Στους δρόμους της Ελλάδας με παπί...

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Σπίτι χωρίς Γιάννη, προκοπή δεν κάνει !


Νίκος, φίλε μου. :friendship:
Ωρε Νίκο μπερδεύτηκα! :D
Συνέχισε δυνατά πάντως! Το ίδιο πράγμα έκανα και εγώ με το 125 που έχω στην φωτογραφία και πραγματικά το ζηλεύω ακόμη, το κακό είναι ότι πλέον δεν έχω χρόνο να το φορτώσω πάλι και να πάω..
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Λίμνη Δόξα, Νοέμβριος 2015...τρελό κρύο, αν και με φουλ εξοπλισμό δυσκολευόμουν επάνω στο παπί.
Ευτυχώς βοηθάνε οι μικρές ταχύτητες που πιάνει να μη σε βαράει ο αέρας τόσο πολύ, το ίδιο το μηχανάκι
πάντως δεν είχε κανένα πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που φλερτάριζαν με το μηδέν.




Μαίναλο, προς το Λιμποβίσι.

 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
Ρε κομμάτι και που δεν έχεις πάει!!!!! Μπράβο σου που πηγες-πας με το παπάκι τόσο μακριά και σχεδόν σε κάθε δρόμο!!!!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Εχεις ρίξει τον ωραίο σου ύπνο, ξυπνάς σαν πουλάκι το σαββατιάτικο πρωινό, δεν σκέφτεσαι τίποτα
απλά καβαλάς την πάπια για μια βόλτα αποσυμπίεσης από την καθημερινότητα...





Μπαίνεις σε διάφορα τερρέν χωρίς να σε νοιάζει...






...και ξαναπατάς στο δρόμο της επιστροφής, ανανεωμένος.




Και μια καλλιτεχνίκ αλά Μαέβιους Παχατουρίδης, καλό ΣΚ σε όλους !

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπράβο Νίκο.. Η πάπια είναι αθάνατη..

Όταν όλα έχουν γίνει δύσκολα, όταν οι εποχές έχουν ανέχεια, προβλήματα. Λίγα ευρό και μερικά βασικά εργαλεία αρκούν για να συνεχίσει η πάπια να σε έχει στον δρόμο, να συνεχίσει να σε πηγαίνει όπου θες και όπου τραβάει η ψυχή σου. Αυτό είναι ένα απο τα υπέρτατα αγαθά!

Η μοναδική της δυσκολία οι μεγάλες ταχύτητες. Κατα τα άλλα δεν μασάει τίποτα, Άσφαλτο, χώμα, φορτώματα, ταλαιπωρίες, πτώσεις, δεν νιώθει τίποτα.

ΑΝ σκεφτεί κάποιος πριν μερικές δεκάδες χρόνια μονάχα, άντε πες έναν αιώνα και πίσω όλους τους αιώνες που προηγήθηκαν, πόσο δύσκολο ήταν για τον άνθρωπο να μετακινηθεί, πόσο άλλαξε η ανθρωπότητα με το αυτοκίνητο, το μηχανακι, τον σιδηρόδρομο.

Και σήμερα με ένα παπάκι των 1000€ μπορεί να στρίψει το κεφάλι σου, να φρικάρεις, να φορτώσεις μια τσάντα πράγματα και με λίγα ευρό στη τσέπη να ταξιδέψεις σε όλο τον κόσμο!

Και εσύ το κάνεις φίλε και δεν βάζεις εμπόδια στο κεφάλι σου που μας έχουν κολλήσει τα στεγανά της εποχής. Άλογα, τελικές, ροπές, αξεσουάρ,πολυτέλειες έτσι για να αποκτήσει ΄΄αξία΄΄ αυτό που κάνουμε, τρίχες..

Συνέχισε να γράφεις χιλιόμετρα!!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Σήμερα είπα να πάω κάπου πιο κοντά γιατί δεν είχα πολύ ώρα στη διάθεσή μου, καθότι η σύζυγος
ήθελε βοήθεια να σηκώσουμε τα χαλιά :D και αφού ο υιός είχε πάρει το δικό του μηχανάκι και
είχε φύγει τριημεράκι με τους φίλους του ο κλήρος έπεσε σε εμένα :pointu:...

Δεν θα χαλούσα όμως την Κυριακή μου για τίποτα, 4-5 ωρίτσες μου ήταν αρκετές !

Βολτίτσα στη Σαλαμίνα το λοιπόν, τόσο κοντά αλλά και τόσο μακρυά για πολλούς κατοίκους
των Αθηνών που έχω την εντύπωση πως τη σνομπάρουν, ενώ έχει πολλά όμορφα μέρη.

Στο πορθείο λοιπόν από το Πέραμα (φέρρυ μπόουτ στα ελληνικά :roflmao:) μισή ωρίτσα από το σπίτι.



...και σε 10 λεπτά είμαι στα Παλούκια, όπου φεύγω προς Αιάντειο.



Το παπί και ο Αίας !




Μια καφεδάρα στην παραλία του Αγίου Φανουρίου στο τέρμα του Αιαντίου είναι απαραίτητη !



Ενδιαφέρον τρόπος να βγάζεις το σκάφος από την θάλασσα στην Κούλουρη!




Στη μαρίνα της Κούλουρης !






Εκτός του ιστού της πόλης στην παραλία του Αγίου Φανουρίου ή αλλιώς παραλία ΝΑΤΟ.

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Προς τα Κανάκια μέσα από απίστευτα πευκόφυτο τοπίο, λες και είσαι στο βόρειο Αιγαίο !



Ενας ωραίος χωμάτινος δρόμος στα Κανάκια που χρησιμοποιείται και ως διαδρομή για mountain bike.



Στο ύψωμα του Αγίου Νικολάου με την Πάχη Μεγάρων απέναντι.

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Συνεχής Virtual Reality μόνο μισή ωρίτσα από το σπίτι !




Η Πάχη απέναντι.




Λιμνιώνας παραλία "Ντουλάπι".




Το λιμανάκι της Γυάλας.





Άποψη της παραλίας της Γυάλας, απέναντι είναι η Αίγινα.

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ο δρόμος που ενώνει τη δυτική πλευρά του νησιού με την ανατολική περνάει μέσα από το βουνό.




...και στο τέρμα της ανηφόρας βλέπεις το Πέραμα και το ΣΕΜΠΟ !




Από τα Σελήνια προς τα Παλούκια, διακρίνεται ο Ναύσταθμος.




Μ' αυτά και μ' αυτά, μπήκα στο φέρρυ για την επιστροφή και σε τρία τέταρτα ήμουν στο σπίτι, πέρασα μια όμορφη Κυριακή
και γέμισα μπαταρίες για την δύσκολη εβδομάδα που έρχεται !

Η βολτίτσα κόστισε...τίποτα :D ούτε 6 ευρώ, μαζί με τον καφέ και ένα πιτόγυρο που έφαγα...
Κάντε μια βόλτα στη Σαλαμίνα είμαι σίγουρος πως θα γουστάρετε !
 
Top Bottom