έχει κάποιος μικρό σακίδιο/daypack αξίζει, για εμένα όχι και τόσο. Μπορώ να δέσω το υπάρχον Salomon trailblazer στην ίδια θέση, γιατί είναι πολύ ογκώδες για να το κουβαλάς κάθε μέρα απλά για να έχεις νερό ζακέτα κλπ μέσα.

Ο σκελετός του ρυθμίζεται στο που θα κάθεται στην πλάτη (πιο ψηλά/πιο χαμηλά), είναι σχεδιασμένο για να μην βαραίνει μόνο τους ώμους, πολύ σταθερό και πάνω στο μηχανάκι, σαν να μην το έχεις πάνω σου.

Όπως το είδα άνετα παίρνει ρούχα για μια εβδομάδα καλοκαιρινή.

Εισιτήρια να πάρω τώρα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Χαίρομαι που βρήκες άκρη Γιάννη!
Να προσθέσω και εγω το λιθαράκι μου σε αυτό το νήμα. Επειδή το θέμα πίσω μπαγαζιέρας (στην πόλη) καταργήθηκε, ήθελα να βρω και εγώ ένα σακίδιο που να μπορεί να χωραέι τα του γραφέιου (λαπτοπ, ενα σημειωματάριο, παπούτσια, αδιάβροχα) και να ειναι 100% αδιαβροχο. Ορειβατικά σακίδια είχα δοκιμάσει κάποια, αλλά δεν μπορώ να πω οτι με είχαν ενθουσιάσει με τον τρόπο που μοιραζόταν το βάρος στην πλάτη, αλλά και τον οφέλιμο χώρο. Τελικά βρήκα σε προσφορά ένα Kriega R22, το οποίο αν και το βρήκα ακριβό για αυτό που είναι, η αλήθεια είναι ότι με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής του. Αρχικά να πω ότι το σύστημα κουμπώματος είναι όντως πολύ βολικό και κάνει αυτό που υπόσχεται, το αρνητικό είναι ότι κουβαλώντας αυτά που ανέφερα παραπάνω το βάρος είναι αρκετό. Δεν το εχω ζυγίσει ακόμα αλλά είναι μόνο για μικκρές αποστάσεις εντός πόλης. Ήδη έβγαλα τα αδιάβροχα από την τσάντα και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση -παραδόξως έχουν βάρος- αλλά ιδανικά θα ήθελα να είναι πιο ελαφρύ. Ίσως μελλοντικά καταργήσω τα παπούτσια και πάρω αδιάβροχα μποτάκια μηχανής που να μοιάζουν περισσότερο με δερμάτινα παπούτσια και να μη χρειάζεται να τα αλλάζω στο γραφείο. Το σακίδιο πάντως είναι εξαιρετικό και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω εύκολα και σε μονοήμερες βόλτες αφού μαζεύει ο όγκος του με ιμάντες και μπορεί να πάρει και υδρόσακο, που το χρησιμοποιώ πάντα σε βόλτες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Χαίρομαι που βρήκες άκρη Γιάννη!
Να προσθέσω και εγω το λιθαράκι μου σε αυτό το νήμα. Επειδή το θέμα πίσω μπαγαζιέρας (στην πόλη) καταργήθηκε, ήθελα να βρω και εγώ ένα σακίδιο που να μπορεί να χωραέι τα του γραφέιου (λαπτοπ, ενα σημειωματάριο, παπούτσια, αδιάβροχα) και να ειναι 100% αδιαβροχο. Ορειβατικά σακίδια είχα δοκιμάσει κάποια, αλλά δεν μπορώ να πω οτι με είχαν ενθουσιάσει με τον τρόπο που μοιραζόταν το βάρος στην πλάτη, αλλά και τον οφέλιμο χώρο. Τελικά βρήκα σε προσφορά ένα Kriega R22, το οποίο αν και το βρήκα ακριβό για αυτό που είναι, η αλήθεια είναι ότι με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής του. Αρχικά να πω ότι το σύστημα κουμπώματος είναι όντως πολύ βολικό και κάνει αυτό που υπόσχεται, το αρνητικό είναι ότι κουβαλώντας αυτά που ανέφερα παραπάνω το βάρος είναι αρκετό. Δεν το εχω ζυγίσει ακόμα αλλά είναι μόνο για μικκρές αποστάσεις εντός πόλης. Ήδη έβγαλα τα αδιάβροχα από την τσάντα και βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση -παραδόξως έχουν βάρος- αλλά ιδανικά θα ήθελα να είναι πιο ελαφρύ. Ίσως μελλοντικά καταργήσω τα παπούτσια και πάρω αδιάβροχα μποτάκια μηχανής που να μοιάζουν περισσότερο με δερμάτινα παπούτσια και να μη χρειάζεται να τα αλλάζω στο γραφείο. Το σακίδιο πάντως είναι εξαιρετικό και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω εύκολα και σε μονοήμερες βόλτες αφού μαζεύει ο όγκος του με ιμάντες και μπορεί να πάρει και υδρόσακο, που το χρησιμοποιώ πάντα σε βόλτες.
Καλοφόρετο Στέφανε. Εγώ πήρα τα Χριστούγεννα το R15 και θα συμφωνήσω ότι το κούμπωμα είναι πραγματικά πολύ βολικό και η ποιότητα πολύ καλή!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ίσως μελλοντικά καταργήσω τα παπούτσια και πάρω αδιάβροχα μποτάκια μηχανής που να μοιάζουν περισσότερο με δερμάτινα παπούτσια και να μη χρειάζεται να τα αλλάζω στο γραφείο.
εμφανιση εντελως πολιτικη ...
τα φοραω καθημερινα 7-9 ωρες...
κανω ντελιβερι...
περπαταω αρκετα δηλαδη...
ανεβοκατεβαινω σκαλες...
δεν ''γλιστρανε'' ιδιαιτερα στο βρεγμενο...
αδιαβροχα ''τουμπανο''...

κλπ κλπ κλπ = χιλιοευχαριστημενος !!!



 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Nαι. Μέσα, όχι δεμένο απ' έξω (έχουμε τέτοιο). Και να χωράει σαν χειραποσκευή στο αεροπλάνο. Γιατί είμεθα ολιγαρκείς #νοτ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
εμφανιση εντελως πολιτικη ...
τα φοραω καθημερινα 7-9 ωρες...
κανω ντελιβερι...
περπαταω αρκετα δηλαδη...
ανεβοκατεβαινω σκαλες...
δεν ''γλιστρανε'' ιδιαιτερα στο βρεγμενο...
αδιαβροχα ''τουμπανο''...

κλπ κλπ κλπ = χιλιοευχαριστημενος !!!



Ευχαριστω Γιώργο, θα τα έχω στο νου μου για αγορά!
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Μιας και λέμε για κράνη και αεροπλάνα, σας έτυχε ποτέ να μην σας αφήσουν να το πάρετε μαζί ενώ είχατε ήδη χειραποσκευή; 2 φορές έχω γυρίσει μετά από μακρινά ταξίδια με φορεμένη φουλ εξάρτηση (γιατί δεν χωρούσαν στις αποσκευές) το κράνος στον αγκώνα και χειραποσκευή κανονικά. Δεν μου είπε κανείς τίποτα. Μόνο ενα απορημένο βλέμμα απο μια αεροσυνοδό κατά την επιβίβαση στο οποίο απάντησα ότι φοβάμαι φοβερά τα αεροπλάνα :D
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
5-6 φορές που εβαλα κράνος αεροπλάνο ήμουν με τσάντα πλάτης και μπουφάν. Δεν παραπονέθηκε κανείς, αλλα εξαρτάται από τον τύπο του εισητηρίου και την αεροπορική. Υπάρχουν εισιτήρια που επιτρέπουν χειραποσκευη και ένα έξτρα αντικείμενο.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Πέρα από instagramikes φωτογραφίες, έχει κάποιο νόημα το εν λόγο σακίδιο?
BOBLBEE <-- Δεν λέω, ωραίο είναι αλλά 480ευρώ είναι να το σκεφτείς και κάπως.

Εντύπωση μου κάνει βέβαια, πως έχω δει καμιά 10αριά αναβάτες να το κουβαλάν. Υπάρχει και σε άλλη μάρκα πιο οικονομική, το συγκεκριμένο σουλούπι?

**Το πορτοκαλί το κάρφωνα με κλειστά μάτια :roflmao:
 
Top Bottom