Σακίδιο πλάτης

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Mariner πολύ καλό και αυτό που είπες, ανοίγει όλο.
Εγώ εχω την προηγούμενη γενιά αλλα απ'οσο βλέπω εχει μονο μικρές αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση. Αυτό που ανοίγει όλο δεν ειναι η μεγάλη τσέπη αλλα μια εξτρα που έχει πίσω για το λάπτοπ αλλα εγώ χώνω και μεγάλα ρουχα που θελω να μεινουν φλατ (παντελόνια πχ). Γενικα η χρήση που κάνω είναι παρόμοια με αυτή που θες και εσύ, εχει βγει παλικάρι σε πολλά ταξίδια και είναι ακόμα σαν καινούριο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι πολύ ωραίο, αλλά λίγο πιο μεγάλο/ίσως όχι για να το παίρνεις μαζί κάθε μέρα στον προορισμό σχεδόν άδειο, το farpoint 40.

 
Τελευταία επεξεργασία:

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Assault L Black 36Lt Mil-Tec
Εγώ αυτό έχω και χρησιμοποιώ. Χωράει πάρα πολλά, ανοίγει περιμετρικά όλο, και έχει τους ιμάντες για να μειώνεις τον όγκο του όταν δεν είναι πλήρες. Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω κράνος μέσα.Τσάντα Πλάτης Assault L Black40Lt Mil-Tec 14002202
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Assault L Black 36Lt Mil-Tec
Εγώ αυτό έχω και χρησιμοποιώ. Χωράει πάρα πολλά, ανοίγει περιμετρικά όλο, και έχει τους ιμάντες για να μειώνεις τον όγκο του όταν δεν είναι πλήρες. Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω κράνος μέσα.Τσάντα Πλάτης Assault L Black40Lt Mil-Tec 14002202
Tα είδα αυτά με διάφορες ονομασίες. Δύο τα "κακά", δεν μπορεις να βάλεις νερό σε μπουκάλι κάπου εξωτερικά, δεν μπορείς να βάλεις κράνος γιατί χωρίζεται σε δύο διαμερίσματα. Μόνο για ρούχα είναι καλό, πολύ περισσότερο όταν σκεφτείς τα περίπου 40 ευρώ μέση τιμή που έχουν αυτά και άδειο συμπιέζεται με τους ιμάντες και δείχνει πιο κομψό.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Για το XR ειχα καταληξει σε αυτο το σακιδιο πλατης.
Cardinal MT1008
Πολυ οικονομικο και ανθεκτικο, δεν χωραει κρανος (φανταζομαι), πολυ μικρο σε πλατος και μηκος πιο μεγαλο απ το συνηθες ετσι ωστε αν το χαλαρωσεις λιγο να ακουμπαει στην σελα και να μην κουραζει. Με λεβιεδες, νερα και μικροεργαλεια ηταν παντα 7+ κιλα.
Δεν εχει τα στανταρς σου (αεροπλανο και να χωραει κρανος) αλλα μετα απο 4 σακιδια ηταν το πιο βολικο για μενα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Έτσι στεγνά. Χωρίς στοιχεία;
Farpoint 40 το προηγούμενο μοντέλο

Έχει χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές σαν carry on και χωράει και κάτω από κάθισμα(δεν το έχω δοκιμάσει με
κράνος βέβαια αλλά νομίζω με
παρόμοιο όγκο έχει χωρέσει).Εκεί ακόμα χώρο να βάλεις κάποια πράγματα μέσα.Σαν όγκος ώστε να ανέβεις μηχανή και να κανείς αποστάσεις νομίζω θα είσαι στο όριο.Σκέψου σαν όγκος είναι ένα 20-30% μεγαλύτερο από το κλασικό backpack που κυκλοφορεί καθημερινά ο κόσμος έξω και αυτό γιατί αν δεν την φουλάρεις έχει αρκετούς ιμάντες που μαζεύουν αρκετά τον όγκο και δεν δείχνει άσχημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κίτρινο εσωτερικό σημαίνει ότι είναι το γκρι μοντέλο λογικά.

Μου άρεσε το ότι μαζεύουν τα λουριά μέσα στην πλάτη, οπότε καμπίνα δεν έχεις κάπου να μπλεχτεί.

"Χάνει" λίγο σε εμφάνιση, κερδίζει σε πρακτικότητα.

Είδα και πιο "επαγγελματίες" ταξιδιώτες που δένουν ένα daypack πάνω και έχουν το μικρό στον προορισμό, αλλά σίγουρα δεν χωράει σε κάθισμα έτσι.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αναφορικά πάντως με το κράνος και τις αεροπορικές, δεν είχα ποτέ πρόβλημα έχοντας το κράνος απλά σε μια υφασμάτινη θήκη της shoei. Ισχύει ότι εξαρτάται την αεροπορική αλλά χωραγε μια χαρά στα ντουλάπια η μπροστά μου. Συνήθως έβαζα τσάντα κάτω από κάθισμα και κράνος σε ντουλαπι. Οκ δεν κάνεις το πιο άνετο ταξίδι κουβαλοντας έξτρα τσάντα και κρανος αλλά μεγαλύτερο πρόβλημα είχα φορώντας τις μπότες και προσπαθώντας να χωρέσω το μπουφάν σε ντουλάπια.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Και εγώ έτσι ξέρω , το κουβαλάς μαζί σου άνετα , δεν πιάνει για αποσκευή.
Τη λύση του ανοιχτού κράνους δεν την έχεις σκεφτεί για αυτές τις ιδιαίτερες και λίγες περιπτώσεις ?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αναφορικά πάντως με το κράνος και τις αεροπορικές, δεν είχα ποτέ πρόβλημα έχοντας το κράνος απλά σε μια υφασμάτινη θήκη της shoei. Ισχύει ότι εξαρτάται την αεροπορική αλλά χωραγε μια χαρά στα ντουλάπια η μπροστά μου. Συνήθως έβαζα τσάντα κάτω από κάθισμα και κράνος σε ντουλαπι. Οκ δεν κάνεις το πιο άνετο ταξίδι κουβαλοντας έξτρα τσάντα και κρανος αλλά μεγαλύτερο πρόβλημα είχα φορώντας τις μπότες και προσπαθώντας να χωρέσω το μπουφάν σε ντουλάπια.
Έχει ενδιαφέρον το πακετάρισμα όταν προβλέπεται μηχανή στον προορισμό και βλέπω ότι έχει "ειδικές" αποσκευές για στολή και μπότες με κριντζ τίμημα.

Εν προκειμένω το έπαιξα πονηρά, με το Revit component που είναι σαν πολιτικό εκδρομικό shell μπουφάν με σχετικά μικρές προστασίες ώμους/αγκώνες και την πλάτη στο τρόλει για να μπορώ να το "τσαλακώσω" στον χώρο πάνω από τα καθίσματα μαζί με το τρόλεϊ, midlayer ένα εκδρομικό packable το οποίο δεν είναι το τέλειο για χειμώνα αλλά τέλος πάντων άλλη συζήτηση αυτή και στον προορισμό αγοράστηκε ένα ωραιότατο επενδεδυμένο φούτερ. Τελικά ψώνισα πολλά χαζά για τα κορίτσια και δεν έμεινε χώρος να πάρω το κράνος μαζί, σε επόμενη επίσκεψη. Αν γίνει αγορά ενός μοτο-τζιν η φάση πλέον θα είναι σωστή για κάθε περίπτωση (η περίπτωση δηλαδή του να βρω ασφάλεια που να μην στοιχίζει κοντά χιλιάρικο το χρόνο για όχι κατοίκους).

Τελικά η Osprey αλλάζοντας το Nebula το έχει "στενέψει" κοντά δυό πόντους που ακούγεται λίγο αλλά δεν είναι τόσο όταν είσαι ήδη οριακά. Οπότε καταλήγω στο ότι πιο σωστή ταξιδιωτικά λύση είναι το Farpoint που τικάρει όλα τα κουμπάκια... Με αστερίσκο για το ύψος, σε μερικές φωτογραφίες φαίνεται ένα σακίδιο με έναν άνθρωπο κάπου πίσω του (μήνυμα προς τις εταιρείες, ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΚΟΝΤΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΣΑΚΙΔΙΑ, σεβαστείτε τον δικό σας πίνακα μεγεθών).

Το θέμα με το κράνος σαν τρίτη αποσκευή (είτε χρεώνεται είτε όχι) είναι πρακτικό πέραν του χωροταξικού. Βλέπαμε ένα stand up προχτές και λέει η κωμικός "ετοιμαζόμαστε για ταξίδι και βλέπω ότι πακετάρει τρίτη βαλίτσα και λέω πότε έβγαλες τρίτο χέρι, δύο χέρια, δύο αποσκευές, μην περιμένεις βοήθεια στο κουβάλημα". Είμαι στην φάση μπήκα αεροδρόμιο, θα βγάλω μπουφάν για να μην ιδρώνω οπότε έχω ήδη τρία πράγματα να κουμαντάρω, βάλε και το κράνος τέσσερα και η ζωή μου έχει γίνει πιο περίπλοκη από όσο θέλω να είναι (πριν πάρω καμιά βλακεία τύπου 3 για 2 τομπλερόν ας πούμε και φορτωθώ μιά σακούλα τότε που έτρωγα σοκολάτες χωρίς ενοχές). Δεν έχω λόγο να το κάνω δύσκολο. Συνειδητοποίησα ότι φεύγοντας βάζω και τα κλειδιά σπιτιού/αυτοκινήτου στην θήκη ζώνης του σακιδίου με το φερμουάρ, πόσο μικρή αλλά πόσο χρήσιμη λεπτομέρεια (την έχει το Farpoint).


Η πιο αστεία λεπτομέρεια είναι ότι... "χρειάζεται" 10πλάσιο ποσό χρημάτων για να αντικατασταθεί ένα σακίδιο που τυχαία προέκυψε τόσο βολικό!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Συμφωνώ ότι τα logistics με εξοπλισμό μοτό σε αεροπλάνο είναι πάντα ένα μπλέξιμο. Άποψη μου είναι ότι δεν πρόκειται να γίνει ευκολότερο για μένα με μια νεα τσάντα. Αν ανοίξεις ένα θέμα για μοτοσυκλετιστικα τζιν μπορώ να σου αποδόμησω και ένα μύθο ακόμα :roflmao:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Συμφωνώ ότι τα logistics με εξοπλισμό μοτό σε αεροπλάνο είναι πάντα ένα μπλέξιμο. Άποψη μου είναι ότι δεν πρόκειται να γίνει ευκολότερο για μένα με μια νεα τσάντα. Αν ανοίξεις ένα θέμα για μοτοσυκλετιστικα τζιν μπορώ να σου αποδόμησω και ένα μύθο ακόμα :roflmao:
Ωχ και μία που έχω ήδη χάσει κιλά και τον στόχο που έχω βάλει φαίνεται ότι εύκολα θα τον πιάσω, έλεγα στις επόμενες εκπτώσεις του Φεβρουαρίου να κάνω μία αγορά σε oxford 3Α. Μη μας γκρεμίζεις έτσι τα πλάνα..
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το έχεις ψάξει πολύ και έχεις ήδη καταλάβει ότι τα κατηγοριοποιημένα/εξειδικευμένα backpack δεν συνδυάζουν όλα αυτά που ζητάς.
Αυτό που ζητάς είναι αυτό που είχες , ένα σακί χωρίς κανένα ιδιαίτερο σχήμα , να παίρνει το σχήμα του περιεχομένου και όχι το αντίστροφο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom