Στα αδυτα της αλυσιδας

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πολλες αποψεις εδω...O ring non Oring... εχει δοκιμασει κανεις εδω αλυσιδα χωρις τσιμουχακια σε μεσαιο ή μεγαλο on off ? Εντυπώσεις?
Σκεφτομαι να δοκιμασω ανευ και ο λογος ειναι αφου πρεπει να συντηρουμε την αλυσιδα μας με καθαρισματα και γρασαρισματα γιατι τοτε να μην ειναι απλη?Να κερδισω και ενα αλογατο βρε αδερφε
Απτην αλλη σκεφτομαι να συνεχισω με Oring ομως να μην ασχολουμαι μαζι της παρα μονο τα πλυσιματα με σαπουνι μαζι με τη μηχανη , και αλλαγη ανα δυο χρονια.Γιατι βγαινει μια η αλλη .2 σπρει αλυσιδας αν υπολογισεις το χρονο,μαζι με παραφινες για καθαρισμα ,και το μπουρδελο που γινεται εκει κατω απο τα γρασα , και το χρονο που σπαταλας για αυτη τη βλακεια...μου φαινεται πιο συμφερουσα επιλογη η ανα δυο χρονια αλλαγη και ανευ περαιτερω ασχολιας
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
οχι, μόνο το πλύσιμο που θα έκανες έτσι κι αλλιώς!
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Έβαλα καινούρια αλυσίδα στα 34κ χλμ. Από την πρώτη μέρα με βαλβολινη 80w90. Τώρα έχω 51κ χλμ. Έχω ξοδέψει 200ml βαλβολινη (3 ευρώ το λιτρο, άρα 0,60 ευρώ) σε αυτά τα χιλιόμετρα με υπερβολική χρήση (βάζω κάθε 150-200χλμ ζεστή). Την έχω καθαρίσει μια και μοναδική φορα, πιο πολύ επειδή ήθελα να ασχοληθώ κι όχι επειδή έπρεπε. Δεν πιάνει μακα, δεν κολλάει τίποτα στην αλυσίδα και όποτε πλένω την μηχανη, απλά ρίχνω λίγο νερό με το πιεστικό και η αλυσίδα είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο. Φεύγουν τα πάντα.

Και το σημαντικότερο, σε 17κ χλμ, δεν έχει χρειαστεί ούτε μια φορά να τεντωσω αλυσίδα, δείγμα του πόσο καλό κάνει η βαλβολινη.
Ε, νομίζω με όλα τα παραπάνω, η αλλαγή κάθε 2 χρόνια που λες είναι πολύ ακριβότερη

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Έβαλα καινούρια αλυσίδα στα 34κ χλμ. Από την πρώτη μέρα με βαλβολινη 80w90. Τώρα έχω 51κ χλμ. Έχω ξοδέψει 200ml βαλβολινη (3 ευρώ το λιτρο, άρα 0,60 ευρώ) σε αυτά τα χιλιόμετρα με υπερβολική χρήση (βάζω κάθε 150-200χλμ ζεστή). Την έχω καθαρίσει μια και μοναδική φορα, πιο πολύ επειδή ήθελα να ασχοληθώ κι όχι επειδή έπρεπε. Δεν πιάνει μακα, δεν κολλάει τίποτα στην αλυσίδα και όποτε πλένω την μηχανη, απλά ρίχνω λίγο νερό με το πιεστικό και η αλυσίδα είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο. Φεύγουν τα πάντα.

Και το σημαντικότερο, σε 17κ χλμ, δεν έχει χρειαστεί ούτε μια φορά να τεντωσω αλυσίδα, δείγμα του πόσο καλό κάνει η βαλβολινη.
Ε, νομίζω με όλα τα παραπάνω, η αλλαγή κάθε 2 χρόνια που λες είναι πολύ ακριβότερη

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το αυτο!!!!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ναι αλλα θα προτιμουσα να μην ασχολουμαι με την αλυσιδα.παλι θα θελει τσεκαρισμα για γεμισμα, κλεισιμο στο χωμα...Τεσπα...μαλλον θα δοκιμασω ανευ για να μου φυγει η περιεργεια και βλεπουμε.Αν δε μου αρεσει μετα θα παω σε Oring ανευ συντηρησης να δοκιμασω και τουτο...
Έβαλα καινούρια αλυσίδα στα 34κ χλμ. Από την πρώτη μέρα με βαλβολινη 80w90. Τώρα έχω 51κ χλμ. Έχω ξοδέψει 200ml βαλβολινη (3 ευρώ το λιτρο, άρα 0,60 ευρώ) σε αυτά τα χιλιόμετρα με υπερβολική χρήση (βάζω κάθε 150-200χλμ ζεστή). Την έχω καθαρίσει μια και μοναδική φορα, πιο πολύ επειδή ήθελα να ασχοληθώ κι όχι επειδή έπρεπε. Δεν πιάνει μακα, δεν κολλάει τίποτα στην αλυσίδα και όποτε πλένω την μηχανη, απλά ρίχνω λίγο νερό με το πιεστικό και η αλυσίδα είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο. Φεύγουν τα πάντα.

Και το σημαντικότερο, σε 17κ χλμ, δεν έχει χρειαστεί ούτε μια φορά να τεντωσω αλυσίδα, δείγμα του πόσο καλό κάνει η βαλβολινη.
Ε, νομίζω με όλα τα παραπάνω, η αλλαγή κάθε 2 χρόνια που λες είναι πολύ ακριβότερη

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχω δοκιμασει και βαλβολινη...χαμος εκει κατω ,βαλβολινες παντου και ουτε θελω να ασχολουμαι καθε 200χλμ να απλωνω βαλβολινη...το θεωρω υπερβολικη ασχολια ,ιδιαιτερα σε ταξιδι
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Γιαυτο λεω..αν ειναι να ασχολουμαι με την αλυσιδα ετσι κι αλλιως γιατι να μη βαζω απλη...Ασε που παω στοιχημα οτι αν ανοιξουμε στα δυο χρονια μια κοινη αλυσιδα O ring , δεν εχει ιχνος γρασου στα πυρακια
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ναι αλλα θα προτιμουσα να μην ασχολουμαι με την αλυσιδα.παλι θα θελει τσεκαρισμα για γεμισμα, κλεισιμο στο χωμα...Τεσπα...μαλλον θα δοκιμασω ανευ για να μου φυγει η περιεργεια και βλεπουμε.Αν δε μου αρεσει μετα θα παω σε Oring ανευ συντηρησης να δοκιμασω και τουτο...

Εχω δοκιμασει και βαλβολινη...χαμος εκει κατω ,βαλβολινες παντου και ουτε θελω να ασχολουμαι καθε 200χλμ να απλωνω βαλβολινη...το θεωρω υπερβολικη ασχολια ,ιδιαιτερα σε ταξιδι
Γι'αυτό έγραψα συγκεκριμένα "ζεστή". Όταν είναι ζεστή αλυσίδα στο ταξίδι, έχω το μπουκαλάκι με το λεπτό μυτακι μπροστα, και σε 10 δευτερόλεπτα έχω τελειώσει. Δεν θέλει ούτε άπλωμα ούτε τίποτα. Και επειδή είναι ζεστή, την τραβάει σαν σφουγγάρι και δεν τρέχει σταγόνα.

Αλλά όπως σε βλέπω, είσαι για άξονα και να ξεμπερδευεις. Αλλά τότε θα μας πεις ότι βαριέσαι να αλλάζεις και βαλβολινη στο διαφορικό κάθε 10.000χλμ

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Γι'αυτό έγραψα συγκεκριμένα "ζεστή". Όταν είναι ζεστή αλυσίδα στο ταξίδι, έχω το μπουκαλάκι με το λεπτό μυτακι μπροστα, και σε 10 δευτερόλεπτα έχω τελειώσει. Δεν θέλει ούτε άπλωμα ούτε τίποτα. Και επειδή είναι ζεστή, την τραβάει σαν σφουγγάρι και δεν τρέχει σταγόνα.

Αλλά όπως σε βλέπω, είσαι για άξονα και να ξεμπερδευεις. Αλλά τότε θα μας πεις ότι βαριέσαι να αλλάζεις και βαλβολινη στο διαφορικό κάθε 10.000χλμ

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπα οχι απο διαφορικα τα παω καλα...Σε 3 διαφορικα αλλαζω βαλβολινες ανα 18 μηνες
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ακομα και αυτο που λες σε ζεστη αλυσιδα ....το ανα 200 χλμ το θεωρω υπερβολικο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δήμο @dimos47ki7 αδειάζεις το δοχείο του tutoro ανά 200 km...???o_O
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Ακομα και αυτο που λες σε ζεστη αλυσιδα ....το ανα 200 χλμ το θεωρω υπερβολικο
Πράγματι είναι υπερβολικό. Είναι η δική μου λόξα. Άλλοι βάζουν κάθε 500 πχ

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: kaf

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Δήμο @dimos47ki7 αδειάζεις το δοχείο του tutoro ανά 200 km...???o_O
Όχι ρε Θάνο, έχω μπουκαλάκι από υγρό ηλεκτρονικού τσιγάρου. Κάπου στα 100ml παίρνει το μπουκαλάκι και κρατάει κανένα 6μηνο

Στάλθηκε από το P20 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom